Znaky Švarc systému

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #60 kdy: 14. 02. 2024, 11:03:56 »
Jsem icar, a rohodne nemam pocit, ze by me nekdo vykoristoval.

Mozna bude lepsi, kdyz se budete starat o sebe.


jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #61 kdy: 14. 02. 2024, 11:05:10 »
... pod 100k nevstávají z postele...
Ehm ... 100k je aktuelne +- prumer v IT. Takze ICar musi fakturovat nejmene 130, aby na tom nebyl hur.

Za 40k ti prodam 20hodin sveho casu, mas zajem?

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #62 kdy: 14. 02. 2024, 11:07:11 »
Ty firmy si běžně dávají inzeráty "Hledáme programátora dlouhodobě na fulltime na IČ za 40k". Jestli tohle někomu přijde normální, tak to je mi líto.

Neznam jedinou.

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #63 kdy: 14. 02. 2024, 11:10:02 »
Jsem icar, a rohodne nemam pocit, ze by me nekdo vykoristoval.

Opravdu osvč? Nebo jen "nezaměstnanec" u jedné firmy? Tak se taky pozná švarc, tzn. nelegální práce (zákon č. 435/2004) a asi bych se tím veřejně moc nechlubil..
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #64 kdy: 14. 02. 2024, 11:13:42 »
Vy jste temi icari frustrovan. To bude hodne hluboka antipatie a zavist.


martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #65 kdy: 14. 02. 2024, 11:15:42 »
Ty firmy si běžně dávají inzeráty "Hledáme programátora dlouhodobě na fulltime na IČ za 40k". Jestli tohle někomu přijde normální, tak to je mi líto.

Neznam jedinou.

Například rychlé proklikání startupjobs:
Fulltime, 32 000 Kč - 52 000 Kč, na IČ
https://www.startupjobs.cz/nabidka/73083/manual-end-to-end-tester

Je jich dost.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #66 kdy: 14. 02. 2024, 11:17:31 »
Od kdy je manualni tester “programator”?

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #67 kdy: 14. 02. 2024, 11:22:06 »
úplně přesně tenhle absurdní "argument" jsem čekal :D

O tom tady není řeč. Tady jde o to, že ta nabídka je jasně psaná na fulltime pro jednu firmu na ič + poskytnou vybavení i zadotujou pracovní místo/stůl.
Prostě nabídka upřímně zveřejněná s tím, že je to čistokrevný švarc.
A za 30-40 k na švarc, to je to, o čem jsem původně psal. Kdo by do toho šel si to spočítat opravdu neumí.  Ne všichni v IT jsou seniorní programátoři. Plus švarcová rakovina bují třeba i ve stavebnictví.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #68 kdy: 14. 02. 2024, 11:25:24 »
Vy jste temi icari frustrovan. To bude hodne hluboka antipatie a zavist.
Opět je tam ten stejný překlep.. 
Jesm frustrovám firmami, které veřejně nabízejí nelegální práci a získávají tím výhody oproti slušným firmám.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Maor

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #69 kdy: 14. 02. 2024, 12:45:46 »
Opravdovej švarc za 40K je blbost. Firma za rok ušetří kolik cca 40K?  A zaměstnanec na švarc nedostane víc než na HPP.

Na druhou stranu, pokud člověk vezme 2-3 takové zakázky najednou, což jako OSVČ může udělat bez souhlasu firmy (zaměstnanec musí mít souhlas firmy, aby mohl pracovat i jinde) může si vyfakturovat přes 100K. Za ty prachy jsou to stejně nekvalifikované práce, kterou zvládne dělat člověk po večerech z hospody mezi desátym a patnáctym pivem.

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #70 kdy: 14. 02. 2024, 13:04:17 »
Opravdovej švarc za 40K je blbost. Firma za rok ušetří kolik cca 40K?  A zaměstnanec na švarc nedostane víc než na HPP.
... krát 20 "nezaměstnanců" ...   
Dával jsem odkaz na inzerát, pro mnohé je to běžná realita. Viděl jsem i v praxi.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

JurajP

  • ****
  • 340
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #71 kdy: 14. 02. 2024, 13:43:18 »
nevidim nic zleho na svarce. mozte to robit aj vy a nie zavidiet. ked suhlasia obe strany, ze im to tak bude vyhovovat, v com je problem? ja pracujem na ICO a nemam pocit, ze by som bol vykoristovany. Ze nemam nejaky green budget od firmy, alebo nejaky personal budget? no to mi je u zadeke, ked dostanem vo svojej podstate mozno o 1000e naviac oproti TPPckarovi

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #72 kdy: 16. 02. 2024, 14:21:58 »
Problem je zavist. Ty v zasade neplatis dane zatimco zamestnanec v celkovem souctu da statu 60% prijmu. Bohuzel zavist je svinstvo a tak volaji at jsi taky brutalne zdanen misto, aby chteli mensi stat pro vsechny.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #73 kdy: 16. 02. 2024, 16:11:57 »
Sem si nejak nevsim ze by zivnostnici neplatili dane. A co se tyce zdravotniho, tak tam utrati mene nez odvedou, narozdil od zamestnancu (jak potvrdily pojistovny po te, co nekteri sudruzi zacli vykrikovat jak zivnostnici plati malo). Duchody pak dostanou prave takove, kolik na ne odvadi = typicky nizsi nez zamestnanci.

Zato jim nikdo negaramtuje ani plat, ani nevyhoditelnost, ani nemaji placene dovolene, placene marodeni, placene obedy ...

Ale chapu ze 95% lidi nezvladne 1+1.

Re:Znaky Švarc systému
« Odpověď #74 kdy: 16. 02. 2024, 16:52:43 »
Danove zatizeni IT OSVC pri vydajich pausalem je oproti zamestnancum smesne (zdravotni a socialni jsou soucast danove zateze, z definice to neni nic co by vykazovalo znaky pojisteni). Delal jsem / delam oboji a ciste z hlediska toho jak cloveka okrada stat je to drasticky nepomer. Vubec nehodnotim (ne)vyhodnost tech ostatnich aspektu ktera je individualne velmi subjektivni. A uz vubec nevolam po zvyseni danove zateze zivnostniku/podnikatelu, naopak volam po snizeni dani vsem.
Děkuji za možnost editace příspěvku.