Kde je ajťákův ráj na venkově?

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #150 kdy: 01. 02. 2022, 16:38:34 »
P.S. k rodicum teoretikum.

tu mi jednou kamarad zacal radit, jak resit detsky potreby.
a postavil to na sve zkusenosti s asi 5 kockam co si HO chovaji na svem byte.
to byl jeden s tech mala pripadu, kdy jsem s nim stratil trpelivost a poslal jsem ho nekam.

takze pokud tu nekdo rozdava knizeci rady, tak vzdy musi uvest svuj kontext (pocet deti, pocet dioptrii, s kolika recruitery mluvil a kolik vesnic navstivil)


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #151 kdy: 01. 02. 2022, 20:24:26 »
Ujišťuji tě, že to slovo neznamená to, co si myslíš, že znamená. Stejně tak mě vůbec nezajímá, co napsat chceš; reaguji na to, cos skutečně napsal. A to byl zkrátka blábol. Nikoli, arogantní si nepřipadám. A jsem si jist, že ty si nepřipadáš jako uražená sněhová vločka, přestože se tak chováš. Znovu: nastuduj si, co to slovo znamená.

Tak vám sděluji, že arogantní jste. A nespamujte příště svými komplexy a sebeprojekcemi fórum. I za ostatní diskutující díky!

Hele otevři si výkladový slovník a chvilku si v něm čti, ať aspoň píšeš úředním jazykem. Sněhová vločko.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #152 kdy: 01. 02. 2022, 20:29:16 »
Možná bych si zjistil, z jakých poměrů ti "miliardáři bez VŠ" pochází. Asi nebude náhoda, že to byly dobře situované rodiny, ve většině případů ochotné dopřát svým potomkům kvalitní střední školy a podporovat je v jejich zájmech už v době puberty. Bezose, Brinna a Buffeta jste ze svých úvah vyloučil, protože ti VŠ mají ? Proč bych vás měl brát vážně, když očividně manipulujete fakty ?

Jop, tuhle teorií docela slušně podporuje případ Elizabeth Holmes a Theranosu. Ve třeťáku dostala nápad, Sekla se školou, pumpla investory, a teď za podvod s multimiliardovou škodou a možná i hromadou nrtvejch kvůli špatný diagnóze možná dostane 25 let.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #153 kdy: 01. 02. 2022, 20:35:45 »
Osobne som ten povestný "korporátny otrok", ale nestrachujem sa, lebo viem, že prácu, kde sa uživím tak, aby sme ja ani rodina netrpeli núdzou, viem nájsť na každom rohu. A nemusím sa strachovať, že sa niečo škaredo poserie a skončím po uši v dlhoch...

Ano, ale pokud něco umíte -- a na to v IT nutně VŠ fakt nepotřebujete -- najdete ji na každém rohu tak jako tak. To samo o sobě argument zvláš´t v tomto oboru není vůbec pro nic.

Tohle tvrzení "v IT nutně VŠ fakt nepotřebujete" je tak obecné, až je prázdné (i když pravdivé). A co je to vlastně to "IT"? Co znamená "nutně"?

Na tahání wifiny a vrtání průstřelů pro kabely, montování rozvaděčů a rozběhnutí modemu VŠ fakt nepotřebuješ.
Ve chvíli, kdy dojde na efektivní rozmístění antén na retrech už se to začíná hodit, a ve chvíli kdy máš dělat nějakej výzkum a uplatnění velkých dat nebo tak něco, už se bez ní (ve správný specializaci) neobejdeš.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #154 kdy: 01. 02. 2022, 20:40:41 »
To, že něco nevidíte nebo nechápete ještě neznamená, že to neexistuje. Že VŠ v IT nutně nepotřebujete (jako třeba lékaři) znamená, že VŠ v IT nutně nepotřebujete. Skoro bych řekl, že meritum sdelění je zřejmé. Ale pokud není, tak to přeformulujme jinak: převážnou většinou toho, co prakticky kdekoliv v IT potřebujete se spokojeně naučíte když budete chtít celkem rychle a snadno i sám. Výjimky povrzují pravidlo.

IT je tak širokej pojem, že to tvrzení má asi stejnou váhu, jako že "VŠ nepotřebuješ ve zdravotnictví nebo v letectví".

Ano, v NĚKTERÝCH profesích v rámci toho oboru ji skutečně nepotřebuješ, protože s ní bys na málo kvalifikované pozici byl nezaměstnatelný. V tomhle ohledu je to tvrzení pravdivé.

Ale právě proto, že se týká jen části z obrovského odvětví je skoro na hranici smysluplnosti.


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #155 kdy: 01. 02. 2022, 20:45:10 »
Sice teoreticky může existovat samostudent, co strčí do kapsy většinu VŠ, dokonce jednoho takového znám, ale z praxe mám zkušenost, že vzdělání dost výrazně koreluje se schopnostmi daného člověka. A to i na škále SŠ - dobrá SŠ - VOŠ - nic moc VŠ - slušná VŠ - dobrá VŠ.

Nejlepší lidi, co jsem v tomhle oboru potkal žádnou VŠ vystudovanou neměli. Znám jich celou řadu. Že vy si to nedovedete představit je vaše omezenost, nikoliv omezensot všech ostatních. Co s čím koreluje nekomentuji. Jen říkám, že VŠ není žádná nezbytná podmínka, která by definovala vaše schopnosti. Jak si mnozí myslí. IT je v tomhle skvělý obor.

Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.

Problém je, že takoví lidé se, už kvůli kvalifikačním požadavkům, nemůžou a vlastně ani nesmí, dostat k řízení skutečně velkých projektů. Můžou dostat dílčí úkol, řešit subsystémy, ale až na vyjímky (kdy kvalifikaci splní zaměstnavatel byť jen formálním dozorem) nesmí řídit rozsáhlejší věci.
Už proto absence vzdělání znamená existenci profesního stropu, kterým nemáš šanci prorazit, pokud nejsi majitel firmy a nepřibereš subdodavatele, který kvalifikaci aspoň formálně splní.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #156 kdy: 01. 02. 2022, 21:26:53 »
ja jsem v tomhle oboru nepotkal jedineho cloveka bez vysoke. (i kdyz IT to byla malokdy).

holt si asi pohybujeme v jinych vrstvach (pravdepodobne vekovych).

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #157 kdy: 01. 02. 2022, 23:08:15 »
Například optik.
FYI optici jsou scam na BFU co si neumí objednat brýle za čtvrtinu ceny na internetu

Asi myslíte ty ochranné, co používají svářeči :-). Pokud máte vadu zraku, bez očního lékaře a optika se neobejdete. Je potřeba zjistit, co vlastně potřebujte ("změřit zrak"). Ona vada totiž může být na každém oku jiná (a zpravidla je), a časem se mění. Pokud máte nevhodné brýle, může to vyvolat třeba bolesti hlavy. A to nemluvím třeba o multifokálních brýlích, bez kterých si dnes neumím představit řízení auta - zase vidím ostře dopravní značky a všelijaké tabule a současně budíky na palubní desce. Optik se mnou při měření strávil asi hodinu, ale stálo to za to.
« Poslední změna: 01. 02. 2022, 23:10:04 od f-k-r »

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #158 kdy: 01. 02. 2022, 23:26:50 »
bylo to stejne blbe tvrzeni jako o ktere jsem se pokusil sam.

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #159 kdy: 01. 02. 2022, 23:42:27 »
mistni vietnamec, byt o deset draz). Na mestysech najdete zivorici Coop (vetsinou bejvala Jednota) a na vesnicich vietnamce.

Kdyby to bylo tak jednoduché :-(. V mé rodné vísce, cca 350 duší, na východním okraji Vysočiny (pro p.Prýmka - Boskovice bývaly za c&k monarchie a první republiky naším okresním městem) prodejnu dotuje obec ze svého rozpočtu, 100 000 Kč za rok. Jistě, pro někoho je to směšná částka, ale pro tak malou obec je to hodně.
A teď pozor, v minulosti pomáhal i kraj. Pak se změnila pravidla a dotace se poskytují centrálně. To by nevadilo, jenomže je tam podmínka, aby se prodávalo něco jako regionální produkt; ovšem v místě ani v okolí nic takového není. Ale řešení se - asi 40 km daleko se vyrábí jakési, ty správně klasifikované, salámy. Pravda, malý detail, výrobci by se nevyplatilo dodávat je malém množství. Ale opět se našlo řešení, výrobce zásobuje hypermarket v okresním městě, kde si každý čtvrtek ty dvě štangle vyzvedne starosta cestou z práce, nechá je u sousedky, jež je na mateřskě, a ta je ráno předá další sousedce, takto prodavačce.
Proč jsem se tak rozepsal - skutečná vesnice vypadá a žije úplně jinak, než se to jeví z Prahy nebo nedejbože z Brusele.

BoneFlute

  • *****
  • 1 983
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #160 kdy: 01. 02. 2022, 23:45:47 »
kde si každý čtvrtek ty dvě štangle vyzvedne starosta cestou z práce, nechá je u sousedky, jež je na mateřskě, a ta je ráno předá další sousedce, takto prodavačce.
To je krásný :)

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #161 kdy: 02. 02. 2022, 01:38:47 »
Každý má trochu jiný obličej a potebuješ aby ty brýle seděly a nikde netlačily - v Optice si klidně vyzkoušíš 10 různých modelů, vzájemně je na nose porovnáš, než si jeden vybereš, teprve pak ti do nich připraví a zasadí vhodná skla.
Souhlasím, že tohle je validní připomínka. Já mám tedy nejspíš nějaký nestandardně univerzální obličej, protože mi všechny brýle sedí tak nějak stejně, a detaily poznám stejně až po několikadenním nošení.

tady je zrejme rada rodicu teoretiku (a teoretiku kratkozrakosti).
Bohužel nejsem teoretik krátkozrakosti, mám ji docela zásadní a brýle nosím nonstop, bez nich pořádně nevidím ani na blízko (což je způsobeno mj. tím, že mám na jednom oku -3.5 a na druhém -5.5, takže nejde udělat rozumný focus oběma).

s brylema chodim jen a jen za osvedcenou optickou. stravim tam spoustu casu.
A co tam spolu tak dlouho děláte ;) ? Já si vždycky pozoufal že nejlevnější obroučky stojí 1500, pak mi změřili PD která se nemění a můžeš si ji změřit i sám, já jim u brýlí na blízko řekl že na to mám jiný názor a stejně to chci jinak (https://jenda.hrach.eu/w/bryle#boj_s_ostrenim_a_fuzni_konvergenci), pak vyplnili formulář s optickou hustotou a povrchovou úpravou, pak mi vnutili pojištění a pak to bylo.

Je potřeba zjistit, co vlastně potřebujte ("změřit zrak").
Samozřejmě, ale tohle není rozumné dělat u optika, protože ten jen změří zrak (buď pomocí sady čoček a koukání na tabuli, nebo dokonce jen autorefraktometrem bez rozkapání očí což dává výsledky pochybné důvěryhodnosti). Ve skutečnosti ale s jakoukoli netriviální krátkozrakostí chceš třeba ještě vyšetřit oční pozadí a to fakt optik nedělá, taky se třeba na preventivní prohlídce třeba měří nitrooční tlak což AFAIK optici nedělají. Proto jsem psal, že nepotřebuju optika, ale očního lékaře naopak jo. Bohužel když se podívám na množství očních lékařů vs. optiků a obsazenost jejich termínů, tak je to přesně naopak.

A to nemluvím třeba o multifokálních brýlích, bez kterých si dnes neumím představit řízení auta - zase vidím ostře dopravní značky a všelijaké tabule a současně budíky na palubní desce. Optik se mnou při měření strávil asi hodinu, ale stálo to za to.
Zajímavé, co se u nich ladí? To mají nějaký simulátor multifokálních brýlí (ve stylu toho běžného kde vyměňuješ čočky)? Jsem myslel že se změří korekce do dálky, schopnost akomodace a z toho se řekne kolik potřebuješ ubrat v dolní části a pak už se čočka spočítá jediným způsobem.

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #162 kdy: 02. 02. 2022, 06:30:18 »
jen jednou jsem pod casovym tlakem koupil bryle u Eiffel optic, strasnej shit, optik se divil, jak mohli na kazde cocce tak hodne ujet.
Mimochodem tohle mě trápí - jak se pozná, že je čočka udělaná správně? Napadá mě dát ji před dataprojektor promítající mřížku, vyfotit promítnutý obraz a porovnat jestli jsou čáry pořád rovné a kolmé, jenom dál od sebe. Nebo skrz ni promítnout slunce a koukat jestli je vzniklá tmavší (rozptylka)  plocha nasvícená rovnoměrně. Mám šanci takhle něco zjistit? Nebo jak to dělal ten optik? Ještě existuje "lens clock", ale to asi nebude moc přesné a chtělo by to skenovat automatem a pak je tu optický https://en.wikipedia.org/wiki/Lensmeter což vlastně funguje podobně jako ty nápady s promítáním.
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 06:35:35 od _Jenda »

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #163 kdy: 04. 02. 2022, 14:05:51 »
Ale také jsou vesnice, které jsou obklopeny téměř výhradně jenom poli. Bydlíš na venkově, ale když chceš opravdu do přírody, tak musíš hodně hodně kilometrů...
Jenom taková srandapřipomínka: představa, že pole je "kulturní krajina", zatímco les je "příroda", je dost velký sebeklam. Nic proti, samozřejmě záleží na subjektivním vnímání, ale fakta jsou taková, že na většině našeho území les přirozeně nebyl vůbec, tam, kde by byl, to byl les listnatý nebo maximálně smíšený, a to postupně přecházející do luk, žádné "tady končí les" :) Smrky by přirozeně byly víceméně jenom na horách.

Takže když se procházíš tou "přírodou", jdeš de facto po poli. Pěstuje se tam plodina zvaná "smrk". Takže seš takovej hraboš, co se prochází v kukuřičným poli :)

EDIT: P.S. Masivně zalesňovat se u nás začalo až koncem 19. století. Kdybysme viděli českou krajinu z roku 1700, asi bysme si mysleli, že jsme ve Skotsku ;)
« Poslední změna: 04. 02. 2022, 14:13:53 od Mirek Prýmek »

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #164 kdy: 04. 02. 2022, 14:42:06 »
zalesnovat myslis zasmrkovavat.
ja mama takovej pocit, ze za doby Karla IV tu bylo sakra lesu, jen tedy listnatych

Ale také jsou vesnice, které jsou obklopeny téměř výhradně jenom poli. Bydlíš na venkově, ale když chceš opravdu do přírody, tak musíš hodně hodně kilometrů...
Jenom taková srandapřipomínka: představa, že pole je "kulturní krajina", zatímco les je "příroda", je dost velký sebeklam. Nic proti, samozřejmě záleží na subjektivním vnímání, ale fakta jsou taková, že na většině našeho území les přirozeně nebyl vůbec, tam, kde by byl, to byl les listnatý nebo maximálně smíšený, a to postupně přecházející do luk, žádné "tady končí les" :) Smrky by přirozeně byly víceméně jenom na horách.

Takže když se procházíš tou "přírodou", jdeš de facto po poli. Pěstuje se tam plodina zvaná "smrk". Takže seš takovej hraboš, co se prochází v kukuřičným poli :)

EDIT: P.S. Masivně zalesňovat se u nás začalo až koncem 19. století. Kdybysme viděli českou krajinu z roku 1700, asi bysme si mysleli, že jsme ve Skotsku ;)