Zajímavý dotaz.
Předně je pro mě novinka (v mé noře) že USB4 už je na trhu. To bude tím, že už pár let gigahertzy nehoním.
Jak už psali ostatní, USB odpradávna striktně rozlišuje host vs. device (master vs. slave). Hostitel drží otěže. Výjimky z tohoto pravidla:
a) USB OTG = zařízení se umí tvářit podle situace/konfigurace/kabelu jako host nebo jako device.
b) na rozdíl od fyzické vrstvy USB 1.1/2.0, kde je jasně daný host/device i na úrovni linkových budičů, od trojky výš běží signál po dvou symetrických párech, každým směrem jeden. A kabel USB-C / USB-C má signálové páry prokřížené. Takže ať zapojíte kabel mezi USB hostitele a koncové zařízení, nebo mezi dva hostitele navzájem, bude sedět RX proti TX (nepůjdou dva linkové budiče proti sobě). To zní zajímavě.
Nicméně "role" na vyšších vrstvách komunikace jsou stále vcelku pevně dány.
c) na USB-C konektoru (pokud je toto podporováno čipsetem uvnitř) mohou vyvěrat alternativní funkce, např. PCI-e nebo TMDS=HDMI. A PCI-e má také symetrickou fyzickou (elektrickou) vrstvu.
Ani na USB, ani na PCI-e ale není nějak automatická funkce, že když dva "hostitele" zapojíte křížem proti sobě (což v rovině elektrické vrstvy a pinoutu asi jde a doutnat to nebude), tak že by se měli nějak navzájem "očichat" a jeden druhému se prezentovat jako "endpoint typu síťovka".
Dovedl bych si teoreticky představit externí box, který se bude tvářit vůči oběma hostitelům jako "device" - takový by mohl emulovat na obou (všech) svých "device" portech virtuální síťovky a realizovat tak např. virtuální Ethernet mezi více zařízeními.
Něco v tom smyslu jsem snad kdysi zahlédl jako vedlejší feature nějakých čipů typu "multi-root PCI-e switch" (obvykle též s podporou SR-IOV, což ale přímo nesouvisí) - které se vyskytují v backplanech některých žiletkových šasi. Jestli správně šilhám do Googlu, ta fičura se nejspíš jmenovala "non-transparent bridging", vidím to v PR materiálech tehdejší křemíkové firmy PLX (dnes patrně Microchip) kolem roku 2010. Údajně to dávalo v HPC clusterech latence o něco kratší než Infiniband. Hele:
1 2