Domácí pracovní sestava

Domácí pracovní sestava
« kdy: 06. 08. 2024, 17:47:53 »
Ahoj,

zajimalo by me, jaky mate domaci PC setup, zejmena pokud pracujete z domova.

Resim takovy problem:

1. mam svoji pracovnu, kde i spim, tudiz potrebuju, aby mi tu pres noc nehucely vetraky
2. zaroven tu - necekane - travim cely pracovni den, takze tu mam svuj veskery setup: laptopy, monitory, klavesnice etc.

Tak trochu dochazim k nazoru, ze bych mozna misto pracovniho laptopu poridil normalni workstation z nasledujicich duvodu:

1. laptop se sice hodi, ptz obcas skutecne pracuju odjinud nez z domova, nicmene neni to tak casto
2. laptop fakt hodne topi, v lete nic moc a ani to neprospiva tomu HW (vytezuju ho fakt HODNE)
3. docking station prestava stacit, mam tu nekolik monitoru, ruznych devicu atd.

pokud si koupim PCcko, tak bych si idealne predstavoval, ze nebude ve stejne mistnosti, ale nekde "za rohem" a ja tam natahnu nejake extra dlouhe USBcka/HDMI pro monitory/klavesnice/mysi tak, aby mi mohlo PC bezet nepretrzite

mate nekdo zkusenost s takovym setupem? pripadne resite to jeste jinak? napriklad me napadlo mit vykonne PCcko nekde v serverovne u me doma, kde si muze hucet jak chce a na stole mit jen nejaky tichy tenky klient - ale potreboval bych mit aktivni dva/tri mega monitory

na tom PCcku bych mel pravdepodobne nejakou virtualizaci - at uz bych ho ovladal naprimo nebo pres tenkeho klienta.


Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #1 kdy: 06. 08. 2024, 18:13:13 »
ja mam "shitoidni" dell notas s i7 10. rady, nastesti mam 32 gb ram a aspon mi zvetsili ssd na 1tb.
a kvuli praci windows 11.

syn ma domaci komp asi 3 roky stary s ryzen 3730x, 64gb ram, hafo disku tam ma povesenych a je spokojen.
u nej mam nejake virtualky a na ty se pripojuju z notasu.

kdybych si mohl vybrat tak bych si vybral namakany tezky notas treba od xmg, schenker s brutalnim vykonem :-)

a co kdyby sis nekam do kumbalu hodil poradne pc s dobrym vykonem a z tenkeho ticheho notasu by ses na nej vzdalene pripojoval? pak ti nebude hucet v pracovni mistnosti. zadne tahani vsech kabelu od pc do mistnosti.
« Poslední změna: 06. 08. 2024, 18:20:22 od ogdru6jahad »

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #2 kdy: 06. 08. 2024, 18:49:50 »
Z jakého důvodu by měla být pracovní stanice hlučná? Špetkou přemýšlení, vhodným výběrem a realizací bude hlučnější průlet komára.

Aktuálně mám Ryzen 5 8600G + Noctua NH-U14S, 4x NF-S12A ULN a Seasonic Prime v pasivním režimu, do kterého fouká jedna NF-S12A ULN. Skříň Silencio S400.

NF-S12ULN (DC) na ~ 400 rpm a stáhnout se dají 256-272 rpm, takže je neuslyšíte jinak, než přiložením ucha ke skříni. Vlastně budete hledat notifikační diodu, protože o tom PC zkrátka nevíce. I v pařácích disky nepřesáhnou 32 °C, deska 35 °C resp. na VRM jsem bezkontaktním IR teploměrem naměřil v dnešních pařácích 48 °C. CPU mi hlásí 38.9 °C (LOAD).

Taková MSI GTX 1080 s Accelero Xtreme IV s VRM kitem (Lightning 12+3)  a trojicí Noctua A9 PWM nepřeleze ani 65 °C ani po OC a s A14 ULN o ní ve Fractal Define nevíš. Teploty poloviční, hluk nebe a dudy. Odhlučnit se dají i Quadro, jen je potřeba PNY, protože Dell a vlastně i HP mají ty svoje čistící režimy a odmítnou nízké otáčky při startu.

Podívej se na forum.zive.cz, tam to dělají dlouhé roky a umí cokoliv.
Carpe diem

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #3 kdy: 06. 08. 2024, 19:13:01 »
1. Silencio S400 - také odkladiště drobností, disků, prototypovací desky
2. Zmíněné GTX 1080 Litghtning + Threadripper 1920X v
3+4 Herní i7-4790K + GTX 780 Lightning

P.S.: Postel mám v pracovně také (zdraví), jinak mi tam ještě hučí akvárium a pes dělá čurbes.
Carpe diem

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #4 kdy: 06. 08. 2024, 19:41:38 »
Resim takovy problem:

1. mam svoji pracovnu, kde i spim, tudiz potrebuju, aby mi tu pres noc nehucely vetraky

mate nekdo zkusenost s takovym setupem? pripadne resite to jeste jinak?

Řesím to tak, že jsem si koupil ovladač ventilátorů z Číny do 5,25" slotu za pár stovek, zapnu je když jdu pracovat, vypnu když končím a softwarově stáhnu výkon na minimum. Sice primitivní řešení, ale nestálo skoro nic a funguje už léta.


Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #5 kdy: 06. 08. 2024, 20:22:00 »
i9-10920X
64GB RAM
pár SSD disků
RTX 4080 ( ano, nejen prací je člověk živ )
chladiče Noctua, na CPU klasickou velkou dvouvěž
Fractal Define XL R2

monitor jen jeden Dell 4323QE, který občas slouží jako dock pro notebook, pokud je potřeba.

V pracovně mam i gauč, ale spim tam jen vyjímečně. V takovém případě počítač uspím, přestože je počítač velmi tichý tak v noci slyšet je a ruší mě to. Stejně tak zakrývám tu blikající diodu.

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #6 kdy: 06. 08. 2024, 20:46:48 »
Mám podobný setup jako výše. Čistě SSD, takže v klidu není slyšet nic. V zátěži CPU taky nic. Jen GPU (RTX 3060, nějaká základní OC verze) je v zátěži hlučná, ale GPU výpočty teď nedělám, tak v noci neruší nic.

Co mi ale vadí mnohem vice je generované teplo. V létě je to v malé pracovně hodně znát. Takže co jde, to raději pouštím na serveru v komoře (kde je i úložiště s rotačními disky).

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #7 kdy: 06. 08. 2024, 21:55:39 »
Osobně jsem přešel na noťas. Rozhodně nebude generovat víc tepla než desktop (se jednoduše pozná podle spotřeby - až na mechanickou práci ventilátorů a případně rotačního disku se veškerá spotřebovaná energie v počítači proměňuje v teplo a trošku ve světlo (displej), takže z toho lze vycházet při odhadování, co bude víc topit. U noťasu se jen to teplo generuje na menší ploše (z menší masy), tak to někdy působí tak, že to dělá větší hic.

Pokud už stavím počítače (a ne servery, kde je nejhlučnější komponetou často rotační HDD), poslední dobou jsem si zvykl dělat to v malým provedení: mini-ITX deska, malej provzdušněnej case a co nejtišší a přitom dostatečný chlazení - a dá se s tím dostat na slušný výkon - samozřejmě pokud tam je výkonnější grafika, vybírat takovou, co v idle není slyšet a v loadu pokud možno co nejméně (to je na celém sestavování asi to nejtěžší - člověk to musí nějak uhodnout z referencí ostatních). Na čem určitě nikdy nešetřit, je zdroj - vybírat ty nejtišší a nejlepší s desetiletou zárukou, klidně naddimenzovat výkon, bývají pak většinu času tichý, protože mívají takový ty funkce jako „fanless do 50% zátěže“ apod. (zdroj totiž klidně může přežít víc počítačů, je to součástka, co bývá vzhledem k příliš se neměnícím standardům putovní). Když beru SFX zdroj, obvykle beru to nejlepší a nejvýkonnější na trhu do čehokoliv, protože ono se do té menší pixly nedá nic vyloženě nařachanýho nacpat.

Jinak si ale myslím, že spát u stroje provádějícího energeticky náročné věci je obecně nerozum a pokud nebude nic dělat, tak je nejsnazší ho prostě čudlikem uspat a hotovo (já počítače už prakticky nevypínám, jen uspávám).

alex6bbc

  • *****
  • 1 619
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #8 kdy: 06. 08. 2024, 22:05:55 »
poddotaz: jste monitorovi silenci, mate monitory na vysku, sirku, 2, 3, 4 monitory, sirokouhle??

kolega si v praci nepripojil ani jeden monitor a jede jen na displeji notasu 😁

Maor

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #9 kdy: 06. 08. 2024, 22:16:26 »
Používám laptop jako tenký klient, zaměstnavatelé vždycky dodali nějaké VM, aby člověk mohl počítat na serveru.
Obešel se tím nesmyslný výběr laptopu pro dělníky, kde došla RAM při spuštění teams. Zmenšil se prostor pro útočníky ke krádeži firemních dat, protože data zůstala v serverovně firmy pod dozorem.
Potíž bejvá s latencí a výpadky VPN.

Monitor mám 58" ultrawide na šířku. Klávesnici g915 a myš g604

« Poslední změna: 06. 08. 2024, 22:18:24 od Maor »

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #10 kdy: 06. 08. 2024, 22:31:22 »


Dnes už nikoliv, začínal jsem se dvěma, potom tři a dnes už se držím velkého širokého panelu. V kanceláři mám HP Z0C G3 a doma Eizo EV3895, protože doma zase tak velkou pracovní plochu nepotřebuji. Nikdy jsem panely neotáčel na výšku, pouze rozšiřoval velikost pracovní plochy.

....

To těžko, chlazení a výkon neošidíš. Zregulované velké ventilátory s nízkými otáčkami protáhnou prostorem mnohem vyšší objem vzduchu, než malý ventilátor, který to bude honit otáčkami a tlakem (Airflow). I ty Arctic jsou podstatně tišší, než malé uřvané cosi v NTB/MiniPC. Prakticky můžeš použít i obří pasivní chladiče, skrze které budou táhnout vzduch velké 200x200+ mm.

I tak to má své limity a do MiniITX/NTB nezavřeš stejný výkon, jako do velké prostorné skříně, kde budeš mít 10 ventilátorů s 250 rpm. Neuslyšíš je, ale budou chladit.

P.S.: Postel v pracovně mám proto, abych si mohl odpočinout a v situacích, kdy přestává fungovat a doslova se každým pohybem trhám. Pak je pro mě polohovatelná postel po ruce vysvobozením.
« Poslední změna: 06. 08. 2024, 22:35:58 od Buldr »
Carpe diem

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #11 kdy: 06. 08. 2024, 22:48:49 »
kolega si v praci nepripojil ani jeden monitor a jede jen na displeji notasu 😁

a se starym dobrym rozlisenim 1366x768, ze

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #12 kdy: 06. 08. 2024, 23:48:46 »
MacBook Air je jediný nehlučný počítač co jsem kdy měl. Nemá větrák, takže tam nemá co otravovat, linux firma nepovoluje ale na jablko není problém doinstalovat většinu linuxových utilit a zpátky k PC nebo notebooku s Windows už bych asi nešel.

Domácí desktop jsem se také pokoušel odhlučnit mnoho let ale prostě občas nějaký zvuk udělá, žere hodně elektriky a otravné diody k tomu...mít ho v místnosti kde i spíte je příšerné. Takže jsem naformátoval disky a daroval ten lapač prachu za odvoz.

Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #13 kdy: 07. 08. 2024, 00:35:26 »
Ja mam v pracovni (kde tiez sem-tam spim) 3 monitory - k nim napojene 2 pc -> jeden s linuxom - bez ventilatorov, bezhlucny zdroj, druhy "vykonny" na hry a ine veci s windows 10. Dalej dalsi setup - jeden monitor + pc ktore je vyuzivane ako zaloha a zaroven ako zalozny proxmox server ten sa zapina sporadicky v pripade potreby. Notebook pouzivam inde nakolko jeho hlavna vyhoda je prenasanie, a nema zmysel ho drzat v jednej miestnosti... dalej v "serverovni"(spajza) odkial nieje nic pocut mam nas, media server + chystam tam dat dalsi proxmox server, ktory prave staviam...

Ale zaujima ma co s tym vlastne robis... to cez noc nechas zapnute pocitace? ja skoro vsetko vypinam ked spim... resp. servery uspim...

Inak ten napad s tym, ze pc bude inde je tiez celkom dobry, pokial je moznost... kedysi som riesil problem s pc v miestnosti, a vyriesilo sa to presunom do inej a cez stenu len kable ku monitoru, myske, a klavesnici...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

alex6bbc

  • *****
  • 1 619
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí pracovní sestava
« Odpověď #14 kdy: 07. 08. 2024, 05:21:31 »
to je zajimava vec k diskuzi jestli z kumbalu kde je pc tahat plnotucnou kabelaz pro monitor, klavesy, mys, atd.

nebo se jen po siti pripojit vzdalene z notebooku.