OSVČ jak vybrat právníka a pojištění

Maor

OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« kdy: 05. 01. 2024, 08:10:27 »
Po letech na HPP přecházím pod pasáka. Z toho co se tu na fóru napsalo jsem si udělal docela dobrý obrázek o výhodnosti.

Co jsem nikde nenašel: jak vybíráte advokáta na sepsání smlouvy s pasákem?
Moje zkušenost s advokáty při řešení problémů s nájemníky je příšerná a lepší dát ty peníze bezďákům ať si za to koupí krabicák na 10let dopředu.

Jaké produkty životního pojištění jsou vhodné pro OSVČ? Chci pokrýt riziko invalidity a je mi jasné, že se mě pojišťovny budou snažit při případném plnění ojebat.


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2024, 09:33:38 »
Obávám se, že reálně to bude druhá strana, která ti předloží smlouvu k podpisu a buď ber nebo smůla.

Advokát se obvykle vybírá na doporučení svých známých a kamarádů. Pokud nikoho nemáš, pak se orientovat na ty advokáty, jenž se zabývají konkrétním právem, které vyžaduješ. Zcela jistě se pak vyhnout nějakým "Google-radám" a smlouvám z netu.

Pojišťovny kdysi nabízely pro OSVČ nějaké pojištění za každý den ušlého výdělku v době nemoci a byla tam i ta invalidita (konkrétně to nabízela Kooperativa). Ovšem na konkrétní produkty je potřeba se zeptat přímo v těch pojišťovnách a samozřejmě si dobře prostudovat pojistné podmínky.

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #2 kdy: 05. 01. 2024, 14:04:14 »
Smlouvu jsem vždy dostal od druhé strany, ale neměl jsem problém, aby se zapracovali změny. Různé trapné pokuty za uprdnutí, nejasná vyjádření a podobně. Vždy záleží za jak tenkou nudli člověk tahá.

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #3 kdy: 05. 01. 2024, 15:08:12 »
Myslíš asi právníka, že? Právnika na to jsem na tohle nikdy nepotřeboval. A ani ty nebudeš k ničemu potřebovat. Není k čemu. Smlouvu dostaneš, a bud ber nebo neber. Čím větší personálka, tím menší ochota cokoli změnit. U menších se můžete pobavit o textacích detailů, případně konkretizování něčeho .. a to je tak všechno.

Právník neprávník, smlouva bude stejná, jako u ostatních - vyhodit tě můžou kdykoli, za škody odpovídáš do daného limitu, a personálka se nezavazuje k ničemu, kromě toho, že ti vejplata přijde do X dnů. Na to právníka zas tak moc nepotřebuješ.

Maor

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #4 kdy: 05. 01. 2024, 17:47:31 »
Ta smlouva co mi dali je defaultní ojeb na lidi, co podepisují bez čtení. Je tam toho dost, co se mi nelíbí a jak to je teď to nepodepíšu.

Díky za kooperativu, začnu koukat u nich, co je v nabídce.


Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #5 kdy: 05. 01. 2024, 18:11:51 »
Když už zákazník řešil smlouvu*, on ji navrhoval. Někdy jsem měl nějaké výhrady, ale šlo se domluvit. A pokud se nepůjde domluvit na něčem zásadním, tak bych spolupráci nezačínal. Právníka jsem na to nepotřeboval.

*) Někdy prostě domluvíme spolupráci na dobré slovo a jediné oficiální dokumenty k tomu jsou faktury.

Maor

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #6 kdy: 06. 01. 2024, 14:43:00 »
diky za rady. Jeste by me zajimalo, jak se v praxi vymahaj nahrady za poruseni konkurencni dolozky. Napr. budu chtit po par letech u klienta nastoupit na HPP. Necha se domluvit jednorazove vypalne nebo se pasaci msti pozadavkem na proplaceni usleho zisku, ktery si vycucaji z prstu?

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #7 kdy: 06. 01. 2024, 15:44:13 »
diky za rady. Jeste by me zajimalo, jak se v praxi vymahaj nahrady za poruseni konkurencni dolozky. Napr. budu chtit po par letech u klienta nastoupit na HPP. Necha se domluvit jednorazove vypalne nebo se pasaci msti pozadavkem na proplaceni usleho zisku, ktery si vycucaji z prstu?

No jakmile mas pasaka, tak to uz bohuzel nejde. Videl jsi snad nekdy, ze by pasak pustil prostitku...?

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #8 kdy: 06. 01. 2024, 18:36:00 »
diky za rady. Jeste by me zajimalo, jak se v praxi vymahaj nahrady za poruseni konkurencni dolozky. Napr. budu chtit po par letech u klienta nastoupit na HPP. Necha se domluvit jednorazove vypalne nebo se pasaci msti pozadavkem na proplaceni usleho zisku, ktery si vycucaji z prstu?
Musí ho k tomu dotlačit zákazník, ne ty. A musí to pro něj být významný zákazník, u kterého má i další kšefty.

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #9 kdy: 06. 01. 2024, 19:23:05 »
Navíc může být u nás jen na rok, během té doby musí ten pasák platit minimálně polovinu průměrné mzdy, a musí být schopný obhájit, že by mu tvou prací jinde vznikla citelná ztráta - prý se soudy staví spíš na stranu zaměstnanců.

M_D

  • ****
  • 335
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #10 kdy: 06. 01. 2024, 20:32:39 »
Tazatel chce pro otrokáře pracovat jako OSVČ a ne zaměstnanec, tam pro Zákaz Konkurence/Konkurenční doložku (dva různé instituty) jsou trochu jiná pravidla. Viz: https://dostupnyadvokat.cz/blog/konkurencni-dolozka-v-obchodnich-vztazich

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #11 kdy: 07. 01. 2024, 01:32:07 »
Jeste by me zajimalo, jak se v praxi vymahaj nahrady za poruseni konkurencni dolozky. Napr. budu chtit po par letech u klienta nastoupit na HPP. Necha se domluvit jednorazove vypalne nebo se pasaci msti pozadavkem na proplaceni usleho zisku, ktery si vycucaji z prstu?
Ve smlouvě bude to, na čem se obě strany domluví, nechá se domluvit cokoliv (i věci, které pak jsou neplatné/nevymahatelné).
Proč vycucávat z prstu, ušlý zisk v tomto případě by nemělo být těžké stanovit.
Konkurenční doložka, v případě kdy OSVČ přeskočí zprostředkovatele a naváže přímý obchodní vztah, to je jasné. Ale pokud nastoupí na HPP...cítím tam potenciál neplatnosti, jen lehký tedy, v případě že by to do budoucna vážně hrozilo bych to možná zkonzultoval s právníkem.
Osobně bych postupoval podle okolností, hodně závisí kdo přesně ten zprostředkovatel je, jakou má pověst a historii,....co bude v navrhované smlouvě, jaké mám plány do budoucna, jestli má vůbec smysl o to bojovat.
Asi dvě základní strategie, nechat posoudit jestli není ta navržená doložka nevymahatelná nebo velmi špatně vymahatelná a pak to nechat být, nebo druhá, dát tam jasné mantinely a vyjednávat podle toho, jak silná pozice je, a co ostatního je v balíku, na minimální pokuty nebo nějakou protihodnotu když to bude přehnaně vysoké.
Konkurenční doložky můžou mít díry, které se dají obejít, nebo se dají obcházet jinými cestami, i když trnitými, jejich vymahatelnost pak záleží na okolnostech, prokázat porušení někdy nemusí být úplně snadné.

Maor

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2024, 22:09:55 »
S právníkem jsme navrhli úpravu, aby konkurenční doložka byla specifičtější a smluvní pokuta omezená a jen v méně případech. Pasák si dává na čas s odpovědí  ;D

Za sebe můžu doporučit i konzultaci s levnějším právníkem, všiml si věcí, které jsem přehlédl, ale taky mi tvrdil blbost.
« Poslední změna: 08. 01. 2024, 22:12:21 od Maor »

Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #13 kdy: 09. 01. 2024, 08:07:58 »
Ta smlouva co mi dali je defaultní ojeb na lidi, co podepisují bez čtení. Je tam toho dost, co se mi nelíbí a jak to je teď to nepodepíšu.

Tak pokuď je to defaultní, tak si od nich nech emailem potvrdit, že dávají stejný text podepsat každému, to ti potvrdí, a v tom případě platnost té smlouvy je o řád nižší, protože standardizované smlouvy se posuzují úplně jinak než smlouvy dohodnuté.

Pokud ti někdo vnutí smlouvu, kterou dává podepsat každému, tak se zas tak vážně nebere. Soud bere v potaz vyjednávací pozice, i třeba standardizovanost smluv. Je rozdíl, jestli si dva lidi sednou naproti sobě, dohodnou si podmínky a to sepíšou, nebo ti někdo vnutí jeho vzor, to se u soudu rozhoduje jinak.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ jak vybrat právníka a pojištění
« Odpověď #14 kdy: 09. 01. 2024, 18:27:35 »
...
Taky dobrej zpusob jak potvrdit, ze delas na svarc ...

Jsi OSVC = mas zcela rovnopravny postaveni vuci komukoli. A je ciste na tvoji zodpovednost, jestli takovou smlouvu podepises nebo ne. Sam se vzdavas ochran ktery se vztahujou na zamestnance.

případě platnost té smlouvy je o řád nižší, protože standardizované smlouvy se posuzují úplně jinak než smlouvy dohodnuté.

Pokud ti někdo vnutí smlouvu, kterou dává podepsat každému, tak se zas tak vážně nebere. Soud bere v potaz vyjednávací pozice,
Nehoraznej megablabol.