Zhoršující se chování recruiterů

Re: Před revolucí
« Odpověď #30 kdy: 21. 06. 2023, 17:30:37 »
Specielně pro GPU:

Chleba chutnal rozhodně líp! A vydržel i týden. Šunka je lepší dnes. Něco je lepší, něco horší.
Mléko je třeba horší, ale zase se nekazí(protože jsme o 30 let jinde, jsou modernější metody výroby.).
Naopak u těch jogurtů si nejsem jistý.
Máslo bylo máslo. Ne náhražka. Byla to tvrdá kostka. Až později se přišlo na to, jak vyrobit ty náhražky, co šly lépe mazat.
Ale chutnají lépe? Mně tedy rozhodně ne.
Měl si někdy smetanu po převářce? Mléko z cecku ze zvířete? Nebo jen pasterizované?
Byl si někde na farmě?

Místo nějaké demagogie a falešných informací , které někteří posíláte dále (hoaxy), by stálo za to se zamyslet a vycházet z reálných zkušeností tehdy a dnes. A ne mlet nesmysle páté přes deváté.

Proč by někdo cpal v 80. letech něco umělého drahého do produktu, když by to vyšlo dráž? Tak jednoduché to někdy bylo.
Ano spousta éček se používala jinde, třeba u kolotočářů a tak. Ale člověk by měl být soudný a dát si toho určité množství.

Tuzemáka fakt ne. Ale cukroví si jedl po kilech, co?

Byl si někdy vůbec na zahradě, kde rostou nějaké plody? Nebo chodíš jen kupovat bledou zeleninu a ovoce do hypermarketu?

Něco je kvalitnější a něco naopak sháníš převelice špatně.

Jede se hodně na množství. A u domáčtějších produktů už ménně lidí dělá pro potěšení své a okolí produkty.

GPu nejsi ty naočkovanej těma 20letýma youtuberama, co melou do slabších jedinců svoje demagogie?
Nebo Vás to učí ve školství?


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #31 kdy: 21. 06. 2023, 17:32:26 »
Nejvíc mě štve ten ztracený čas a energie. Hlavně když lžou, až se jim práší od huby člověku do očí na pohovoru.
Když je to lehčí případ, je to slibotechna. Když je to horší případ, dosaď si sám vhodné slovo.

Připomíná mi to jednání politiků s občany.
« Poslední změna: 21. 06. 2023, 17:37:49 od Rovano _ »

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #32 kdy: 21. 06. 2023, 19:24:25 »
Občas je lepší slevit ze svých požadavků, a vzít nějakou entry level pozici už něčeho zajímavého, než čekat na nějakou senior pozici u nečeho specifického.

Sám si říkám, že až mě naserou, se klidně vrátím dělat support - říkat užívakům ať restartují počítač, případně je měnit kus za kus, a mít všechno v zadeki. Lepší než udržovat v chodu nějaký systém, o který nikdo nejeví zájem, dokud funguje, ale firma stojí, pokud se vysere.

Pohovory jsou často ztráta času, ale někdy vrátí člověka zpět na zem a ukáží, že může být i hůř. Když jsem byl asi před 5 lety na pohovoru na nějakou support pozici pro banku/pojišťovnu, rozplývali se tam na kuchyňkou metr na dva s mikrovlnkou a kávovarem (na vlastní kafe).

Někdy je "fajn" jít na pohovor i jen ze zvědavosti či jen pro pobavení.



I do toho chleba se už tehdá srala chemie, aby to vydrželo dýl. Co všechno bylo v tom obilí, ze kterýho se mela mouka, ani vědět nechci. Dřív každého zajímaly jen výnosy, což by se dnes přeložilo jako cena. Dřív ale byla cena daná, tak se holt muselo ušetřit jinde. Dneska to v podstatě není jinak, kvalitnější ale dražší chleba koupí málokdo, ale i ta nejlevnější sračka musí splňovat přísné normy.

Já jsem na vesnici, mám zahradu a chovám zvířata, tak není potřeba mi vysvětlovat, že je rozdíl mezi domácím a "od babiše".

Chemie se do potravin běžně dříve dávala, ono vyrobit z ropy nějaký blivajz, nejlíp když to byl odpadní produkt, šlo soudruhům lépe, než pěstovat pšenici. Pšenice se navíc dala prodat, zatímco toxické blivajzy, o kterých se už na západě dlouho vědělo, že jsou škodlivé, by nikdo nechtěl. Bylo jednodušší (levnější) udělat trvanlivý chléb, než přizpůsobit výrobu poptávce. Slovo "poptávka" minulý režim vlastně vůbec neznal. Prostě se vyrábělo něco, co soudruzi uznali, že lid v následující pětiletce potřebuje, a buď se toho vyrábělo málo nebo moc.

alex6bbc

  • *****
  • 1 625
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #33 kdy: 21. 06. 2023, 19:31:28 »
Citace
Pohovory jsou často ztráta času, ale někdy vrátí člověka zpět na zem a ukáží, že může být i hůř.

Ja zazil jeden skvely pohovor, dobry pokec a bylo to zajimave. Ale mezitim jsem vzal praci bliz domovu.
A pani z HR se mi znova ozvala, zklamal jsem ji, ze uz jsem vzal praci jinde, ale i tak jsme jeste asi 10 minut pokecali.
A zas asi za ctvrt roku se ozvala, jestli bych opravdu nechtel k nim a pripadne, ze muzu ozvat v budoucnu :-)

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #34 kdy: 21. 06. 2023, 20:09:10 »
To je si myslím správný přístup. Někdy se holt sejde dobrých nabídek více, tak je holt potřeba učinit složité rozhodnutí, kdy kromě jedné musím nabídky odmítnout. Rozhodnutí se ovšem může časem ukázat jako chybné, nebo se situace změní. Je tedy fajn mít dveře otevřené i u jiných firem, kde se člověku líbilo, a stejně tak firmy by to měli mít podobně.


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #35 kdy: 21. 06. 2023, 21:16:08 »
to je dalsi mensi neprijemnost, clovek se musi rozhodovat.
recruiteri maji pocit, ze uz vas maji a najednou jim z te lopady utecete, to je dost nakrkne a teoreticky si muzete u toho zakaznika zavrit dvere u pristich prilezitosti. (recruteri to spolknou a prilezou znova a znova, i kdyz treba tam byl nejaky ostry spor)..

ono taky zalezi na rychlosti reakce protejsi strane. v naproste vetsi pripadu, pokud jsem prosel pres interview, tak reakce byla okamzita, typicky v nekolika hodinach, v extremenim pripade se pobaveny recruiter ozval po 3 minutach, se uz volali. Naopak, pokud se jim clovek znelibil, tak naprosto zasadne se nikdo neozve ani po opakovanych dotazech. (obcas zrejme proto, ze by jim kontraktor mohl zacit by dobrej, kdyby ti preferovani nedopadli) To se mi tezce znechutilo, tenhle pristup.

Ve vzacnych pripadech nastale ticho znamena jen neschopnost a lenost nejakeho managera.
jako treba ted. Po technickem interview (kdy okamzite prisel kontakt na manazera) nastalo ticho, tak jsem napsal indce ze OK, ze bych preferoval  odpoved, ze mi to nevadi, ze mam jine prilezitosti.

Po nekolika dne se najednou ozvala a zacala mne uhanet, ze se mnou musi hiring dokoncit detaily (nevim teda jaky).

presne ted, kdyz mi na soucasnym projektu ted vnucuji extenzi (jsem jim rikal uz pred mesicem, ze to nemuzou nechavat na posledni tyden. Jsem zatimco nepodepsal ze mi recruiter jeste nedal feedback na muj pozadavek na protiinflacni navyseni rate.
Takze se budu muset rozhodnout, jeslti zustat v teplicku mikroskopickeho projektu nebo za o neco vetsi penize jit do neceho viceleteho, kategorie obtiznosti "Hell" (a potom bych asi  uz jen posilal CV a nikdo by mne neobtezoval technickym interview).

se priklanim k 6 mesicum teplicka,zacinam byt starsi a unavenej. ale treba je to mozna posledni prilezitost dostat neco opravdu velikyho na starost (a zbavit se "imposter syndromu").

To je si myslím správný přístup. Někdy se holt sejde dobrých nabídek více, tak je holt potřeba učinit složité rozhodnutí, kdy kromě jedné musím nabídky odmítnout. Rozhodnutí se ovšem může časem ukázat jako chybné, nebo se situace změní. Je tedy fajn mít dveře otevřené i u jiných firem, kde se člověku líbilo, a stejně tak firmy by to měli mít podobně.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #36 kdy: 21. 06. 2023, 22:32:38 »
Nezbyva nez konstatovat ze bud delas neco opravdu hodne spatne, nebo vazne nic neumis ...

Ve svym okoli neznam firmu, ktera by nevzala prakticky kohokolil, staci kdyz zvladne tlaciko power a je z nej ITk. Kdyz zvladne helo world (v cemkoli), je to seniorni programator.
pan trochu prehani podle me, ale ja si poklesu nabidek na LI vsiml taky. Na to, co vypada jako uplne ten nejbeznejsi .NET inzerat, jsem parkrat rekl ze ok klidne pohovor zkusim, ale dopredu upozornuju, ze s prachsprostou rest api zkusenost komercni mam pouze nekolikamesicni, protoze vzdycky vsude behem mych 5 let praye rest api nebylo. Verte nebo ne, zatim drtiva vetsina recruiteru nakonec rekla "sorry, ptal jsem se zakaznika, to je problem". Takze tezko rict, ja si myslim, ze neco malicko umim, ale holt smrdim v korporatu 2 roky a pro drtivou vetsinu jinych firem jsem k prdu protoze zadnej FE framework a navic jen .NET 4.8 s vlastni platformou na backendu. A to budu makat jeste tak 40 let, nakonec se ty veci, co vsude chteji, stejne budu muset sam doucit

jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #37 kdy: 22. 06. 2023, 08:48:52 »
Tohle je predevsim o tom, ze ty se potrebujes dostat primo do ty firmy. Nahanec typicky komunikuje maximalne s nejakym HR, a tam netusej, co vlasne potrebujou.

Xkrat sem i ja zadaval pozadavek na cloveka, a kdyz sem pak videl inzerat, ktery z toho vznikl, tak sem konstatoval, ze si ho radsi sezenu sam. Naprosto bezne tam chybela ta podstatnejsi 1/2 toho, co bylo potreba, zato tam bylo 3/4 nesmyslu, ktere sem nikdy nepozadoval.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #38 kdy: 22. 06. 2023, 09:12:05 »
Oni totiž naháněči na to jdou hrubou silou, tedy odstraní specifické požadavky, které nahradí kecy o tom, jak je to skvělá pozice v úžasné firmě. Vědí totiž, že tak budou mít mnohem více zájemců, takže jejich činnost vypadá v očích firmy lépe, než když se během mesíce dní nikdo neozve.

Pokud snad firma přijme někoho, kdo se na pozici úplně nehodí, protože se pořádně nedozvěděl co bude dělat, má z toho naháněč brzy další kšeft....

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #39 kdy: 22. 06. 2023, 10:01:21 »
Bohužel situace je neradostná. Za poslední rok jsem si pro radost a oprášení svých komunikačních schopností střelil několik VŘ s tím, že kdyby náhod by mě něco fakt zaujalo tak do toho půjdu. Nemám existenční nouzi.
(jsem vedouci IT, 25 let praxe, + hromada certifikatu od MS, Comptia v Sec, Tryhackme), takže už jsem něco zažil :)

1. známa mezinárodní firma - poptávaná pozice System Engineer.  - realita L1 support
2.  letecká společnost  - poptávaná pozice Network System Admin 
- po technickém pohovoru kdy jsem zjistil, že vedoucí vůbec netuší jak technologie funguje. Bylo ukončeno od HR že vlastně hledají nějakého juniora
3.mezinárodní automotive společnost - Security pozice - 3 uspěšná praktická kola v angličtině s budoucími kolegy z DE a USA - včetně řešení případu cool recruter po poslední seanci podává informaci že byli spokojení a že dají finální nabídku - už se nikdo neozval ani firma ani recruter
4. Známa telekomunikační společnost - technický pohovor s vedoucím a kolegou  - no problém a vše co chtěli jsem jim odpověděl. Oboustrana spokojenost 2. kolo - HR posílá ve smluvený čas( bohužel o hodinu později než domluveno) krátký test ve wordu. prosí abych nepoužíval web a vyplnil za 1 hodinu technické dotazy. Nemám s tím problém ale to jako WTF. tak proč jsem už předtím mluvil s vedoucím oddělení. spousta otázek se kryje s dotazy od CIO. Finále vybrali jsem lepšího kandidáta. Pozice je stále poptávaná.

Takže nevěřím, že je nedostatek kvalitních IT pracovníku jen procesy HR trochu drhnout :-X

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #40 kdy: 22. 06. 2023, 15:11:54 »
clovek musi mit jasno o penezich (kontrakt i platu) PRED tim, nez jde na jakykoli pohovor. Alespon radove se ta cisla musi zaparkovat behem prvniho hovoru s pasakem. 
Vzdy a vzdy a vzdy. Neexistuje zadny akademicky duvod proc "ono se to potom domluvi, kdy zmne budou chtit"

Jinak, kamarad mi vykladal, ze meli v bance strasnej problem sehnat do jeho oddeleni cloveka, tak si zasel za HR a zjistil, ze automaticky odmitalY kazdeho, kdo udelal ceskou gramatickou chybu v pruvodnim dopise. To je ovsem klasicka zkazka.

Ja mel neco podobneho, kdyz se mi do ruky dostal zivotopis nejakeho juniora, ale az mesic po tom, co ho HR odmitlo. jsem ho vydesene jeste zkousel shanet, protoze mezi radky bylo jasne, ze to bude mit nahaku. Jen mu chybelo jedno pitome klicove slovo v CV.
Podotykam, ze jsem hR holkam odmil pripravit nejake filtrovaci otazky,  by odmitnuly kazdeho, kdo nedodrzi i vetnou konstrukci pripravene odpovedi.

JInak teda, pokud mi nekdo odmitne tema rest API (jako i client side?), tak se s nim bavit taky nebudu..





jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #41 kdy: 22. 06. 2023, 15:37:40 »
To nemusi byt zkazky, zazil sem a ne jednou. Vyrazeni kvuliva obleceni, vzhledu, jmenu, ...

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #42 kdy: 22. 06. 2023, 15:53:09 »
1. známa mezinárodní firma - poptávaná pozice System Engineer.  - realita L1 support
Když by napsali, že hledají někoho L1 support, budou se jim hlásit lidi, co reálně ani neumí zapnout počítač.

Když se na to podíváme z druhé strany tak zjistíme, že spousta kandidátů o sobě vyloženě lže, když se hlásí na pozice, pro které nemají uvedené přepoklady. Jenže ve spoustě firmách jim tohle projde, stačí si udělat CV na míru inzerátu, a při pohovoru se usmívat.

Na entry level pozicích pak takový člověk snadno přežije i zkušebku, protože cokoliv co neumí se schová za "ale u nás se to dělalo jinak", "tuhle konkrétní verzi/implementaci neznám", "už jsem to dlouho neviděl",....

Hrozná představa, že mi třeba na pozici řidiče nastoupí člověk, co si sedne na sedadlo spolujezdce, půl hodiny čumí, a pak si všimne, že volant je na druhé straně, tak přelézá na druhou stranu, aby následně nevěděl co s tím volantem dělat a nezná další náležitosti řízení motorového vozidla. Tohle je možné snad jen v IT, že nastoupí člověk, co po půlhodinovém snažení zapojí USB klávesnici do DisplayPortu, a následně se dalších půl hodiny diví, že mu nefunguje.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #43 kdy: 23. 06. 2023, 08:16:14 »
1. známa mezinárodní firma - poptávaná pozice System Engineer.  - realita L1 support
Když by napsali, že hledají někoho L1 support, budou se jim hlásit lidi, co reálně ani neumí zapnout počítač.


Lenze ked vidia ze sa im tam hlasi niekto kto moze robit napr L3, alebo robit systemoveho inziniera, tak naco ho pozyvaju na pohovor, ked kazdemu z HR kto tam ma co i len predlzenu miechu namiesto kompletneho mozgu musi byt jasne, ze taky clovek poziciu pre nejakeho juniora na L1tke proste nevezme.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #44 kdy: 23. 06. 2023, 08:59:44 »
Lenze ked vidia ze sa im tam hlasi niekto kto moze robit napr L3, alebo robit systemoveho inziniera, tak naco ho pozyvaju na pohovor, ked kazdemu z HR kto tam ma co i len predlzenu miechu namiesto kompletneho mozgu musi byt jasne, ze taky clovek poziciu pre nejakeho juniora na L1tke proste nevezme.

Tetusa na HR z definicie nevie rozoznat taku vec. (a keby vedela, nebude dlho robit HR)
Je chyba procesov vo firme, ze cloveka pozvu na pohovor skor, ako sa k jeho CV vyjadri clovek, ktory inicioval ziadost.