Snížení mezd v IT

Snížení mezd v IT
« kdy: 27. 06. 2024, 11:41:06 »
Mám od známého recruitera informaci, že mzdy v IT se snížili, na pozice kde byly mzdy 140-150k a firmy roky nemohly nikoho sehnat jsou dnes mzdy 100-110k a firmy pozice relativně snadno obsadí, často i lidmi s východu, kteří jsou levnější.
Jaké máte zkušenosti a informace vy?


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #1 kdy: 27. 06. 2024, 11:54:37 »
Mám od známého recruitera informaci, že mzdy v IT se snížili, na pozice kde byly mzdy 140-150k a firmy roky nemohly nikoho sehnat jsou dnes mzdy 100-110k a firmy pozice relativně snadno obsadí, často i lidmi s východu, kteří jsou levnější.
Jaké máte zkušenosti a informace vy?

V mém neIT oboru to potvrzuji od začátku války v roce 2022.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #2 kdy: 27. 06. 2024, 13:08:43 »
Je to i v IT!

A) dřív mi nabízeli 110-130k a ve státnim o 30% méně, dnes to šlo o 10-20 tisíc dolů.

B) za posledních pár let vše tak zdražilo, že kdo dneska bere to kilčo a nepřidali mu,  je z toho tak max.70 v roce 2000

Prostě to šlo dolů jak nabídkou tak inflací.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #3 kdy: 27. 06. 2024, 13:23:42 »
Sry* max.70 v roce 2020

RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #4 kdy: 27. 06. 2024, 13:31:56 »
Sory, ale delat celych 5 let lopatu a pak se divit ze se vam plat nezvedl je marny, ta situace jenom dokazuje, ze se na trhu objevilo dostatek odborniku (at uz lokalnich, nebo z cizich zemi), a ze vase pozice neni zadna specialita - a jste jednoduse nahraditelny.

Stejne jako klesa cena mainstream zbozi, tak bude klesat cena mainstream pozic. To je bezne/normalni/ocekavatelne.


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #5 kdy: 27. 06. 2024, 13:45:58 »
Sory, ale delat celych 5 let lopatu a pak se divit ze se vam plat nezvedl je marny, ta situace jenom dokazuje, ze se na trhu objevilo dostatek odborniku (at uz lokalnich, nebo z cizich zemi), a ze vase pozice neni zadna specialita - a jste jednoduse nahraditelny.

Stejne jako klesa cena mainstream zbozi, tak bude klesat cena mainstream pozic. To je bezne/normalni/ocekavatelne.

Problém je, že to není jen o lopatění. V roce 2021 jsem byl na spoustě pohovorů, všude buzzword "Kubernetes, CI/CD" a já nevím co, Kubernetes je do detailu fakt komplexní, všichni nabízeli skoro cokoliv, najednou 2024 a trh se začal hodně saturovat, lidí je dost, a neměl bych nic proti tomu, kdyby trh roky vysychal, ale tohle jsou změny třeba 2 roky, kdy 2 roky zpětně firmy platily diamanty a trhaly ruce, a dneska není poptávka.

A ono i do detailu pojmout nějakou novou technologii třeba 2 roky zabere, tohle jsou vysloveně poptávkové šoky.

Jestli se zaměřit na nějakou niche taky strašná otázka, dřív jsem třeba dělal Broadsoft (VoIP), byla to totální niche, v ČR to měli 2 firmy, jenomže trh de fakto zanikl (VoIP).

Pro mě strašná otázka, jestli se vůbec nepřeorientovat na management, podnikání, technologie přichází odchází, vždycky je na trhu někdo kdo bere masakr, ale vždy otázka jak dlouho.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #6 kdy: 27. 06. 2024, 14:10:16 »
Moje zkušenost je jednoduchá: naprosto ignorovat vše, co se o tématu platů, mezd atp. píše na fórum.root.cz.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #7 kdy: 27. 06. 2024, 14:42:26 »
Tak nějak asi vypadá posun z rozvinuté země mezi rozvojovou.

Sám jsem byl nemile překvapen už snad před 20 lety kdy na školení na VoIP přijel někdo z Řecka. Nebyl z Finska, Anglie nebo Francie.

RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #8 kdy: 27. 06. 2024, 15:13:52 »
Problém je, že to není jen o lopatění. V roce 2021 jsem byl na spoustě pohovorů, všude buzzword "Kubernetes, CI/CD" a já nevím co, Kubernetes je do detailu fakt komplexní, všichni nabízeli skoro cokoliv, najednou 2024 a trh se začal hodně saturovat, lidí je dost, a neměl bych nic proti tomu, kdyby trh roky vysychal, ale tohle jsou změny třeba 2 roky, kdy 2 roky zpětně firmy platily diamanty a trhaly ruce, a dneska není poptávka.

Ale to je presne to co myslim - ze v dobe kdy ta technologie byla nova, tak jsi mohl byt za borce a chtit to mit slusne zaplaceno. Po par letech, kdy ta vec je mainstream, zdokumentovana, s tooly pro BFU, tak stejnou praci zvladne lojza z horni dolni.. a ty jako "odbornik" utres. Proc by firma platila tebe, kdyz to jiny udela stejne ale levneji.


Pro mě strašná otázka, jestli se vůbec nepřeorientovat na management, podnikání, technologie přichází odchází, vždycky je na trhu někdo kdo bere masakr, ale vždy otázka jak dlouho.

Existuji asi jen dve-tri reseni -

1/ byt mysli bystry a schopen se jednoduse/levne naucit progresivni technologie - pak budes za borce, ktereho vzdy zaplati. Tj zustat na pozici ale stridat odbornost.

2/ sledovat karierni postup, v ramci jednoho oboru - to je to, ze bys chtel do managementu, ale imho rust je tady omezeny (pokud nejsi agresivni vlk a schopen i mezinarodni relokace) a jakakoliv technologie muze jednou skoncit, takze to muze byt dead-end

3/ zamerit se na neco jineho co dava smysl, neni nic horsiho nez znudeny a vyhorely javista

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #9 kdy: 27. 06. 2024, 15:36:00 »
A že by jste se podívali co říká český statistický úřad?

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #10 kdy: 27. 06. 2024, 16:42:22 »
1/ byt mysli bystry a schopen se jednoduse/levne naucit progresivni technologie - pak budes za borce, ktereho vzdy zaplati. Tj zustat na pozici ale stridat odbornost.

Skočit po každém novém lízátku, ještě dokud z něj koukají hřebíky a není jasné, jestli k něčemu bude.
Asi radši zůstanu chudej. Doteď mi to nějak procházelo.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #11 kdy: 27. 06. 2024, 18:26:52 »
Skočit po každém novém lízátku, ještě dokud z něj koukají hřebíky a není jasné, jestli k něčemu bude.

A proč by skákal po každém?

alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #12 kdy: 27. 06. 2024, 20:24:25 »
Skočit po každém novém lízátku, ještě dokud z něj koukají hřebíky a není jasné, jestli k něčemu bude.

A proč by skákal po každém?

uvazuju zkusit remote do prahy nebo nemecko, i mensi plat by mohl byt zajimavy.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #13 kdy: 27. 06. 2024, 20:56:40 »

Zkoušel jsem i Ostravu a ty peníze tam dneska nejsou až tak rozdílný.
Rozdíl cca 12-18 tisíc.
Dřív to bylo víc.

Jak je teď na každou pozici hodně lidí, nechtějí dávat full remote, pár kámošů říká, že jim full remote změnili na 3offcie+2HO. (Cca už na začátku roku.)

A v Německu to teď taky není tak růžový, peníze super, ale mají dost těch, kteří šprechtí dobře Německy. 

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #14 kdy: 27. 06. 2024, 21:17:23 »
Čo ja viem tak situácia je trocha odlišná. Mzdy rástly a klesaly zároveň. Konkrétnejšie tí čo zarábali málo, teraz zarábajú viac a tí čo zarábali veľa, zarábajú menej. Dá sa povedať že "rozmedzie" sa zmrštilo. Dakedy to bolo 35k-130k, teraz je to 45k-105k (v rozsahu 10 a 90 percentil). Ak ste patrili medzi nadpriemerne resp. nadmedián hodnotený v obore, tak vám mzda klesla. No a ešte je tu aj kurz CZK vs €.

Nedá sa teda všeobecne povedať že mzdy klesli. Len sa skôr stabilizovali.