Jde-li konkrétně o banky.
Ono to řešení není tak složité, složité je jen v detailech. Ukázkový příklad, Oracle DB nad replikovaným diskovým polem, replikovaný transakční log, na vstupu se každý požadavek ukládá do auditního logu. Transakce se nejprve uloží do interní fronty a poté se provedou změny v modelu. Vše se striktně spouští v db transakci.
To co tzv. Core (či Core banking system, CBS). Je to databáze a k tomu rozhraní, které se stará o transakce, klienty, účty, účetnictví, číselníky atd. Na Core databázi se zpravidla nikdo z venku (ani aplikace) nepřipojuje, vše se replikuje přes transakční log, který se čte. Core bývá fyzicky, síťově a administračně oddělen od zbytku infrastruktury.
České banky mají Core velký zpravidla několik TB velký, RTO se pohybuje v hodinách. Při obnově se zahodí datová složka, vezme se poslední snapshot/checkpoint a od něho se aplikují jednotlivé transakce z logu (jedna po druhé). To už psali předřečníci.
Naše banky mají zpravidla dvě aktivní lokality, kam se data rovnou replikují. Transakční a auditní logy z core putují na pásky se zpožděním pár desítek minut.
Vedle toho pak nezávislé stojí jiné databáze a datové sklady, které data dále zpracovávají, posílají, zobrazují klientům v bankovnictví, dělají reporty a výstupy do ČNB atd. Aplikací a systémů nad Corem pak může být i několik stovek a to jsou pak systémy, s kterými se potkávají běžní lidé a zaměstnanci. Často ale neobsahují primární data a mohu je obnovit z Core systému. Tam se data zálohují už daleko jednodušejí, snaphosty virtuálů, dumpy dat a vesměs to je věcí týmu, kterému to patří, aby udělal backup and restore implementaci. Obnova se čvičí několikrát ročně a některé banky to mají již plně zautomatizované.
Technicky se ale nedá zabránit všem druhům útoků, důležitou roli hraje dohledový tým a automatizace, která izoluje v případě problémů celé systémy, dohledové centrum funguje nonstop. Díky vysokému tlaku ČNB, jsou naše banky v tomhle hodně progresivní. To už se ale nedá říct o těch systémech nad tím, s kterými se větčina vývojářů a uživatelů setkává.
Kdyby někoho zajímal rozsah, v jednom z Corů vidím třeba 2 000 tabulek a celkově obsahují 300 000 sloupců. K transakcím se ukládají i atributy a metadata, tj. z jakých terminálů transakce vznikla, různé identifikace a seriová čísla, IP adresy, časové známky, podpisy atd. atd.