Co dělat v C++?

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #30 kdy: 14. 06. 2023, 08:31:48 »
Díky za odpovědi.

Nestíhal jsem bohužel moc reagovat, tak to trochu shrnu.

Na školu už se asi vykašlu. Stojí to moc času a peněz.

Budu se ve volném čase nějakou dobu věnovat svému projektu. Dělám simulátor elektrických obovdů. Až vyřeším výpočty pro paralelní obvody a grafické rozhraní, začnu si s tím hrát (editor vlastních prvků, polovodiče, senzory...).

a co se na gui vykaslat a udelat jen engine?
obvod bys mohl definovat pomoci grafu propojeni soucastek. planujes vyuzit i realne charakteristiky existujicich soucastek? planujes i dynamicke vypocty v obvodu se stridavym napetim a ruznymi typy signalu (trojuhelnik, sinusoida, zadana frekvence) atp.?

Zatím mám zdroj sinusového napětí. Řeším to numericky jak dif. rovnici (mám jen prvky RLC). Napětí mám jako pole hodnot U v čase. Vygenerovat jiný tvar napětí je to nejmenší.


Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #31 kdy: 14. 06. 2023, 08:34:38 »
Ten GUI uvidím, taky mám pocit, že by to byla hromada "zbytečné" práce navíc. Jen by to bylo hezké.

alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #32 kdy: 14. 06. 2023, 09:20:39 »
Díky za odpovědi.

Nestíhal jsem bohužel moc reagovat, tak to trochu shrnu.

Na školu už se asi vykašlu. Stojí to moc času a peněz.

Budu se ve volném čase nějakou dobu věnovat svému projektu. Dělám simulátor elektrických obovdů. Až vyřeším výpočty pro paralelní obvody a grafické rozhraní, začnu si s tím hrát (editor vlastních prvků, polovodiče, senzory...).

a co se na gui vykaslat a udelat jen engine?
obvod bys mohl definovat pomoci grafu propojeni soucastek. planujes vyuzit i realne charakteristiky existujicich soucastek? planujes i dynamicke vypocty v obvodu se stridavym napetim a ruznymi typy signalu (trojuhelnik, sinusoida, zadana frekvence) atp.?

Zatím mám zdroj sinusového napětí. Řeším to numericky jak dif. rovnici (mám jen prvky RLC). Napětí mám jako pole hodnot U v čase. Vygenerovat jiný tvar napětí je to nejmenší.

jo to jsem doufal, ze mas casove diferencialky pro RLC prvky a pocitas vyvoj napeti/proudu.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #33 kdy: 14. 06. 2023, 09:21:18 »
Ten GUI uvidím, taky mám pocit, že by to byla hromada "zbytečné" práce navíc. Jen by to bylo hezké.

Záleží k čemu ten simulátor má sloužit. Třeba pro mě, který obvody moc "nevidí", je grafické znázornění simulace úplně úžasné - třeba todle: https://falstad.com/circuit/e-index.html

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #34 kdy: 14. 06. 2023, 10:23:47 »

Záleží k čemu ten simulátor má sloužit. Třeba pro mě, který obvody moc "nevidí", je grafické znázornění simulace úplně úžasné - třeba todle: https://falstad.com/circuit/e-index.html

Ten je skvělej, kontroluji si na něm svoje simulace. Ale vytvořit to musí být strašná jexxxa. Ale je pravda, že vstupy a výstpy budu muset taky nějak řešit.


alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #35 kdy: 14. 06. 2023, 10:29:45 »

Záleží k čemu ten simulátor má sloužit. Třeba pro mě, který obvody moc "nevidí", je grafické znázornění simulace úplně úžasné - třeba todle: https://falstad.com/circuit/e-index.html

Ten je skvělej, kontroluji si na něm svoje simulace. Ale vytvořit to musí být strašná jexxxa. Ale je pravda, že vstupy a výstpy budu muset taky nějak řešit.

ma to v javascriptu, stahnout, pouzit deobfuskaci a vykuchnout co potrebuju :-)

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #36 kdy: 14. 06. 2023, 10:37:40 »

Záleží k čemu ten simulátor má sloužit. Třeba pro mě, který obvody moc "nevidí", je grafické znázornění simulace úplně úžasné - třeba todle: https://falstad.com/circuit/e-index.html

Ten je skvělej, kontroluji si na něm svoje simulace. Ale vytvořit to musí být strašná jexxxa. Ale je pravda, že vstupy a výstpy budu muset taky nějak řešit.

ma to v javascriptu, stahnout, pouzit deobfuskaci a vykuchnout co potrebuju :-)

Díky za tip. Si poznamenám.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #37 kdy: 14. 06. 2023, 11:22:23 »

ma to v javascriptu, stahnout, pouzit deobfuskaci a vykuchnout co potrebuju :-)

Díky za tip. Si poznamenám.

Proč tak složitě? https://github.com/sharpie7/circuitjs1

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #38 kdy: 14. 06. 2023, 14:41:31 »
...

Absolutne vubec neposlouchej zdejsi egocentricke chytraky, kteri o tematu vedi uplne kulove... Jestli chces videt nejakou kredibilitu za mymi prispevky, podivej se napr. na moje odpovedi v: https://forum.root.cz/index.php?topic=26934.msg379752#msg379752. Postnul jsem tam i funkcni Cckovy kod (narozdil od ostatnich, kteri radili naproste nesmysly).

Jestli se skutecne chces stat C++ programatorem, nejake domaci projekty ti nepomuzou. Stejne budes muset jednoho dne nekde nastoupit jako junior. Tudiz, doporucuji najit firmu, ktera te jako juniora vezme (klidne treba za 45K nebo 50K Kc mesicne), rok dva to vydrz a pak muzes koukat po lepsich pozicich.

Pokud jsi nemel skolni teoretickou prupravu C++, sam to tezko dozenes - nejlepsi je v tvem pripade co nejdriv skocit do hloubky a plavat. Velke C++ projekty jsou uplne neco jineho nez neco co si zprasis doma na koleni - ono ti to asi fungovat bude, ale v produkci by to tak nejspis nikdo neudelal...

Pokud se pamatuju, napriklad Barclays v Praze nabizi ruzne apprenticeship programy a dokonce i za rozumne $. Doporucoval bych zacit tam, at mas co nejdriv neco rozumneho v CV.

Dale pak, jestli to myslis vazne, precti si tyhle dve knizky:


Nejsou tak dlouhe a skutecne te nauci C++. Nic jineho cist nemusis, ale tohle je naprosta povinnost.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #39 kdy: 14. 06. 2023, 16:32:06 »
Áno, sú tu rady typu používaj Rust alebo používaj čokoľvek iné ako C++, to je tu typické.

Odhliadnúc od vymenovaných oblastí záujmu sa mi ako zaujímavé miesto pre C++ javí napríklad Bloomberg.

Čo sa C++ ako takého týka, tak je naozaj nutné učiť sa ho správnym spôsobom a nezapadnúť do historických postupov, ktoré v jazyku ostávajú z dôvodov spätnej kompatibility.

Základné kľúčové slovo pre hľadanie kníh a článkov je "modern". Tým sa myslia veci po C++11, kde ale vývoj rozhodne nezastavil, to skôr naopak.

Okrem kníh a článkov existujú aj odporúčania spravované kľúčovými členmi komunity:
https://isocpp.github.io/CppCoreGuidelines/CppCoreGuidelines

A potom veľké množstvo prednášok. Dajú sa použiť ako inšpirácia pre to kam sa chce človek dostať.

Tu je napríklad ako sa dajú elegantne kombinovať moderné veci:
https://www.youtube.com/watch?v=yUIFdL3D0Vk

Tu zas veľmi pekné video o asynchrónnych programoch s autorom knižnice asio:
https://www.youtube.com/watch?v=tTTzpK6LDMk   

Je to tak trochu porovnávacie video toho istého autora na tú istú tému po asi 10 rokoch a celkom pekne ukazuje vývoj jazyka. Pôvodné video je spomenuté na začiatku. Je k tomu aj zdrojový kód, tak sa to dá celkom pekne študovať.

jjrsk

  • *****
  • 503
    • Zobrazit profil
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #40 kdy: 14. 06. 2023, 17:14:21 »
...je naozaj nutné učiť sa ho správnym spôsobom a nezapadnúť do historických postupov, ktoré v jazyku ostávajú z dôvodov spätnej kompatibility....
Oni totiz vsichni vsechno zacali vyvijet prave vcera, a tudiz v naprosto vsech projektech vubec nejsou desitky let kodu ... specielne pak v oborech, o ktere tazatel jevi zajem ...

alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #41 kdy: 14. 06. 2023, 17:29:45 »
...je naozaj nutné učiť sa ho správnym spôsobom a nezapadnúť do historických postupov, ktoré v jazyku ostávajú z dôvodov spätnej kompatibility....
Oni totiz vsichni vsechno zacali vyvijet prave vcera, a tudiz v naprosto vsech projektech vubec nejsou desitky let kodu ... specielne pak v oborech, o ktere tazatel jevi zajem ...

v projektu co delame a ma kolem 20 let je mix od c po c++14.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #42 kdy: 15. 06. 2023, 12:57:03 »
...

Jestli se skutecne chces stat C++ programatorem, nejake domaci projekty ti nepomuzou. Stejne budes muset jednoho dne nekde nastoupit jako junior. Tudiz, doporucuji najit firmu, ktera te jako juniora vezme (klidne treba za 45K nebo 50K Kc mesicne), rok dva to vydrz a pak muzes koukat po lepsich pozicich.


To bych si platove dost polepsil. :D Vim, ze homemade projekty nejsou zadne terno, ale neni dobre si ten jazyk aspon osahat? Jinak diky za tip na literaturu.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #43 kdy: 15. 06. 2023, 18:06:46 »
...je naozaj nutné učiť sa ho správnym spôsobom a nezapadnúť do historických postupov, ktoré v jazyku ostávajú z dôvodov spätnej kompatibility....
Oni totiz vsichni vsechno zacali vyvijet prave vcera, a tudiz v naprosto vsech projektech vubec nejsou desitky let kodu ... specielne pak v oborech, o ktere tazatel jevi zajem ...

O embedded záujem nemá. To je asi jediná sada platforiem, kde nemusí existovať moderný prekladač.

Pre všetky ostatné platformy si každý musí spočítať, či sa mu viac vyplatí držať sa na prekladači pred C++11 a písať kód prekonaným spôsobom alebo investovať do toho, aby sa pri zostavení dal použiť moderný prekladač a aby sa dal kód písať súčasným a odporúčaným spôsobom.

Učením sa v kontexte mojej odpovede som myslel učenie sa s cieľom byť schopný niečo vytvoriť na zelenej lúke.

A fakt sa nepúšťajme do debát, že zorientovať sa v cudzom rozsiahlom kóde je tiež náročné. Áno, je, ale iným spôsobom, tam to vyplýva z rozsahu, komplexnosti, previazanosti, atď., ale je to iné ako vytvoriť niečo nové tak, aby to bolo súčasné a idiomatické. To by bola diskusia na úplne inú tému.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #44 kdy: 16. 06. 2023, 08:22:32 »
Áno, sú tu rady typu používaj Rust alebo používaj čokoľvek iné ako C++, to je tu typické.

Asi k tomu bude nějaký důvod.