To je hodne "sezonni" nazor, pokud tedy nezijes na zamku/hradu, kde to vytopit je problem i v lete :-)
Eee-ee...pokud se mu skutečně přehřívá sklep, jak napsal, došlo k zahřátí ohromného množství materiálu.
Termodynamika ti asi nic nerika vid... tak si to zopakujeme.
Existuje pojem tepelna vodivost / tepelny odpor, a pak taky tepelna kapacita (resp. merna tepelna kapacita daneho materialu).
Tyhle dva jevy jsou vicemene ortogonalni. Asi jako jsou ortogonalni odpory a kondenzatory v elektronice.
Takze zabalime-li generator konstatniho (1kw) tepla do izolantu (tj. materialu/systemu s mizernou tepelnou vodivosti, resp. velmi vysokym tepelnym odporem), co se v takove soustave stane? Nuz teplota bude stoupat - protoze teplo neni kudy odvest. Tj. nastava situace "mam prehratej sklep".
Abys teplo ulozil "bateriovym zpusobem na dlouhou dobu", potrebujes nakombinovat vhodnym zpusobem minimalne dva ruzne materialy - jeden ktery ma vysokou tepelnou kapacitu (napr. olej, voda) - jako aktivni jadro a druhy ktery ma vysoky tepelny odpor (napr. skelna vata), aby ti ulozena energie zas neunikala. Samozrejme materialove slozeni nestaci, potrebujes i aktivni cleny - vymenniky a tepelna cerpadla (analogie na nabijeci a vybijec obvod).
Spocitat konkretni situaci vzdy jde - staci zapocist odpory, kapacity, objemy a ucinnosti konverzi. Ale nemam pocit, ze by to bylo vyuzitelne bez specialnich technologii, natoz pak v nejakem delsim casovem rozpeti aby bylo mozne zrusit vliv rocnich obdobi napr.