Pojištění notebooku na cestách

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #15 kdy: 07. 03. 2024, 11:13:39 »
4. pakliže je to stále málo, zabezpeč si notebook produktem Computrace - https://homeoffice.absolute.com/download/ - podpora je většinou v business modelech - tento SW je přímo v biosu a podle verze umožní na dálku dohledat zařízení, ev. ho bezpečně smazat atd.

Dobrá rada naz zlato - s návratem ukradeného notebooku u téhle služby nepočítej: "Our current Service Guarantee territories include Canada, US, UK & Australia"


Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #16 kdy: 08. 03. 2024, 13:27:31 »
Chystám se někam za sluncem tak třeba na 1 měsíc a beru s sebou notebook. Jak byste ho pojistili? Je to nové, můžu...

Úplně nejbězpečněji tak, že ho necháš doma nebo ještě líp ve firmě, kam ti vede VPN nebo tam máš někoho, kdo to zapne když nezafunguje WOL, a s sebou si vezmeš levnou jebku, ze které se k tomu připojíš a v případě možnosti si obraz pošleš na velkou televizi, a nebude v tom nic než to co potřebuješ k připojení.

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #17 kdy: 09. 03. 2024, 16:41:29 »
Pojištění se musí pojišťovně statisticky vyplatit, jinak nemá důvod to dělat. Má to smysl u událostí, které člověka finančně zruinují.

U notebooku bych též si radši něco odkládal stranou. Nejenže to nejspíš vyjde levněji samo o sobě, ale ušetříte i čas (=> peníze) strávený čtením pojistných podmínek, výluk a hledáním použitelné pojišťovny (kterou možná pro tento případ ani nenajdete).

_Jenda

  • *****
  • 1 606
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #18 kdy: 09. 03. 2024, 17:51:37 »
Pojištění se musí pojišťovně statisticky vyplatit, jinak nemá důvod to dělat. Má to smysl u událostí, které člověka finančně zruinují.
Já bych tohle rád rozvedl a slyšel na to názory -- protože v tomhle naprosto souhlasím s v6ak, ale současně mi přijde, že naprostá většina lidí má jiný názor, nechápu proč a přijde mi divné, že by se mýlili. Poslyšte filozofickou esej (pak ji asi dám do blogu):

Existuje koncept, že když člověk získá nějakou částku peněz, jejich marginální užitek není lineární s touto částkou. Například když někdo chudý získá 10kKč, tak je to pro něj veliké plus. Pokud získá 10M, tak to už není 1000x „lepší“, protože ty nejnutnější potřeby už nasytil, a peníze navíc jsou super, ale nemají tak velký užitek. Nebo možná ještě jinak: pokud někdo na hranici bídy dostane 10k, tak je to veliký pokrok; pokud někdo, kdo už má 10M, dostane dalších 10k, tak to skoro nepozná.

Stejně tak to ale funguje se ztrátou. Hrál bych hru, kde s 90% pravděpodobností dostanu 200Kč, ale s 10% pravděpodobností budu muset 1000Kč zaplatit? (tj. očekávaný výnos = +80Kč) Samozřejmě!

(Pokud vám přijde divné, proč by někdo takovou hru nabízel, tak se na to podívejte očima provozovatele loterie: prodá spoustu losů/sázek, například po těch 200Kč, a 90% z nich nevyhraje; jeden z deseti vyhraje těch 1000Kč. Provozovatel loterie tak je v plusu a vesele funguje.)

Hrál bych ale hru, kde s 90% pravděpodobností dostanu 2 miliony, ale s 10% pravděpodobností budu muset 10 milionů zaplatit? (očekávaný výnos = +800kKč) Nejspíš ne, protože nutnost zaplatit 10 milionů by pro mě znamenalo velké problémy.

A pojišťovna je něco podobného. Vybere od velkého množství lidí malé částky, a pak pár lidem (kteří byli postiženi katastrofou) vyplatí velkou částku. Tohle celé má režii: pojišťovna platí zaměstnance, potřebuje zisk, a taky potřebuje držet nějaké peníze bokem, aby měla z čeho vyplácet. Myslím si, že z příjmů pojišťovny můžou tak řádově polovinu vyplatit jako pojistné plnění a polovinu spotřebovat. Z pohledu pojištěnce to pak vypadá tak, že platí X a průměrně dostane X/2. Navíc to má další režii: když mu škoda vznikne, musí to vypapírovat a jednat s pojišťovnou aby mu to zaplatila; ta se navíc může v některých případech (i oprávněně) šprajcnout a vyžadovat podrobné vyšetřování, jestli je požadavek oprávněný, v nejhorším případě z toho pak je právní bitva. Zatímco když tazateli ukradnou notebook, tak si zanadává, vytáhne peněženku a koupí si nový a s nikým nemusí nic projednávat a čekat na vyplacení plnění. Ostatně už to, že se tazatel musel jít zeptat, ho stálo čas a opruz s úvahou nad problémem a psaním příspěvku, a pokud dostane odpověď, bude muset vyplňovat nějaký formulář u pojišťovny a alespoň si prolítnout pojistné podmínky.

Celé tohle má smysl podstupovat jen v případě, že potenciální škoda by měla devastující následky. Pokud si představíme marginální hodnotu peněz jako S křivku, kde na vodorovné ose je ztráta/zisk v korunách a na svislé je užitek, tak pojištění dává smysl, pokud potenciální škoda je v oblasti, kde ji hodnotíme alespoň 2x horší než čistě lineárně (příklad: nutnost zaplatit 1000 Kč hodnotím dopadem na svůj život -1000, ale nutnost zaplatit 10MKč hodnotím dopadem -20M). Konkrétní částku, kde se tohle láme, bude mít každý jinde a závisí to na příjmech, majetku, závazcích a toleranci k riziku, ale myslím si, že tazatel to opravdu nebude mít u notebooku ve zbytkové hodnotě 20 tisíc Kč. Myslím si, že u většiny lidí s běžnými až nadprůměrnými příjmy ten zlom bude někde mezi 1 a 10 miliony korun.

Ještě mě napadá jedna věc, firmy často preferují predikovatelnost nákladů před očekávanou hodnotou, aby mohly lépe plánovat. Například si něco raději nechají dodat jako službu, byť na první pohled velmi předraženou, než aby se to snažily vyvíjet inhouse s ne úplně jistým výsledkem. Někteří lidé zase preferují investice do nevýnosných produktů které mají směšný zisk ale taky nižší rozptyl než když YOLO narvete všechno do VTSAX. I tak si ale myslím, že u notebooku za 20kKč je tohle naprosto hluboko pod hranicí tohle jakkoli řešit.
« Poslední změna: 09. 03. 2024, 17:57:05 od _Jenda »

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #19 kdy: 09. 03. 2024, 18:07:49 »
Ještě mě napadá jedna věc, firmy často preferují predikovatelnost nákladů před očekávanou hodnotou, aby mohly lépe plánovat. Například si něco raději nechají dodat jako službu, byť na první pohled velmi předraženou, než aby se to snažily vyvíjet inhouse s ne úplně jistým výsledkem.

To je asi tak jediná část, kde nebudu souhlasit. IMHO pro firmu je i častěji OK nést nějaké riziko. Tady spíše půjde o jiné náklady, nejspíš náklady příležitosti. Už to, že inhouse řešení bude nějaký čas trvat, znamená, že nějaký čas nic nevyděláváte. Navíc služba je flexibilnější – když nebude vyhovovat, můžete ji prostě přestat používat, aniž odepíšete velkou investici.

Ještě k situaci, kdy si pojišťovna něco špatně spočítala: Teoreticky se může stát, prakticky bych se tím nezabýval:

1. Asi budou mít dobré analytiky.
2. Pokud i tak jste přesvědčeni, že to mají špatně spočítané, důkladně bych pročetl pojistné podmínky. Dost možná vás výluky vyvedou z omylu.


Buldr

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #20 kdy: 09. 03. 2024, 18:44:47 »
 I pojišťovny jsou komerční subjekty, které se snaží maximalizovat zisky a svou byrokratickou mašinérií chrání své prostředky. O tom snad není třeba diskutovat, stejně tak většina pojišťoven umí nabídnout individuální řešení.

Nabídka jde ruku v ruce s poptávkou a většina firem má svá auta s vybavením pojištěná, protože v případě vykradení (např.: pauza na oběd), nebo zcizení, jsou škody vysoké. A nejde jen Toughbooky a měření, které s sebou vozí a nechávají v autě, když jdou např.: na oběd. Škody jdou do statisíců a úplně stačí, kdyby odnesli multifunkční hydrauliku v kufru. Samotný nástroj za 40-80 tisíc, k tomu hlava pro lisování s oky (20-40 tisíc), hlava pro razení/děrování (20-40 tisíc) s raznicemi (12 mm za tisíc, 80 mm za deset) … a pojišťovna vyplatí částku na znovupořízení, tedy to znamená, že když ukradnou celý kufr s lisováním, razením, tak zaplatí vše, co v tom kufru bylo, pokud odnese jen hydrauliku, zaplatí jen hydrauliku. Úplně stejné podmínky a plnění platí i pro pojištění elektroniky, kam spadá Toughbook, tak i měření.

Jestli se to vyplatí, to si musí spočítat každý sám, včetně výběru konkrétní pojišťovny.
Carpe diem

FKoudelka

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #21 kdy: 09. 03. 2024, 20:42:04 »
Kup si k němu Kensington lock , jestli to má na něj díru a přivaž ho k radiátoru

peete

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #22 kdy: 10. 03. 2024, 15:46:33 »
Neni mozne ze by se na Rootu vyskytovala typicka intenetova diskuze lidi, kteri o tom jak je videt nevedi vubec nic. Nejvic me pobavilo ze si mam s sebou vzit levnou sunku, proc ja si ten drahy stroj kupoval? Vzdyt mi na praci stanci sunka s 8gb ram a dvema jadrama? Zaujaly me ty Kensington kabely. Co se stane kdyz poradne trhnu jako zlodej? Mozna upadne pulka ntb, ale pokud mam iq 50, mozna mi to nevadi. Aspon je videt ze na root nechodi digitalni nomadi, ale diskuze pobavila :-) Co me zaujalo je ta spolecnost, ktera to pojisti a dokonce ma investigativni team, ktery je schopen rict policajtum, kde je ntb. Kdyz budu nomadit v Thajsku nebo treba Albanii, fakt to dokazou i tam? Protoze oni spis deklaruji, ze to umi v USA a pod. A naposled co Bitlocker, to uz maji dneska defaultne i Win 11 Home. Dostane-li to nejaky obejda do pazouru, dokaze se do toho realne dostat nebo ne?

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #23 kdy: 10. 03. 2024, 17:16:09 »
Bitlocker: Tam je více směrů, kam lze útočit. A může záležet mj. na tom, jestli boot vyžaduje pin.

1. Recovery klíč – otázka je, kam si jej zálohujete. IIRC u Home edice se jej nejspíš bude Windows snažit zálohovat do cloudu. Možná to není ten největší problém, když řešíte krádež HW, ale je dobré s tím počítat.
2. Pin
3. Klíče v RAM – pokud je notebook zapnutý nebo pokud může bootovat bez pinu, může útočník zkusit získat klíče z RAM, vizte cold boot attack.
4. Vyčtení klíčů z TPM – při bootu bez pinu šlo IIRC zjistit klíče vyčtením odněkud z desky, musel bych to dohledat.
5. Další zranitelnosti – obecně boot bez pinu bude mnohem křehčí, protože tam TPM vydá klíč, aniž by se uživatel/útočník jakkoli autentizoval. Potom může útočník zkoušet k tomu získat přístup různými způsoby (útok přes USB, Wi-Fi, Bluetooth, …), které budou bezpředmětné, pokud bude k bootu potřeba pin.

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #24 kdy: 10. 03. 2024, 18:40:15 »
Pro: peete
Ty jsi stále nepochopil, že cena notebooku nikoho nezajímá.
Je každému šumák kolik si za něj dal, a jestli jsi na něj vydělával 14 dní a nebo 2 roky.
Největší hodnotu mají data, proto všechny rady jsou zaměřeny na ochranu dat před krádeží nebo smazáním.
Samozřejmě je možné, že řešíš pouze "ten" notebook a že na tom notebooku nic nemáš, prostě jsi si koupil dražší notebook, ale nejsi vývojář nebo nějaký programátor pro kterého by to byl výrobní nástroj.

Pro mě je notebook pouze kus plastového šrotu který potřebuji ke své práci a mnohem větší starosti bych měl kdybych přišel o 80 hodin mé práce (to je režijní hodnota mé práce ve výši 40 tis. kč), a nebo bych ty hodiny nemohl vytvořit.

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #25 kdy: 10. 03. 2024, 18:58:58 »
Nebo prostě má vyřešené zálohování a teď řeší HW (proto zakládal toto vlákno) a šifrování (proto se ptal na Bitlocker).

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #26 kdy: 10. 03. 2024, 19:31:08 »
Zaujaly me ty Kensington kabely. Co se stane kdyz poradne trhnu jako zlodej? Mozna upadne pulka ntb, ale pokud mam iq 50, mozna mi to nevadi. Aspon je videt ze na root nechodi digitalni nomadi, ale diskuze pobavila :-)

Jasne videls nekdy vevnitr v ntb jak je totam udelane? Moc rad se podivam na crashtest video kde stojis a tahas za kabel, a vytrhnes pul ntb. Diky za odkaz...

peete

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #27 kdy: 10. 03. 2024, 21:42:23 »
Nenasel jsem jak to trhaji, ale za 2 sekundy na Googlu jsem nasel, ze staci do toho zamku bouchnout 3x kladivem a on se rozpadne, tak to je ochrana k nicemu: https://www.youtube.com/watch?v=N7359QY1VV4

Zaujaly me ty Kensington kabely. Co se stane kdyz poradne trhnu jako zlodej? Mozna upadne pulka ntb, ale pokud mam iq 50, mozna mi to nevadi. Aspon je videt ze na root nechodi digitalni nomadi, ale diskuze pobavila :-)

Jasne videls nekdy vevnitr v ntb jak je totam udelane? Moc rad se podivam na crashtest video kde stojis a tahas za kabel, a vytrhnes pul ntb. Diky za odkaz...

peete

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #28 kdy: 10. 03. 2024, 21:46:20 »
Presne tak, dekuji za pochopeni. Ochrana dat je samozrejmost, to neni treba resit, to vsichni vicemene zname nebo se to da dohledat. Mne predevsim zajima co zelezo. Zatimco probiha tato hospodska debata, nasel jsem nekolik pojistoven, ktere jsou schpne pojistit elektroniku, mezi nimi i nekolik zahranicnich. Co je ovsem kamen urazu, ze vyplati jen cast ceny, napr. pulku. Asi se jim to skutecne nevyplati, protoze o elektroniku je okradeno prilis mnoho cestovatelu...

Nebo prostě má vyřešené zálohování a teď řeší HW (proto zakládal toto vlákno) a šifrování (proto se ptal na Bitlocker).

peete

Re:Pojištění notebooku na cestách
« Odpověď #29 kdy: 10. 03. 2024, 21:55:04 »
Matematika...vyborne. Cili, kdyz ti nekdo ukradne notebook, je to ekvivalent toho, ze jsi prisel o 80 hodin prace :-) Preci logicky, co usetrim je ekvivalentni k tomu co vydelam. Ja uz se toho naprogramoval dost, ale mel jsem vzdycky pevne zelezo doma, ted to chci prvne nekam tahat a to na dlouho a stale dele. I kdybych byl milionar, nevim proc bych mel vyhodit byt pouhych 40k z okna. Tudiz logicky premyslim, jestli kdyz tech 40k zmizi, muzu je treba dostat od pojistovny. Kdyz to mas jen doma a hlida ti to pes, nemusis to resit.

Pro: peete
Ty jsi stále nepochopil, že cena notebooku nikoho nezajímá.
Je každému šumák kolik si za něj dal, a jestli jsi na něj vydělával 14 dní a nebo 2 roky.
Největší hodnotu mají data, proto všechny rady jsou zaměřeny na ochranu dat před krádeží nebo smazáním.
Samozřejmě je možné, že řešíš pouze "ten" notebook a že na tom notebooku nic nemáš, prostě jsi si koupil dražší notebook, ale nejsi vývojář nebo nějaký programátor pro kterého by to byl výrobní nástroj.

Pro mě je notebook pouze kus plastového šrotu který potřebuji ke své práci a mnohem větší starosti bych měl kdybych přišel o 80 hodin mé práce (to je režijní hodnota mé práce ve výši 40 tis. kč), a nebo bych ty hodiny nemohl vytvořit.