Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?

Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« kdy: 30. 04. 2024, 18:12:09 »
Zdravim,
skusal som sa naucit programovat, ale na to asi proste nemam bunky. Subjektivne mam pocit, ze hlavnou pricinou je nedostatok kreativity. Skusal som aj tvorit weby na principe upravy "hotovych" sablon (napr wordpress), ale neslo mi to. Proste vzdy som mal z "vysledku" dojem, ze keby to bolo pred 20-30 rokmi, tak je to ok :D .
Mam ale motivaciu sa nejako "pohnut" v IT. Preto ma zaujima Vas nazor, ci je realne mozne dosiahnut nejake uplatnenie aj v nejakych segmentoch mimo programovania a zaroven sa k potrebnym znalostiam dostat formou online kurzu a nasledne mat moznost pracovat vzdialene?

Dakujem vsetkym za napady a (konstruktivnu) kritiku, tej bude mozno dost.


Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #1 kdy: 30. 04. 2024, 18:35:04 »
Jestli nezvladnes jako samouk weby tak si proste najdi životní štěstí jinde. Sorry jako ale a tímhle nedáš ani react
Děkuji za možnost editace příspěvku.

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #2 kdy: 30. 04. 2024, 19:07:21 »
Úprava šablon ve Wordpressu je spíš grafika, než programování.

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #3 kdy: 30. 04. 2024, 19:38:32 »
kolik mas roku?
jsem seniorni programator c/c++ a pritom mi to kroutilo zily upravovat wordpress, takze jsem se na to radsi vykaslal.
jine programovani jste zkusili?
klidne tady pomuzeme s priklady 😁

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #4 kdy: 30. 04. 2024, 19:39:39 »
a chcete delat web?


jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #5 kdy: 30. 04. 2024, 19:47:05 »
Zdravim,
skusal som sa naucit programovat, ale na to asi proste nemam bunky.....
To by sis mel nejdriv ujasnit, co to znamena programovat. A hned potom co ze bys chtel delat. Protoze zakladem prace je predevsim to, ze te nejak bavi, kdyz te nebavi, nemuzes ji delat dobre, pripadne vubec.

Pricemz ano, i uznani toho, ze tomu ci onomu proste nerozumim, je to zcela mimo me zajmy, je dobry zpusob jak dojit k tomu co chces delat.

Pro zacatek je fajn si urcit nejaky vlastni cil (vyroba kola, ale tomu se nevyhnes) a pokusit se ho realizovat. Programovani pak neni o psani toho kodu, to je vlastne ta nejmene zajimava soucast. Ty musis predevim analyzovat co a jak ma vlastne fungovat. Napsat to je pak uz je trivialne primitivni.

Pokud te zajima web, tak zacni tim, ze si vyrobis pekne rucne funkcni a validni html stranku. w3.org je tvuj manual. Pak si do toho vloz nejaky to css. Funguje? Vypada to +- jak chces? Bezva ... muzes pokracovat ... zkousej si tagy, ruzny formatovani, prekryvani ... chtel bys neco dalsiho? Javascript ... a zase, zacni treba tim, ze budes validovat obsah formulare - cojavim datum, ze je na vstupu cislo .... Jeste porad te to bavi? OK, cas pokrocit k nejakymu tomu backendu, pro zacatek asi nejsnaz php. Jenze to uz se dostavas k tomu, ze aby to nejak fungovalo, musis si neco zprovoznit ... treba apache + (my/maria)sql. A to mas hned dalsi veci ktere se musis naucit aspon +- zprovoznit a pouzivat. Ciste proto aby sis moh hrat a ucit se.

Pricemz plati, ze drtiva vetsina webaru to co jsem zminil naprosto nezvlada, a nemaji ani paru o tom jak to (ne)funguje a vysledky jejich tvorby tomu presne odpovidaji. Oni maji totiz henten frejmwork ...  a nemaji paru, co dela.

BTW: Pokud ti je vic nez 10 ... tak se ptas dost pozde. A nikoli, zadny kurz z tebe progamatora neudela. To musis ty sam. Jen dnes mas k dispozici cely internet, miliardy prikladu vcentne popisu proc a nac ... (a to z 90% spatnych), zatimco za nasich dob si musel zkoumat sam a mel si mozna par knizek (kde byly pitomosti uplne stejne jako na webu).




alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #6 kdy: 30. 04. 2024, 19:52:23 »
a pokud je to starsi chlap a umi strojarinu, tak nema delat imbecilni webovky, ale ma naprogramovat nejakou fyziku v matlabu :-)

Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #7 kdy: 30. 04. 2024, 20:47:00 »
Co sa tyka veku, mam 25, doteraz som pracoval (pracujem) skor ako "jednoduchy ajtak" pre beznych ludi, mensie firmy a riesim relativne jednoduche zalezitosti okolo Windows a mam mensie skusenosti s linux servermi.
Okrem webu som pozeral / skusal python (lebo vraj je vhodny pre zaciatocnikov). Myslim, ze vseobecne mam problem s tym, ze (napr. v pythone) ked som pozeral nejake tutorialy, tak sa tocili okolo toho, ze znazornovali jednoduche veci ako je pocitanie prikladov, printovanie textu na zaklade urcitych podmienok atd... a to by zvladol samozrejme aj de*il len so zakladnym, trochu technickym myslenim. Z praktickeho hladiska su to, ale bezvyznamne priklady a nikde som nenatrafil na tutorial, kde by to bolo vysvetlovane na nejakom komplexnom rieseni, ktore by uz malo aj nejake realne prakticke vyuzitie. No mozno je pes zakopany prave v tom nedostatku kreativity / neschopnosti predstavit si, ktore z tych jednoduchych prikazov mam pouzit na dosiahnutie zadania X, ktore by som potencialne dostal od klienta.

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #8 kdy: 30. 04. 2024, 20:53:29 »
a pokud je to starsi chlap a umi strojarinu, tak nema delat imbecilni webovky, ale ma naprogramovat nejakou fyziku v matlabu :-)
tak to radsej Octave (naco bude platit za Matlab)

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #9 kdy: 30. 04. 2024, 22:42:37 »
doteraz som pracoval (pracujem) skor ako "jednoduchy ajtak" pre beznych ludi, mensie firmy a riesim relativne jednoduche zalezitosti okolo Windows a mam mensie skusenosti s linux servermi.
zautomatizuj si vsetky mozne veci, ktore robis skriptami:

win: batch-subory, VBscript, Powershell

lin: bash, perl, python

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #10 kdy: 01. 05. 2024, 06:50:08 »
a pokud je to starsi chlap a umi strojarinu, tak nema delat imbecilni webovky, ale ma naprogramovat nejakou fyziku v matlabu :-)
tak to radsej Octave (naco bude platit za Matlab)

to jsem povazoval za automatickou vec, kdyz nemam matlab pouzivam octave :-)

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #11 kdy: 01. 05. 2024, 06:53:20 »
Co sa tyka veku, mam 25, doteraz som pracoval (pracujem) skor ako "jednoduchy ajtak" pre beznych ludi, mensie firmy a riesim relativne jednoduche zalezitosti okolo Windows a mam mensie skusenosti s linux servermi.
Okrem webu som pozeral / skusal python (lebo vraj je vhodny pre zaciatocnikov). Myslim, ze vseobecne mam problem s tym, ze (napr. v pythone) ked som pozeral nejake tutorialy, tak sa tocili okolo toho, ze znazornovali jednoduche veci ako je pocitanie prikladov, printovanie textu na zaklade urcitych podmienok atd... a to by zvladol samozrejme aj de*il len so zakladnym, trochu technickym myslenim. Z praktickeho hladiska su to, ale bezvyznamne priklady a nikde som nenatrafil na tutorial, kde by to bolo vysvetlovane na nejakom komplexnom rieseni, ktore by uz malo aj nejake realne prakticke vyuzitie. No mozno je pes zakopany prave v tom nedostatku kreativity / neschopnosti predstavit si, ktore z tych jednoduchych prikazov mam pouzit na dosiahnutie zadania X, ktore by som potencialne dostal od klienta.

tak nevymyslejte svoje projekty, ale pomozte s open source projektem a fixujte chyby co vam nekdo zada. tak se zorientujete a kreativita se treba dostavi se znalostmi.

Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #12 kdy: 01. 05. 2024, 08:43:35 »
..... tutorialy, tak sa tocili okolo toho, ze znazornovali jednoduche veci ako je pocitanie prikladov, printovanie textu na zaklade urcitych podmienok atd... a to by zvladol samozrejme aj de*il len so zakladnym, trochu technickym myslenim. Z praktickeho hladiska su to, ale bezvyznamne priklady a nikde som nenatrafil na tutorial, kde by to bolo vysvetlovane na nejakom komplexnom rieseni, ktore by uz malo aj nejake realne prakticke vyuzitie....

Programování se naučíš právě tak že se naučíš tyto jednoduché příklady a začneš je prostě kombinovat mezi sebou. Python neumím ale u jiných jazyků se to prostě takto dělá. Naučiš je syntaxi, logiku, gui, pořádně prostuduji API, používání knihoven 3stran a různé činnosti(např. různé varianty přenosu v síti, práce s hw,práce se soubory, šifrování, zvuk, video, ) a začneš to mezi sebou kombinovat.  Prostě si vymysli nějaké sofistikované řešení a to nakóduj. Třeba si prostuduj šifrování a jeho ukládání přes sít nebo do souboru či zobrazit v gui, naprogramuj si vlastní skype, komprimátor dat,  přehrávač videí, atd.. Fantazii se meze nekladou

Re:Jaké online kurzy se vyplatí absolvovat?
« Odpověď #13 kdy: 01. 05. 2024, 08:50:03 »
Já bych začal u té kreativity - myslím, že není problém samotná kreativita, ale vymyslet si zadání pro svůj projekt. Pokud jste to ještě nikdy nedělal, je to stejné, jako když běžnému člověku dáte namalovat obrázek - zasekne se na tom, že neví, co vůbec namalovat. Když řeknete - namaluj kytku, tak alespoň něco vznikne.

Ideální je začít buď něčím, co člověka jinak baví (nesouvisejíc s IT) a nějaký prográmek by to vylepšil, nebo platformou, která člověku dá zadání. Doporučil bych třeba https://www.codewars.com/ - je možné vybrat si jazyk, úlohy jsou krátké (ze začátku) a jejich složitost je určená "výkonem" v předešlých zadáních... pokud tohle zaujme, tak je na dobré cestě vybrat si třeba nějaký open source projekt a zapojit se do něj.

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:Ake online kurzy sa oplati absolvovat?
« Odpověď #14 kdy: 01. 05. 2024, 09:44:50 »
Co sa tyka veku, mam 25, doteraz som pracoval (pracujem) skor ako "jednoduchy ajtak" pre beznych ludi, mensie firmy a riesim relativne jednoduche zalezitosti okolo Windows a mam mensie skusenosti s linux servermi.
Okrem webu som pozeral / skusal python (lebo vraj je vhodny pre zaciatocnikov). Myslim, ze vseobecne mam problem s tym, ze (napr. v pythone) ked som pozeral nejake tutorialy, tak sa tocili okolo toho, ze znazornovali jednoduche veci ako je pocitanie prikladov, printovanie textu na zaklade urcitych podmienok atd... a to by zvladol samozrejme aj de*il len so zakladnym, trochu technickym myslenim. Z praktickeho hladiska su to, ale bezvyznamne priklady a nikde som nenatrafil na tutorial, kde by to bolo vysvetlovane na nejakom komplexnom rieseni, ktore by uz malo aj nejake realne prakticke vyuzitie. No mozno je pes zakopany prave v tom nedostatku kreativity / neschopnosti predstavit si, ktore z tych jednoduchych prikazov mam pouzit na dosiahnutie zadania X, ktore by som potencialne dostal od klienta.

tak nevymyslejte svoje projekty, ale pomozte s open source projektem a fixujte chyby co vam nekdo zada. tak se zorientujete a kreativita se treba dostavi se znalostmi.

No to je teda napad. Zacatecnik, co neumi programovat, zacne s fixovanim bugu v nejake codebase, kterou nezna? To asi nedopadne dobre.