Obnova OPNsense z obrazu

Re:Obnova OPNsense z obrazu
« Odpověď #15 kdy: 07. 08. 2024, 10:49:28 »
Ano, tím se ta neopravitelnost ještě "vylepšila"... Asi před 10 lety jsem reportoval pár bugů - absolutně nikoho to nezajímalo a dodnes je to otevřené. Fakt jsem nikdy nic horšího nepotkal, včetně "podpory" vývojářů. Ultra šmejd.

Já vám to neberu, jen jsem psal, že jsem s tím UFS neměl v praxi až tak negativní zkušenosti. Možná jsem jen klikař ¯\_(ツ)_/¯.

Já jsem na tu věc fakt alergický, třeba u pfSense ten instalátor chvíli ZFS neoficiálně podporoval, pak to "chytře" odstranili, načež to dorazili tím, že SU+J nasadili jako default a to byl úplný konec.

Když už se zmínily ty SD karty - https://bugs.freebsd.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=262157 - a takhle nějak končily pokusy o opravu filesystému tak v polovině případů. Nemluvě teda o tom, že single-user mód když je ta piksla několik hodin cesty autem je dost o ničem, jako... ::)

config není zdaleka primární záležiost pro mne - touto cestou obnovy ze zálohy SSD jsem se chtěl vyhnout znova celému instalačnímu procesu neboť v mezičase jsem na témže ssd testoval něco jiného /openwrt/

Tak to se vyplatí dva dny řešit - o kolik déle trvá normální instalace oproti gunzip | dd? Cca 5-10 minut?  ;D


Re:Obnova OPNsense z obrazu
« Odpověď #16 kdy: 07. 08. 2024, 14:21:10 »

Já jsem na tu věc fakt alergický, třeba u pfSense ten instalátor chvíli ZFS neoficiálně podporoval, pak to "chytře" odstranili, načež to dorazili tím, že SU+J nasadili jako default a to byl úplný konec.

Když už se zmínily ty SD karty - https://bugs.freebsd.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=262157 - a takhle nějak končily pokusy o opravu filesystému tak v polovině případů. Nemluvě teda o tom, že single-user mód když je ta piksla několik hodin cesty autem je dost o ničem, jako... ::)

Uff.. tak díky za varování, s tímhle jsem se bohudík nesetkal. Mám historicky daleko víc instalací se standardním soft-updates (bez J). Tohle určitě stojí za nějaký test, naštěstí to žurnálování, jde docela snadno vypnout (samozřejmě s implikacemi s tím spojenými).

Btw, teď jsem se na změny kolem UFS schválně koukal u OpenBSD, a vloni úplně vyhodili softdep (soft-updates).
https://undeadly.org/cgi?action=article;sid=20230706044554
Pokud je ten option přítomný ve fstab, tak ho to jen v tichosti ignoruje. Což byl i důvod, proč jsem to rovnou nezaznamenal u upgradů existujících systémů.


x x

Re:Obnova OPNsense z obrazu
« Odpověď #17 kdy: 07. 08. 2024, 15:16:05 »

Tak to se vyplatí dva dny řešit - o kolik déle trvá normální instalace oproti gunzip | dd? Cca 5-10 minut?  ;D

no a proč bych se o to nesnažil? obzvlášť když je to něco, co by principielně mělo fungovat....

P.S vás nikdy neštvalo něco co má fungovat a ono to nejde? nechtěl jste přijít na to co zatím je ?
« Poslední změna: 07. 08. 2024, 15:18:42 od x x »

Re:Obnova OPNsense z obrazu
« Odpověď #18 kdy: 07. 08. 2024, 15:44:27 »
Btw, teď jsem se na změny kolem UFS schválně koukal u OpenBSD, a vloni úplně vyhodili softdep (soft-updates).
https://undeadly.org/cgi?action=article;sid=20230706044554

To byl myslím velmi dobrý nápad...

Kada

Re:Obnova OPNsense z obrazu
« Odpověď #19 kdy: 07. 08. 2024, 17:12:50 »
no chybami se člověk učí. Samozřejmě že jsem se o obnovu pokoušel pod sudo.
Kdyz ctu ten prikaz:
Kód: [Vybrat]
gunzip -c SSD_image.gz | dd of=/dev/sdd nemuze byt chyba v tom, ze pises
Kód: [Vybrat]
sudo gunzip -c SSD_image.gz | dd of=/dev/sdd misto funkcniho
Kód: [Vybrat]
gunzip -c SSD_image.gz | sudo dd of=/dev/sdd ?


x x

Re:Obnova OPNsense z obrazu
« Odpověď #20 kdy: 08. 08. 2024, 18:20:56 »
no chybami se člověk učí. Samozřejmě že jsem se o obnovu pokoušel pod sudo.
Kdyz ctu ten prikaz:
Kód: [Vybrat]
gunzip -c SSD_image.gz | dd of=/dev/sdd nemuze byt chyba v tom, ze pises
Kód: [Vybrat]
sudo gunzip -c SSD_image.gz | dd of=/dev/sdd misto funkcniho
Kód: [Vybrat]
gunzip -c SSD_image.gz | sudo dd of=/dev/sdd ?
Sakra to by možná mohlo být - nicméně už jsem si udělal novou instalaci, takže eventuelně pro příště ;D