Dyslexie a programování

afasfaf

Dyslexie a programování
« kdy: 11. 06. 2014, 12:24:35 »
Znáte nějakého dyslektika, který programuje a jde mu to?

Já mám kamaráda, oba studujeme IT VŠ. Kamarád mě bohužel čím dál tím víc nemile překvapuje kvalitou kódu a celkově věcmi okolo toho. I když to třeba funguje, je to hrozně takové, amatérské. Jako kdybyste dali úplnému lajkovy 20 knih o programování, ve kterých by bylo všechno co potřebuje a on by z toho měl něco poskládat. Názvy identifikátorů naprosto nevypovídající, typu acesCalback tam, kde to vůbec nedává smysl.

V podstatě nenapíše jediný příkaz bez toho, aby tam nezapomněl závorky nebo něco. Když jsem se snažil jednou trochu naznačit, že by to chtělo na sobě začít trochu pracovat a věnovat se tomu i mimo školu, tak jsem měl pocit, že jsem se ho spíš dotknul.

Podle mě takhle se nikdy nebude moct programováním živit, protože jinak by to mohl fakt dělat každej a tím pádem celá snaha je k ničemu, i když papír bude. Může to být způsobené dyslexií? Že má nějak problém se vyjadřovat pomocí znaků (protože hloupej není, ale tohle mu z nějakýho důvodu absolutně nejde)?
« Poslední změna: 11. 06. 2014, 13:01:10 od Petr Krčmář »


dsfasdfasdf

Re:Dyslexie a programování.
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2014, 12:36:19 »
pokud chces kamaradovi pomoct, tak po nem vyzaduj, aby ti dodaval kod, ktery uz zkompiloval, ktery uz nejak funguje.
pak muzes uz opravovat jenom funkcni chyby a ne syntaxi.

pokud se ho tvoje kritika dotkla, tak musis pritlacit, aby se bud sesypal a vykaslal se na to, nebo aby to uznal a zacal na sobe makat.

karel

Re:Dyslexie a programování.
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2014, 12:38:46 »
Ja jsem disletik a programovanim zivim, pravda je ze nastesti casto svuj kod nesdilim, pokud se tak stane tak uz jsem se setkal stim ze tomu moc lidi nerozumej, ja si s toho uz delam srandu s tim ze kod rovnou obfuskuju. Ja mam opravdu stesti v tom ze me kody lidi nectou zajima je spis vysledek zpracovani dat, pripadne nejake to api, kde si uz davam zalezet, ale i tak to pry obcas nedava smysl, tak nevim mozna to tim bude, mozna ne. Jde spis o to zda jeho kod ma myslenku a je efektivni, napsat spoustu citelnych radku zvladne opice, nasat par radku aby delali to co maj a nesezraly pri tom vsechen vykon to uz je otazka jina.

Re:Dyslexie a programování.
« Odpověď #3 kdy: 11. 06. 2014, 12:46:02 »
Pracujem okrem iného na kóde po podobnom tvorovi a je to niekedy zábavné, niekedy otravné. Názov metódy alebo dokonca triedy s poprehadzovanými písmenami je štandard. Zrefaktorovať to nemá zmysel a je to čiastočne nemožné "vďaka" super systému, ktorý má niečo v databáze, niečo v kóde, niečo v "configoch" v obskurnom pseudojazyku.
Každopádne jeho kód funguje, to je snáď hlavné. Keby sme mali veľký tím programátorov, jeden dyslektik by asi mohol byť na škodu, ale na menšom projekte to je jedno.

jarinek

Re:Dyslexie a programování.
« Odpověď #4 kdy: 11. 06. 2014, 12:50:39 »
At tomu jde sefovat a zdejsi experti mohou byt jeho delnici, co to nabouchaj za nej.


afasfaf

Re:Dyslexie a programování.
« Odpověď #5 kdy: 11. 06. 2014, 12:51:23 »
Ja jsem disletik a programovanim zivim, pravda je ze nastesti casto svuj kod nesdilim, pokud se tak stane tak uz jsem se setkal stim ze tomu moc lidi nerozumej, ja si s toho uz delam srandu s tim ze kod rovnou obfuskuju. Ja mam opravdu stesti v tom ze me kody lidi nectou zajima je spis vysledek zpracovani dat, pripadne nejake to api, kde si uz davam zalezet, ale i tak to pry obcas nedava smysl, tak nevim mozna to tim bude, mozna ne. Jde spis o to zda jeho kod ma myslenku a je efektivni, napsat spoustu citelnych radku zvladne opice, nasat par radku aby delali to co maj a nesezraly pri tom vsechen vykon to uz je otazka jina.

No tohle bych řekl, že mu taky absolutně nejde. Prostě napíše to tak, že to funguje, ale nějak se zamyslet třeba nad efektivitou nebo strukturovat ten kód, to vůbec. Příklad předávání 10 argumentů funkci vs. definování nové struktury, která ty data bude zapouzdřovat a předávat jen tu strukturu. Bych řekl, že většině programátorů tak nějak už při psaní po 2x, 3x toho šíleného řádku z volaním funkce, která bere 10 parametrů, dojde, že by bylo fajn to vyřešit nějak jinak (pokud je to nenapadne už předtím).
Použítí nějakých návrhových vzorů neexistuje absolutně, to je vyšší dívčí. Si myslím, že to musí tak na 90% nějak souviset s tou dyslexií, že nedokáže nějak pobrat všechny ty věci, na které by měl myslet jakoby paralelně se psaním toho kódu.

haha

Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #6 kdy: 11. 06. 2014, 13:03:07 »
Třeba to vůbec není dyslexií. Třeba je jenom prase. 8)

fartfinger

Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #7 kdy: 11. 06. 2014, 13:13:19 »
Na zalkadce jsem mel problemy se ctenim a hlavne se psanim, prumerna znamka z diktatu 3-. Skrbal jak kocour, vynechaval a prohazoval pismena. Po sezeni v pedpsy, jsem malem skoncil v pomocny tride (krok od zakladky). Na druhym stupni se to zacalo zlepsovat asi diky ucitelum, ktery proste nade mnou tu hul nezlomili. Tou dobou jsem potkal pocitace a bylo tak nejak rozhodnuto. Preklepy a zavorky me z kraje frustovali, ale po nejakejch peti letech to preslo. Asi to chce proste jen vytrvat v usili, absenci intelektu dohnat nejak jinak.

pokud Vas kamos programuje jak prase, tak to asi s dyslexii nema moc spolecneho. *-style (cstyle, python style, ...) je dany predevsim projektem. Pokud
ma byt soucasti projektoveho tymu, pak bude dodrzovat konvence, kdyz ne tak good bye. V okamziku, kdy jsou dany konvence tak uz pomuze editor/ide. At uz je to VIMko anebo x-code s intelisensem. To uz jen berlicky, ktery programatora drzi snaze v kolejich. Muze se vic soustredit na obsah, nez na formu (kdy odsadit, co odsadit, kam zavorku...)

txt

Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #8 kdy: 11. 06. 2014, 13:39:55 »
Je to spíš návyk typu zlozvyk. Potřebuje převychovat. Kdo začínal programovat podle učebnice jazyka C od Herouta tak zpravidla tímto zlozvykem netrpí. (odstavce štábní kultura...).

Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2014, 14:08:28 »
Mam nekde papir, kde je napsano, ze mam dyslexii, ale jsem relativni typo nazi. Tam, kde je to nutny, tak kod pisu hezky. Jinak se bavim nad nazvy pomocnych promennych, kdyz o tolik nejde. Ono jde spis o pristup.

Komo

Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2014, 14:32:51 »
Musi vediet prijat kritiku.

Ak to je vyslovene spravene zle, vysvetli mu, kde podla teba robi chybu. To ze sa urazi predsa nieje tvoj problem, ak mu to vysvetlis rozumne tak ti este aj podakuje.
Ak nie, tak je to zbytocna strata casu :)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2014, 15:07:11 »
Dyslexie je při programování na obtíž, to je pravda, handicap to je. Způsobuje právě to, že člověk nevidí překlepy apod. Ale rozhodně ne to, že nemůže přemýšlet nad kódem a uvědomit si, že funkce mající 10 a více parametrů není ideální. Několik programátorů s dyslexií znám, samozřejmě záleží na tom, jak silná ta porucha je, ale nevím o tom, že by měli problém s chápáním pojmu "neprogramovat jako prase". Jo a nesmyslné názvy identifikátorů ... musí si je prostě pořádně přečíst, jde to.

Ve škole sice dyslektici mají úlevy, ale v práci ne. To je potřeba pochopit a správně zvolit obor studia a to, čím by se chtěl člověk dále živit - buď na to má se srovnat s ostatníma, nebo ne.

txt

Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2014, 15:28:22 »
Vycházim z vlastní zkušenosti disgrafika. Ruční písemný projev se povedlo tréningem značně vylepšit. Musí se vynaložit úsilí a jde to.

Při výuce psaní deseti prsty se používá hmatová metoda. Primárním cílem je méně překlepů, rychlost psaní je až za tím. Možná i to by mohlo pomoct.

Ingrid


Re:Dyslexie a programování
« Odpověď #14 kdy: 11. 06. 2014, 16:16:29 »
http://www.youtube.com/watch?v=_S35NDMuoJ4&t=20m19s

Vysvetleni? Bavime se zde o dislexii a nikoli o ASD. Co se tyka ASD (autism spectrum disorder podle DSM5) tak tady je relevantnejsi clanek http://blog.codinghorror.com/software-developers-and-aspergers-syndrome/