Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu

Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #30 kdy: 28. 06. 2024, 16:49:37 »
Když už počítáš náklady, tak jaký smysl má lhát si do vlastní kapsy? Nejjednodušší je spočítat cenu za kWh prostým vydělením roční spotřeby a roční ceny z poslední faktury. Tam je vše, cena za elektřinu, za ditribuci, OZE, cena za jistič, ....

Tak jsem si našel vyúčtování elektřiny za minulý rok - D02D od ČEZ a podělil zaplacenou částku spotřebou. 11,885 Kč za kWh.Tazatelovy náklady nemusí být vůbec mimo mísu.


_Jenda

  • *****
  • 1 597
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #31 kdy: 28. 06. 2024, 19:44:23 »
No to se teda hluboce pleteš, protože zcela konkrétně JEMU to přináší možnost používat rychlejší připojení, což by se starším modemem s nižší spotřebou a starším kódováním signálu nebylo možné.
Možná dokonce ne jen jemu (a jemu stávající rychlost může stačit). Nevím nakolik je to fyzické médium sdílené - je možné, že když jeho data protečou rychleji/alokuje se mu méně kanálů, tak zbude víc na sousedy.

Co se zaplatí na faktuře za elektřinu děleno počtem dodaných kWh je skutečná cena za kWh. Tou pak má smysl násobit počet odebraných kWh daného přístroje.
Tak jsem si našel vyúčtování elektřiny za minulý rok - D02D od ČEZ a podělil zaplacenou částku spotřebou. 11,885 Kč za kWh.Tazatelovy náklady nemusí být vůbec mimo mísu.
Nemá a je to mimo mísu. Tazatele zajímá o kolik víc zaplatí když si přidá 10W kontinuální spotřeby (nebo naopak kolik ušetří když 10W ubere). Ale v tom případě mu zůstanou fixní náklady (za jistič, za odběrné místo) stejné. Nějaký přehledný ceník viz třeba https://www.pre.cz/ke-stazeni/cenik/2024/03/elektrina/pre/moo/pre-proud-nefix/

Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #32 kdy: 28. 06. 2024, 19:46:51 »
20W navíc 24x7 udělá třeba v mém případě 10% celkové spotřeby. To se mi nezdá jako zanedbatelná hodnota. To je jako kdybych třeba v celém baráku vůbec nezhasínal...

Jen kvůli tomu modemu by se mi už pravděpodobně vyplatilo změnit si sazbu el. energie.

Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #33 kdy: 28. 06. 2024, 19:48:29 »
Takže ano proč mít v síti 100 000 jiných modemů, ale když něco reklamuji, tak to prosím do 30 dnů, řešte, důvod k reklamaci nemusí přece být jen spálený zdroj, ale i software chyba.

Problem je v tom ze reklamovat muzete pouze to co vam ISP proda. Pochybuju ze je u VF ve smlouve neco o tom ze by jejich router mel umet delegovat IPv6...

Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #34 kdy: 28. 06. 2024, 21:04:44 »
Když už počítáš náklady, tak jaký smysl má lhát si do vlastní kapsy? Nejjednodušší je spočítat cenu za kWh prostým vydělením roční spotřeby a roční ceny z poslední faktury. Tam je vše, cena za elektřinu, za ditribuci, OZE, cena za jistič, ....

Tak jsem si našel vyúčtování elektřiny za minulý rok - D02D od ČEZ a podělil zaplacenou částku spotřebou. 11,885 Kč za kWh.Tazatelovy náklady nemusí být vůbec mimo mísu.

Tak mi to taky nedalo a našel sem si vyúčtování (ČEZ - D02D) a poděllil náklady spotřebou a pro rok 2023 mám 8,96Kč/kWh (2022 - 7,19, 2021 - 5,39 a 2020 - 5,40), jelikož se považuji za průměrného spotřebitele tak by mi zajímalo, jak se dá udělat aby vyšla u ČEZu cena kWh v tarifu D02D na 11,885Kč.
Letos už oproti loňsku zlevnili, takže za rok 2024 to bude méně za kWh.


Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #35 kdy: 28. 06. 2024, 21:12:36 »
Nelze  dělit celkové  náklady  spotřebovanými kW. Protože  velká  část  plateb je fixní  paušál.
11 Kč  za kW jak  tu někdo  psal je celkem nereálné.

e3k

  • ****
  • 254
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #36 kdy: 28. 06. 2024, 21:44:06 »
nekde se ty bitkooojny nebo LLMka majnovat musi...

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #37 kdy: 28. 06. 2024, 22:58:10 »
Zakladatel vlakna by si mal uvedomit, ze ziadny ISP nebude len tak pre niekoho modre oci pripajat do svojej siete jeho zariadenie, ktore je bohvie akeho typu a bohvie ako nakonfigurovane. ISP potrebuje vo svojich zariadeniach mat urcity poriadok, nikto nechce mat milion zakaznikov a 100 000 roznych zariadeni lebo kazdy ferko mrkvicka z hornej dolnej si tam chce pichnut svoj 10+ rocny koncak.

Za druhe, priemerna cena elektriny je 3,5Kc/kWh, nie ~11 (vid: https://www.kalkulator.cz/cena-za-1-kwh-elektriny, a https://www.kalkulator.cz/elektrina), takze nech si zakladatel vlakna zmeni dodavatela na niekoho normalnejsie z toho uzernika co ma teraz. Len tak mimochodom, potom tie naklady pri 175kWh rocne vychadzaju na 612,5Kc, nie 2000! (ako lahko sa da ohybat realita ked chceme aby to vyzeralo ze je to bezne, vsak  ;) )

Do jisté míry máte pravdu, ale........ Pokud si konkrétně třeba Vodafone účtuje pronájem modemu, tak za tu cenu by měl dodat funkční zařízení. Co jsem slyšel tak ten jeho krám není schopen ani IPV6 prefix delegovat na další router. A o co horší Vodafone to ani údajně v rámci reklamace zařízení neřeší. To je jako by můj Turris nebyl schopen rozdělit prefix/48 na další routery. Takže ano proč mít v síti 100 000 jiných modemů, ale když něco reklamuji, tak to prosím do 30 dnů, řešte, důvod k reklamaci nemusí přece být jen spálený zdroj, ale i software chyba.
Vodafone má v kabelovce ve standardu neveřejnou IPv4, plus IPv6. A na přání klienta a bez příplatku umí přepnout na veřejnou IPv4 a tunel IPv6. A jelikož je v případě veřejné IPv4 de facto IPv6 k lejnu, tak o čem je vlastně řeč? O těch pár fans, co si žijí svým vlastním světem IPv6 a mají pocit, že to je i pro ostatní alfou a omegou, byť na to naprostá většina userů zvysoka kálí? :P

Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #38 kdy: 29. 06. 2024, 00:17:16 »
Co se zaplatí na faktuře za elektřinu děleno počtem dodaných kWh je skutečná cena za kWh. Tou pak má smysl násobit počet odebraných kWh daného přístroje.

Sme nikdy neslyšeli o fixních a variabilních nákladech, co?

Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #39 kdy: 29. 06. 2024, 00:57:20 »
Sme nikdy neslyšeli o fixních a variabilních nákladech, co?
Nevím, co jste neslyšeli, ale zde šlo o konečnou cenu za kWh. Samozřejmě tu fakturu můžeme rozdělit na paušální platby a platby za energii. Přinejmenším je však potřeba počítat silovou elektřinu i distribuci, případně systémové služby, a daň z elektřiny. Záleží pak na konkrétním tarifu, velikosti jističe a spotřebě, jak velkou část konečné platby představuje stálý měsíční plat, platba za jistič a poplatek OTE. Ceny kolem deseti korun za kWh bohužel dnes nejsou nic výjimečného.

Pokud někdo vytápí elektřinou, tak si tam může na zimu dát třeba celý rack Vodafonu. Akorát v létě to bude trošku horší :-)

Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #40 kdy: 29. 06. 2024, 08:27:03 »
Nelze  dělit celkové  náklady  spotřebovanými kW. Protože  velká  část  plateb je fixní  paušál.
11 Kč  za kW jak  tu někdo  psal je celkem nereálné.

Když se dívám do vyúčtování za minulý rok, tak tam vidím fixní paušály dohromady dělající za rok asi dva tisíce. Což jsou je v mém případě asi 10 % té faktury. Všechno ostatní se počítá podle spotřebovaných kWh. Takže jestli to vychází třeba 10 kč na kWh bez řešení fixních nákladů, nebo 9 kč po jejich odečtení, to je pro diskuzi o 20 Wh zařízení jedno, je to 1750 vs 1575 kč ročně. (Reálně u EONu je to to spíš 9 vs 8 kč.)

Jiná věc by byla, kdyby to měl člověk na chalupě, kde ty fixní náklady udělají 2/3 faktury. Pak mu z celkové faktury vyjde cena 30 kč/kWh místo těch 10 kč a tam už je potřeba to rozpočítat.

Jose D

  • *****
  • 888
    • Zobrazit profil
Re:Nové modemy od Vodafone mají vysokou spotřebu
« Odpověď #41 kdy: 29. 06. 2024, 09:46:18 »
..jeho krám není schopen ani IPV6 prefix delegovat na další router

kdyžtak pls. konkrétněji. Mám compal, má svoje mouchy, ale zrovna IPv6 PD tam funguje tak jak si myslím, že by mělo.

Když zmíníš na jakým routeru to maj rozbitý, tak si dám pozor, abych ho nedostal jako "upgrade", dík.