NAS server pro domácí použití

AM

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #30 kdy: 18. 11. 2020, 01:11:22 »
Jediný důvod, proč jsme šli do tohohle a ne do Synology je šifrování. S tímhle můžeme mít zašifrovaný celý disk a ne jen vybrané adresáře. Nejsem si jist, zda to stále platí, ale v Synology nelze mít zašifrovaný home a tedy nelze šifrovat data tekoucí třeba z té jejich synchronizace.
Na svém DS218+ s Btrfs možnost šifrovat homes mám. (Control Panel > Shared Folders > homes. V menu Edit > Encryption). Aktivované to ale nemám.


Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #31 kdy: 18. 11. 2020, 01:14:26 »

... a spamoval tady u otázek na OS svoje emoudra.

Velebnosti maj recht, tiez mi to evangelium uz lezie cez ciaru, chapem to nadsenie pre svoj oblubeny produkt, ale netreba to prehanat ...

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #32 kdy: 18. 11. 2020, 02:02:28 »
Zdravím,
vybírám NAS server pro běžné domácí použití: záloha PC, media server k TV, přístup k datům z venku.
Případně i k využití jako mail server.

Vybírám mezi: Asustor AS1002T v2 a Synology DS220j

Požádal bych prosím o radu který zvolit. Je přívětivější pro uživatele Asustor nebo Synology?

QNAP, Synology a další. Na toto téma zde bude příspěvků více.
Ve výsledku je to stejně kompromis ceny, možností, účelu, očekávání, uživatelské znalosti, náročnost něco nasadit, nároky na údržbu, podpora produktu, marketing atd.

Před cca 6 lety jsem se rozhodl postavit NAS právě na FreeNAS. Hlavní kritéria při výběru byla schopnost systému zachovat integritu dat (OpenZFS), šifrování, nebýt závislý na výrobci zařízení a jeho dodávaném HW + SW, výkonová škálovatelnost, dostupnost velkého množství rozšíření.

Nebyla to hotová krabička z obchodu, zkrátka tomu člověk musel obětovat nějaký čas studiem, objednání těch správných komponent, sestavením, konfigurací atd. V průběhu let byla některá "turbulentní" období snad nejznámější přehmat s vydáním Corall. Ve výsledku jsem ale dostal to co jsem od toho očekával. Stabilní systém zvládající co potřebuji s možností škálování.

..... Ovšem zajímalo by mne jak uživatelé FreeNAS řeší přístup k datům z mobilních telefonů. Jaké používají aplikace pro ios/android :)

Jak uživatelé FreeNAS dělají synchronizaci a zálohy ?
Asi dle řešení které si zvolí ;-)

Řekl bych, že nejvíce začne převládat NextCloud, pro multimédia mám Plex(Pass) a není vůbec špatný.
Z ofiko plug-in (jail) je k dispozici kromě NextCloud - Asigra Backup, Syncthing.
Další řešení ať už placené nebo open-source se dají implementovat ale už to samozřejmě vyžaduje vyhradit si na to nějaký čas.
 
Stejně jako QNAP a Synology má FreeNAS celkem dost konektorů pro synchronizaci s cloud službami jako DropBox, OneDrive, Google Drive a mnoho dalších. Backup šifrovaných záloh do cloudu je podporován. Nutno dodat, že uživatelský komfort nastavení bude u některých cloud úložišť  složitější než u QNAP či Synology.

V neposlední řadě, když na to dojde.
VPN do vlastní sítě a přístup přes FTP, NFS, SMB, WebDAV apod.

Dá se to kombinovat.

Tento rok došlo ke sjednocení produktové řady. FreeNAS je nyní TrueNAS.
TrueNAS byl určen pro komerční nasazení s certifikovaným HW, podporou, SLA, apod.
Dá se tedy koupit hotovou "krabici" ale vzhledem k segmentu na který to cílí je to cenově pro domácnost jinde.
TrueNAS bude nadále vyvíjen a dodávan zdarma. Základ bude stejný, enterprise funkce za licenční poplatek.

btw: Bude tomu 3 roky co si kolega zakoupil některý z produktů QNAP. Model už si nepamatuji, jednalo se o řešení se 4 disky v RAID. Na začátku byl spokojený po 3 měsících nasraný. Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #33 kdy: 18. 11. 2020, 08:22:07 »
Co vzít něco jako odroid HC2/3/4, případně něco z odroid rodiny?

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #34 kdy: 19. 11. 2020, 10:18:35 »
Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

To som nepochopil, kedze data neboli zasifrovane, nesli zachranit/obnovit (to skor opacne, ze majitel si uz nepamata sifrovaci kluc a zasifrovane boli)?? Ja mam opacnu skusenost, bez ohladu na znacku po prehodeni dobrych diskov do vyreklamovaneho/noveho (samozrejme treba dodrzat architekturu ARM vs x86,atd...) sa dane disky a data rozbehli o nic sa neprislo tyka sa syno aj qnapu ...


Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #35 kdy: 19. 11. 2020, 10:55:47 »
Okej, prečítal som si všetky príspevky od používateľa SynoForum.com a totálne ma odradil od Synology riešení. Tie jeho bláboly a sračky čo tu píše ktoré sú 1/3 o nejakom že mám platiť za Acronis a neviem čo, že totálne off-topic totálne keci mimo, ďalšia 1/3 je reklama a inzercia na ich fórum. A posledná 1/3 vychvaľujú Synology takým spôsobom až to zaváňa smradom, a znie to ako teleshoping na krájač cibule nie za 200, ani za 150, ale už len za 100€ a ak zavoláte okamžite, tak dostanete kryt k tomu zadarmo. Asi taký mal efekt jeho príspevky. Btw. tie reklamné/inzercie príspevky som nahlásil, keďže porušuje root.cz pravidlá. Btw. bol by som rád keby SynoForum.cz už do môjho vlákna nepísal. Ďakujem.

Prečítam si príspevky ostatných, a uvidím ako sa rozhodnem, pribudlo ich viacero takže to zabere trochu času. Stále sa rozhodujem nad RPI riešením, nad Odroid riešením, a ešte možno zvážim ten Synology, ak budú k tomu rozumné príspevky ktoré to budú odporúčať.

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #36 kdy: 19. 11. 2020, 11:18:48 »
Ten uživatel Synoforum je poněkud vlezlý, ale jinak má v podstatě pravdu. Prostě tam započítává celý ten ekosystém a další část jsou ti klienti do Windows a do Androidu.
Takže i ta část s Acronisem je relevantní, pokud to budete chtít hezky zálohovat pravděpodobně sáhnete po hotových nástrojích u Synology. Nebo synchronizovat disky, s tím, že to nemáte tak nahlouple uložené jako v Nextcloudu.
Je to prostě ucelené řešení, kde je na sebe vše napojené a spravovatelné přes web. Pak ten obchod s aplikacemi.

Když někdo chce jen sdílení disků, tak si vystačí s tím Raspberry PI, pokud bude chtít něco navíc je to nesmysl řešit to ručně. FreeNAS je opravdu nesrovnatelný, o čistém systému ani nemluvím. Pokud, ale někomu nezáleží na investovaném čase, nebo chce něco vyloženě specifického - proč ne. Některé věci lze řešit i tam přes roota.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

AM

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #37 kdy: 19. 11. 2020, 11:57:24 »
Prečítam si príspevky ostatných, a uvidím ako sa rozhodnem, pribudlo ich viacero takže to zabere trochu času. Stále sa rozhodujem nad RPI riešením, nad Odroid riešením, a ešte možno zvážim ten Synology, ak budú k tomu rozumné príspevky ktoré to budú odporúčať.
NASy, které se v masovém měřítku prodávají pro domácnosti, jsou Synology a QNAP. Existuje i spousta jiných řešení, ale o těchto se ví, že je dokáže obsluhovat běžný uživatel a že fungují. Tím nechci říct, že jiná řešení nefungují nebo že nejsou vhodná. Já osobně bych rád vyzkoušel zmiňovaný odroid.

Co se ceny týče: Kvůli koronaviru pracuji z domova. Tomu jsem musel přizpůsobit velikost domácího NAS. Se dvěma 14TB disky v RAID 1 představuje cena NASu (bez disků) jen asi pětinu ceny celého řešení.

RDa

  • *****
  • 2 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #38 kdy: 19. 11. 2020, 12:31:12 »
Okej, prečítal som si všetky príspevky od používateľa SynoForum.com a totálne ma odradil od Synology riešení.

Ten uživatel Synoforum je poněkud vlezlý, ale jinak má v podstatě pravdu.

I kdybych odhlednul od zpusobu tlaceni sr*cek po forech, tak Synology hardware, ktery pouziva CX4 konektory a rika tomu svetove Infiniband, pritom tam maj jen SATA a levne/nevykonne port expandery, neni neco, jak by mela vypadat technicka transparentnost (snad uz i Mikrotik se snazi ukazovat vnitrni zapojeni routru, at se odhali bottleneck). Pripomina to Apple, ktery vam napise ze mate i7 processor v About okne. Ale ani generaci ani konkretni model se nedozvite. Hlavne ze si musite koupit predrazenej expansion box, ktery parazituje na konektorech urcenych pro jinej standard a po zapojeni prijde velmi nemile prekvapeni, jak jde vykon reseni do haje.

Mlocik97

  • *****
  • 888
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #39 kdy: 19. 11. 2020, 12:39:03 »
Aha, ospravedlňujem sa, až teraz som si všimol že toto je iné vlákno. Na mobilu to nezobrazuje tak prehľadne a keďže riešim v podstate stejné téma, nejakým spôsobom som si myslel že toto vlákno je moje.

qelurg

  • ****
  • 377
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #40 kdy: 19. 11. 2020, 19:33:29 »
Mám rád RPi, mám jich tu několik, ale používat je na NAS je nesmysl, na to se to vůbec nehodí. Já používám Synology, už mnoho let, mám DS213 a jsem s tím vážně spokojen, je to mimořádný produkt. Hlavní hodnotou není hardware, ale software a služby, které to poskytuje. Synology to má opravdu vypiplané a příkladně se o to stará, dodnes na to vychází záplaty.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #41 kdy: 19. 11. 2020, 19:55:45 »
Mám rád RPi, mám jich tu několik, ale používat je na NAS je nesmysl, na to se to vůbec nehodí. Já používám Synology, už mnoho let, mám DS213 a jsem s tím vážně spokojen, je to mimořádný produkt. Hlavní hodnotou není hardware, ale software a služby, které to poskytuje. Synology to má opravdu vypiplané a příkladně se o to stará, dodnes na to vychází záplaty.

Proč se nehodí? Výkonu to má dost, spolehlivé to je taky.

Synology je dobré, ale mluvit o něm takhle v superlativech bych si netroufnul.

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #42 kdy: 19. 11. 2020, 19:58:01 »
Jeste existuje https://xpenology.org/

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #43 kdy: 19. 11. 2020, 20:00:45 »
Je to věc názoru a osobního vkusu, ale já bych třeba prakticky jakékoliv vlastnoruční řešení (vyjma totálních bastlů) vždycky řadil výš než Synology a podobné hotové krabičky. Jasně, jsou vzhledem k vynaloženému času celkem levné, jsou spolehlivé, většinou asi stačí daným potřebám, ale vlastnoruční řešení má jednu obrovskou výhodu: Jeho autor ví, jak funguje a může mít jistotu, že dělá přesně to, co je požadováno a nikoliv naopak. Což mi zrovna u úložiště přijde jako hodně důležitá věc.

AM

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #44 kdy: 19. 11. 2020, 21:14:03 »
ale vlastnoruční řešení má jednu obrovskou výhodu: Jeho autor ví, jak funguje a může mít jistotu, že dělá přesně to, co je požadováno a nikoliv naopak. Což mi zrovna u úložiště přijde jako hodně důležitá věc.
Realita je trochu jiná. Velcí výrobci poskytují seznamy kompatibilního HW. Když stavíte sám, tak můžete narazit.