To má ten disk jen jednou - i s rezervou - při studeném startu, když roztáčí plotny a jen velmi krátce. 4 GB disk jsem už neviděl ani jako flashku v poslední době. Bylo by lepší, kdyby jste pohledali informace ze změřené spotřeby ne při chvilkovém proudovém rázu při startu a ke konkrétnímu modelu. Běžně má novější disk disk o větší kapacitě nižší spotřebu.
já hledal ten disk podle názvu, nedal jste přesnější údaje.
no ale to je jedno.. zrovna tenhle údaj nejde moc vylepšit, dokud jsou ty plotny stejně těžké a disk má stejné otáčky. pokud by to chtěli vylepšit, musel by se roztáčet opravdu dlouho (což by zas dělalo problémy s probouzením disku atd..)
pro výběr zdroje je důležitý údaj o špičkovém proudu z datasheetu nebo aspoň změřený při rozeběhu. zdroj musí všechno utáhnout i když se disky roztáčí současně. pokud utáhne všechno při startu, má i rezervy na různé špičky v odběru během normálního provozu. ten střední odběr, co ukazujete na grafech, moc neříká nic o špičkách, které vznikají během provozu (a s kterýma se zdroj musí vypořádávat, na 12V lince je povolená tolerance 10%, z které pokud se i během špičky odběru vyleze, není chování periferií na 12V lince definované)
mě je samozřejmě jasné, že během normálního provozu je ten střední odběr několikrát nižší. takže když chce někdo ušetřit za zdroj, tak si nastaví v biosu, aby se disky roztáčely postupně. což je ale jenom takovej trik. stejně zdroj musí mít vevnitř dost velké kondenzátory, aby kompenzoval špičky během běžného provozu. ale dostatečně velké kondenzátory mívají právě až ty výkonnější a kvalitnější zdroje. výrobci šetří na kondenzátorech. a někdy to dělají i výrobci serverového hw - potkal jsem třeba redundantní serverové zdroje, co počítaly s kapacitou kondenzátorů toho druhého redundantního zdroje a když tam nebyl, tak se ty kondíky během asi půl roku opotřebovaly a server začal dělat blbosti.