Ubuntu po instalaci nahlásí No Bootable Device

Ubuntu po instalaci nahlásí No Bootable Device
« kdy: 04. 01. 2023, 12:42:37 »
Ahoj

Snazim se zprovoznit jeden stroj. Narozdil od starych a pomalych eee se jedna o relativne vykonny notas s relatnivne velkym, 4 GB RAM, 4jadrovym CPU a grafickou kartou.

Typ notebooku je Acer E15.

Driv tam byl take Windows, ktery nefungoval, a mozna byl i zavirovany (proto se uzivatel zbavoval mozna PC). Zkousel jsem nainstalovat Ubuntu 18.04 drive a 22.04.

Vzdy instalace probehla zcela normalne bez jakychkoliv chyb, az do konecne hlasky a restartu PC. Vysunul jsem tedy USB s Ubuntu a restartoval PC. Pri opetovnem nabehnuti to vsak skonci hlaskou No Bootable Device. Tedy ze tam neni disk, ze ktereho je mozne nabootovat. Zkousel jsem notas vypnout a zapnout, nepomohlo to. Instalaci Ubuntu jsem zkousel nekolikrat 18.04 i 22.04. Vzdy bezproblemovy prubeh, ale stejny vysledek.

Instalace vzdy byla tak, ze jsem kompletne smazal cely disk se vsemi oddily a nainstaloval Ubuntu. Pri opetovne instalaci tam predchozi Ubuntu na disku vidi, a pta se me, jestli mam vse smazat, nebo vytvorit novou partition pro novou instalaci.
« Poslední změna: 04. 01. 2023, 13:10:59 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu po instalaci nahlásí No Bootable Device
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2023, 13:29:38 »
mozna je reseni tady

strucne:
- musis v biosu nastavit heslo pro supervisor, to zpristupni dalsi bios polozky
- pak (asi po reboot a znovu do biosu se zadanim toho hesla) "Select an UEFI file as trusted for executing menu"
- vybrat EMMC/EFI/Ubuntu/shimx64.efi
- po rebootu mackej F12 a v BootMenu by mela byt videt polozka Ubuntu
- polozku Ubuntu by melo ted jit vybrat v BIOSu v BootOrder jako prvni aby startovala sama

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ubuntu po instalaci nahlásí No Bootable Device
« Odpověď #2 kdy: 05. 01. 2023, 03:35:00 »
Máš zapnutý Secure Boot? (vypni; až poprvé úspěšně nabootuješ, tak ho můžeš zkusit správně nastavit, pokud ho potřebuješ)

Je na disku EFI oddíl s EFI GRUBem (EFI/debian/grubx64.efi, na Ubuntu se ten adresář asi bude jmenovat ubuntu) a "efibootmgr -v" ho vidí jako bootovatelnou položku? Když ten grubx64.efi přesuneš a přejmenuješ jako EFI/BOOT/BOOTX64.EFI, tak to nabootuje?

GRUB z USB nabootuje (třeba výše popsaným způsobem - přesunutím na flashku, raději celého obsahu toho oddílu) a pak systém zavést jde?