Crypto scam - co s ním?

Crypto scam - co s ním?
« kdy: 20. 06. 2024, 06:41:39 »
Náhodou jsem byl vybrán do WhatsApp skupiny spolu asi s 100 dalšími členy, která na první pohled vypadá, že se pokusí je nalákat do nějakého podvodného schématu. Autor se tváří jako analytik Binance, strojovým překladem si povídá s několika dalšími členy, kteří jsou pravděpodobně fake, aby si vybudoval zdání legitimity, slibuje poradenství a možnost výhry $100 000.

Je to zajímavé sledovat, ale možná by se s tím mělo něco udělat. Napadá mě asi jen kontaktovat policii, ale raději se ptám i zde, zda má někdo třeba lepší nápad.


Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2024, 07:27:33 »
Tak WhatsApp skupina byla právě zrušena..

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2024, 10:06:03 »
Tiez ma raz nieco (tomuto nechapem ako ma niekto vie automaticky pridat do skupiny, cakal by som pozvanku, ale OK, whatsapp) pridalo do nejakej "financnej" skupiny, som z nej rovno odisiel a nahlasil ju cez nejake vstavane klikatko na to (whatsapp nepouzivam, velmi sporadicky, tak uz si nepametam ako som to urobil)

Ci skupina funguje nadalej neviem, spolieham sa na to ze ak skupinu nahlasi dost ludi / percentualne dost ucastnikov, tak ju skontroluju a zmazu.

Ohladom policie, silne pochybujem ze s tym za A: nieco vobec urobia,
B: vobec nieco zmozu, pretoze predpokladam ze tie skupiny a fake profily v nej su riesene cez nejake burner telefony (ala telefony a cisla na jedno pouzitie). Pripadne je to rovno nejak virtualizovane
C: tak trochu podmienka pre rozbehnutie moznosti A a B, musi dojst k ujme, tj niekto sa namota a posle tam velke peniaze.
« Poslední změna: 20. 06. 2024, 10:08:03 od kanoe22 »

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2024, 10:34:08 »
Pokud tě nebaví tam ztrácet čas nebo podvodníky tahat za nos a zdržovat je, tak je nejjednodušší to nahlásit, zablokovat a jít dál.

Nedávno jsem na Twitteru zahlédl varování před zajímavou praktikou, co se rozmohla na Discordu. Možná se to Whatsapp úplně netýká, ale myslím, že podobné riziko by mohlo existovat i jinde. Jde o to, že útočník nějakým způsobem získá přístup k nějaké komunitě, ať již staré a neživé nebo aktuální, začne tam hrnout spam a lákání na scamy, uživatelé začnou skupinu postupně opouštět a hlavně hlásit pro spam a zde přichází ten vtip, útočník převede vlastnictví komunity náhodně na nějakého uživatele, který tam je a zmizí. Když pak nastoupí Discordí roboti kvůli vysokému počtu hlášení, tak komumitu zablokují a omezí k tomu i účet vlastníka, který k tomu přišel jak slepý k houslím a ani o tom neví. Účelem je, že životnost útočníkova účtu je o něco delší.

3ugeene

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2024, 12:16:34 »
taky mi to na WA chodí. Bloknu a neřešim


Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #5 kdy: 20. 06. 2024, 12:43:15 »
Když jsme u téhle šílené platformy ... možná jsem jen tupá hmota, ale dá se tam někde nastavit, aby mi mohl psát jen člověk, kterému to explicitně povolím, a pro ostatní (včetně těch, co neznám) to vypadalo, že žádný whatsapp nepoužívám? Nebo aspoň aby mi prostě nic nepřišlo. Hledal jsem, nenašel jsem. Buď to tam není, nebo už fakt stárnu.

Že mi píšou podvodníci, je mi jasné, já bych rád, aby mi nepsal ideálně nikdo, s výjimkou lidí, s nimiž se prostě nedá nic jiného dělat, protože whatsapp považují za něco tak samozřejmého jako dýchání a já s nimi komunikovat potřebuji.

(Edit: shodou náhod než jsem to dopsal, zrovna jeden se mnou chtěl zase mluvit, tohle je děsnej mor.)
« Poslední změna: 20. 06. 2024, 12:46:55 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #6 kdy: 20. 06. 2024, 14:14:40 »
Na YouTube je veľa antiscamerov a stojí za to to sledovať. Ale že by som sa do toho sám pustil... Zo začiatku to zhltne určite príliš veľa času na to, aký výsledok človek dosiahne, a tiež človek narobí veľa začiatočníckych chýb. V podstate to tak je s akýmkoľvek novým koníčkom.

Zopár zaujímavých youtuberov: Jim Browning, Kitboga, Scammer Payback, ScammerRevolts

rmrf

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #7 kdy: 20. 06. 2024, 15:14:15 »
ale dá se tam někde nastavit, aby mi mohl psát jen člověk, kterému to explicitně povolím, a pro ostatní (včetně těch, co neznám) to vypadalo, že žádný whatsapp nepoužívám? Nebo aspoň aby mi prostě nic nepřišlo.

Teda co já vím, tak se tam dá nastavit jen, kdo má vidět informace o tom, jestli jsi online a kdy jsi byl naposled, kdo má vidět profilovou fotku a profilové informace, kdo uvidí tvůj stav, kdo tě může přidávat do skupin a jestli ti budou zvonit hovory od neznámých čísel.

Což patrně celkem stačí k tomu, aby tě nikdo neotravoval, pokud nemáš profláklé číslo. Pokud ho profláklé máš, tak je to patrně horší. Mám dvě čísla a WhatsApp mám na tom, které má jen pár lidí, takže za mě dobrý...

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #8 kdy: 20. 06. 2024, 20:08:28 »
…Což patrně celkem stačí k tomu, aby tě nikdo neotravoval, pokud nemáš profláklé číslo. Pokud ho profláklé máš, tak je to patrně horší. Mám dvě čísla a WhatsApp mám na tom, které má jen pár lidí, takže za mě dobrý...
Mně to přijde, že šmejdi to prostě zkouší, ale i tak, i kdybych měl profláklé číslo (jakože je to klidně možné), tak by bylo fajn, aby mi mohly chodit jen zprávy od lidí, kterým to výslovně povolím. Protože profláklé číslo po průměrně několika milionech pokusů může mít každý ;).
Jak jsem pochopil, to nejde :).

Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #9 kdy: 01. 07. 2024, 21:38:21 »
Co tak (kromě dobrého sociálního inženýrstvý a znalosti) tyhlecni odhalovači  používají za nástroje? Je to nějaký pokročilý penetrační hacking, nebo v podstatě stejná medicína, jako oni sugerují obětem (nainstalovat si any desk)

Mě napadá jen falešná webkmamera/redigovaný záznam obrazovky, různé trackovače linků

RDa

  • *****
  • 2 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Crypto scam - co s ním?
« Odpověď #10 kdy: 01. 07. 2024, 23:29:42 »
Co tak (kromě dobrého sociálního inženýrstvý a znalosti) tyhlecni odhalovači  používají za nástroje? Je to nějaký pokročilý penetrační hacking, nebo v podstatě stejná medicína, jako oni sugerují obětem (nainstalovat si any desk)

Mě napadá jen falešná webkmamera/redigovaný záznam obrazovky, různé trackovače linků

Podle me jedou monte-carlo.

Me volalo spousta indu a ukacek - pokousejici se resit muj crypto zustatek u jejich spolecosti. Na zadnych sockach nejedu crypto, nejsem v zadnych WA skupinach... proste jedou podle nejake koupene nebo leaknute databaze telefonnich cisel. Jediny co vedi je jmeno, pripadne nazev sro. Takze to dava hint odkud vitr vane.

Tim ze nejedu v zadnem cryptu a nemam ucet na zadne crypto ani akciove burze, je pro me 100% easy odhalit tento druh scamu. Neni zde zadny spor, zda mam, nebo nemam... proste nemam, takze vim ze ani nahodou. Ale buhvi co pomaha se jich drzet - zkousel jsem ruzne metody - silence, nadavky, promluvani do duse, protahovani hovoru :D zalezi jakou mam naladu si s nema hrat.