Náhrada za Windows 7 s MS Office

IMB

Náhrada za Windows 7 s MS Office
« kdy: 29. 07. 2024, 16:36:13 »
Obdobný OS za Windows 7 a Windows XP pro MS Office ((MS Word 2003)) a internetový prohlížeč pro 32bit. a 64bit. (x86 - x64 PC a NTB) - doporučíte?  Nyní bych mohl zůstat u 64bit. Windows 7 ULTIMATE které jsou pro mne plně dostačující, ale výrobci software mě přímo nutí k přechodu na soudobější OS, zejména pak kvůli internetovým prohlížečů na bázi Chromia, v podstatě o tom to vše je (k zabezpečení používám FW, VPN ANTIVIRUS NORTON). Jestli to tedy chápu dobře, tak provozovat MS Word (MS Office) je na Linuxových systémech je PROBLÉM a jakýkoliv jiný OS není pro mne, jako uživatele, vhodný. Ptám se tedy, pokud bych chtěl provozovat starší 32bit. a 64bit. stroje (x86 a x64 PC - NTB) jaký OS by byl, z uživatelského grafického hlediska, co možná nejvíce podobný Windows 7 či Windows XP a z hlediska širší dostupnosti software v českém jazyce? Windows 7 mě plně dostačuje, ale ... Pokud mě tady neporadí něco smysluplnějšího, tak budu muset přezbrojit na Windows 10, neboť bych měl rád na všech 64bit. a i 32bit (x86 - x64) PC a NTB stejný OS a programi. Od Linuxových distribucí mě všichni odrazují - ??? Na MS Word 2003 netrvám, ale vyšší verze MS Office mě "MRŠÍ" (formátování textu - řádkování apod.) u dokumentů vytvořených v MS Wordu 2003 (uložených jako "doc." pro "Word 6" až Word 2003) při jejich změně.
Možná by bylo pro mne řešením ještě nějaký ten měsíc zůstat na 64bit. systémech Windows 7 ULTIMATE, kdybych vyřešil aktualizace internetového prohlížeče na bázi Chromia (Chrome, Opera, Atom, apod.) pro přístup na internet (kde jsem nejvíce tlačen k výší verzi Windows), pro ostatní software je Windows 7 plně dostačující. .. 
« Poslední změna: 29. 07. 2024, 16:46:11 od IMB »


Don.J

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2024, 17:13:03 »
Nevymýšlej blbosti na aktualizuj na originální Windows 10 - zase tak jiné to co vzhledu není. Windows 7 má více než 4 roky po konci podpory a nikdo normální ho už běžně neprovozuje, pokud ho k tomu netlačí nějaký divoký hardware.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2024, 23:32:57 »
Pekne prihodny clanok tu dnes vysiel:
https://www.root.cz/zpravicky/co-se-stane-s-windows-xp-pripojenymi-primo-do-internetu/

Nechapem tichto masochistov ktori sa snazia zubami nechtami drzat stareho sw/hw pretoze k tomu maju nejaku emocnu vazbu. Tiez jazdite na starom ziguliku? Dost pochybujem, predpokladam ze mate nieco modernejsie.
Word 2003 bol nahradeny Word-om 2007 pred 17timy rokmi!!! To je z pocitacoveho hladiska pravek, takze by som aj ten vyssie spominany zigulik mal vymenit skor za nieco dobovejsie, napr za skodu 1000MB.
32bit OS je limitovany na nejakych 3,25GB ak si dobre pametam. Ten win7 na tom musi ist tiez v dosti "kompromisnom" mode. Nevraviac o otvoreni moderneho prehliadaca - nevyznam sa v chromiu, ale ak to je nejak napojene na verzie chromu, tak posledna verzia ktora podporuje win 7 vysla v january 2023 - rok a pol dozadu, cize dnes uz tiez nie je podporovana.


k3dAR

  • *****
  • 2 942
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #3 kdy: 30. 07. 2024, 03:00:38 »
Nepises co je to za HW, ale zkusil bych Vyzkouset Xubuntu z USB flashky a v nem LibreOffice...

Ve win nahrat ISO na USBFlash pres Etcher

JmJ

  • ****
  • 323
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #4 kdy: 30. 07. 2024, 06:17:41 »
Stare os pomerne dlouho podporoval firefox. Nestalo by za hrich ho zkusit? Nedavno tu taky vysla snad zpravicka o modernim prohlizeci, ktery ma jet na xp. Zkus pohledat.



Pro mistniho znalce automobilu - zamenou vazu za skodu 1000mb si nepolepsis ani co do komfortu, ani co do vykonu, nehlede na to, ze mbcko je starsiho roku vyroby nez kopejka ;-)


Zopper

  • *****
  • 742
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #5 kdy: 30. 07. 2024, 07:09:09 »
Zvykat si na jinou rodinu systémů bude rozhodně těžší, než zvykat si na Win11. Desítky bych už přeskočil, ty mají public EOL už za rok, takže o to dřív se u nich tahle situace s nuceným přechodem bude opakovat. :)

LibreOffice a další se dají nainstalovat i na Windows. Ale ze zkušenosti, žádná alternativa k MSO nemá tak dobrou podporu MSO formátu, jako MSO, a umí pokazit .doc(x) soubory taky. Je dneska vůbec potřeba používat .doc místo .docx? Nedá se MSO2003 nainstalovat i na aktuální Windows?

Medo77

  • ****
  • 298
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #6 kdy: 30. 07. 2024, 08:22:38 »
Nepises nic o vymene hw - budu to tie iste pc ? Ak ano, budu mat vykon pre W10/11 ?
Ak tam nie je potreba prevadzkovat Win32 app, nic ti nebrani skocit na linux ...
Len na cisto kancelarsky balik + internet nie je dovod spekulovat - a bude to behat na tom istom HW swiznejsie ako win ..
A prehliadacmi (a pripadne OS) skor ci neskor narazis .. Bud ich budes mat neaktualizovane, alebo ti nejaka banka rovno vztyci prostrednik atd ...

jjrsk

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #7 kdy: 30. 07. 2024, 14:59:59 »
...MS Word (MS Office) je na Linuxových systémech je PROBLÉM....
Jestli neco fakt problem neni, tak prave MS office na tuxovi. To proste funguje.

Jen teda netusim, co si mam predstavit pod "vyrobci SW". Chromaka si muzes kompilovat sam. A zcela 100% najdes hotovy binarky i pro XPcka. Jen se to nebude aktualizovat samo.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #8 kdy: 30. 07. 2024, 15:23:44 »
Mě se docela osvědčil OnlyOffice.
https://www.onlyoffice.com/
Je to ze stávajících alternativních variant jedno z nejlepších řešení, a velmi kompatibilní.
Sice to má takový divný tiskový dialog, ale vývoj a podpora docela reaguje a snaží se.

Jestli hledáš alternativu za Windows 7 tak použij aktuální Windows, ale jestli hledáš něco jiného než Windows tak ti nic nebrání do Linuxu. Ale je to vždy něco za něco. Podle mne se to za 3 tis., co stojí licence W11, nevyplatí.

k3dAR

  • *****
  • 2 942
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #9 kdy: 30. 07. 2024, 15:34:09 »
Podle mne se to za 3 tis., co stojí licence W11, nevyplatí.
Takto vytrzeno z kontextu s tim souhlasim, podle me se Windows nevyplati ani zadarmo, OEM licenci Win mam asi 15 a Windows nepouzivam ani na jednom hw... ;⁠-⁠)

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #10 kdy: 01. 08. 2024, 08:28:05 »
Pekne prihodny clanok tu dnes vysiel:
https://www.root.cz/zpravicky/co-se-stane-s-windows-xp-pripojenymi-primo-do-internetu/


V tom článku je hodně důležitá věta "Autor také pokus zopakoval s Windows 7, ale ani po 10 hodinách se nic zajímavého nestalo." ... Win 7 jsou totiž pořád v pohodě.

Osobně mám v počítači Office 2016 a 2003, v 98 % případů používám Word / Excel 2003, protože jsou neskutečně svížnější, nemají příšerné ribbony a nic mi tam nechybí. Z verze 2016 používám vlastně jen Outlook, ten ve verzi 2003 je dnes nepoužitelný.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #11 kdy: 01. 08. 2024, 08:48:02 »
No kdeyž už se ptáš na Rootu, tak bych ti samozřejmě doporučil migraci na Debian. Od té doby co při instalaci bez problémů nainstaluješ nesvobodné ovladače wifi je to dost user-frendly sysrtém. Já osobně teď migruji celou rodinu u Ubuntu na Debian a zatím jsem se na ničem nezasekl. Podotýkám že jsem spíše nadšený uživatel, rozhodně nejsem odborník. Dost jsem se bál, že se zaseknu na skeneru nějaké superlevné multifunční tiskárny. Ani tam jsem se naštrěstí nezasekl. Pokud jste ochoten z MS Office přejiít na Libre Office které můžete vyzkoušet i na windows, tak bych Debian určitě doporučil.

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #12 kdy: 01. 08. 2024, 09:46:33 »
Funguju na různých počítačích na desktopu pod Windows i pod Linuxem.

Kolik máte RAMky?
8 GB je pro Windows málo.
Taky Win10 nepojedou na ničem míň než cca Haswellu, Win11 chtějí nejmíň tuším Skylake a TPM 2.0.

A je pravda, že na moderních 4+ jádrových procesorech jsou aktuální Windows citelně svižnější, než na hraničním starém šrotu. Stejně tak s optimalizacemi pro točivé disky se dávno nikdo nezdržuje, ostatně do nových notebooků ani nejde točivý disk namontovat. Kupodivu některé věci mohou start Windows zbrzdit i na dnešním hardwaru. Třeba automatický start MS Teams, a ruční zavření jejich uvítacího dialogu, je nepochopitelně pomalé.

Osobně se dlouhodobě držím hardwaru s integrovanými grafikami Intel, a Linux většinou dávám na starší hardware, pokud mechanicky drží a Windows už na něm vyšuměly. Proto na noteboocích nikdy neřeším grafický ovladač. Na noťasu s AMD nebo NVidií to může být dobrodružnější. Čerstvý hardware obecně může být v Linuxu o něco zábavnější - a jedná se konkrétní praktický důvod, proč v konkrétním případě volit spíš Ubuntu než Debian.

Tolik ke starému hardwaru.

Zmasakrovat "look and feel" Win10/Win11 blíž k Windows2000 lze například pomocí ClassicShell/OpenShell (dostanete normální staré dobré Start menu). LibreOffice je velmi podobný starému dobrému Office XP - jenom tuším nepodporuje v .DOC formátu "oddíly", což mi vadí v případě, že chci v dokumentu střídat stojatý a ležatý formát stránky.

Souhlas s Debianem - dospěl jsem k němu léty zkoušení různých věcí. Debian je otevřený, relativně konzervativní až zpátečnický, přitom testovaný na velkém počtu živých zvířátek. Pokud nějaký software třetí strany nabízí binární balíčky, bude mezi podporovanými distry poslední nebo předposlední stable Debian.

Osobně mám nejradši desktop XFCE. Jasně, pokud chce člověk Windowsí start menu vlevo dole, je potřeba to klikacím způsobem trochu pokonfigurovat. Tuším někdy v dobách Debian 9-10 bylo potřeba ručně pokonfigurovat chování touchpadu na notebooku, aby fungovalo "poklepem klikni". Stejně radši dělám externí myší, touchpad je nouzovka i ve Windowsech. Může být potřeba trochu pogooglit a pokonfigurovat DRM, aby např. ve Firefoxu fungovalo ČT iVysílání. Updaty distra děláte, až když se Vám chce (něco Vás dotlačí - třeba banka). Nepotřebujete antivirák (mít ho můžete, pokud hodně toužíte), pro základní život Vám stačí 4 GB RAM. Pokud nemáte smůlu na quirk v suspend+resume, může systém i na noťasu běžet od startu neomezeně dlouho - na rozdíl od Windows, které mají sklon sabotovat user experience (tvářit se jako že mají blechu) když Vás chtějí donutit k restartu kvůli aktualizacím. "Rozbité naschvál."

Debian nebo jakýkoli jiný linux má určitou "learning curve". Pod kapotou je jiný, nejsou to Windows. Pokud to přijmete jako fakt a sportovně, a zkusíte se s ním naučit, můžete pocítit uspokojení a odměnu. Jestli pamatujete Office 6, máte myslím ještě šanci :-)

Pod Linuxem lze nainstalovat i MS Teams. Ale přivedete si do /etc/apt/sources.list cizí repo, které Vás může časem dostat do úzkých při aktualizacích. Kromě toho MS Teams se i na Linuxu spouštějí zuby nehty hned při startu. Jsou poměrně invazivní. Podobně další moderní software. Jinak Linux má svoje vlastní otesánky - osobně jsem ostražitý vůči softwaru šířenému ve formátech FlatPak a Snap. Pokud máte balíček jako nativní součást distra (Debianu) tak bych se držel této varianty, byť může být o něco starší, než čerstvý download zahalený do FlatPak/Snap obytňáku.

mmcc

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #13 kdy: 01. 08. 2024, 13:05:08 »
Pred rokmi som tiez hladal sposoby ako ostat na Win7, vyhralo to Kubntu s KDE. Stale mam aj win7 ako dual boot, no za posledny rok som ho nabootoval cca 1-2x. Namiesto MS office mam Libre office, alebo google docs/sheets.

mmcc

Re:Náhrada za Windows 7 s MS Office
« Odpověď #14 kdy: 01. 08. 2024, 13:48:28 »
Pred rokmi som tiez hladal sposoby ako ostat na Win7, vyhralo to Kubntu s KDE. Stale mam aj win7 ako dual boot, no za posledny rok som ho nabootoval cca 1-2x. Namiesto MS office mam Libre office, alebo google docs/sheets.
Este doplnim, znasilnovat 32bit HW ozaj nema zmysel. To aj RPI5 za 100EUR musi ist sviznejsie pri ovela mensich prevadzkovych nakladoch za elektriku.
Mam asi 10rocny i5, pred cca 3 rokmi som robil update RAM 8G -> 16G aby ten Firefox,  ksichtobooky a x dalsich web app islo nejako pouzitelne. Ale aj to je uz pradedusko vhodny na vymenu. Vidiet to hlavne na YT videach, procesor vytazuju na 50% a viac. HW uz nepodporuje sucasne kodeky, musi to dekodovat CPU - citelne pomalsie odozvy, vyssia spotreba, "vyhrevne teleso" aj teraz v letnych horucavach...
Na stole mam aj firemny MacBook s M1, co uz tiez nieje najnovsi. Ak nechcem nieco speci z mojho PC, tak ho casto krat ani nezapinam. Gmail, YT, web... si pozriem aj na Macbooku, ktory ide sviznejsie ako stolne PC s i5 a ani nehreje a nehuci.