Ethernet přepěťová ochrana

lajk

Ethernet přepěťová ochrana
« kdy: 04. 12. 2019, 01:44:34 »
Ahoj, myslíte, že může tento odkazovaný produkt sloužit jako přepěťová ochrana pro ethernet?

https://www.ugreen.com/product/UGREEN_RJ45_Coupler_with_thunder_and_lightning_protection-en.html

Jde mi o dva příklady použití:
1. ethernet kabel od providera, který mi vede přímo do routeru. chtěl bych mít jistotu, že když se venku na druhé straně kabelu stane nějaká nehoda, tak aby mi to neodpálilo router
2. vlastně podobné bodu jedna - venku je IP kamera a kdyby byl někdo škodolibý a pustil do ní 230V, tak aby mi to neodpálilo router

Ještě je to tu přepěťovka od Ubiquiti, ale ta potřebuje být někde ukostřená. K čemu bych ji mohl ukostřit? Rozebrat zásuvku a připojit drátem na zemnící kolík? Je to safe?
https://www.czc.cz/ubiquiti-eth-sp-g2-ethernetova-prepetova-ochrana-max-10ka/236031/produkt

Proto se ptám, jestli ten "váleček" z prvního odkazu může fungovat.

Díky za názory.
« Poslední změna: 04. 12. 2019, 01:51:36 od lajk »


Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2019, 14:40:28 »
Jestli na to koukám dobře, je tam baterie 8 transilů (nebo podobných TSV diod) z každé linky do země, což je v tomto případě stínění, tj. plechový kryt konektoru. Když to zapojíte vhodným kabelem (STP nebo FTP a stíněný konektor), tak to proti přepětí skutečně fungovat bude, ale jen velmi krátkou dobu. Chytne to elektrostatiku, možná indukovaný ráz způsobený bleskem, ale kdyby Vám do toho někdo pustil 230 V, tak se ty transily během zlomku vteřiny odpaří a napětí pojede dál do routeru.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #2 kdy: 04. 12. 2019, 14:46:18 »
Ten neukostřený váleček je 3.14čovina. Pár citátů z webu výrobce:

"This RJ45 connector is built with thunder and protection". Tzn. konstruován s hromem a ochranou. Což je věcně správně v tom smyslu, že proti blesku neochrání.

"Q: Do these have an earthing cable attachment for the lightning protection?  A: Yes it was." Angličtina bez komentáře, každopádně žádný kostřící kabel či zemní svorka tam vidět není.

"4 pairs of anti-thunder TVS tubes."  TVS znamená Transient Voltage Suppressor = nějaký svodič. Ale odkud kam to co svádí, když tam není nikde uzemnění? Nevím. Diferenciálně v páru? To je fakt ochrana jako stehno. No proti hromu asi dobrá. Proti blesku těžko.

Pochopil bych, kdyby ta krabička měla třeba kondíky v sérii, jako že izolátor - ačkoli když uvážím, že twistový Ethernet má na každém konci oddělení trafem s pevností cca kilovolt, tak mi nejde do hlavy, jakou "přidanou hodnotu" by tam mohl mít kapacitní izolátor (což takhle krabička zjevně ani není.)

Pokud se přestanu posmívat čínštině, tak ještě technická vysvětlivka:

Ať už se bavíme o přímém úderu, nebo o riziku indukce "smetí" při úderu "poblíž", ochrana proti atmosférickému přepětí funguje na principu svedení náboje do země. Nic jiného Vás nemá šanci ochránit proti statisícům voltů, žádná rozumná izolace sama o sobě na to nefunguje - jediná možnost je, dát tam nějaký prvek typu "svodič" = součástku s relativně nízkým zápalným napětím, která ten přišedší náboj svede bezpečně do země. V normách pro ochranu proti přepětí jde hlavně o ochranu zdraví a života a proti požáru. Pokud se podaří ochránit i komunikující slaboproudé zařízení před poškozením, tak je to vítaný bonus. Optimální konstrukční řešení je takové, že se zkombinuje svodič (nebo několik svodičů v kaskádě) a posledním stupněm je galvanická izolace od vnitřností složité elektroniky. Zápalná napětí svodičů jsou nastavená tak, aby "zbytkové smetí" nepřekročilo izolační bariéru na vstupu chráněného přístroje. Takže pokud Ethernet má izolační pevnost řádově 1 kV, měla by stačit plynová jiskřiště o běžném zápalném napětí někde od 70 do 200 Voltů (včetně časově kratičkého náběžného překmitu, než dojde k "zážehu oblouku" v plynovém jiskřišti). Dělají se i jemnější ochrany: varistory, transily a zenerky, se zápalným napětím od jednotek voltů - ale pokud se bavíme o rychlých metalických komunikačních vedeních, tak je dost svátek, pokud se dá transil vůbec použít, protože má hnusnou parazitní kapacitu a navíc je nelineární, takže vadí zejména protokolům s větší hloubkou modulace (bitů na symbol) - např. DSL. Tzn. jemná ochrana pomocí transilů (pokud má mít smysl co do absorbovatelné energie) končí se šířkou pásma někde v jednotkách MHz, a modemové spoje s modulací TC-PAM/QPSK/QAM často odmítají skrz transily fungovat klidně o řád dřív, než byste čekali omezení podle prosté spektrální analýzy (patrně jde o harmonické zkreslení). Plynové jiskřiště zapálí bohužel až při vyšším napětí, ale zase není problém, ochránit jím signálové trasy se šířkou pásma do jednotek GHz, a to i na vstupu z vnějšího prostředí (ochrana typu 1, vstup ze zóny bleskové ochrany 0) = jiskřiště zvládne absorbovat relativně velkou energii.

Ethernet s potřebnou šířkou pásma řádově 60-200 MHz je řešitelný prakticky jedině plynovými jiskřišti. Ovšem kvůli jejich rozměrům je problém to mechanicky zkonstruovat tak, aby to nepůsobilo ohavný odraz na VF vedení, jsou tam 4 signálové páry = 8 jednotlivých živých vodičů, tzn. hodně součástek a složitá obvodová konstrukce, plošák je problém sám o sobě vzhledem k hodnotám proudů, proti kterým je třeba chránit... (které vrstvičku mědi na plošáku snadno odpaří). Nějaké skutečné ochrany na ethernet existují, a nemluvím teď o čemsi zabudovaném v napájecích psech od APC... hledejte u výrobců jako Dehn, Phoenix Contact, Saltek nebo Hakel.

A až se dopátráte k cenám, zřejmě zjistíte, že bude levnější, možná i o řád, provést ten ethernetový propoj optikou. I kdybyste měl táhnout vedle optiky nějaké napájení pro venkovní jednotku. Slušná ochrana pro Ethernet může stát násobně víc, než levný mediakonvertor, neřku-li multimodový SFP transceiver... a samostatné napájecí vedení (resp. jeho vstup do budovy) ochráníte citelně snáz a levněji, než rychlou komunikační linku.

A ještě k otázce "kam s ním" resp. kam svodič uzemnit: ano správně, na žlutozelený drát. Obecně čím tlustší, tím lepší. Pokud potřebujete ochránit nějaký vstup koaxu skrz okno v bytě, tak je samozřejmě cesta nejmenší zedničiny, pověsit zem na ochranný kolík v zásuvce. A nemusíte tu zásuvku nutně kuchat - možná jenom pořídíte nějakou dutou zdířku, která na tom kolíku bude držet. Nebo lépe, vemte montovatelnou vidlici na 230V od ABB Hlinsko (česká specialita) a připojte licnu na její zemnící zdířku. Každá snaha správným směrem se cení. Přesto je třeba podotknout, že podle normy to má být všechno hezky utažené pod šroubky, minimální průřez bývá udáván na 2.5 mm2 mědi apod., takže samosvorná zdířka na kolíku na 1.5mm hliníkovém rozvodu tu normu úplně nesplňuje :-) Mnohem lepší řešení je, třeba u antén STA, nebo při instalaci stacionárních přijímačů GPS (pro časomíru) v průmyslu/datacentrech/komerčních budovách, dotáhnout si patřičně tlustou zem ze stoupačky nebo rozvodnice 230/400V v objektu. Což třeba u mě doma v bytovce znamenalo protáhnout asi 2 metry tlusté licny stávající trubkou pohromadě s anténním koaxem z posledního patra do podkroví. V elektro stoupačce jsou země tlusté snad 16 mm, čili kein stress... samozřejmě by se v elektro rozvodech měl pohybovat jenom někdo s vyhláškou 50, a pokud se musí něco odplombovat, tak se předem domluvit na rozvodných závodech, jestli smíte a kdo to zase obratem zaplombuje.

f-k-r

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #3 kdy: 04. 12. 2019, 21:29:17 »
Ahoj, myslíte, že může tento odkazovaný produkt sloužit jako přepěťová ochrana pro ethernet?

P. Ryšánek Vám popsal, jak by se asi dalo postupovat. Obávám se ale, že realizace Vašich požadavků není úplně triviální, mají-li být dodrženy normy. Speciálně se mi nezdá používat ochranný vodič (PE, podle normy žlutozelený) jako součást ochrany vnějšího vedení proti efektům blesků. Jinými slovy je to věc pro kvalifikovaného odborníka.
Pokud bych chtěl být trochu škodolibý, odkázal bych Vás na diskuse na webu elektrika.cz, tam odborníci opravdu jsou. V prvním přiblížení ale působí nepříliš komunikativně, ba někdy až arogantně, což laik nechápe - chce jen zeptat, jak to má udělat; ale oni mají praxi a na rozdíl od laika vědí, co vše další se může stát; obvykle ale radu nebo aspoň názor získáte.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #4 kdy: 04. 12. 2019, 22:48:04 »
Možná ještě tohle: antény a signálová vedení se na vstupu z vnějšího prostředí (ZBO 0) do objektu zásadně nezemní na vnější hromosvod, pokud pro to nejsou zvláštní důvody (např. budova je kovová věž, která sama tvoří ideální přirozený bleskosvod o velikém průřezu). Tzn. pokud se jedná o normální nevodivou budovu s vnějším hromosvodem, tak hlavní část energie při přímém úderu má být svedena vnějšími jímači a svody, vně budovy, do země. Nosné stožáry a podobné konstrukční prvky se zemní na vnější hromosvod, ale anténní svody a signálová vedení mají být od tohoto vnějšího hromosvodu oddělena, správně "bezpečným oddálením", zcela určitě nemají být na vnější hromosvod přizemněna. Počítá se s tím, že signálové vedení je i v ZBO 0 částečně stíněno vnějším hromosvodem (hovoří se o ZBO 0b) a navíc mívá signálové vedení poněkud tenčí průřez vodičů, ve srovnání s hromosvodem, takže klade relativně větší odpor - takže je prostě menší zlo a normou stanovený způsob zemnění svodičů na signálových vedeních: umístit svodič uvnitř za zdí co nejblíž průchodu signálového vedení, a uzemnit na vnitřní zem budovy. Pokud možno nějakou kvalitní. Viz též např. náležitosti ochranné svorky na spotřebičích - na školeních vyhlášky 50 dost zásadní téma.

Tady jsou nějaké náčrtky. Snažte se vnímat rámcové schéma (konkrétní svodiče jsou specifické pro danou technologii signálu a kabeláže). Koukám že na těch starých obrázcích mám jeden zásadní nedodělek: není zakreslen povinný propoj obou zemí (vnější a vnitřní) na patě baráku. To je totiž druhý základní princip jištění proti přepětí: co se nemá navzájem kopat, to musí sedět na společném/sdíleném zemním potenciálu.

Odborník bude ohledně dodržování norem nekompromisní, zejména pokud nese za výsledek odpovědnost.
Z druhé strany ale soudím, že co si doma reálně poskládáte vlastními silami je nakonec Vaše věc. Snažím se původního tazatele inspirovat, že by tam měla být alespoň nějaká zem. A že ochranný prvek, který nemá řádné uzemnění, je dobrý leda pro parádu. Samozřejmě pokud odborníkovi ukážete, že máte od bleskojistky uvnitř budovy dedikovaný žlutozelený vodič 10 mm^2 až na hlavní ekvipotenciální přípojnici na patě baráku (kde se sbíhá zem vnější a vnitřní), tak bude na vrcholu blaha - a zřejmě Vám užasle sdělí, že takového pečlivku ještě nepotkal.

Ono to celé jede především podle Kirchhofových zákonů a Ohmova zákona. Přesné místo kam uhodí blesk je ještě relativně náhodné (protože cestu vzduchem nemá úplně nalajnovanou), ale dál už platí cesta nejmenšího odporu. Vemte si, že pokud budete mít vnější hromosvod v bezvadném stavu, mezi jímací tyčí na střeše a uzemněním zakopaným pod zemí bude odpor 1 miliOhm (což je dost optimistická hodnota), a uhodí do toho blesk na 99% kvantilu (na který je stavěna norma) = špičkový proud 200 kA, bude na hromosvodu na střeše 200 Voltů proti patě baráku, kde jsou propojeny všechny země. Dost tvrdých 200 V - a pokud byste signálovou bleskojistku opřel o vnější hromosvod, tak těch 200V dostanete hezky přímo do vstupu Vašich slaboproudých zařízení, pokud se jedná o počítač tak Vám nějaké zbytkové smetí proteče napříč zeměmi v motherboardu apod. Zažil jsem problém, kdy statická elektřina z oblečení resetovala motherboard v případě, že USB porty neměly své vlastní uzemnění přímo na šasi, takže při zasunutí USB flashky protekla sotva patrná jiskřička statického náboje skrz motherboard... Oproti tomu je "zbytkové smetí od blesku" poněkud jiný kalibr.


Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #5 kdy: 05. 12. 2019, 00:06:00 »
Dokud to je nějak spojený drátama, tak to nejde 100% ochránit. Síť jde oddělit optikou nebo bezdrátem (třeba tyhle 2 krabičky a metr optiky https://www.alza.cz/tp-link-mc200cm-d309072.htm). Chránit router asi smysl nemá, to se nevyplatí. Spíš pc a další zařízení, do kterých by to přes router mohlo projít. Ale ochrana napájení má vždy nějaký limit. Napadlo mě řešit to zářivkou a fotovoltaickým panelem :D Pár W by to dát mohlo.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #6 kdy: 05. 12. 2019, 07:26:23 »
Dokud to je nějak spojený drátama, tak to nejde 100% ochránit. Síť jde oddělit optikou nebo bezdrátem (třeba tyhle 2 krabičky a metr optiky https://www.alza.cz/tp-link-mc200cm-d309072.htm). Chránit router asi smysl nemá, to se nevyplatí. Spíš pc a další zařízení, do kterých by to přes router mohlo projít. Ale ochrana napájení má vždy nějaký limit. Napadlo mě řešit to zářivkou a fotovoltaickým panelem :D Pár W by to dát mohlo.

Ohledně napájení: jako palec nahoru za bezdrátový přenos, ale zrovna napájení je ten nejmenší problém, zejména nízké DC - podmínkou je, že máte k dispozici zem. Na nízké DC je postup jasný: na živém vodiči zvenčí: v sérii malá indukčnost, proti zemi jiskřiště, opět v sérii indukčnost, proti zemi transil. Nulu resp. mínus toho DC uzemnit přímo. Jsou na to samozřejmě hotové krabičky s typovou zkouškou a kusovou kontrolou jakosti. Ono záleží i na konstrukci: jak tlusté země uvnitř kombinovaného svodiče, a jaké přesně je prostorové uspořádání, aby když tam přiteče moc velký proud, tak aby se to odpařilo v tom pořadí, že rozvod ochranné země přežije zdaleka nejdéle, a oblouk vzniklý odpařením sériových indukčností přeskočí rovnou na zem.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #7 kdy: 05. 12. 2019, 08:03:42 »
Nosné stožáry a podobné konstrukční prvky se zemní na vnější hromosvod, ale anténní svody a signálová vedení mají být od tohoto vnějšího hromosvodu oddělena, správně "bezpečným oddálením", zcela určitě nemají být na vnější hromosvod přizemněna.
Můžu se na tohle zeptat? Nikdy jsem nechápal, jak by se tohle mělo prakticky realizovat. Anténní stožár má být uzemněn na vnější hromosvod, anténa a anténní svod by zároveň měly být dostatečně oddálené (jak může být anténa oddálená, když je na stožáru připevněná?) a navíc ještě mají být v ochranném pásmu tvořeném anténním stožárem. Jaké jsou ty vzdálenosti bezpečného oddálení a jak by se tohle mělo prakticky provést?

M_D

  • ****
  • 348
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #8 kdy: 05. 12. 2019, 08:28:16 »
Anténní stožár (pokud beru normální barák a ne sloup vysílače na kopci) se právě už zemnit na vnější hromosvod nemá. To je nouzová technika. Přišlo to s tím, jak se lehce změnily předpisy v tom, že se požaduje ochrana před úderem blesku a přepětí ne jen pro ochránění lidí/zvířat, ale po novu se má chránit i elektronika.
Takže antánní stožár se správně uzemňuje na vnitří vyrovnávací soustavu domu a vedle antánního stožáru je hromosvod,který se svým rozvodem jde vnějškem do země. Takže pokud je to správně, hlavní energie blesku jde rovnou do země vnějškem a stožár/antény/co je na ně napojeno už řeší jen odvedení následků indukce. Ale aby to fungovalo jak má, tak je tam spousta ale, co je nutno dobře udělat (je na prd dělat oddálený bleskosvod, pokud pak nemám třeba komplet řešeno chránění vstupu elektriky do baráku, protože to tudy přiteče okamžitě zpět).
I s obrázky, jak by to mělo být: https://elektrika.cz/data/clanky/dehn-oddaleny-hromosvod-2013-jak-na-to

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #9 kdy: 05. 12. 2019, 09:21:49 »
Anténní stožár (pokud beru normální barák a ne sloup vysílače na kopci) se právě už zemnit na vnější hromosvod nemá. To je nouzová technika.

Konečně debatér, který je v obraze :-)
Ano přesně tak - otázka zní, "definujte anténní stožár". A platné znění normy na to má dost jasný názor - jak je správně provedeno na Vámi odkázaném obrázku.

Takže pokud je to historická kovová konstrukce, která není sama stíněna ještě vyšším oddáleným jímačem a bleskosvodem, tzn. pokud ten stožár je přirozeným jímačem, případně má historicky na špičce přímo namontovanou oficiální jímací tyč, tak z principu funkce by uzemněný být měl :-) Rozumí se samo sebou, že pak prakticky veškeré kovové antény, které jsou na takovém stožáru namontované, jsou tímto k vnějšímu hromosvodu uzemněny, o tom taky žádná. V mé realitě mi přijde zábavná představa, jak bych řešil anténní stožár, nepospojený s vnějším hromosvodem, na plechové střeše. A hádejte, jaká krytina je typická pro moderní šikmé střechy s nízkým sklonem na bytovkách a panelácích...

Mimochodem mi rutinně prochází rukama jeden model antény pro GPS, která má plastové pouzdro a plastový držák (výložník), a lze ji tedy připojit na anténní svod, který s trochou péče není uzemněn na vnější hromosvod, s izolační pevností odhadem v řádu nízkých jednotek kV - je to samozřejmě v této rovině z pohledu normy už "naivní vlastní tvorba bez řádných testů", a požadované cca metrové bezpečné oddálení to stejně nesplní (pokud si nedáte opravdu záležet). Prakticky s tím mám dobré zkušenosti - v kombinaci s kaskádou dvou bleskojistek neřeším přijímače odpálené přepětím. Přestože ty antény trčí často na dost vysokých střechách. (I na vysílacích věžích, ale těch není tolik, aby to mělo statistický význam.)

(je na prd dělat oddálený bleskosvod, pokud pak nemám třeba komplet řešeno chránění vstupu elektriky do baráku, protože to tudy přiteče okamžitě zpět).
I s obrázky, jak by to mělo být: https://elektrika.cz/data/clanky/dehn-oddaleny-hromosvod-2013-jak-na-to

Přesně tak, proto normy mluví zásadně o komplexní ochraně. A je fakt, že domovní svodiče na 3 fáze 400 V taky lezou docela do peněz. Stejně jako značkové laminátové výložné tyče pro bezpečně oddálený bleskosvod :-)

Na okraj si dovolím citovat z uvedeného odkazu jednu větu: "Hodnota zemního odporu by neměla přesáhnout 10 ohmů." Na jednu stranu zcela rozumím, že to je reálné číslo možná ještě docela hezké, dosažitelné na rozhraní "nějaká plocha kovové desky či pásu, proti okolní zavlhlé zemině". Ale vynásobte si to pár desítkami kA. Přesně proto je druhou základní poučkou: "všechny země pospojovat" = sjednotit potenciál na patě baráku, a proti tomuto bodu opřít ochrany (svodiče) všech vstupujících vedení, napájecích i signálových... Aby když do toho praští blesk, tak aby barák jako celek nadskočil oproti okolí, ale diferenciálně uvnitř chráněného prostoru aby měly napěťové hladiny definované vzájemné mantinely.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #10 kdy: 05. 12. 2019, 09:27:59 »
Já mám rodinný domek a půdu, kde mám router od ISP z toho mi leze veřejná adresa, napájecí switch a AirMax5Ghz, oddělenou optikou od zbytku baráku a napájím to oddělovacím trafem 1:1.
V šatně mám další switch s SFP a domácí router .
Stejně by mě to neochránilo, před úderem blesku rovnou do baráku. Tak se každý léto modlím.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #11 kdy: 05. 12. 2019, 09:55:37 »
@Filip Jirsák: realita je obvykle komplikovaná, viz výše. Pokud není možné dodržet požadavek na izolovaný stožár nebo izolovanou anténu od stožáru, má přesto velmi dobrý smysl, snažit se aspoň dodatečně anténní svod jistit. Třeba koax nemá moc velký průřez mědi, takže na něj slušnou koaxiální bleskojistku (aby snesla co nejvíc energie, zároveň aby měla dostatečnou šířku pásma), opřít o pořádnou vnitřní zem, za bleskojistku galvanický oddělovač s izolací pár set Voltů (pro TV pásma se jedná o kapacitní vazební člen, prostě kondíky v sérii s živým vodičem i se zemí). A do toho máte třeba ještě požadavky na přiložené ss napájení anténních zesilovačů... takže samostatný adaptér a přivést nad kapacitní oddělovač. Je dobré o tom něco vědět.

Outdoor wifi se kdysi stavělo tak, že byla anténa venku a rádio pod střechou. Na koaxu bleskojistka, a dala se řešit čtvrtvlnným zkratem = prakticky ideální svodič. Ale z hlediska VF vlastností ten dlouhý kabel v mikrovlnných pásmech není nic moc, takže dneska je rádio obvykle součástí venkovní jednotky, a dolů vede metalický twistový ethernet, který... se moc dobře jistit nedá :-( Jo kdyby od venkovní jednotky vedla jenom optika a napájení, bylo by to bájo.

@mac0112: to nezní vůbec špatně. Pokud má domek vnější hromosvod, a venkovní wifi jednotka je trochu v jeho stínu, přitom od hromosvodu galvanicky oddělená, jste myslím velmi v suchu. Ještě bych sekundární zem toho napájecího oddělovacího trafa (= kostru toho wifi hnízda) uzemnil uvnitř do elektro stoupačky.

Jestli se bát nebo nebát blesku, to záleží taky na profilu terénu kolem Vašeho domku :-)

Třeba u našich rodičů si pamatuju, ještě v dobách kdy jsem o tomhle moc nevěděl a internet běhal přes V.34, že mi asi dvakrát odešelo linkové rozhraní na telefonním modemu. Neuhodilo přímo u nás, ale někde o kus dál, přišlo to k nám po telefonním vedení. Domek v rovině a sám nijak vysoký, ale v širším okolí holt občas uhodilo.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #12 kdy: 05. 12. 2019, 10:45:19 »
@František Ryšánek
Máte na mysli kostru toho transformátoru ?

lajk

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #13 kdy: 05. 12. 2019, 12:34:53 »
Díky za odpovědi. Celkem odborná diskuze na moje poměry :)
Beru si z toho to, že aby to k něčemu bylo, tak to bude velmi drahé.
Já měl jen snahu se tímto tématem zabývat, ale myslím, že jsem sotva jedno promile lidí, kteří takové věci řeší. Asi jsem měl být krizový manažer :)
No co se týče přivedeného ethernet kabelu do bytu, tak se budu spoléhat na to, že to má provider nějak ošetřeno a případně je pojištěn.
A co se týče kamery, tak nejlevnější a i z pohledu oddělení fyzické sítě nejlepší řešení bude pořídit bezdrátovou.
Takže díky za vaše názory.

Re:Ethernet přepěťová ochrana
« Odpověď #14 kdy: 05. 12. 2019, 13:37:42 »
"kdyby byl někdo škodolibý a pustil do ní 230V, tak aby mi to neodpálilo router"

Teda nevim jak drahy mate router, ale jakakoliv ochrana proti tomu co jste popsal bude vyrazne drazsi nez prumerny wifi router.