Zhoršující se chování recruiterů

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #60 kdy: 09. 07. 2023, 13:41:30 »
tak on neexistuje ani standard pro slusne chovani a stejne se ocekava.

Tak jestli se nemylim, nejsou zadne standardy, jakou kvalifikaci a co by mel umet dobry rekruiter (stejne jako treba realitni makler).

teda vzdy od te slabsi strany


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #61 kdy: 09. 07. 2023, 15:26:30 »
Name of the game velké nadnárodní korporace, pokud jde o new business development, je házet projekty na zeď a čekat co se chytí.

Name of the game nižšího manažera v takové korporaci je takové projekty vymýšlet a mazat med kolem pusy jak nahoru, tak dolů a raisovat interně peníze. Cílem je povýšit a vydělat balík, a ten se v rámci manažerského žebříku vydělává primárně počtem direct reportů a zrealizovaných projektů. Jestli ty projekty přežijí pár let a k něčemu ve finále budou je už vedlejší, a často jsou k ničemu.

Name of the game HR v jakékoliv firmě na světě je v první řadě chránit firmu, HR zde není pro zaměstnance. Do HR se typicky rekrutují lidé, kteří většinou nic dělat nechtěli a z nějakého důvodu se nedostali do státní správy, případně jiné slabší kusy z ekonomek. Tady se zpívá a jí chleba pana majitele Byrokratose.

Name of the game recruitment agency je, potom co jim management/HR z odstavce výše dodá noty, kobercově nahnat co nejvíc potenciálních kandidátů - a tím pádem budou lhát, mlžit, být nekompetentí a drzí v jednom. Do recruitment agency se dostanou zbytky těch lidí, co je zatím nevzali na full time HR do nějakého korporátu. Takovou agency zpravidla zakládá prodejce teplé vody, protože chce podnikat, ale zároveň nic neumí. Manýry jsou tedy stejné jako u prodejců pojistek, investic, realitek, teleshoppingu a v podstatě jakéhokoliv boiler roomu. Prodají i vlastní babičku.

No a ta výsledná pracovní pozice je v tomto koloběhu věc, která vlastně absolutně vůbec nikoho, kromě vás jako uchazeče, nezajímá. A tak to pak potom dopadá.

Takže co je name of the game vás jako uchazeče? Nenechat si věšet bulíky na nos, a chovat se tržně.

Vše výše je statisticky řečeno, samozřejmě se najdou pozitivní výjimky.
« Poslední změna: 09. 07. 2023, 15:32:29 od LambdaLover »

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #62 kdy: 10. 07. 2023, 23:09:07 »
1. známa mezinárodní firma - poptávaná pozice System Engineer.  - realita L1 support
Když by napsali, že hledají někoho L1 support, budou se jim hlásit lidi, co reálně ani neumí zapnout počítač.

Když se na to podíváme z druhé strany tak zjistíme, že spousta kandidátů o sobě vyloženě lže, když se hlásí na pozice, pro které nemají uvedené přepoklady. Jenže ve spoustě firmách jim tohle projde, stačí si udělat CV na míru inzerátu, a při pohovoru se usmívat.

Na druhou stranu, odpovídal jsem na inzerát výslovně hledající někoho, kdo "se nebojí začít pracovat s Linuxem" a i jinak sugerující, že jde o to, nabrat (pod)juniora a vycvičit si ho. Do telefonu jsem o sobě řekl spíš o něco míň než na co se cítím, ale co přesto bylo víc než co naznačovaly požadavky. No a na osobním pohovoru bác ho - potřebujeme někoho, kdo bude jezdit po zákaznících a zcela samostatně jim řešit servery. To jsem řekl na rovinu, že si z fleku netroufám, protože spoustu věcí jsem v životě nedělal a potřeboval bych to nejdřív párkrát vidět, sáhnout si na to pod dohledem, udělat si pár poznámek a strávit pár dní na sandboxu. Nu, nedohodli jsme se.

Proč to takhle udělali? Nevím. Ale možná znali své pappenheimské a počítali s tím, že se každý uchazeč přechválí, a kdybych to udělal taky, mohl jsem mít práci. Možná měli pocit, že se přechvaluju a v reálu jsem přesně takovej "s trochou štěstí za den najdu vypínač". Škoda že jsme si nepopovídali o tom, co reálně znám, třeba by to klaplo.

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #63 kdy: 12. 07. 2023, 00:53:20 »
Tak od toho ale pohovor je - to není jenom o tom jestli tě ta firma chce, ale i o tom jestli ty chceš tu firmu že jo :)

Odmítnout práci je naprosto normální a počet odmítnutí roste se zkušenostma, teda aspoň tak to mám já. A v našem oboru máme štěstí - moc práce a málo lidí :)

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #64 kdy: 12. 07. 2023, 07:44:51 »

....

Takže co je name of the game vás jako uchazeče? Nenechat si věšet bulíky na nos, a chovat se tržně.

Vše výše je statisticky řečeno, samozřejmě se najdou pozitivní výjimky.

Jo,jo. Pěkně řečeno. Have a fun in rat race game by robert kiyosaki.


Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #65 kdy: 12. 07. 2023, 10:46:34 »

....

Takže co je name of the game vás jako uchazeče? Nenechat si věšet bulíky na nos, a chovat se tržně.

Vše výše je statisticky řečeno, samozřejmě se najdou pozitivní výjimky.

Jo,jo. Pěkně řečeno. Have a fun in rat race game by robert kiyosaki.

Poprosím nespojovat můj příspěvek s prodejcem teplé vody.

nehalem

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #66 kdy: 12. 07. 2023, 20:13:25 »
Trochu OT, ale musim sa spytat. Zda sa mi to alebo v zahranici je ovela viac moznosti prace na remote, nez tu v CR? Ironicky, v ramci republiky sa da dohodnut na stretavani povedzme 1x za mesiac-dva, co povedzme v DE, NL... uz by bol (pre mna) problem. Mate niekto info z druhej strany, ci su s tym naozaj tak zle skusenosti na miestnom trhu? Resp. su v zahranici tak zufali, ze nic ine nemaju na vyber alebo kvoli lacnej sile z vychodu urobia aj taketo velke ustupky?

K teme, ja osobne mam v profile, ze hladam len a len remote, ale aj tak mi chodi 80% nabidek na klasicke dochadzanie. Uz sa mi dokonca stalo, ze sme boli skoro na konci uvodneho screeningu a pani hovori, super, takze 2x tydne v kanclu nevadi, a ja, ze "no moment, ja som myslel 2x mesacne :)", totalna strata casu, oni absolutne necitaju ani profily na ktore reaguju. Uz sa mi aj stalo, ze mi prisli ponuky na uplne ine meno s uplne inymi technologiami nez robim. Recruiteri su pre mna skor zbytocna medzivrstva, snazim sa rovno kontaktovat ja sam firmy a teamy a obchadzat tychto ludi, uz len preto, lebo ma velmi potesi, ked to klapne a viem, ze ziadny parazit na tom nezarobi 3x mojej domluvenej mzdy/MD rate. Ale chce to iniciativu no.

Teraz je nejak menej ponuk obecne a dost prituhlo na trhu prace, ale to je len moja skusenost. Mozno je to ale tym, ze je leto a su dovolenky, neviem, ale 2 roky zpatky slo najst job do tyzdna, teraz uz 2 mesiace a stale nic, aj tie naroky mi pridu uz miestami absurdne, no ako hovorim, cisto osobna skusenost. Ja ale trochu hrajem aj psychologicku hru, lebo vidim, ze pozicie kde ma teraz niekde nechceli, ze nemam dost skusenosti a nesedim im 100% do koloniek ich idealneho profilu, su stale otvorene, tak ktovie, mozno este mesiac-dva a zistia, ze su totalne mimo co sa tyka toho, ze najdu niekoho kto ma 100% zhodne profil a skusenosti na 100% presne ake chcu (zaujimave, ze zaucat nikto nechce, ale hotovych ludi hej :D) a budem im dobry aj ja.
« Poslední změna: 12. 07. 2023, 20:18:16 od kybertruk »

Maor

Re:Zhoršující se chování recruiterů
« Odpověď #67 kdy: 13. 07. 2023, 18:00:09 »
Nemam tuseni jaky jsou statistiky s remote, ale nadnarodni korporaty v EU maj remote/hybrid vsude stejne.

Co se trhu prace tyka, tak je to dost zoufaly na obou stranach. U nas na juniornejsi pozice se bere kdokoli, kdo na pohovoru neco predvede a nechce aby ho firma preplacela. Seniori (>8let) tam je to vzdycky pres znamost, nevim o nikom, kdo by prisel do firmy ciste pres HR.