Jsem jeste pozapomnel na VHDL v par (2?) predmetech, coz teda funckionalni stale moc neni (v jednom jsme to delali na urovni hradel, v dalsim tim vyssim pristupem).
Co se tak divam, tak ten JavaScript se spise k FP neradi, prestoze ma nektere FP rysy. Dobre to shrnul treba
tady na SO.
- Haskell+Prolog (vcetne teorie k obema paradigmatum)
To jste teda museli vzit poradne z rychliku. Za 6h x 100min. se nedá probrat ani jeden z těch jazyků, natož teorie k němu.
Jn, presne jak pises. Prednasky k Haskellu byly hlavne lambda kalkul a pocitani s nim (napr. reprezentace cisel, operace nad nimi atp.; coz ale primo v Haskellu jaksi nepouzijes). Pritom si treba ani moc nepamatuju, ze by prednasejici vubec resil nejake monady. Na cvikach se to do nas snazili nejak nalit, kdyz zjistili, ze to nikdo nechape, ale bylo malo casu a musely se resit predepsane prakticke priklady. Ty prekvapive s vyucovanou teorii nemeli nic moc spolecneho (asi jsme to v tom jen nevideli, nevim, protoze snad ta teorie nebyla nanic?). Treba ty monady a
do notaci jsem pochopil az mnohem pozdeji samostudiem pri praci na projektu. Jak jsem byl nastvany na prednasejiciho, ze takovou "nepodstatnou" vec mi zamlcel.
Jako chapu, ze ciste FP neni moc popularni. Ale vzhledem k tomu, jak se mu uspesne dari infiltrovat popularni jazyky, tak si myslim, ze minimalne jeden predmet v bakalari by si to zaslouzilo.
Rozhodne nerazim nazor "Vsude ciste FP!". Treba prave ta Scala neni ani omylem cista (Haskellisti se na ni myslim celkem casto divaji shora) a FP se na nektere veci hodi mnohem vice, na jine naopak vice vynika imperativni pristup a OOP.