Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #15 kdy: 01. 02. 2023, 20:39:08 »
Citace: greenlinuxguru
Děkuji ti za podnětný příspěvek, myslím, že každý má právo na svůj názor. A osobně jsem rád, že se najde i opozice proti mým názorům, co by to bylo za svět, kde by jeden člověk měl univerzální pravdu, nechť se každý rozhodne sám, kým se chce řídit. Od toho tu přeci to fórum je, abychom diskutovali a porovnávali myšlenky.

Oceňuji inteligentní reakci (bez ironie). Teď se můžeme bavit normálně.

Citace: greenlinuxguru
Mimo to, můžeš mi prosímtě ještě zhodnotit to s tou AI, tvůj názor na to by mě zajímal.

Teď se mi nechtějí dohledávat zdroje, ale údajně ve složitějších případech klesá přesnost/úspěšnost ChatGPT apod. až k 50%, což je IMO zoufale málo.

Dále bych pak chtěl zdůraznit, že ML a AI je, dle mých znalostí, "pouze" druh algoritmů (ano, dejme tomu velmi pokročilých, ale pořád jen algoritmů). Tj. algoritmus nikdy nemůže překročit hranice "sám sebe" a vygenerovat tzv. insight, myšlenku.

Podle mě je ChatGPT prostě jen gargantuovská databáze/automatizovaný search engine s dobře nastavenými statistickými/lingvistickými metodami, jak "matchovat" výstup.

Čili na "dej mi kód v Pythonu, co přečte data z databáze" je v podstatě jen automatizace vyhledání téhož na stackoverflow. Viděl jsem i research na vyhledávání podobností ve velkých codebase (public projekty na GitHubu), takže tohle samo o sobě zas až taková novinka není.

V podstatě souhlasím s tím, co napsal Martin Poljak: "statistické skládání podobných jevů pomocí neuronové sítě".


Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #16 kdy: 02. 02. 2023, 06:59:13 »
Tam zbývá ta odvěká otázka, v čem se liší ta naše neuronová síť v mozku od umělé a proč jedna kreativní být může a ta druhá ne (a jak se vlastně kreativita měří)...

hmmmw

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #17 kdy: 02. 02. 2023, 07:25:40 »
Tam zbývá ta odvěká otázka, v čem se liší ta naše neuronová síť v mozku od umělé a proč jedna kreativní být může a ta druhá ne (a jak se vlastně kreativita měří)...

Přesně. V Life 3.0 (Max Tegmark) je hezky vysvětleno, že principálně se neliší vlastně v ničem. Jen v té fázi u AI prozatím nejsme. Nazývat AI soustavou ifů, anebo search enginem nepovažuji za vhodné. Pokud se to děje, tak to není AI postavená na neuronové síti.
Souhlasím, že současná funkčnost může připomínat jenom chytrý výběr a lepení ze stackoverflow, ale podstatné je, jak to "přemýšlí" uvnitř.

alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #18 kdy: 02. 02. 2023, 07:32:41 »
Tam zbývá ta odvěká otázka, v čem se liší ta naše neuronová síť v mozku od umělé a proč jedna kreativní být může a ta druhá ne (a jak se vlastně kreativita měří)...

myslim jen v poctu neuronu a jejich spoju, nemyslim, ze by v cloveku byla nejaka duse navic.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #19 kdy: 02. 02. 2023, 07:33:35 »
Podle mě je ChatGPT prostě jen gargantuovská databáze/automatizovaný search engine s dobře nastavenými statistickými/lingvistickými metodami, jak "matchovat" výstup.

Taky mi to v podstatě přijde takové lepší Google. Co do kvantity mi to generuje 90% kódu, co do složitosti je těch 10% kódu co tam dopíšu 90% té těžké práce.

Ale strašně mi to pomáhá s tím, že chci něco naprogramovat, nechce se mi nad tím přemýšlet, dám tam zadání a vyjede mi nějaká kostra, která sice není optimální, ale vymyslí mi to základ skriptu, který jen doladím.

Osobně si myslím, že to zlikviduje juniorní programátory, které už kort nikdo nebude chtít.

K původní otázce, vzhledem k tomu, že autor hledá nejlehčí cestu do IT, bych doporučil mojí cestu - praxe na půl úvazek někde ve firmě á 200 Kč / hodina + půl úvazku jazykovka. Musím říct, že hodně výběrových řízení vyhrávám právě díky mé C2 angličtině a zaměstnavatelé po tom sakra koukají.


Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #20 kdy: 02. 02. 2023, 07:35:42 »
Možná k tomu kolektivu i hledání přítelkyně si přeci jenom myslím, že jazykovka je vyšší šance si najít holku než technická vysoká  ;D pokud bychom toto brali jako měřítko.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #21 kdy: 02. 02. 2023, 13:44:27 »
Podle mě je ChatGPT prostě jen gargantuovská databáze/automatizovaný search engine s dobře nastavenými statistickými/lingvistickými metodami, jak "matchovat" výstup.
Osobně si myslím, že to zlikviduje juniorní programátory
A jak budou vznikat senioři, když ne z juniorů? Nebo vznikne "seniorní ChatGPT"?

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #22 kdy: 02. 02. 2023, 14:01:53 »
Tam zbývá ta odvěká otázka, v čem se liší ta naše neuronová síť v mozku od umělé a proč jedna kreativní být může a ta druhá ne (a jak se vlastně kreativita měří)...

Ta umela nema vlastnu volu, alebo aspom je to neziaduce. Chova sa v dopredu vymedzenych mantineloch.

Ludska neuronova siet tie mantinely moze preskocit a spravnost riesenia vyargumentovat.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #23 kdy: 02. 02. 2023, 14:51:46 »
Tam zbývá ta odvěká otázka, v čem se liší ta naše neuronová síť v mozku od umělé a proč jedna kreativní být může a ta druhá ne (a jak se vlastně kreativita měří)...

Klíčový rozdíl je v té objective, jakou mají umělé NN vs člověk. Člověk optimalizuje na přežití a rozšiřování svého rodu. Aby šlo vytěžit příležitosti, který náš konkrétní složitý svět nabízí, je potřeba bezbřehá kreativita, která se ani na ten základní cíl neohlíží, jen nám umožňuje objevovat další a další zlepšováky, které kotví naší civilizaci (a naráží to až na nedostatek zdrojů). Umělá inteligence se pohybuje v rámci omezených světů - jazyk, obrázky, nějaké umělé světy vytvořené člověkem. Všechno jsou to jen deriváty reality a umělá inteligence v nich optimalizuje na zadaný cíl, kterého když dosáhne, tak nemá důvod nějakou kreativitu mít (maximálně může k dosažení cíle využít čím dál tím pokročilejší strategie).

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #24 kdy: 02. 02. 2023, 18:16:20 »
vetsina fakt jo.
Je to podobný nesmysl, jako že se 90 % programování odehrává v Indii. Dost ano, většina fakt ne. 

Určitě k tomu máte nějaký spolehlivý primární zdroj, že?

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #25 kdy: 02. 02. 2023, 18:23:17 »
Taky mi to v podstatě přijde takové lepší Google. Co do kvantity mi to generuje 90% kódu, co do složitosti je těch 10% kódu co tam dopíšu 90% té těžké práce.

To vám závidím. Mně tedy příslušné nástroje občas něco užitečného generovaly, ale často byl evidentní problém už s tím, že čerpají z existující codebase a ta zcela zjevně z velké části neodpovídá požadavkům na kvalitu, které mám já, takže generovaný kód se mi z různých důvodů často nijak zvlášť nelíbil a až překvapivě často působil z mého pohledu vyloženě zpraseně.

Osobně si myslím, že to zlikviduje juniorní programátory, které už kort nikdo nebude chtít.

Bude. Protože nějak se ti juniorní programátoři seniorními stát musí ;)

K původní otázce, vzhledem k tomu, že autor hledá nejlehčí cestu do IT, bych doporučil mojí cestu - praxe na půl úvazek někde ve firmě á 200 Kč / hodina + půl úvazku jazykovka. Musím říct, že hodně výběrových řízení vyhrávám právě díky mé C2 angličtině a zaměstnavatelé po tom sakra koukají.

Rada je to zajímavá, jen mě to překvapuje. Anglicky sice umím celkem slušně, ale kupodivu to vždy zajímalo málokoho a každý to vždy považoval za standard v té míře, nakolik je to potřeba pro práci (ta zase tak vysoká není) a dál to bylo víceméně všem jedno.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #26 kdy: 02. 02. 2023, 23:06:15 »
Podle mě je ChatGPT prostě jen gargantuovská databáze/automatizovaný search engine s dobře nastavenými statistickými/lingvistickými metodami, jak "matchovat" výstup.

Taky mi to v podstatě přijde takové lepší Google. Co do kvantity mi to generuje 90% kódu, co do složitosti je těch 10% kódu co tam dopíšu 90% té těžké práce.

Ale strašně mi to pomáhá s tím, že chci něco naprogramovat, nechce se mi nad tím přemýšlet, dám tam zadání a vyjede mi nějaká kostra, která sice není optimální, ale vymyslí mi to základ skriptu, který jen doladím.

Osobně si myslím, že to zlikviduje juniorní programátory, které už kort nikdo nebude chtít.

K původní otázce, vzhledem k tomu, že autor hledá nejlehčí cestu do IT, bych doporučil mojí cestu - praxe na půl úvazek někde ve firmě á 200 Kč / hodina + půl úvazku jazykovka. Musím říct, že hodně výběrových řízení vyhrávám právě díky mé C2 angličtině a zaměstnavatelé po tom sakra koukají.

Neviem najst ziadnu ponuku, kde by som nepotreboval titul, co by bolo v mojom velkom meste. Juniorov remote vacsinou nikto nechce. Myslim si, ze prave teraz je pre juniorov dost zla doba. Mal som par pohovorov a som sa spytal ze kolko ludi sa hlasi a mi povedali ze 30. Robim zatial nejake projekty, nech mam aspon daco, co by som ukazal. Mozno s nimi sa mi zadari. Vysoku skolu beriem ako rezervu keby ze si dovtedy nic nenajdem.

Co sa tyka C2, tak myslim ze to vtedy bola frajerina, ale teraz uz je uroven anglictiny medzi ajtakmi lepsia. Podla mna to az tak neohuri ako v tej dobe.

alex6bbc

  • *****
  • 1 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #27 kdy: 02. 02. 2023, 23:13:27 »
tak udej tu vysku a zlepsi si anglictinu.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #28 kdy: 03. 02. 2023, 06:09:22 »
Neviem najst ziadnu ponuku, kde by som nepotreboval titul

Pravda, na posledních několika pozicích kde jsem byl byla VŠ vyžadována, vlastně je i nyní na mé pozici vyžadována, ale nikdo se po ní neptal a já jí nemám ;D

Naopak mi bylo několikrát řečeno, že měli víc uchazečů, ale někteří neuměli tak dobře anglicky, tak vzali mě.

A jak budou vznikat senioři, když ne z juniorů? Nebo vznikne "seniorní ChatGPT"?

Vezmou je ti, co chtějí "ušetřit", jako nyní. Ani dnes se junior nevyplatí, ale tak jsou lidi co si myslí, že když někdo bude dělat za 30k, místo za 100k, že je to dobrej deal, já si to nemyslím a spousta velkých IT firem taky ne.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #29 kdy: 03. 02. 2023, 06:50:24 »
Vezmou je ti, co chtějí "ušetřit", jako nyní. Ani dnes se junior nevyplatí, ale tak jsou lidi co si myslí, že když někdo bude dělat za 30k, místo za 100k, že je to dobrej deal, já si to nemyslím a spousta velkých IT firem taky ne.
To je velmi krátkozrakej pohled na věc. Kdyby všichni brali jenom seniory, tak ti postupně umřou věkem a žádní noví je nenahradí, protože je nikdo nevychová. Byl bys rád, kdyby tě tehdy po SŠ ze všech pohovorů vyrazili, že chtějí rovnou seniora?