Teoreticky můžete mít certifikát vystavený na IP adresu. Prakticky budete mít problém sehnat takový certifikát od důvěryhodné certifikační autority. Protože u VPS nedokážete, že její IP adresa je vaše (když vaše není, bude provozovatele VPS).
Certifikát vydaný na doménu by vám byl k ničemu, kdyby uživatel šel na web přes IP adresu. Ale hlavně – když už máte zaregistrované doménové jméno, abyste na něj mohl dostat certifikát, může přece tu doménu použít i uživatel.
Registracia do DNS znamena nutnost implementacie nejakeho API
To samé i vystavení certifikátu.
plus je tam neznama doba propagacie. Ano, casto je to par sekund az minut ale niekedy aj cely den takze sa na to neda spolahnut - nikdy.
Nikoli. DNS se nikam nepropaguje. DNS je hierarchický systém a ptá se vždy serveru, který obsluhuje danou koncovou doménu. Klienti mohou přeložené názvy kešovat, ale dobu kešování můžete ovlivnit.
Pokud ten DNS záznam dříve neexistoval, nikdo neměl důvod se na něj ptát a nikde nebude nakešovaný. Takže bude dostupný okamžitě, jakmile ho v DNS zóně vytvoříte. (Může být nějaký provozovatel DNS serverů, který nevloží DNS záznam do zóny hned, jak zavoláte API, ale bude tam mít nějakou prodlevu. Tak prostě takového poskytovatele nepoužívejte.) Problém by byl, pokud by se někdo ptal na DNS záznam před tím, než vznikne – pak se nakešuje negativní odpověď a pár desítek sekund může někdo dostávat tu negativní odpověď. Podobné by to bylo, kdyby ten záznam už existoval a vy byste ho přesměroval na jinou IP adresu. Každopádně se běžně počítá, že by DNS cache měly respektovat dobu kešování pět minut a delší.
Běžně se dělá to, že přes API založíte doménový název, nasměrujete ho na web a necháte pro něj přes LE vystavit certifikát, a do pár sekund od vytvoření ten certifikát máte.
Takže pokud nebude důvod, aby tu doménu někdo překládal předem, nemusíte nic řešit – doménový název nebude nikde v cache a jakmile nastavíte správnou IP adresu a někdo bude mít důvod to přeložit, dostane se na správné VPS. Pokud ten DNS název bude běžně v oběhu a bude se používat, musíte počítat s tím, že přesměrování na jinou IP adresu bude u různých uživatelů trvat až 5 minut. Pokud bude někdo za nějakou špatně nakonfigurovanou cache, může to být i více, ale to neovlivníte.
Otázka je, co řešíte za problém. Pokud potřebujete adresu změnit během vteřiny, můžete použít HTTPS přesměrování. Uživatelé budou vědět, že mají zadávat
https://example.com, a vy je přesměrujete na
https://abc.example.com, což bude jaden VPS. Pokud je budete chtít dostat na nový VPS, změníte přesměrování na
https://xyz.example.com a jakmile uživatel příště zadá
https://example.com, přesměruje ho to na
https://xyz.example.com. Při tom se využije toho, že je to nové doménové jméno, které ještě neměl nikdo důvod překládat, takže nebude nikde nakešované a přeloží se na tu správnou IP adresu nové VPS.