Linux využití disku

Re:Linux využití disku
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2021, 22:00:38 »
Zformátovaním s5 na NTFS by mohlo pomôcť tak, aby tam tých niekoľko súborov znova vliezlo keď riešite 916 vs 931. Pochopte, že iný súborový systém má aj iné nároky na využité miesto.


Re:Linux využití disku
« Odpověď #16 kdy: 01. 12. 2021, 23:51:21 »
Vrací nula? Z toho jsem daněk.
Toto se netýká "pěti procent pro roota" = bezpečnostní rezerva, aby se FS nealokoval na 100%, čímž by přestal být provozuschopný.
Toto by měla být skutečně ta "režie" různých metadat pro inody a inode groups.

Re:Linux využití disku
« Odpověď #17 kdy: 02. 12. 2021, 08:20:21 »
Ten pevný počet inode je dost velká nevýhoda extX souborových systémů. Když si uděláte málo inode a máte moc-moc-moc malých souborů, může se stát, že nový soubor už nezapíšete, i když místo je. Ty inode samozřejmě zabírají místo.

Pokud tedy víte, že na disku budou jen velké soubory, jde při formátování použít mkfs.ext4 -T largefile nebo dokonce mkfs.ext4 -T largefile4, což udělá míň inode a bude víc místa. Vysvětlení je v /etc/mke2fs.conf.

Daleko lepší využití místa na disku a také dynamickou alokaci inode má XFS, takže mkfs.xfs

Re:Linux využití disku
« Odpověď #18 kdy: 07. 12. 2021, 20:57:10 »
Díky všem za rady a podnětnou diskusi, až na některé. Opravdu jsem se nikoho nechtěla dotknout položením otázky na vysvětlení, kam se ztratilo 15GB místa a vracet se k NTFS není odpověď, kterou tu bylo nutné v rozčílení psát.

Dnes jsem zkusila btrfs, který má režii menší. Zřejmě jej tedy na tom datovém HDD nechám.