Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #30 kdy: 05. 03. 2023, 20:27:31 »
Zatím jsem zkoušel to Live FreeSpire na VM a zjistil jsem, že ačkoliv tam údajně je připojen k síti, reálně nejde připojit. Tak se chci zeptat jak nakonfigurovat tu VM:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjwbIvH8C2Zbn2V9PLOTsNOIhXSY3L6GRYMUJZrapuPp2-KHPEA8AmmvJcRtq8okQgvZj25NcANKGSJ1785BUn8euXDcSbD6tQut-kMmc5AKIOMXikN8Nut0bBfmBmc5nLXMKGfIGtfDvaa3H7IP0dgYsh8Wh5_SMdRT5ICLwQLff1gZBeowBVLugEa0A/w616-h601/HW.PNG

1. Bridged: Connected directly to the physical network (Co je fyzická síť?)
2. NAT: Sdílet IP adresu hosta. Co to znamená? Kdo je host. Je to Windows XP? Z něj spouštím VM.
3. Host only: A private network shared with host
4. LAN

Vůbec nevím co vybrat

Jinak je zvláštní, že se tam nezobrazuje disk v té konfiguraci, ale při zakládání jsem vybral 23 GB disk, split. Volbu EFI tam nikde nevidím.


_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #31 kdy: 05. 03. 2023, 21:32:35 »
Adresář s profilem Thunderbirdu jednoduše sdílej.

Snad ne po síti. Jak jde sdílet adresář, který leží mimo virtuální stroj?
Virtualizační nástroje umožňují normálně sdílet složky.

Vůbec nevím co vybrat
NAT

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #32 kdy: 06. 03. 2023, 00:23:14 »
Ten FreeSpire mi nešel nainstalovat, pokaždé to krachlo za výběrem lokace Praha/ČR. VM psal chybu že se mu nepovedlo synchronizovat se souborem ve kterém je uložen VM.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #33 kdy: 06. 03. 2023, 11:21:09 »
Ještě to upřesním.

Mám nainstalované dvě VM na VMPlayer.
U toho prvního pokusu nevím zda je to nainstalované nebo to běží na Live DVD. Tam mi nejde internet.
U toho druhého mi to psalo chybu synchronizace (možná se nepovedlo připojit k netu)?
U toho prvního jsem se zkusil pingnout na IP adresy síťových připojení, které vytvořil VMPlayer. 192.168.222.1 a 192.168.145.1 a to funguje správně. Zkusil jsem se pingnout i na svou IP adresu zařízení Realtec v místní síti Windows XP. 192.168... bla bla bla... OK, ping na bránu v místní síti Windows XP ... taky OK. Přesto internet na Firefoxu v tom linuxu nejede.

3ugeene

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #34 kdy: 06. 03. 2023, 13:46:55 »
clovece, pokud tu nekdo chape ceho vlastne chces docilit, tak mu zavidim


Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #35 kdy: 06. 03. 2023, 14:20:44 »
Tak se mi to povedlo nainstalovat. Freespire na VM. Abych rozchodil internet tak jsem Network Adapter nakonfiguroval na Bridged: Direct connetion to physical network.

Instalaci jsem udělal čistou, ale asi jak jsem tam nedal instalovat SW třetích stran, tak se nenainstaloval např. Gparted. Tak ten jsem ještě přiinstaloval a Shotcut.

Měl jsem štěstí, že jak jsem v tom VM zmáčkl ctrl+alt+del tak mi to psalo, že mám zmáčknout ctrl+alt+insert. Já to teda zmáčkl a pak jsem zjistil, že se tam během restartování objevilo restartování objevilo zmáčkněte F2. Takže jsem najel do BIOSu toho VM a nakonfiguroval to tak, aby to jelo nebo pak zase aby to nenajíždělo z toho CD. Toto jsem totiž nevěděl a to VM spouští ten komp strašně rychle, takže tam je tak 0,1s na to zmáčknutí klávesy F2. Bios tam je starý jak z roku 2001. Tady potřebuju ještě dořešit jak nakonfigurovat probouzení z režimu spánku, aby to šlo probudit zmáčknutím tlačítka myši. Já to dal uspat a nemohl jsem to probudit. A nic nereagovalo jen VM na ctrl+alt+del ale toť vše. A jak jsem z toho vyjel už nevím.

Klávesnici jsem si už nastavil, mám tam přepínání a zkratku jsem si dal ctrl+K. Protože voni tam měli nějaké super+mezera a já nevím co to je za klávesu "super".

Jinak bych se rovnou zeptal jestli tam není nějaký program, který umí zrychlit část videa. Během instalace jsem dělal záznam obrazu, ale ta instalace trvala strašně dlouho, tak bych to chtěl tak 20x urychlit ten pomalý úsek.

Barva písma v terminálu není úplně ideální.

Nakonec dotaz jak spustit task manager nebo jak zabít proces. Kdysi jsem se to učil na kurzu před 18 lety a to si nepamatuji. Asi nějakej kill pid ... ale jak zjistit číslo procesu též nevím.

Na tom FreeSpire/Ubuntu se mi nepovedlo najít tu nasdílenou složku z Windows, co jsem podstrčil do VM. Zkoušel jsem se dívat pod průzkumník, tam byly další místa a Síť Windows. A to je prázdné.

Terminál má dost tmavý barvy, malý kontrast, nedá se to moc dlouho používat.

Dolní pruh s ikonama při rozlišení 800x600 je obří a nepřišel jsem na to jak ho změnit. Ale neočekávám že mi poradíte, nečekám že víte jak na to.

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #36 kdy: 06. 03. 2023, 20:01:58 »
Kód: [Vybrat]
# zobrazeni vsech procesu vsech uzivatelu
ps aux

# zabiti procesu cislo ktere vyctes z toho ps
kill cisloprocesu

# zabiti vsech procesu nejakeho jmena
killall nazevprocesu

# nekdy killall nenajde zadane jmeno protoze je to treba "python /cesta/k/nejakemusouboru.py"
# pak muzes zkusit
pkill -f nazevcastiprocesu_nebo_i_jeho_parametru
pak v zavislosti jake pouzivas DE (Desktopove Prostredi) muze byt dostupny graficky spravce procesu, ci do prostredi zalozene na GTK doinstalovat System Monitor Center, pouzivam v Xfce (ktere sice ma i svuj graficky spravce procesu ale tento toho umi vice, resp. pouzivam vyjimence, spis sem v terminalu :)

jinak k tvemu dokola opakovanemu "chci Linux co vypada jako Windows"
ZAPOMEN na to pokud nechces mit hromadu zbytecnych problemu navic... v podstate kazde bezne distro, muze vypadat castecne jako Windows, tzn. hlavni panel dole, vlevo "start", prave applety bezicich programu a cas...
takze snazit se pouzivat nejake obskurni distro ktere jde v podobnosti dal ze pouziva Windows ikony, Windows barvy, Windows ohranice oken, Windows(skoro) StartMenu... je podle me zbytecne... to by mohlo mit vyznam pro duchodce co jakmile je nejaky pixel jinak nevi kam tuknout, ale nekoho kdo sice pusobi ze je uplne mimo, ale vi co je terminal, dd, zajima se o ukonceni procesu atd ;-)

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #37 kdy: 06. 03. 2023, 20:06:10 »
BTW: v tom Xfce (pouzivam distro Xubuntu, ale plati pro kazde) bys svuj problem:
- panel je moc vysokej => Nastaveni Panelu / VelikostRadku(v pixelech)=XX
- terminal neni jasnej => Predvolby/Barvy BarvaTextu=XX, BarvaPozadi=XX, BarvaKurzoru=XX, BarvaVyberuTextu=XX, PaletaBarev(definice 16 barev co vyuziva terminal) a sve zmeny lze ulozit do Profilu v kterem uz je i prednastaveno "Bila na cerne", "Cerna na bile", atd...

EDIT: pokud bys chtel zkusit ten: "System Monitoring Center" (a mas distro zalozene na Debianu)
Stahnes odtud deb soubor verze 1.x (rada 2.x uz je nedela jak deb balicek) a nainstalujes

Kód: [Vybrat]
sudo apt install ./cesta/soubor.deb
« Poslední změna: 06. 03. 2023, 20:11:33 od k3dAR »

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #38 kdy: 06. 03. 2023, 20:24:21 »
ZAPOMEN na to pokud nechces mit hromadu zbytecnych problemu navic... v podstate kazde bezne distro, muze vypadat castecne jako Windows, tzn. hlavni panel dole, vlevo "start", prave applety bezicich programu a cas...
takze snazit se pouzivat nejake obskurni distro ktere jde v podobnosti dal ze pouziva Windows ikony, Windows barvy, Windows ohranice oken, Windows(skoro) StartMenu... je podle me zbytecne... to by mohlo mit vyznam pro duchodce co jakmile je nejaky pixel jinak nevi kam tuknout, ale nekoho kdo sice pusobi ze je uplne mimo, ale vi co je terminal, dd, zajima se o ukonceni procesu atd ;-)

Kupodivu jsem i na to kill přišel sám, akorád kill názevprocesu je pro mě novinka. No jsem už skoro jako doma. Jasně, ještě nevím kam linux instaluje programy jako openoffice, shotcut. Jsem hledal a nenašel. Takže nevím z čeho vytvořit zástupce, pokud to jde udělat podobně jako na Win, že zkopíruju soubor.exe a vložím odkaz na plochu jako zástupce... Ve FreeSpire mi schází akorád kontextová nabídka na dolním panelu, ale už jsem přišel jak zmenšit ty ikony, je to v nastavení vzhledu jak je vzhled display, akorád že vyberu nabídku v levém menu. Kupodivu je dost věcí jinde, třeba aplikace jsou v horním pruhu vlevo (který tam furt zaclání a zmenšuje prostor pro okna. Ale třeba jsem přišel na to, že ten dolní panel lze schovat a asi je to lépe řešené než u Win, protože se schová jen když pracuji v aplikaci... Proč taky ty ikony nezobrazit, když mám před sebou jen plochu, že?

Je tam spousta programů a asi to zabere dost dlouho než zjistím co k čemu slouží. Ale aplikace jsou hezky roztříděné do skupiny takže je to docela intuitivní a lepší než Kubuntu/Mandriva před 15ti lety.

Zítra asi otestuju Thunderbird jestli tam je nějaké řešení na import export nastavení všech účtů.

Ještě nejsem zvyklý na nový Firefox, záložky až někde v nastavení a nejde zobrazit klasické menu navrchu aplikace.

Ted budu potrebovat Zoom jako komunikacní kanál. V instalátoru balíčku jsem ho nenašel. Asi se podívám na oficiální stránky.
 
Jinak místo task manager jsem našel Gnome-system-monitor (název ted píšu z hlavy)
« Poslední změna: 06. 03. 2023, 20:28:04 od exkalibr »

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #39 kdy: 06. 03. 2023, 20:43:10 »
Nově mám dotaz na písma.

Právě jsem si uvědomil, že ten špatný text, co se mi zobrazuje v prohlížeči, takové rozmazané divné písmo, to je písmem, protože já mám obykle na stránkách ve Windowsech Arial. Předpokládám tedy, že musím ve Firefoxu přenastavit defaultní písmo pro stránky. Jenže nevím jaké jsou alternativy písem zejména:

Bezpatková písma, která nejsou zakulacená (zejména ten Arial):

Arial,
Arial Black (to je velmi velmi tučné Arial)
Tahoma,
Verdana

Z patkových pak:

Times New Roman CE.

Předpokládám že výše uvedené nainstalovat nejde z licenčních důvodů a copyrights.

PS:
Ze zvědavosti by mě zajímalo, jestli jde nějak zjistit jaké písmo je v Gnome prostředí použité. To co tam mají vypadá dobře. Jen v té Mozille Firefoxu jako obsah stránky se to rozmazává a je to takovej hnus.
« Poslední změna: 06. 03. 2023, 20:44:43 od exkalibr »

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #40 kdy: 06. 03. 2023, 21:04:56 »
ses si jistej ze pouzivas Gnome? na jejich strankach vidim ze "Freespire 9" presel na Xfce ;-)

Xfce Nastaveni/Vzhled Pisma
Firefox Nastaveni/Pisma

xfce4-taskmanager (Správce úloh)
gnome-system-monitor (Sledování systému)


Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #41 kdy: 06. 03. 2023, 21:26:39 »
Aha, tak to nevím jak zjistit jaké prostředí tam je.
« Poslední změna: 06. 03. 2023, 21:29:11 od exkalibr »

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #42 kdy: 06. 03. 2023, 23:14:48 »
Ty bláho ... Já se tady asi nechytám v kontextu vlákna, o co tu jde.
Tak nějak si asi můžu myslet, že o jarňákách nemá pán co dělat a je potřeba si tu ve fóru pořádně zatrolit, přestože ví, co dělá.
(Je ale možné, že pán myslí připomínky vážně a tak tedy, jak už tu několikrát zaznělo, není nic jednoduššího, než vzít líbivou linux distribuci a nainstalovat ji ve virtualboxu v prostředí windows. Osahám si ji. Zjistím, že mi sedí prakticky, systémově, vizuálně atd. a není co řešit)

k3dAR

  • *****
  • 2 945
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #43 kdy: 06. 03. 2023, 23:18:03 »
Aha, tak to nevím jak zjistit jaké prostředí tam je.
universalne, treba:
Kód: [Vybrat]
echo "${XDG_SESSION_DESKTOP} ${XDG_CURRENT_DESKTOP}"

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #44 kdy: 07. 03. 2023, 10:24:30 »
Díky za rady a tipy. A nevíte proč mám tuto chybu v tom VM Playeru?

Mám nainstalované VM Ware tools, tak by to snad chybu házet nemělo? Chtěl jsem vyzkoušet ten Unity Mode.

Unity Mode Error
« Poslední změna: 07. 03. 2023, 10:26:38 od exkalibr »