Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky

Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #15 kdy: Dnes v 14:17:30 »
NVMe disky jsou velice spolehlivé. Pokud nereportujou chyby ve svých logech anebo kernel sám tak kromě vadné paměti to může být přehřívající se chipset. Což není teorie, ale někde se to opravdu řešilo a byl odhalen nedolehajici chladič/pasta. Samsungy jsou typicky rychlé disky a rychlými transfery dají zabrat.

Můžeš zkusit v BIOSU snížit generaci PCI-E na nejnižší a tím omezit jejich rychlost anebo zkus pustit extra ventilátor na chipset a monitorovat jeho teplotu přes HWiNFO, hlavně teda max dosaženou. A udělat retest.

Možná by bylo i dobré zde napsat jaké máš CPU, mobo, RAM.
« Poslední změna: Dnes v 14:20:40 od marder »


Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #16 kdy: Dnes v 16:04:48 »
Po odebrání těch dvou starších RAM jsem zatím nezaznamenal žádný problém. Kopírování už bez chyb. Budu to ještě pozorovat, ale myslím, že to bylo těma RAMkama.

Pro úplnost ještě uvedu jejich typ: https://www.czc.cz/g-skill-ripjaws-v-32gb-2x16gb-ddr4-3600-cl16/293117/produkt.
CPU mam AMD Ryzen 9 5900X

Trochu mě teda štve, že 4 roky staré RAM, tenkrát za 5 tisíc Kč, jsou teď nepoužitelné :( Předpokládám, že opravit se to nedá. Maximálně zakázat chybné sektory?

Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #17 kdy: Dnes v 16:17:09 »
No, predpokladam ze si mel moduly 4. Pokud dokupy nejely, tak to nemuselo byt zrovna modulama, ale ze nebyly kompatibilni s touto platformou. Taky jsem si uzil hledani proc mi 3950X dela psi kusy.  Postupne jsem dosel, dle motherboard RAM compatibility list, k tomu ze zrovna tento modul je kompatibilni jenom ve 2 kusech. Tak jsem je prodal a ikdyz uz mam ted jinouch desku a jiny Ryzen, tak jsem se poucil a pouzivam univerzalni pravidlo 2 moduly max.
Ono kdyzpak si zkousis pretaktovat moduly 4, tak nedosahnes takove max frekvence jak se 2-ma a to je prvni varovani.

Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #18 kdy: Dnes v 17:29:15 »
Nižší maximální frekvenci pro více než 2 moduly jsem už na desce pro Zen 3 viděl. Procesor má dva paměťové kanály. Více než 2 moduly zřejmě znamená, že to musejí řešit nějaké další obvody na desce, které asi seskupí 2 moduly do jednoho kanálu. Radši jsem tedy bral 2*32 než 4*16.

Zakázat chybné části RAM nějak lze, nikdy jsem to nezkoušel. Otázka ale je, jestli se dříve či později nezačnou objevovat chyby i v dalších částech RAM.

Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #19 kdy: Dnes v 17:42:13 »
2 moduly maji drahy na desce vice vzdalene od sebe, protoze jeden slot je mezi nima vynechany. Proto mensi sance preslechu a vetsi dosazena frekvence. Neco mozna udela i periodicky refresh vsech 4 pameti na 2 kanalovem radici = vice prace pro radic ikdyz system s nima nepracuje.


e3k

  • ****
  • 255
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #20 kdy: Dnes v 18:27:09 »
prednedavnom som pisal o tom istom Samsungu: https://forum.root.cz/index.php?topic=28618.15
uz je to reklamovane/vratene.

Re:Podivné kopírování mezi dvěma NVMe disky
« Odpověď #21 kdy: Dnes v 18:32:24 »
No, vadné může být leccos (a já též úspěšně reklamoval 970…), nicméně řekl bych, že jde o odlišné symptomy, a souvislost mezi těmito třemi případy nevidím.