Zdravím všechny diskutující a přeji vše nejlepší do nového roku! Také doufám, že všem co chtěli, došel odkaz na knížku.
V současné době mi přišla velká část součástek na stavbu, mechanické díly mám zkonstruované a právě je tisknu.
Začal jsem tedy řešit kompletní zapojení.
Měl bych dotaz ohledně Klipperu.
Chtěl bych, z různých důvodů, tiskárnu provozovat na RPI-Klipper a desky mít Arduino/RAMPS a používat 12V ATX zdroj(důvod je spořivost a taky mám doma plno arduin a nějaké RAMPS a plno ATX zdrojů). Chtěl bych se zeptat, zda-li to má cenu, jestli s tím někdo máte zkušenosti, a jestli to není nesmysl.
Heatbed budu mít AC230V/1kW tak jsem si říkal, že je zbytečné kupovat 24V zdroj. Zatím nehodlám řídit každý motor na Z zvlášť, tak se mi nechce utrácet (co jsem tak ale koukal, tak by to šlo řešit další deskou RAMPS, kterou mám). Také jsem si rozmyslel zapojení, které je uvedeno v PDF příloze.
Je skutečně takový rozdíl v rychlosti motorů na 24V oproti 12V ? Bude ten 8bit(RAMPS) v pohodě?
Chtěl bych poprosit někoho, kdo se v klipperu vyzná, jestli tam nevidí nějakou botu na tom schématu (třeba zapojení PT1000).
Pro upřesnění uvedu komentář.
Hodlám provozovat na RPI Zero2 nebo OPI5, klipper-mainsail , ten bude řídit další desky
1.) Arduino + RAMPS (základní funkční systém: kinematika, řízení bedu, HE, termistor na bed, PT1000 na HE, větrák na ofuky, endstopy, BLTouch)
2.) Arduino NANO podpůrné senzory a systémy regulace: (PWM řízení vodníka {vodní chlazení} - větrák + čerpadlo, PWM Led pásek, PWM větrák komory), senzory: (MQ-7 pouze detekce CO zatím to nic odpojovat nebude, HTU21D pro kontrolu teploty a vlhkosti komory)
3.) Raspberry Pico + MPU6050 - tříosý akcelerometr pro měření rezonance
https://www.klipper3d.org/Measuring_Resonances.html4.) ESPURNA MQTT relé modul pro komplet odpojení ze sítě (nebude přímo připojeno na RPI)
Desky Arduino, RPI + PICO, budou napájené 5V větví ATX zdroje. Zbytek tzn. větráky, vodník, LED pásek, RAMPS 12V.
Drivery TMC2209 bych chtěl ovládat pomocí 1wire uart viz
https://www.klipper3d.org/Config_Reference.html?h=tmc2209#tmc2209Regulaci vodníka, LED pásku, větráku komory bych chtěl řešit pomocí GCODE. Když by ta regulace vodníka byla nějak složitá na nastavení, tak bych to řídil klasika ON/OFF spínač na arduinu a pevné PWM otáčky, aby to chladilo a neřvalo.
Příloha:
https://speady.wz.cz/jine_veci/schema_elektriky_bb.pdfDěkuji moc všem za případné komentáře!