Kolečko myši posune obsah okna nadoraz

Kolečko myši posune obsah okna nadoraz
« kdy: 29. 03. 2024, 11:06:45 »
Ahoj vsem.
Mam desktopove prostredi, GNOME, XORG (wayland nepouzivam, neb hraji zridka hry ve wine), Nvidia graficka karta s Nvidia nesvobodnymi drivery. Fedora 38, ale delaly to vsechny fedory o x verzi niz -> update os a baliku nikdy nic nevyresily.

Modelova situace:
- otevreny prohlizec a v nem dlouhy text, ktery se musi rolovat koleckem mysi, (nebo tahnout za posuvnik -> ale kdo to dela)
- otevreny napr vscode, kde kolecko mysi taktez pouzivam k rolovani okna s kodem
- jeden monitor a jedna plocha
- prepinani mezi okny prohlizece a vscode bud pres ALT-TAB, nebo zajeti mysli do leveho horniho rohu a klik na okno k aktivaci
- okna se tak prekryvaji, prohlizec je treba nahore a pod nim je tedy vscode

Problem: roluji v okne prohlizece mysi napr dolu, pak se prepnu na vscode a staci jedine malinkate otoceni kolecka mysi a okno ve vscode zaroluje uplne dolu. Je to silene neprijemne, protoze pokud je dlouhy kod, tak ihned ztracim misto kde jsem editoval, jsem najednou dole.
Problem je i v opacnem smeru rolovani koleckem mysi.

Je to jakoby to neaktivni okno prijimalo do sveho bufferu prikazy rolovani koleckem mysi a pak, kdyz se na nej prepnu a pouziju kolecko mysi, tak se ten pomyslny buffer vyprazdni -> no a stranka ujede uplne do pryc (nahoru ci dolu, nebo pokud jsem to simuloval, tak treba o 5 otoceni kolecek)

Pak mam notebook, kde mam taktez Fedoru 38, ale tam neni nvidia, ale Intel. Stejne prostredi (xorg+gnome). Tam to nedela. Podeziram tedy ovladace od Nvidie, ale je to jen tuseni na zaklade indicie, nez nejake realne potvrzeni.

Napadlo by vas nekoho neco ?


aaa158

  • ***
  • 243
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:buffer kolecka mysi
« Odpověď #1 kdy: 29. 03. 2024, 11:45:09 »
Skus prepnut (docasne) na nouveau driver, ked problem zmizne budes mat istotu.

k3dAR

  • *****
  • 2 943
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolečko myši posune obsah okna nadoraz
« Odpověď #2 kdy: 30. 03. 2024, 14:44:13 »
po chvilce googleni, nejsi sam a ne jen v Gnome, dela to lidem i v PopOS! a i na Intelu a jde nejspis o bug v Elektronu, mozna jen ve spojeni s VScode...
co sem to rychle prolitnul, tak zminovane workaroundy:
- nainstalovat(a pustit) "imwheel" a/nebo prepnout z Xorg na Wayland
- pred prepnutim kliknout v puvodnim okne pravou a pak levou mysi (? :-)
- doplnek do Gnome kterej by to mel workaroundovat
- prepnout z Xorg ovladace libinput na starsi evdev - odebrat balik xserver-xorg-input-libinput a nainstalovat xserver-xorg-input-evdev
(coz muze prinest jako vedlejsi effect jine chovani a/nebo jine moznosti konfigurace mysi)

Re:Kolečko myši posune obsah okna nadoraz
« Odpověď #3 kdy: 01. 04. 2024, 12:28:49 »
Diky za odpovedi. Zkusil jsem:

  • uninstall Nvidia driveru, nechal jen cisty nouveau: zabralo, neprojevuje se
  • nainstaloval znovu Nvidia drivery, chyba opet se projevuje
  • nainstaloval jsem prostredi Budgie a switchl se do nej: chyba zmizela
Zkusim ten workaround do Gnome, preci jen Gnome mi je trosku vice privetivejsi a jsem na nej dost za ta leta zvykly (typicka konzerva :D ) ;)

UPDATE: je na to primo doplněk do Gnome : https://extensions.gnome.org/extension/5282/alttab-scroll-workaround/ a funguje !

Všem děkuji
« Poslední změna: 01. 04. 2024, 12:38:13 od Petr Koula »

k3dAR

  • *****
  • 2 943
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kolečko myši posune obsah okna nadoraz
« Odpověď #4 kdy: 01. 04. 2024, 13:42:35 »
UPDATE: je na to primo doplněk do Gnome : https://extensions.gnome.org/extension/5282/alttab-scroll-workaround/ a funguje !
jj, to je ten co sem linkoval jako "doplnek", jen muj link byl na github sekce rucni instalace a nevsiml si ze odkaz na Gnome Extensions web je par cm nad tim :)