Nezmínil jste OS, ve výsledcích benchmarku vidím Debian 12.
Podle mého jste si skoro na všecko odpověděl sám :-)
Koukám že ten procík má "jenom" dva kanály RAM... slušný Xeon má čtyři nebo osm :-)
RAMky jste koupil nominálně 4800Mtps, deska podle datasheetu jede 4400 max...
Může být ještě rozdíl, jestli osadíte jeden nebo dva DIMMy na kanál (pokud deska při dvou DIMMech na kanálu sníží takt) = aby to nakonec nejelo v benchmarku rychleji, když necháte jediný DIMM na kanál. Ale může to jet naopak taky pomaleji, pokud řadič využije prokládání řádkových dekodérů ve více DIMMech na společném kanálu. Ten rozdíl by měl být pár procent.
"Subjektivně pomalý v konzoli"... to je trochu bizardní :-) Mně nezatížený linux na konzoli v shellu reaguje okamžitě na prakticky libovolně starém CPU včetně všelijakých ATOMů a Vortexů. Ještě abych já jakožto trapný wetware byl schopen pozorovat latence obsluhy konzole... Pokud to myslíte tak, že srovnáváte svižnost nějakých výpočetních úloh jak to odsejpá, třeba kompilaci kernelu, ve srovnání "s jiným systémem", tak to už ale nesrovnáváte konzolu, srovnáváte celý systém. Například jste se nepochlubil, co tam máte za diskový subsystém.
Napadá mě, zkusit zakázat hlubší C-stavy. Povolit třeba C1/C1e, ale hlouběji nikoli. Svého času asi 8 generací před Vaším procesorem se to dělo v grubu pomocí zaklínadla intel_idle.max_cstate=1, ale rozhodně nechci tvrdit, že toto funguje i na Vašem CPU :-) Taky bych zmínil, že toto šlo na mnoha motherboardech konfigurovat v BIOS SETUPu, někde okolo vlastností CPU nebo power managementu. Pozor, zvedne Vám to idle spotřebu. Ale mohlo by se to pak víc hejbat.
Znáte utility jako
turbostat a cpupower ? Pravda je, že na moderních big.LITTLE Intelech jsem je ještě nepoužil, možná bude potřeba hodně čerstvá verze. A nechci tvrdit, že tam najdete nějaké konkrétní moudro, spíš jenom přehled o dostupných frekvencích a C-stavech.
Mimochodem, kde se Vám pohybují teploty CPU? Jak je vidí senzor coretemp.
Taky bych možná zkusmo navrhl, dát na cmdline "mitigations=off". To bejvala potenciálně slušná brzda na procesorech, kterých se to týkalo - ale pokud Váš procesor má tyhle problémy vyřešené v hardwaru, mohl by být výsledek tohoto zaklínadla čistá nula.
Pokud se týče storage, doporučil bych třeba "iostat 2" z balíku sysstat (pro základní náhled, co se tam děje). A mountovat oddíly s opšnou noatime. A pak jsou nějaké laditelné čudlíky pod kapotou, co se týče write-back bufferingu:
dirty_ratio, dirty_background_ratio a tak. Latenci způsobenou pomalým diskem samozřejmě pocítíte hlavně při nějaké reálné zátěži, nikoli v benchmarku soustředěném na CPU.
Pokud se týče latencí různých procesů, zkuste latencytop jestli se dobře pamatuju. (Takových toolů je víc.)
Správně zmiňujete dva druhy CPU jader. Máte-li možnost v BIOSu, schválně zkuste spekulativně zakázat všechna úsporná jádra. Ušetříte trochu topného výkonu, který by Vám pokročilý power management poté měl přenechat pro zbývající "plnotučná" jádra. Taky ušetříte dost drbání na hlavě scheduleru (ano všiml jsem si, umíte přiřadit procesu jádro natvrdo.) A dále, plnotučná jádra by měla umět HT. Zkuste ho schválně taky před benchmarkem zakázat - výsledkem by mohl být lepší výsledek v benchmarku pro single-core zátěž.
Jinak ad pomalost obecně... vrtá mi hlavou, co ještě by na tom třeba BIOS mohl zvorat.
Jak vypadají /proc/interrupts ?
Nedržkuje třeba kernel při startu do dmesg, že musel nějaký IRQ source uškrtit, protože není řádně obsloužen?
Pokud to BIOS umí, tak spekulativně zakázat PCI-e ASPM... opět to trochu zvedne spotřebu, ale mohlo by to nepatrně ulevit od nějakých latencí ze strany periferních zařízení. (Tuším driver síťovek Intel jednu dobu ASPM na síťovkách šmahem vypínal, protože to bylo rozbité.) Z poslední doby si nevybavuju, že by mě zrovna ASPM někde pokousalo. Vlastně to obvykle už nejde ani vypnout.
Jan Fikar zmiňuje PL1/PL2: tyhle power-levely se dají v některých BIOSech konfigurovat. Jde o konfigurovatelné omezení spotřeby. Podle toho pak jede dnešní přechytralý power management procesoru = bude Vám škrtit frekvence. Viz opět turbostat a spol.
Tuším taky vídám v některých BIOSech na moderních CPU možnost, jet CPU power management autonomně v režii HW (CPU), nebo ho přenechat postaru operačnímu systému. Relevantní zkratky jsou snad HWP a RAPL. Pokud necháte powermanagement "postaru operačnímu systému", tak by se měl chytit
ovladač intel_pstate, který pak jede podle nastaveného "profilu". Resp.
podle aktuální dokumentace se zdá, intel_pstate umí nechat HWP zapnuté a jenom mu říct žádaný režim (powersave / performance). V tom případě se zřejmě HWP řídí PL nastaveným v BIOSu... ? Nezkoumal jsem to... tyhle věci se v kernelu i v hardwaru v průběhu let postupně mění.
Ještě ohledně těch power-limitů... vídám to omezené v pasivních počítačích (s moderními Intel CPU) s napájením 24V. Když ten limit zvednu, a dám CPU za uši, občas shoří tavná pojistka v přívodu, která s předchozími generacemi téže modelové řady vždycky přežila...