Hraní náročnějších her na Linuxu

SR

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 26. 08. 2024, 05:33:04 »
Já to vyřešil přes GeForce now a hraju v prohlížeči. Pravda povedlo se mi chytnout ještě founders členství teď je to o něco dražší ale pořád když se koukám kolik stojí herní PC a kolik stojí GeForce now tak mi to přijde výhodné. Plus nemusím řešit místo na disku a instalace. Jako jasně na profy hraní CSka to asi není ale byl sem schopný tam odehrát cyberpunk na 12 let starým notebooku s integrovanou grafikou bez nejmenšího problémů. Na ozkoušení mají free plán s hodinovou relaci (ale po skončení můžeš klidně znovu jen té to vykopne) asi si chvíli počkáš na volnej slot ale na ozkoušení dobrý.


Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 26. 08. 2024, 10:28:41 »
Jedu na debianu unstable s kde a pod steamem mi funguje zatím vše, ostatní obchody (gog, epic, blizzard) mám nainstalovaný pod lutrisem a taky jsem zatím nenarazil na problém. Mám dokonce i vyšší FPS než po woknama, ale nehraju teda nejnovější hry :-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 26. 08. 2024, 18:15:50 »
Mám Core i5-3470, 16GB RAM a GTX 1650 s proprietárními ovladači, jedu Gentoo a používám MATE (lehký DE) - tedy je jasný, že nehraju top hry s top hardwarem. Nikdy jsem neměl high-end a jsem zvyklej na limitní i hluboce podlimitní (což je vždy subjektivní) hraní. Hraju vždy v nativním rozlišení 1920x1080px, tedy mám vždy vypnuté všechny upscale věci nebo renderování v nižším rozlišení a podobně.

Cyberpunk 2077 jsem odehrál loni na jaře, cca 28fps na mix grafiky mid/high (ve Windows tuším něco maličko přes 30, tehdy jsem hledal videa, jak to na GTX 1650 šlape), pro mě hratelný.

Odehrál jsem na tom Mafia Definitive Edition, nastavení si nepamatuju, cílil jsem taky kolem 30fps a dostal se tam nějakým nastavením grafiky, předpokládám mix mid/high, jak by to běželo na Windows na tomhle HW netuším.

Shadow of the Tomb Raider (a předchozí) jsem hrál taky, grafiku jsem nastavil tak, abych se pohyboval opět kolem 30fps a celkem bez problémů. Tuším, že grafika byla povětšinou na high. V týhle hře si grafika a CPU prohazovaly role ve "zpomalovači", tedy v tom, kdo z nich momentálně omezuje framerate - někdy nestíhal procesor, jindy grafika. Opět nevím, jak to jede na Windows. Lze určitě najít na Youtube.

Zkoušel jsem taky Horizon Zero Dawn, už si nepamatuju nastavení grafiky, ale vím, že na max (nebo ultra nebo jak se to tam jmenuje) to nešlo. Musel jsem dát mid nebo high, abych byl na 30fps. Pro mě v pohodě hratelný.

Moc dalších přiměřeně nových her nemám, hraju třeba ARMA3 (asi 2013?), která běží tak 30-40fps ve vyšším nastavení grafiky, ale ne tak vysokym dohledu (ten to stáhuje dolů hoooodně rychle). Hrál jsem chvilku Battletech, ale tam jsem se s tím nějak moc nemazal a nehleděl tolik na framerate, mám X4, ale není to nainstalované a bydlím na konci světa, tak to ani nemůžu hned zkusit.

Všechno hraju přes Steam, protože mi vyhovuje styl "Install -> Play" bez jakýhokoliv hrabání se v čemkoliv. Mám taky Lutris, ale to používám na starší hry, často instalovaný ještě z CD (resp. ISO) nebo z instalátorů GOG.com. Většinou nebývá problém, pokud ta hra má instalační skript. Když ho nemá, chce to někdy hrabání se a na to nemám čas a už ani chuť. Lutris taky často používám na další software, třeba slicer pro 3D tiskárnu.

Jinak většinu času hraju na Steam Decku, je to pro mě naprosto vyhovující způsob hraní - hraju kdy chci, jak dlouho chci, kde chci a opět stylem "Install -> Play". Možnost suspend/resume je skvěle zmáknutá a vzhledem k rozlišení to má i dost výkonu na třeba Cyberpunk 30fps nebo hraju třeba teď Zaklínače 3 na 30fps (má to na víc, ale tímhle dostanu cca 2,5 hodiny herního času na 2 roky starym Steam Decku, kterej má najeto minimálně 1000 hodin a pravděpodobně 500 nabití). Dohrál jsem na Steam Decku i ten Horizon Zero Dawn, cílil na 30fps a dostal se tam s docela vysokym grafickym nastavenim (tuším high) a ještě i s omezením TDP (abych vydržel na baterku cca 2-2,5 hodiny).

Kamarád má Arch a grafiku od AMD (7900XTX nebo která je teď ta nej) a píská si - prej šlape všechno naprosto v pohodě, výkon odpovídající, žádný problémy.

Re:Hraní náročnějších her na Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 28. 08. 2024, 11:25:59 »
Já to vyřešil přes GeForce now a hraju v prohlížeči. Pravda povedlo se mi chytnout ještě founders členství teď je to o něco dražší ale pořád když se koukám kolik stojí herní PC a kolik stojí GeForce now tak mi to přijde výhodné. Plus nemusím řešit místo na disku a instalace. Jako jasně na profy hraní CSka to asi není ale byl sem schopný tam odehrát cyberpunk na 12 let starým notebooku s integrovanou grafikou bez nejmenšího problémů. Na ozkoušení mají free plán s hodinovou relaci (ale po skončení můžeš klidně znovu jen té to vykopne) asi si chvíli počkáš na volnej slot ale na ozkoušení dobrý.

Ja to same, ale Boosteroid. GeforceNow ma umele omezenou knihovnu her a plno dobrych her tam nema. Boosteroid 4k servery, maji je v Bratislave. Takze pro nas CZ super.

Na TV, Notebooku cokoliv.
Kdyz nehrajes fakt HC a 7/365, ale koupis si to jen ten mesic kdyz chces hrat. Tak je herni PC naprosto neobhajitelna koupe.
Navic spotrebu elektriky, kterou to setri.