Už dneska se snad 90% programovaní odehrává v Indii, takže to vyjde na stejno...
Programování je způsob, jakým počítači říkáme, co po něm chceme. A to je i největší slabinou všech AI - pochopit, co po ní chceme. Komplexní problémy zatím stále moc řešit neumí.
Je třeba se na programování podívat i jako na další oblast lidské činnosti, která bude postupně nahrazována technologií. Je naivní si myslet, že tu nějaká profese bude věčně.
Hele, to že 90% kódování bude dělat AI je téměř jisté, ale já už třeba dneska tolik neprogramuji, ono je tam hodně věcí kolem, nějaké řízení projektu, vymyšlení co je třeba udělat, vykomunikování atd.
Jako mě kolikrát přijde takové totálně neurčitě zadání, typu jednou větou požadavek na měsíc práce, kde není řečeno nic, a nevěřím, že AI to v dohledné době vyřeší.
Ale prostě už v oboru nebude místo pro kodéry co mrskají kód. Stejně jako se dneska člověk neuživí skládáním počítačů nebo děláním webovek se za pár let neuživí ťukáním kódu, přejde to víc high-level.
Člověku v budoucnu vyjede 90% kódu z AI, jen to projde, trošku doupraví, odladí a půjde to. Jenomže právě těch 10% práce bude vyžadovat ještě kvalifikovanější lidi, než jsou dnes.
Bude to stejné jako se samoobslužnými pokladnami v obchodech, stále je tam potřeba člověk, co těch 10 pokladen obsluhuje, a paradoxně na obsluhu těch automatických pokladen se dávají top pokladní, ty nejvíc kvalifikované. Ta lidská práce nevymizí, na to bych si vsadil.
A i kdyby AI vyprodukovala vše na co si člověk vzpomene, tak si budeme chodit sednout do poslanecké sněmovny nebo nějaké firmy, a budeme vlastně vymýšlet, co chceme udělat. To nikdy nezmizí. AI za nás nevyřeší otázku toho co chceme.