Ale legislativní úprava (aspoň u nás a EU) vyžaduje, aby vynálezy nebyly triviality. Pokud tedy v EU prochází patentování trivialit (opravdu?), proč se tak děje.
Nevim, jak v EU, ale na zacatku diskuse byly zmineny dva priklady patentu z USA:
“Method of Exercising a Cat,” U.S. Pat. No. 5,443,036, Aug. 22, 1995 (shining a laser light
onto the floor to fascinate a cat and cause it to chase the light);
“Method of Preserving the Dead,” U.S. Pat. No. 748,284, Dec. 29, 1903 (preserving dead person’s head in block of glass).
Podobne blbe patenty vam zneprijemni zivot minimalne v pripade, ze budete chtit prodavat svuj produkt v USA. Mozna, ze v EU je to lepsi, ale treba vzhledem k tomu, ze se treba udeluji softwarove patenty, prestoze v EU oficialne neexistuji, nedelal bych si prilis velke nadeje. A pak: Kdo posoudi, zda se jedna o trivialitu? Kde to jeste je a kde jiz neni trivialita? Tez je bezne, ze se udeluji patenty na veci, ktere maji prior art nebo jiz byly davno patentovany nekym jinym. A to je pak pekny bordel. I takove dokazovani, ze vas algoritmus neni nicim jinym, nez vylepsenym algoritmem, ktery nekdo dal do public domain v sedesatych letech, se vam muze prodrazit, kdyz se do vas naveze nekdo, kdo si to nechal patentovat v devadesatych letech. Treba i MS si, pokud vim, nechal nedavno patentovat veci, pro ktere existuje prior art a, svete nediv se, protoze jsme na to zvykli, proslo mu to.
Nicméně pokud vymyslím nový kompresní algoritmus, měl by mít právo na ochranu nebo ne?
Pokud takovy algoritmus vymyslite, stravite tydny patentovou resersi, abyste mel jistotu, ze v nem neni nic, co jiz bylo patentovano a patent stale plati. A i po tom se vam budou delat opary z pomysleni, ze jste neco prehledl. Zrovna asi kompresni algoritmy se jiz dnes nestavi uplne na zelene louce. A patent byste asi stejne neprodal, protoze dnesni algoritmy jsou jiz tak huste, ze radikalniho zlepseni byste asi tezko dosahl a kvuli jednoprocentnimu zlepseni nikdo utracet prachy nebude. Pri dnesnich linkach a kapacitach storage to za komplikace s pouzitim noveho, neprilis standardizovaneho a rozsireneho formatu, navic za penize, nestoji. Vyvijet novy kompresni algoritmus ma dnes cenu tak proto, aby opensource mel royalty free algoritmy a to se jiz stalo.