Jakou zvolit distribuci?

jakou distribuci

Jakou zvolit distribuci?
« kdy: 09. 06. 2010, 14:18:01 »
Na notebooku AMD Turion X2 mám teď Ubuntu 10.4 a po chvíli používání se systém prostě zachltil informacemi a zlenivěl. Stojím před rozhodnutím co nainstalovat za jinou distribuci.
Ubuntu + mám s ním zkušenosti, dobrá komunita, dobrá podpora, ovladače hw, jednoduchost
- po čase používání se zpomalí tak bych to musel udělat tak aby se to nestalo
Archlinux + čistota systému, funkčnost
- složitost ovládání
Zajímají mě ještě plusy a mínusy u rozšířených distribucí jako Debian, Fedora, Mandriva.
Děkuji za pomoc.
« Poslední změna: 09. 06. 2010, 15:33:06 od Petr Krčmář »


Nerdas

Re: Jokou zvolit distribuci?
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2010, 15:12:55 »
U Mandrivy jsem občas narazil na problémy s ovladači či šifrovanými bezdrátovými sítěmi. Občas je také problémové připojování externích disků. Řekl bych také, že je méně "blbuvzdorná", než Ubuntu. Jinak nemám vůči ní větších výtek. Pro tebe může být nevýhodou, že je to primárně KDE distribuce, i když ji lze samozřejmě používat s GNOME. Výhody má podobné jako všechny nejrozšířenější distribuce na desktopech - uživatelská přívětivost, snadná a příjemná správa, spolehlivost, hojnost softwaru atd...
Doporučuju všechny ty distribuce vyzkoušet na virtuálním stroji, protože není nad vlastní zkušenost, nenechat se unést řečmi ostatních. Já se kdysi nechal unést kamarády, nainstaloval (zbytečně) na tvrdo Ubuntu, po dvou hodinách jej odstřelil a zpět instaloval Mandrivu.
Co se tvého problému týče, při správném zacházení se zahltí každý systém, nehledě na distribuci. Já s tímto bojoval jak na Windows, tak na Linuxu, takže bych spíš doporučil pozměnit přístup k používání systému a čas od času věnovat čas úklidu.

jakou distribuci

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #2 kdy: 09. 06. 2010, 16:50:01 »
Dík za radu ale nebyl bych to já když bych nenarazil na problém.  :D Koukl jsem se na web mandrivy a nevím co si mám vůbec stáhnout jestli Powerpack, One nebo Free. Jsou všechny tři kousky zadarmo?

Omen

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #3 kdy: 09. 06. 2010, 17:33:51 »
PowerPack je tuším placený. V případě Mandrivy je asi nejlepším startovacím bodem One.

Ta náročnost Archu je z větší části mýtus. Sice instalace není typu "Next, Next, Next, Finish", ale složitá rozhodně není. A v následné údržbě je rozdíl ještě menší. Navíc tě rolling updates ušetří nervů při dist-upgrade. ;-) Navíc budeš mít všechno pod kontrolou a něco nového se naučíš.

Pokud jsi zvyklý na Ubuntu, tak můžeš zvážit Mint 9. Myslím, že se povedl.

Konzervativní volbou jsou potom Debian Stable a CentOS. Ti jsou sázkou na jistotu, ale je to vykoupeno mírnou zastaralostí jednotlivých aplikací.

Rychlokvašky s půlročním intervalem nemám rád a poslední LTS Ubuntu mě zklamalo. Takže moje tipy jsou Mint 9 LTS, Debian Stable a CentOS. Nebo, pokud ti nevadí vysoké tempo aktualizací, tak Arch.

Omen

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #4 kdy: 09. 06. 2010, 18:27:47 »
po chvíli používání se systém prostě zachltil informacemi a zlenivěl

Tohle se mi zdá divný. To se stává na Windows, a to ještě převážně tehdy, pokud je uživatel experimentátor a pořád něco instaluje a odinstalovává a překopává. Na Linuxu je tahle situace dost nezvyklá. Jak se ti to povedlo?


jakou distribuci

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2010, 18:46:46 »
PowerPack je tuším placený. V případě Mandrivy je asi nejlepším startovacím bodem One.

Ta náročnost Archu je z větší části mýtus. Sice instalace není typu "Next, Next, Next, Finish", ale složitá rozhodně není. A v následné údržbě je rozdíl ještě menší. Navíc tě rolling updates ušetří nervů při dist-upgrade. ;-) Navíc budeš mít všechno pod kontrolou a něco nového se naučíš.

Pokud jsi zvyklý na Ubuntu, tak můžeš zvážit Mint 9. Myslím, že se povedl.

Konzervativní volbou jsou potom Debian Stable a CentOS. Ti jsou sázkou na jistotu, ale je to vykoupeno mírnou zastaralostí jednotlivých aplikací.

Rychlokvašky s půlročním intervalem nemám rád a poslední LTS Ubuntu mě zklamalo. Takže moje tipy jsou Mint 9 LTS, Debian Stable a CentOS. Nebo, pokud ti nevadí vysoké tempo aktualizací, tak Arch.

No schválně vyzkouším ve VirtualBOXu Debian, Mint a CentOS a taky tu Mandrivu. Ten Arch si ještě rozmyslím no.

jakou distribuci

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #6 kdy: 09. 06. 2010, 18:53:30 »
po chvíli používání se systém prostě zachltil informacemi a zlenivěl

Tohle se mi zdá divný. To se stává na Windows, a to ještě převážně tehdy, pokud je uživatel experimentátor a pořád něco instaluje a odinstalovává a překopává. Na Linuxu je tahle situace dost nezvyklá. Jak se ti to povedlo?

No právě že to taky nechápu a to ještě Ubuntu 9.10 mě běhal celej půlrok krásně. Teď mě napadlo jestli se to nemohlo zpomalit po aktualizaci uzavřených driverů grafiky a wifi ale zase na druhou stranu si myslím že když by to přišlo naráz tak bych si toho hned všimnul. No nevím jdou drivery nějak downgradeovat?

PS: Musím Rootu pochválit pěkný antispam :) nejlepší jsou ty přísloví

Omen

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2010, 19:04:33 »
Půl roku není žádná doba. Arch mi běžel v pohodě 3 roky. A běžel by ještě další roky, kdybych nezlenivěl a nezačala mě unavovat rychlost aktualizací. Teď mám Mint 9 a nemůžu proti němu říct ani půl slova. I když frekvence aktualizací je pořád ještě větší, než by se mi líbilo. Takže si počkám až vyjde CentOS 6 a pak se rozhodnu, jestli zůstanu u Mintu, nebo nasadím velmi konzrevativní CentOS.

BTW: Aktuální CentOS 5 je sice výborný, ale asi nebude pro tebe. Přecejen mu už je pár let a na aplikacích to je znát. Zkus Mint. 99 % běžných činností ti půjde out-of-the-box a i výběr výchozích aplikací je docela povedený (čti "netřeba měnit").

jakou distribuci

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #8 kdy: 09. 06. 2010, 19:11:34 »
No já bych Ubuntu 9.10 taky neměnil ale říkal jsem si že když 10.4 je LTS tak že bude vymakaná a tak a zatím jsem docela zklamanej no.

jakou distribuci

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #9 kdy: 09. 06. 2010, 19:15:12 »
A co třeba Fedora?

Omen

Re: Jakou zvolit distribuci?
« Odpověď #10 kdy: 10. 06. 2010, 08:28:59 »
A co třeba Fedora?

Je dobrá. Ale jak říkám, nemám rád půlroční rychlokvašky. Dej tam Mint 9 pár měsíců ho používej. Když ti nebude vyhovovat, tak někdy koncem léta až začátkem zimy by snad měl vyjít CentOS 6. Ten pak bude sázkou na jistotu.

Nebo jestli chceš něco hodně aktuálního, jak naznačuje návrh Fedory, tak sáhni po Archu. Raději rolling updates než půlročky. Je snazší průběžně aktualizovat jednotlivé balíčky, než co půl roku honit termíny a vydávat nedostatečně otestovanou celou distribuci.