Nic proti sci-fi fantazírování a revolučním představám, ty mám rád, ale měly by vycházet z nějaké aspoň elementární znalosti reality, jinak je to k ničemu.
AI jsou dobré na problémy, které jsou komplexní a často ne úplně přesně specifikované.
Prostě mi v tom chybí důvod, proč by se měl někdo s tvorbou takovéhle AI vůbec obtěžovat.
Hlavně je dobrý si uvědomit základní vlastnosti současných AI:
1. jsou to dobré klasifikační/optimalizační nástroje na některé problémy, které jsou jinak (algoritmicky) těžko řešitelné, ale ani zdaleka to není všelék
2. Výsledek učení je vždycky nejistý. S netriviální pravděpodobností může dojít k tomu, že se danou věc AI prostě nenaučí. A výsledek se nijak nedá předem odhadnout. Můžu si AI připravit, začít ji učit, ale k žádnému výsledku prostě nedojdu, jenom propálím spoustu peněz (učení netriviální AI bývá drahé).
3. AI musí mít vždycky nějaké hodnotící kritérium (i učení bez učitele má kritérium). Něco, co určuje, jestli je mezivýsledek dobrý nebo špatný. A pokud chci konvergovat k nějakému cíli, musí to kritérium být stabilní (reliabilní). Pokud bude mít AI za úkol generovat "hezké obrázky", přičemž "hezkost" bude hodnotit pokaždé jiný člověk, nebude AI konvergovat, ale motat se v kruhu, protože každému se bude líbit něco jiného. Kritérium "bude to fungovat" je nepoužitelné, je potřeba vytvořit nějaké typicky hodně specifické testy. Udělat je test je hodně práce. Proto se AI nejvíc uchytily tam, kde je test jednoduchý (např. deskové hry).
4. Snadno se může stát, že se AI naučí řešit nějakou podmnožinu problému, ale ne a ne se doučit zbytek. Obdobně velký problém je nedoučení i přeučení. Asi úplně nechceme, aby si OS vytvořil driver, který bezvadně zapisuje na první polovinu HDD, ale na druhou nechce šáhnout ani za prase. Nebo funguje bezvadně kromě čtvrtka 6.7., kdy celý disk smaže, protože se tak prostě rozhodla.
5. To "protože se tak rozhodla" je největší problém. Do AI typicky není vidět - nedá se debugovat, nedá se analyzovat, málo kdy se dá ručně doladit kýženým směrem. Je to dost "je to jaký to je, ber nebo nech bejt".
Sečteno podtrženo: ta myšlenka (tak, jak byla napsaná) je celá úplně mimo, z principiálních důvodů.
Něco jinýho by bylo třeba: vezmu existující driver a velkou sadu testů a pomocí GA zkusím algoritmus nechat zoptimalizovat. To jde a občas se to už teď dělá. Ale není to nic bezpracného, spíš naopak: je to hodně pracné a drahé.