Snížení mezd v IT

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #225 kdy: 21. 07. 2024, 07:44:54 »
Já to v tomhle tématu nechci moc rozvádět, ale vysvětlim..
Já jsem ve firmě ten, kdo dostává za úkol návrh novejch věcí. Kolega po mnohem více letech praxe furt třeba pořádně neumí OOP, ale zase umí jiné ne-programátorské věci, které na nás také padají. Ve 2 programátorech na XX klientů nejde čarovat (u některých jste možná nakupovali). Testování, verzování.. leda pro sebe, na code review není čas stejně jako na nějaké společné školení. Jasný, je to na hovno, já to pociťuju, ale nic z výše jmenovaných se mi i při velkém úsilí nepodařilo do firmy protlačit. Prostě je to takový rozjetý opožděný vlak, vše je provázané a není čas se někam posunout.
Já právě ale doufám, že by se mi v lepší firmě povedlo rychle naskočit do toho, co popisujete.
Takhle nějak to vypadalo v mojí první práci po škole. Tehdy jsem si taky myslel, že umím programovat, a kdybych tam zůstal 7 let, tak bych si to myslel pořád. Ve skutečnosti jsem ale dělal všechno špatně.
U věcí jako verzování a testování se nesmíš ptát vedení, prostě to zahrneš do času na vývoj. Zákazníci nejspíš ocení, že nebudete dodávat tolik bugů jako teď.
Měl bys jít do firmy, kde se můžeš od někoho učit. Jak říkají ostatní, nejspíš jsi reálně pořád jen "lepší junior" a samo od sebe se to nezmění. Do firmy, kde na kódu pracuje víc než jeden člověk, aby ses naučil i ty další věci okolo.
Taky bych se být tebou zamyslel, jak moc důležitý jsou pro tebe ty věci typu "nechci do Prahy dojíždět více jak 1x týdně a chci menší úvazek, časovou flexibilitu, mám v plánu cestovat". Jestli by z nich nešlo třeba na rok dva slevit a někde se trochu vypracovat. Protože ti to zbytečně zavírá dveře do spousty firem.


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #226 kdy: 21. 07. 2024, 12:45:41 »
wow, nechce sa mi verit, ze sa niekde v roku 2024 programuje bez code review :D

Bez review ani ranu. Idealne nezavisle od seba spravia review dvaja ludia, pretoze len jeden byva obcas malo.

Mne robia review chlapci z Apple :D Obcas dam review aj ja im. (myslim to fakt vazne). Review vam musia davat ti najlepsi z fachu aby ste sa niekam pohli.

K tomu co pise CPU by som este doplnil ze nie je dolezite len review dostat ale niekomu to review spravit. Aby ste to dokazali a priniesli nieco konstruktivne do debaty tak musite ten kod chapat lepsie ako ten, kto to napisal.
« Poslední změna: 21. 07. 2024, 12:52:48 od tralala5 »

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #228 kdy: 21. 07. 2024, 16:22:04 »
No, indiani o code review neslyseli. Teda nejdřív. A potom ho vyssi kasty nebyly schopne akceptovat a nizsi pochopit.

A resit se to musi individualne na vsech urovnich, protoze takovej indickej manager odmita sdílet informace s ostatnima managery. Vcetne hesel k service/technical accountum, takze si je obcas navzajem resetuji...(Nekecam)

Senior deliver manager mi napsal,ze videl kod a je ok ( ale ten *** prece neni programátor?)
Ten kod nezavisle 3 lidi oznacili za pruser protoze jde obcas do infinite loop).

Taky psal, ze nemuzou používat takove nahodne metody. Tema asi myslel code review a mozna ze jsem jeho chatbotum rekl, ze maji pouzivat logovani a spocitat si ten pocet průchodu smyčkou.

...asi tak. Jsem se na počátku sklebil na irskyho agile lead, ale potom jsem videl, ze jeho harcodovani gatu a procesu do Jira (spolu s paranoiou sefky Testeru z nezavisle firmy) je jediny co oddaluje totalni kolaps projektu.
« Poslední změna: 21. 07. 2024, 16:25:31 od pruzkumbojem »

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #229 kdy: 21. 07. 2024, 17:08:27 »
teraz budem za rasistu ale myslim si ze najlepsi koderi su belosi zo severnej ameriky alebo europania a to najma skandinavci a istym sposobom aj stredna europa.

India a spol. to je katastrofa. Cinan este dokaze nieco nakodit ze sa na to da aj pozerat ale byvaju trocha hanblivi. Tam daju vyraznejsie na hierarchiu kdezto Zapadniari sa medzi sebou bavia viac narovinu. Akokeby sa Cinania hanbili.

Cinan este musi prekonat to, ze pise kod v latine a nie v tych ich klikihakoch. Rovnako arabi atd... Pozna niekto Javistu z nejakeho Omanu? :D

India, to je paralelny vesmir ktory treba ohradit plotom.
« Poslední změna: 21. 07. 2024, 17:10:54 od tralala5 »


CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #230 kdy: 21. 07. 2024, 19:08:46 »

V Indii je nejmenší číslo 0.1 což označuje 100 000 programátorů.
Takže máš dav Indů, řekněme milion dostudovaných každý rok, kteří hledají nějaké uplatnění.
Jsou mezi nimi ti nejchytřejší i nejblbější, v poměru....no....raději...nekomentovat.
Část z těch špatných se prostě dostane i na důležité pozice.
Za rok to jsou dva miliony Indů, kteří se chtějí chytit jako programátoři.
Část z těch špatných se prostě dostane i na důležité pozice.
Za další rok už to jsou tři miliony Indů.
Část z těch špatných se prostě dostane i na důležité pozice.
Za další rok už to jsou...
....
....

Nicméně musím říct, že jich znám docela dost a všichni berou slušný balík, houby umí, ale plat mají dobrý.
Rozhodně by v Evropě nemakali za třicet :-D
Naopak si myslí, že Češi jsou blbci, protože jsou ochotní platit za plat jako v Bangladéši.
« Poslední změna: 21. 07. 2024, 19:10:31 od CPU »

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #231 kdy: 21. 07. 2024, 20:01:47 »
Nevim, kolik berou v Bangladesi, ale od Indu mi porad chodi zpravy na Linkedinu, hledaji nekoho v CZ na kontrakt za max. 5k/MD. Tricet to neni, ale hitparada taky ne.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #232 kdy: 21. 07. 2024, 20:13:12 »
Musim rict, ze vsichni v 200 clennem tymu maji vysokou z "Computer science", jinak by je indicky firmy nenabrali...anglictina, odborna terminologie, vsechno tam je. Plni chute do schuzovani a schovavani se do anonymity kolektivu.

A makaji teda 14+ hodin vcetne vikendu.
Casto vic, protoze vsechno delaji na posledni chvili, idealne den pred demem pro zakaznika.
Cim dokazou zabit tech 6 mesicu predtim, pravdepodobne standupy, 3-4 denne.

Jinak jsem tedy dosatecne nezduraznil, ze ted Code review delaji. Zniceho nic velmi intentenzivne. Asi mi to neuverite, jak intenzivne. Vyhradili na to 2 schuze po 2 hodinnach denne, o vikendech je to 1x2 hodin na den.
Celkem 24 hodin skupinoveho code review /week.
Oni teda zadnej proces dlouho neudrzi v behu (nic dohodnutyho neplati dyl nez 2 tydny), tak nevim, jak to tam chodi, byl jsem na tom 2x.
Mam velmi pravdepodobnou teorii, ze cilem tech review je doslova nic nestihnout,  "zakaznik si zaslouzi ci vyzadal maximalni kvalitu kodu, takze nestihneme nic dodat" Nikdo nechape, ze nejsou pokutovani za nedodrzeni smlouvy a zpozdeni, mozna v ramci obsazeni noveho trhu skutecne pracuji zadarmo.

Samozrejme indicka Computer science generuje algoritmy nezname na nasem kontinentu.

napriklad " pokud neni konstanta X nula, pricti to X ke kazdemu recordu"

= to se dela tak, ze se ten test na X!=0 da dovnitr cyklu, 10 000 000x se testne, zda je X nenulova a kdyz tak se udela ta operace.

Funguje je to, jak zakaznik chtel? jo, tak vo co de?

sorry, jsem burn out,tak se mi to ani nechce formulovat a popisovat.
« Poslední změna: 21. 07. 2024, 20:17:39 od pruzkumbojem »

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #233 kdy: 21. 07. 2024, 20:25:59 »
to je trochu jina situace, to jsou preprodejci, je to "multilevel marketing'

ve skutecnosti cokoliv slibi, se snizi v druhem ci tretim kole. to budou zkouset na 3 - 3,5/ den. Mozna se to nizsi cislo objevi az v okamziku podpisu smlouvy, kterou dodaji na posledni chvili.

horsi je ,ze koncovy zakaznik bude platit 20 tisic/den mozna 30 a bude ocekavat draheho, ale neskutecne produktivniho seniora s nasazenim

p.s. penize budou prichazet s 3-4 mesicnim zpozdenim, protoze nekdo v indii bude podepsiovat timesheety az po 14 eskalacich.

takze tech 5k se zmeni v zatracene drahou zkusenost.



Nevim, kolik berou v Bangladesi, ale od Indu mi porad chodi zpravy na Linkedinu, hledaji nekoho v CZ na kontrakt za max. 5k/MD. Tricet to neni, ale hitparada taky ne.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #234 kdy: 21. 07. 2024, 20:55:54 »
BTW jine, ale s platem souvisejici ( a casto probirane) tema.
tohle je muj nakup v Pod krkonosi, za 139 czk.
kvalita neskutecna (pro mne Prazaka)

jsem si nebyl jisty, zda se prodavacka (primo v pekarne) nespletla.
Kolikrakt vic by to stalo ve meste, jehoz slava se nebes dotyka?
Jenom 2x? To urcite ne. 3x

jeslti nas ta kvalita ceskeho zivota nestoji prilis mnoho,