Proč ateisté nepoužívají logiku ?

Lama

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1215 kdy: 06. 08. 2018, 12:22:14 »

Bůh nebyl stvořen, ten je. Existuje mimo čas. Nemá počátek ani konec, je věčný. To je podobný fakt jako v kvantové fyzice se jeden objekt nalézá na mnoha místech současně. Viz pokusy se světlem. Děláte si nároky na to, že jste schopen pochopit vše, že nejste ve svém chápání nijak omezen? Věřící chápe skrze víru, ateista si buduje falešné modely.

Důkaz? Jinak jsou to jen kecy.
Věřící chápe skrze víru, ateista si buduje falešné modely. - Až na to, že je to spíš naopak. Věřící nechápe nic, věří falešným modelům, které si vybudoval a které nemůže nijak dokázat, aby skrze ně jakoby pochopil. Takže je to přesně naopak. Ale to u Ivánka nijak nepřekvapuje.


Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1216 kdy: 06. 08. 2018, 12:26:42 »
@Lama

Záleží k čemu konvertují, zda ke katolicismu, či protestantismu, pokud ke katolicismu, nebude se nic rozvíjet, protože katolicismus je v podstatě kolektivní, centralizovaný, byzantský výtvor. Potlačuje svobodnou vůli lidí, stejně jako to dělá komunismus. Ovšem stejné degradaci, jaké podlehla katolická církev, podléhá i západní humastistická společnost, protože elity si myslí, že ví co je správné, a tím se umrtvují kognitivní schopnosti společenství, protožer disponují prostředky jak to vnutit ostatním, hledání optima se serializuje a tím je znemožněno se mu přibližovat.

Technologický zlom nenastal díky nějakým znalostem, kultuře nebo něčí vůli, ale pouze díky uvolnění kognitivních funkcí společenství díky ideji osobního Boha a díky vzniku personální civilizace. Technologické znalosti se tradovaly tisíce let, bez nalézání nových řešení. To, že někdo napsal nějaký matematický spisek k ničemu nebylo, protože ho znalo příliš málo lidí a nebyly činěny různé pokusy na jeho aplikaci. Jen znalosti nestačí.
 

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1217 kdy: 06. 08. 2018, 12:34:52 »

Bůh nebyl stvořen, ten je. Existuje mimo čas. Nemá počátek ani konec, je věčný. To je podobný fakt jako v kvantové fyzice se jeden objekt nalézá na mnoha místech současně. Viz pokusy se světlem. Děláte si nároky na to, že jste schopen pochopit vše, že nejste ve svém chápání nijak omezen? Věřící chápe skrze víru, ateista si buduje falešné modely.

Důkaz? Jinak jsou to jen kecy.
Věřící chápe skrze víru, ateista si buduje falešné modely. - Až na to, že je to spíš naopak. Věřící nechápe nic, věří falešným modelům, které si vybudoval a které nemůže nijak dokázat, aby skrze ně jakoby pochopil. Takže je to přesně naopak. Ale to u Ivánka nijak nepřekvapuje.

Víra nepotřebuje důkazy, je to jiný druh poznání. Poznání není samoúčelné, ale slouží jako základ jednání, takže když jednáte podle víry, pak nepřímým důkazem té víry je praxe. Nemusíte na nic čekat, můžete ihned jednat podle víry, a mít z toho užitek hned.

Humanistická praxe vede k úpadku civilizací, křesťanská k rozkvětu, což bylo experimentálně ověřeno. Důkazem jsou i ekonomické neúspěchy katolické církve, protože ta je orientována na budování korporace a ne jen na víru. Vidíte, že i malé sejití z pravé cesty, vylučuje úspěch.

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1218 kdy: 06. 08. 2018, 12:35:53 »

......................

Takze jeste jednou Masoxi - nejde o kosticky lega, ale to, ze z nich vnikne zivot jenom ze Ziveho. Davam tam uz velke Z aby bylo jasno, ze jde o bytost, ktera stoji na pocatku kolobehu zivota.

CO JE TO ŽIVOT???

Možná se shodneme (jako v první třídě, ale musíme od základů). Že svět lze rozdělit na živou a neživou přírodu. A tomto kontextu je myšleno Živé z Živého, a neživé z neživého. No a Bible rozlišuje obdobně - stvořený neživý svět x člověk, kterému Bůh vdechl život (duši). Tedy definici máme kupříkladu z rozlišení přírody z vědeckého hlediska (pozorování odlišností). Anebo z hlediska stvoření a víry. Ale v obou případech je zde jasné rozlišení. Takže nevím, kam tím směřuješ. Nebo možná spíše vím, že to chceš zamlžit, ale nechci podezřívat. Jsou samozřejmě značně sofistikované i značně zamotané definice. Ale myslím, že pro jednoduché rozlišení nám to postačí pro pochopení myšlenky "Živé z živého" a toho, že zde mnozí argumentují velmi nízkou (až nemožnou) překročitelností hranice mezi živým a neživým.


Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1219 kdy: 06. 08. 2018, 12:38:02 »
@lama
Kdyby se tak někdo ptal před 500 lety, tak bych to bral, ale dnes, kdy se struktura hmoty zkoumá jen nepřímými a statistickými metodami, při znalosti fyzikálního principu neurčitosti, je takový způsob myšlení poněkud nedomyšlený.

V přípedě existence Boha, jsou ty důkazy podobné, vyplývají z toho co děláte na základě víry a míry úspěšnosti vašeho konání.


Kiwi

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1220 kdy: 06. 08. 2018, 12:41:04 »
Tak nám prosím řekněte, ten Váš. Jinak s Vámi nelze diskutovat ...

Jelikož Ivan mluvil o USA, bral jsem civilizaci jako komplexní společenství lidí ve víceméně moderním pojetí.

Díky za definici. Přesto stále přesně nevím, co si pod tím mám představit, zdá se mi to příliš obecné. Ale jestliže mluvíš o Americe, tak jsi naprosto vedle!

Neboť ji právě nejvíce formovalo protestantské křesťanství. Všude kam první osadníci přišli, tak ze všeho nejdříve postavili kostel. Vidíš snad to v každém filmu a v Americe je kostel bez přehánění skoro na každém rohu. A je to právě protestantská etika, co formovala Ameriku (ve tvém podání civilizaci) do dnešní podoby. V tomto směru odkazuji na velmi zajímavou práci z Univerzity Karlovy, Fakulty sociálních věd.

Viz zde https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/41000/BPTX_2010_2__0_292318_0_110687.pdf?sequence=1

Je to tam velmi hezky a podrobně popsáno. V závěru se konstatuje toto: "Všechny  popsané  momenty  tedy  podporují  závěrečné  tvrzení,  že  jedinečnost  americké  demokracie  a  její  geneze  byly  velmi  silně  poznamenány  vlivem protestantského  náboženství."

Základy a stavební kameny nikdo AFAIK nezpochybňuje, to je prostě historický kontext. Ale to, že něco vyrostlo z nějakých historických kořenů, neznamená že to je JEDINÁ správná cesta, a dokonce ani že to je ta objektivně nejlepší (spíš že to byla ta asi nejméně špatná z těch v daném místě a čase schůdných). Je to jen jedna z možných, a zrovna to byla ta pro nás šťastná.
Když si představím, o kolik rychleji se mohla věda rozvíjet, kdyby neexistoval Mohamed a nedošlo k islamizaci zoroastristické Persie, křížovým válkám, a éře Temna, chce se mi brečet.
Promin, ale motáš páté přes deváté. 

Napíšu jen kupříkladu  toto. V jakém civilizačním okruhu se nejvíce daří vědě? Musíš uznat, že v naší se zcela zřetelnými židovsko křesťanskými kořeny.

Doba temna nemá co dělat s vědou. Zde šlo spíše o politiku a národní sebeurčení Čechů. Věda se na našem území v té době rozvíjela (kupř. křížení Mendele a jiní), stejně jako jsme byli průmyslově tou nejrozvinutější částí Rakouskouherska (kupř. Křižík a jiní.)

A křižácké výpravy s vědou či nevědou už nemají vůbec co dělat.
Naše kořeny jsou především řecko-antické - tehdy se zformoval náš způsob uvažování o světě. Křesťanství bylo stejně temné jako současný islám, dokud ho lidé jako Tomáš Akvinský a později renesance nepřiblížila právě té antické tradici. Stejně tak judaismus je jinak náboženství úplně naprd a ničím se moc neliší od ostatních z té doby, kromě monoteismu. Věda se tam nijak zvlášť nerozvíjela, stejně jako se nerozvíjela u raných křesťanů a nerozvíjí se dodnes v těch prvních křesťanských státech Blízkého Východu, kde navíc bude v blízké době křesťanství definitivně vymýceno islámem, protože neposkytuje žádnou výhodu.

Křesťanství a židovství byl možná kořen, ale leda tak přes naši cestu a bylo ho nutné tak nějak přiříznout, aby se příliš nepletl. Našimi kořeny jsou antická filosofie a křesťanství tu úspěšně přežilo a rozvinulo se jen díky tomu, že ji jeho učenci studovali a z velké části přijali za vlastní.

Takže OK. I řecko-antické. Souhlas, vždyť i Nový zákon je napsán v řečtině s jejími výrazovými prostředky a to se v ní i promítá. A už jsem tady psal, že právo a politiku máme odvozenu ze Starověkého Řecka a Říma.

Nicméně tvrzení, např. že judaismus je náboženství naprd, je hodnotových soudem, prostým důkazu. To jako tvrdíš Ty, co žádáš tvrdá data? Jak mi tedy odpovíš na to, že právě Židé s judaistickými kořeny jejich uvažování, jsou počtem největší nositelé nobelových cen? (Samozřejmě netvrdím, abys to zas nerozporoval, že nutně jsou všichni věřící či judaisté).

No a stejně je na tom, Tvé hodnocení, že křesťanství byl možná kořen, který bylo nutno přeříznout. Jak toto odpovídá skutečnosti, že právě mezi vědci je nejvíce (hodně, ať nežeru) věřících? Viz u nás např. Dr. Grygar a jiní.
Nepsal jsem "přeříznout", ale "přiříznout". Současná katolická věrouka a evangelické církve jsou dost vzdáleny tomu, jak to vypadalo těsně po 1. Nikajském koncilu a tím více tomu, čemu věřili první křesťané někde na území současné Sýrie a v římských katakombách před ním. Prostě si vzali historickou figurku (a ani to není tak úplně jisté), kterou použili pro své uměle vytvořené (nebo spíš vytvářené) institucionalizované náboženství. Katolická modloslužba není nic jiného, než potřeba přiblížit tehdy nově propagované státní monoteistické náboženství lidem - "lidé jsou zvyklí na polyteismus, tak to nějak sklubte s křesťanstvím - voila, tak budeme mít svaté, kteří sice nejsou žádnými bohy, ale klidně se k nim můžete modlit a stavět jim svatostánky, protože jsou specialisti na typizované přímluvy, jako byli dříve specializovaní jednotliví bohové".

Nobelovy ceny bych zrovna moc nevytahoval, to je v první řadě politická otázka - ano, i v tvrdých vědách. Židovství s tím může souviset leda tak, že na prestižní vedoucí pozice se dostávají lidé s bohatým zázemím a rodinnými vazbami. Věda už dávno není one-man-show a Nobelova cena je spíš oceněním celého týmu, čítajícího i stovky lidí. Ale třeba židovský kalendář patří mezi ty nejpitomější, které kdy kdo na Zemi vymyslel a používal.

Psal jsem o křesťanství a judaismu, ne o víře jako takové. Víra je pro vědce dost důležitá hnací síla - podobně jako Kolumbus věřil, že někam dopluje, musí i vědec věřit, že jeho práce má nějaký smysl a že cesta, po níž se vydal, někam vede. A že jsou tu věci, které (zatím) přesahují naše chápání - jinak by se do vědy asi vůbec nemohl pouštět.

Nechápu, co pořád všichni máte s tím Grygarem. Už jsem to psal někde úplně na začátku. Jeho vědecký přínos astronomii je - nic ve zlém - limitně se blížící nule. Kus velké práce za ním je především na poli popularizace vědy. Což není málo, znám spoustu "vědců" (rozuměj vědeckých pracovníků různých ústavů), jejichž přínos společnosti je čistá nula, nebudeme-li uvažovat záporná čísla. A tady klidně můžu prásknout, že si ho kvůli jeho katolictví jeho kolegové často dobírají, zejména v souvislosti s Bludnými balvany.

Že někdo věří v "něco", co přesahuje ryze materiální podstatu světa, to mi připadá vcelku přirozená lidská vlastnost a sám jsem přesvědčen o tom, že "něco" tady je - ale spíš že jsme "toho" součástí, že se na "tom" podílíme, než že by nás "to" jen řídilo, stvořilo nebo jinak ovládalo bez naší vůle, ale připadá mi padlé na hlavu, že bychom se k "tomu" měli nějak modlit, mlátit hlavou o zem nebo kvůli "tomu" stavět nějaké svatyně či věřit, že to "to" se sem seslalo v podobě člověka počatého neposkvrněným početím a dělalo zázraky a podobné pitomosti nebo že "to" někoho osvítilo a zjevilo mu Písmo svaté. To je prostě směšné a dost silně pochybuji, že by mě sebegeniálnější tomuto věřící vědec dokázal přesvědčit o opaku (spíš by to byl důkaz, že formální logika či objev něčeho významného s genialitou zas tak moc nesouvisí).

Hmmm

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1221 kdy: 06. 08. 2018, 12:44:44 »
Niekde k zaciatku bolo napisane, ze Biblia je ten pravy a jediny zdroj informacii. Tak vychadzajme z toho.
Informace je nespravna. To mas jako u vedy, ze budes tvrdit ze Newtonovska fyzika je jedina spravna a Kvantova neni.
Ja osobne nemam problem prepnout packu a argumentovat pouze z Bible (otazka z ktere casti Bible? pouze zidovske, nebo pridat i krestanske spisy ?).

Prve prikazanie hovori, ze treba odmietnut ineho Boha. Takze ziaden Hare Krishna, ani nic podobne

Neplette tu Hare Krisna (cirkev) s Krisnou (Nejvyssi Osobnosti Bozstvi, Visnu) ktereho definice co do schopnosti a puvodu se zidovsko/krestanskym Bohem nijak nevylucuji ale jde o stejnou bytost.

Konkretne kdyz Mojzis donesl desky s prikazanimi tak Bibe v Exodus 20 hovori nejak takhle:

„Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.
Nebudeš mít jiného boha mimo mne.
Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.
Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující . Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.


I laik pokud si projde tohle prikazani tak vidi, ze Mojzisovi Buh zduraznoval, ze maji uctivat pouze Nejvyssiho a ne nejake polobohy ci jine duchovni bytosti (s malym b) a uz vubec ne nejake jejich napodobeniny. Kdybys zil v Kananu ci Egypte pred 3500 lety tak by ti kontext byl okamzite jasny oc tady jde.
Kdyby jine duchovne bytosti neexistovaly tak proc by to Buh vubec rikal? Jeho prikazani by pak bylo "Neexistuje zadny Buh, jenom ja" ale rekl neco jineho. Takze potvrzuje existenci nizsich duchovnich bytosti, na ktere lidi pohlizeji nepravem jako na Boha a rika nam, ze je nemame resit.
Coze? Informacie v Biblii je nespravna? Ci ako teraz?

Tym padom podla kontextu je cela Biblia nespravna, pretoze niekde k zaciatku tu padlo, od Jozefa alebo IVana, ze bud vsetko alebo nic.

Takze ako teraz?

Hmmm

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1222 kdy: 06. 08. 2018, 12:46:25 »
Niekde k zaciatku bolo napisane, ze Biblia je ten pravy a jediny zdroj informacii. Tak vychadzajme z toho.
Informace je nespravna. To mas jako u vedy, ze budes tvrdit ze Newtonovska fyzika je jedina spravna a Kvantova neni.
Ja osobne nemam problem prepnout packu a argumentovat pouze z Bible (otazka z ktere casti Bible? pouze zidovske, nebo pridat i krestanske spisy ?).

Prve prikazanie hovori, ze treba odmietnut ineho Boha. Takze ziaden Hare Krishna, ani nic podobne

Neplette tu Hare Krisna (cirkev) s Krisnou (Nejvyssi Osobnosti Bozstvi, Visnu) ktereho definice co do schopnosti a puvodu se zidovsko/krestanskym Bohem nijak nevylucuji ale jde o stejnou bytost.

Konkretne kdyz Mojzis donesl desky s prikazanimi tak Bibe v Exodus 20 hovori nejak takhle:

„Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.
Nebudeš mít jiného boha mimo mne.
Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.
Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující . Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.


I laik pokud si projde tohle prikazani tak vidi, ze Mojzisovi Buh zduraznoval, ze maji uctivat pouze Nejvyssiho a ne nejake polobohy ci jine duchovni bytosti (s malym b) a uz vubec ne nejake jejich napodobeniny. Kdybys zil v Kananu ci Egypte pred 3500 lety tak by ti kontext byl okamzite jasny oc tady jde.
Kdyby jine duchovne bytosti neexistovaly tak proc by to Buh vubec rikal? Jeho prikazani by pak bylo "Neexistuje zadny Buh, jenom ja" ale rekl neco jineho. Takze potvrzuje existenci nizsich duchovnich bytosti, na ktere lidi pohlizeji nepravem jako na Boha a rika nam, ze je nemame resit.
No tak to nemas velmi pravdu s tymto vykladom.

Pretoze je tam veta "Nebudeš mít jiného boha mimo mne."
Tym padom sa Boh tiez zaraduje do tejto mnoziny bohov. Tym padom opat ziaden Visna, Krisna, Mohamed a ani podobni.
Stale je tu rozpor s prvym prikazanim.

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1223 kdy: 06. 08. 2018, 12:51:23 »
@ Kiwi

No ono právě to s tou genialitou není tak jednoduché, Právě tam se ztrácí přímá souvislot a je narušena kauzalita, genius řešení najednou vidí, aniž by činil nějaké předchozí kroky, které k němu vedou. Jinak by to nebyl genius, ale člověk jako každý druhý.

No a odkud se ty informace berou? Z ničeho? Je to náhoda?

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1224 kdy: 06. 08. 2018, 12:55:24 »

Promin, ale motáš páté přes deváté. 

Napíšu jen kupříkladu  toto. V jakém civilizačním okruhu se nejvíce daří vědě? Musíš uznat, že v naší se zcela zřetelnými židovsko křesťanskými kořeny.

Doba temna nemá co dělat s vědou. Zde šlo spíše o politiku a národní sebeurčení Čechů. Věda se na našem území v té době rozvíjela (kupř. křížení Mendele a jiní), stejně jako jsme byli průmyslově tou nejrozvinutější částí Rakouskouherska (kupř. Křižík a jiní.)

A křižácké výpravy s vědou či nevědou už nemají vůbec co dělat.
Naše kořeny jsou především řecko-antické - tehdy se zformoval náš způsob uvažování o světě. Křesťanství bylo stejně temné jako současný islám, dokud ho lidé jako Tomáš Akvinský a později renesance nepřiblížila právě té antické tradici. Stejně tak judaismus je jinak náboženství úplně naprd a ničím se moc neliší od ostatních z té doby, kromě monoteismu. Věda se tam nijak zvlášť nerozvíjela, stejně jako se nerozvíjela u raných křesťanů a nerozvíjí se dodnes v těch prvních křesťanských státech Blízkého Východu, kde navíc bude v blízké době křesťanství definitivně vymýceno islámem, protože neposkytuje žádnou výhodu.

Křesťanství a židovství byl možná kořen, ale leda tak přes naši cestu a bylo ho nutné tak nějak přiříznout, aby se příliš nepletl. Našimi kořeny jsou antická filosofie a křesťanství tu úspěšně přežilo a rozvinulo se jen díky tomu, že ji jeho učenci studovali a z velké části přijali za vlastní.

Pěkně napsáno. Vážně by mě zajímalo, proč si někteří myslí, že korelace=kauzalita.
Ale můžem sledovat, jak se bude věda rozvíjet v Africe, když tam všichni tak houfně konvertují.

To máš samozřejmě pravdu, že korelace neznamená kauzalita. Ovšem to neznamená, že to není argument a ještě tím, méně, že se tímto prohlášením vyrovnáš s námitkami či argumentací ostatních. To chce myšlenkově skutečně o něco více.

A ohledně Africky jsem již psal, že mně to taky zajímá. Zda se to tam udrží, nebo je to jen vlna. A nezastírám, že bych si přál, aby se to generačně přeneslo. Neb jsem přesvědčen, že jedině v tom případě, to bude mít silné pozitivní dopady na Afriku jako takovou. Takže čekám, co se z toho vyvine. No, a také to není jenom o Africe, neboť z demografie plyne, že trend je to celosvětový. I když musím uznat, že zrovna Evropa tento trend moc nezachytila. Proto mne také bude zajímat, zda ho Evropa zachytí.

Osobně bych si spíše tipl a doufám, že tento trend zvítězí i v Evropě v souvislosti s přelivem Islámu, kdy žité a opravdové křesťanství je jednak přirozenou (jsme původem křesťanské země) a jednak hodnotově ukotvenou obranou (viz zároveň Starý zákon se svou bojovností a tvrdostí a Nový zákon s příkazem milosrdenství a milosti).

PS. Tím samozřejmě nevyzývám k bojům, aby to zas někdo nepřekroutil! Spíše mám na mysli tvrdost, odolnost a bojovnost v našich postojích. A doufám, že boje nebudou.


Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1225 kdy: 06. 08. 2018, 13:03:24 »
Niekde k zaciatku bolo napisane, ze Biblia je ten pravy a jediny zdroj informacii. Tak vychadzajme z toho.
Informace je nespravna. To mas jako u vedy, ze budes tvrdit ze Newtonovska fyzika je jedina spravna a Kvantova neni.
Ja osobne nemam problem prepnout packu a argumentovat pouze z Bible (otazka z ktere casti Bible? pouze zidovske, nebo pridat i krestanske spisy ?).

Prve prikazanie hovori, ze treba odmietnut ineho Boha. Takze ziaden Hare Krishna, ani nic podobne

Neplette tu Hare Krisna (cirkev) s Krisnou (Nejvyssi Osobnosti Bozstvi, Visnu) ktereho definice co do schopnosti a puvodu se zidovsko/krestanskym Bohem nijak nevylucuji ale jde o stejnou bytost.

Konkretne kdyz Mojzis donesl desky s prikazanimi tak Bibe v Exodus 20 hovori nejak takhle:

„Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.
Nebudeš mít jiného boha mimo mne.
Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.
Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující . Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.


I laik pokud si projde tohle prikazani tak vidi, ze Mojzisovi Buh zduraznoval, ze maji uctivat pouze Nejvyssiho a ne nejake polobohy ci jine duchovni bytosti (s malym b) a uz vubec ne nejake jejich napodobeniny. Kdybys zil v Kananu ci Egypte pred 3500 lety tak by ti kontext byl okamzite jasny oc tady jde.
Kdyby jine duchovne bytosti neexistovaly tak proc by to Buh vubec rikal? Jeho prikazani by pak bylo "Neexistuje zadny Buh, jenom ja" ale rekl neco jineho. Takze potvrzuje existenci nizsich duchovnich bytosti, na ktere lidi pohlizeji nepravem jako na Boha a rika nam, ze je nemame resit.
No tak to nemas velmi pravdu s tymto vykladom.

Pretoze je tam veta "Nebudeš mít jiného boha mimo mne."
Tym padom sa Boh tiez zaraduje do tejto mnoziny bohov. Tym padom opat ziaden Visna, Krisna, Mohamed a ani podobni.
Stale je tu rozpor s prvym prikazanim.

No zde jde o nedoroumění, Tady se nemluví o právě jednom Bohu, který existuje, ale o mnoha bozích, které lidé té doby uctívali. Proto v tom vidět rozpor je nepochopení textu. Ono je to spíše zákaz modloslužebnictví, tedy pokus ve věci Boha o jiný způsob poznání, než jen skrze víru, například ptát se odkud se vzal Bůh. A to je i logické, pokud je něco principielně nepoznatelné z úrovně našeho světa, lze se spolehnout jen na víru.

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1226 kdy: 06. 08. 2018, 13:06:58 »
@Josef

nejde jen o bojovnost, ale o trvání ve víře, Křesťan se nevzdává ani když už neexistuje žádná šance.

...

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1227 kdy: 06. 08. 2018, 13:14:55 »
@Lama

Záleží k čemu konvertují, zda ke katolicismu, či protestantismu, pokud ke katolicismu, nebude se nic rozvíjet, protože katolicismus je v podstatě kolektivní, centralizovaný, byzantský výtvor. Potlačuje svobodnou vůli lidí, stejně jako to dělá komunismus. Ovšem stejné degradaci, jaké podlehla katolická církev, podléhá i západní humastistická společnost, protože elity si myslí, že ví co je správné, a tím se umrtvují kognitivní schopnosti společenství, protožer disponují prostředky jak to vnutit ostatním, hledání optima se serializuje a tím je znemožněno se mu přibližovat.

Technologický zlom nenastal díky nějakým znalostem, kultuře nebo něčí vůli, ale pouze díky uvolnění kognitivních funkcí společenství díky ideji osobního Boha a díky vzniku personální civilizace. Technologické znalosti se tradovaly tisíce let, bez nalézání nových řešení. To, že někdo napsal nějaký matematický spisek k ničemu nebylo, protože ho znalo příliš málo lidí a nebyly činěny různé pokusy na jeho aplikaci. Jen znalosti nestačí.
Souhlasim, akorat si myslim, ze: serializace sama o sobe neznamena ze je nemozne se priblizovat optimu, pouze je to zoufale neefektivni a je zde urcite mnohem vyssi nebezpeci uviznuti v lokalnim extremu. Minimalne na mnohemmnohem delsi obdobi.

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1228 kdy: 06. 08. 2018, 13:32:31 »
Tak nám prosím řekněte, ten Váš. Jinak s Vámi nelze diskutovat ...

Jelikož Ivan mluvil o USA, bral jsem civilizaci jako komplexní společenství lidí ve víceméně moderním pojetí.

Díky za definici. Přesto stále přesně nevím, co si pod tím mám představit, zdá se mi to příliš obecné. Ale jestliže mluvíš o Americe, tak jsi naprosto vedle!

Neboť ji právě nejvíce formovalo protestantské křesťanství. Všude kam první osadníci přišli, tak ze všeho nejdříve postavili kostel. Vidíš snad to v každém filmu a v Americe je kostel bez přehánění skoro na každém rohu. A je to právě protestantská etika, co formovala Ameriku (ve tvém podání civilizaci) do dnešní podoby. V tomto směru odkazuji na velmi zajímavou práci z Univerzity Karlovy, Fakulty sociálních věd.

Viz zde https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/41000/BPTX_2010_2__0_292318_0_110687.pdf?sequence=1

Je to tam velmi hezky a podrobně popsáno. V závěru se konstatuje toto: "Všechny  popsané  momenty  tedy  podporují  závěrečné  tvrzení,  že  jedinečnost  americké  demokracie  a  její  geneze  byly  velmi  silně  poznamenány  vlivem protestantského  náboženství."

Základy a stavební kameny nikdo AFAIK nezpochybňuje, to je prostě historický kontext. Ale to, že něco vyrostlo z nějakých historických kořenů, neznamená že to je JEDINÁ správná cesta, a dokonce ani že to je ta objektivně nejlepší (spíš že to byla ta asi nejméně špatná z těch v daném místě a čase schůdných). Je to jen jedna z možných, a zrovna to byla ta pro nás šťastná.
Když si představím, o kolik rychleji se mohla věda rozvíjet, kdyby neexistoval Mohamed a nedošlo k islamizaci zoroastristické Persie, křížovým válkám, a éře Temna, chce se mi brečet.
Promin, ale motáš páté přes deváté. 

Napíšu jen kupříkladu  toto. V jakém civilizačním okruhu se nejvíce daří vědě? Musíš uznat, že v naší se zcela zřetelnými židovsko křesťanskými kořeny.

Doba temna nemá co dělat s vědou. Zde šlo spíše o politiku a národní sebeurčení Čechů. Věda se na našem území v té době rozvíjela (kupř. křížení Mendele a jiní), stejně jako jsme byli průmyslově tou nejrozvinutější částí Rakouskouherska (kupř. Křižík a jiní.)

A křižácké výpravy s vědou či nevědou už nemají vůbec co dělat.
Naše kořeny jsou především řecko-antické - tehdy se zformoval náš způsob uvažování o světě. Křesťanství bylo stejně temné jako současný islám, dokud ho lidé jako Tomáš Akvinský a později renesance nepřiblížila právě té antické tradici. Stejně tak judaismus je jinak náboženství úplně naprd a ničím se moc neliší od ostatních z té doby, kromě monoteismu. Věda se tam nijak zvlášť nerozvíjela, stejně jako se nerozvíjela u raných křesťanů a nerozvíjí se dodnes v těch prvních křesťanských státech Blízkého Východu, kde navíc bude v blízké době křesťanství definitivně vymýceno islámem, protože neposkytuje žádnou výhodu.

Křesťanství a židovství byl možná kořen, ale leda tak přes naši cestu a bylo ho nutné tak nějak přiříznout, aby se příliš nepletl. Našimi kořeny jsou antická filosofie a křesťanství tu úspěšně přežilo a rozvinulo se jen díky tomu, že ji jeho učenci studovali a z velké části přijali za vlastní.

Takže OK. I řecko-antické. Souhlas, vždyť i Nový zákon je napsán v řečtině s jejími výrazovými prostředky a to se v ní i promítá. A už jsem tady psal, že právo a politiku máme odvozenu ze Starověkého Řecka a Říma.

Nicméně tvrzení, např. že judaismus je náboženství naprd, je hodnotových soudem, prostým důkazu. To jako tvrdíš Ty, co žádáš tvrdá data? Jak mi tedy odpovíš na to, že právě Židé s judaistickými kořeny jejich uvažování, jsou počtem největší nositelé nobelových cen? (Samozřejmě netvrdím, abys to zas nerozporoval, že nutně jsou všichni věřící či judaisté).

No a stejně je na tom, Tvé hodnocení, že křesťanství byl možná kořen, který bylo nutno přeříznout. Jak toto odpovídá skutečnosti, že právě mezi vědci je nejvíce (hodně, ať nežeru) věřících? Viz u nás např. Dr. Grygar a jiní.
Nepsal jsem "přeříznout", ale "přiříznout". Současná katolická věrouka a evangelické církve jsou dost vzdáleny tomu, jak to vypadalo těsně po 1. Nikajském koncilu a tím více tomu, čemu věřili první křesťané někde na území současné Sýrie a v římských katakombách před ním. Prostě si vzali historickou figurku (a ani to není tak úplně jisté), kterou použili pro své uměle vytvořené (nebo spíš vytvářené) institucionalizované náboženství. Katolická modloslužba není nic jiného, než potřeba přiblížit tehdy nově propagované státní monoteistické náboženství lidem - "lidé jsou zvyklí na polyteismus, tak to nějak sklubte s křesťanstvím - voila, tak budeme mít svaté, kteří sice nejsou žádnými bohy, ale klidně se k nim můžete modlit a stavět jim svatostánky, protože jsou specialisti na typizované přímluvy, jako byli dříve specializovaní jednotliví bohové".

Nobelovy ceny bych zrovna moc nevytahoval, to je v první řadě politická otázka - ano, i v tvrdých vědách. Židovství s tím může souviset leda tak, že na prestižní vedoucí pozice se dostávají lidé s bohatým zázemím a rodinnými vazbami. Věda už dávno není one-man-show a Nobelova cena je spíš oceněním celého týmu, čítajícího i stovky lidí. Ale třeba židovský kalendář patří mezi ty nejpitomější, které kdy kdo na Zemi vymyslel a používal.

Psal jsem o křesťanství a judaismu, ne o víře jako takové. Víra je pro vědce dost důležitá hnací síla - podobně jako Kolumbus věřil, že někam dopluje, musí i vědec věřit, že jeho práce má nějaký smysl a že cesta, po níž se vydal, někam vede. A že jsou tu věci, které (zatím) přesahují naše chápání - jinak by se do vědy asi vůbec nemohl pouštět.

Nechápu, co pořád všichni máte s tím Grygarem. Už jsem to psal někde úplně na začátku. Jeho vědecký přínos astronomii je - nic ve zlém - limitně se blížící nule. Kus velké práce za ním je především na poli popularizace vědy. Což není málo, znám spoustu "vědců" (rozuměj vědeckých pracovníků různých ústavů), jejichž přínos společnosti je čistá nula, nebudeme-li uvažovat záporná čísla. A tady klidně můžu prásknout, že si ho kvůli jeho katolictví jeho kolegové často dobírají, zejména v souvislosti s Bludnými balvany.

Že někdo věří v "něco", co přesahuje ryze materiální podstatu světa, to mi připadá vcelku přirozená lidská vlastnost a sám jsem přesvědčen o tom, že "něco" tady je - ale spíš že jsme "toho" součástí, že se na "tom" podílíme, než že by nás "to" jen řídilo, stvořilo nebo jinak ovládalo bez naší vůle, ale připadá mi padlé na hlavu, že bychom se k "tomu" měli nějak modlit, mlátit hlavou o zem nebo kvůli "tomu" stavět nějaké svatyně či věřit, že to "to" se sem seslalo v podobě člověka počatého neposkvrněným početím a dělalo zázraky a podobné pitomosti nebo že "to" někoho osvítilo a zjevilo mu Písmo svaté. To je prostě směšné a dost silně pochybuji, že by mě sebegeniálnější tomuto věřící vědec dokázal přesvědčit o opaku (spíš by to byl důkaz, že formální logika či objev něčeho významného s genialitou zas tak moc nesouvisí).

Díky za odpověď. Je toho hodně, tak budu reagovat po částech a možná něco pominu (omlouvám se, ale už není v mých silách diskutovat ke všemu).

To, že Ti něco připadá směšné, ještě není důkaz toho, že to tak nebylo. Konečně poukazuji na to, že Bůh v Bibli nechal zaznamenat toto: "1 Korintským 3: 19 ... neboť moudrost tohoto světa je u Boha bláznovstvím. Je přece psáno: "On chytá chytráky v jejich vychytralosti.""

Prostě a to už jsme tu tady také probírali. Je-li Bůh a je-li vyšší, tak jeho úvahy, záměry a plány platí. A jestli se to rozhodl udělat tak či onak je Jeho věc. Spíš bych řekl, že tímto zázrakem na sebe upozornil. Protože, je-li Bůh, tak bude dělat nadpřirozené (nezvyklé či šokující) věci.

A pro úplnost - jestli budeš trvat na důkazech. Odpovím víra. A k tomu už jsme si tady argumentovali. Důkazy skutečně nemám, v mnohém se domnívám, v zásadních věcech věřím. A o některých věcech jsem se přesvědčil v průběhu mé víry. Vyzkoušej si to. Ostatně písmo říká: "Žalmy 34:9  Okuste a vizte, jak dobrý je Hospodin, blaze člověku, jenž doufá v něj!" Osobně jsem vyzkoušel. Nejsem věřící od narození, ani z věřící rodiny, ale mám po třiceti letech za to, že jsem neprohloupil. (I když Ty s tím asi souhlasit nebudeš. Klidně se to mne pusť.)

Jinak se omlouvám, za verše. Nejsem ten, z křesťanů co musí za každou cenu mlátit lidi Biblí. A přesvědčovat je o své pravdě. Ale myslím, že v tomto případě byly třeba. Rád diskutuji proč a jak, ale nechci mlátit. A rád také přemýšlím o argumentech cizích, celkem hodně čtu a pro úplnost - ne jen Bibli či křesťanskou literaturu. Stejně jako mi je blízká věda (pro úplnost nejsem vědec, podnikám, takže jen na takové "zájmové" úrovni).


 

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1229 kdy: 06. 08. 2018, 13:50:23 »
@Josef

nejde jen o bojovnost, ale o trvání ve víře, Křesťan se nevzdává ani když už neexistuje žádná šance.

Ok.