Cena modrého Turrisu

modnar

Cena modrého Turrisu
« kdy: 01. 01. 2024, 13:35:52 »
Citace
Nechám to tu ještě kvasit do neděle 7.1.2024 a pak to s nejvyšším příhozem dohodnu.
Dostat neco zadarmo a pak to prodat za penize, to se pozna jaky jsi charakter Martine..


RDa

  • *****
  • 2 646
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2024, 14:40:16 »
Citace
Nechám to tu ještě kvasit do neděle 7.1.2024 a pak to s nejvyšším příhozem dohodnu.
Dostat neco zadarmo a pak to prodat za penize, to se pozna jaky jsi charakter Martine..

To co pro nekoho je bezcenna vec, muze mit pro druheho uzitek, ktery dokaze kvantifikovat nabidkou.

O charakteru se da diskutovat, az budeme vedet jak Martin ziskane penize utrati :D

Vutak

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #2 kdy: 01. 01. 2024, 16:53:17 »
Citace
Nechám to tu ještě kvasit do neděle 7.1.2024 a pak to s nejvyšším příhozem dohodnu.
Dostat neco zadarmo a pak to prodat za penize, to se pozna jaky jsi charakter Martine..

Proč by měl být Martin špatný charakter? Něco inzeruje a my tady dobrovolně nabízíme cenu, za jakou to chceme. Jestli to dostal zadarmo, koupil nebo vyhrál v kartách snad není důležité. Pokud to není kradená věc, to by bylo něco jiného  :o

modnar

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #3 kdy: 01. 01. 2024, 20:57:19 »
Citace
Něco inzeruje..
Citace
bezcenna vec..
Neverim vlastnim ocim panove. Co je to za zarizeni a k jakemu ucelu bylo darovane vi kazdy hlupak. To, ze ho martin prodava a vy to jeste obhajujete je, jak bych to rekl, takova ta kasicka ceska malost. Ovsem z technickeho, profesionalniho pohledu..

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #4 kdy: 01. 01. 2024, 21:39:33 »
Řekl bych, že je to o úhlu pohledu.

Považuji se za příznivce projektu Turrisu, fandím CZ.NICu v jeho snahách v tomto směru. Pár Turrisů  vlastním. Ale, že bych potřeboval někoho hejtit, když se rozhodl Modráka "vydražit", to by mě nenapadlo.

Klidně si můžeme vyříkat svůj pohled, ale bylo by fajn, kdyby to bylo v duchu tolerance a bez fanatismu.

Páč, kdybych to přehnal do extrému, tak kdo nám dává "právo" cokoliv vlastnit a prodávat?
Vždyť jsme tu společně na kusu šutru, který letí vesmírem. Za tu "Zážitkovku" a vše co k ní patří jsme nezaplatili ani tu korunu. Tak jaképak vlastnictví...

PS: (Začínám si myslet, že příspěvku týkající se Turrise jsou začarované a nepochopitelným způsobem sbírají desítky příspěvků a tisíce shlédnutí.)


Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #5 kdy: 02. 01. 2024, 09:24:13 »
Tak Turris měl hodnotu okolo 10 000 Kč a pokud se nepletu, původně ho měli uživatelé jen pronajatý (nechce se mi hledat smlouvu). Z toho je potřeba vycházet, takže je zde nějaká výchozí hodnota, která se sice časem blíží k nule, ale pořád je to funkční zařízení, k teré i po těch letech stále může sloužit původnímu účelu. Navíc je to rarita, protože v první seriii se jich udělalo jen tisíc a v druhé snad taky.

Osobně jsem před pár lety koupil Modrák 1.1 za něco málo přes tisíc korun, Dnes už se dá za něco o málo více pořídit Omnia.

Občas se nějaký Modrák objeví na bazoši či na Aukru a vůbec by mne nenapadlo si o prodejci myslet něco negativního.

RDa

  • *****
  • 2 646
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #6 kdy: 02. 01. 2024, 10:22:47 »
Tak Turris měl hodnotu okolo 10 000 Kč a pokud se nepletu, původně ho měli uživatelé jen pronajatý (nechce se mi hledat smlouvu).

Pokud je to tato smlouva, tak zarizeni po 3 letech mel vratit (bod 7.4) - pokud se nerozhodl ho odkoupit za kacku (bod 7.7):

https://project.turris.cz/media/uploaded/Turris-smlouva_se_zakaznikem_verze2.pdf

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #7 kdy: 02. 01. 2024, 11:04:06 »
No tak si ho odkoupil, výchozí hodnotu známe. To, že si něco mohu odkoupit za zůstatkovou účetní hodnototu přece neznamená, že je to hodnota reálná.

Projekt Turris nebyl o routerech zadarmo. Nájemce měl nějaké povinnosti a musel splnit nějaké podmínky. Navíc byl Turris občas problémový, má dost vysokou spotřebu, atp. Řada lidí dokonce dospěla k názoru, že je to zadarmo drahé.

Každopádně komentáře typu "měl si to zadarmo, chci to zadarmo" jsou úplně mimo. To je jako když bych nesměl prodat třeba starý firemní telefon, který mi firma ponechala.

O prodeji vyřazeného firemního HW, o který se tu spousta lidí pere, ani nemluvě.

Chybu udělal prodejce jedinou, že to nehodil na Aukro, a oslovil místní komunisty.

modnar

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #8 kdy: 02. 01. 2024, 11:44:39 »
Citace
Každopádně komentáře typu "měl si to zadarmo, chci to zadarmo" jsou úplně mimo.
To jsi si ovsem vymyslel a tahat do toho kominismus to je uplne mimo. Nikdo nevi jakym zpusobem tazatel zarizeni nabyl. Prodat ho muze za co chce, nikdo mu nebrani.

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #9 kdy: 02. 01. 2024, 12:45:02 »
Nikdo nevi jakym zpusobem tazatel zarizeni nabyl.

Ve slušné společnosti se předpokládá, že prodávající není zloděj, podvodník ani jiný lump. Když někdo prodává server, který nový stojí stovky tisíc, také nepředpokláádm, že je kradený.

a tahat do toho kominismus to je uplne mimo.

Naopak, projevuje se zde prachsprostá závist těch, kteří nemají a rádi by si k nečemu přišli. Stejná mentalita jako při znárodňování - kdo nám nedá svůj majetek je lump.

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #10 kdy: 02. 01. 2024, 17:23:42 »
Neverim vlastnim ocim panove. Co je to za zarizeni a k jakemu ucelu bylo darovane vi kazdy hlupak. To, ze ho martin prodava a vy to jeste obhajujete je, jak bych to rekl, takova ta kasicka ceska malost. Ovsem z technickeho, profesionalniho pohledu..
Hmm, ja teda tu 'malost' vidim ve vsech tvych postech v tomhle tematu. V kazdem dalsim je o kousicek vetsi :-)
Ale nic ceskeho v tom neni, zavist a hloupost nezna hranic.

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #11 kdy: 02. 01. 2024, 21:52:52 »
A že jsem tak smělý, co kvasí? A je modnar (první příspěvatel) si jistý, že si to ten tajemný Martin bez reference přečte? (Už jsem našel, že jde o referenci ze sekce Bazar)
Je snad modrý turris slon ve místnosti / krám v racku / zadarmo drahý / posvátná kráva / otloukánek ?
« Poslední změna: 02. 01. 2024, 21:57:24 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #12 kdy: 03. 01. 2024, 08:20:25 »
Fakta: Modrý Turris dostali lidi (včetně mě) do nájmu na tři roky za cenu nějakých povinností. Po této době se mohl router vrátit nebo odkoupit za korunu. Nechci kecat, nepamatuju si to, ale tuším, že tu korunu za nás dal ředitel NIC.CZ (nebo šel ten router do pronájmu za korunu a tuhle korunu za nás dal ředitel?). Tak jako tak peněžní hodnota routeru pro člověka, který ho poté vlastnil, byla maximálně 2 Kč.

Měly by se tedy modré routery Turris prodávat za 1 Kč (polovina hodnoty, kterou za něj vlastník dal) nebo dokonce zadarmo? Nebo se budeme odrážet od hodnoty, kterou určil NIC.CZ? To tuším bylo přibližně 12 tisíc a drobné... Proč tolik, když je to takovej šrot (slyším od některých diskutujících)? Co třeba vzít v úvahu vlastní výzkum a vývoj stejně tak jako malou sérii? Někdo to musel dát dohromady, někdo musel zaplatit součástky, výrobu plošných spojů, výrobu krabičky atd. A kolik šlo do vývoje samotného, to si já nedovedu představit. Takže cena 12 tisíc mi ve finále na de facto prototypovou nebo beta-testing řadu přijde ok. Měl by se tedy modrý Turris prodávat třeba za 5 tisíc (cca 40% původní ceny dle NIC.CZ)? nebo třeba za 3000 (cca 20% původní ceny)?

Ve finále jsou tyhle dohady kompletně mimo mísu. Proč? Protože je to funkční router, tedy má užitečnou hodnotu. A pak už je na prodávajícím, jak tuto hodnotu vidí on, a taky na kupujícím, kolik za tu hodnotu je ochotný dát. Já bych svůj neprodal (pořád funguje perfektně, takže nemám důvod prodávat). A kdybych kupoval, tak jsem ochotný dát litr, kdybych měl sentimentální chvilku, tak možná 1500. I tak je to pro mě dost, protože router momentálně ani nesháním/nepotřebuju. Ale hodnotu pro mě jako kupujícího by prostě měl těch 1000 korun. Někomu se to nelíbí? To je mi jedno :) Jsou to moje peníze. Někdo jiný utráci třeba za cigára nebo chlast, někdo sype litr měsíčně do předplatných Netflixu, Disney+ apod.... a co je MNĚ po tom? To jsou vaše/jejich peníze, dělejte s nima co chcete :) A já se svýma budu nakládat taky tak.

A pokud někdo má pocit, že jeho Turris má hodnotu půl milionu a za míň ho neprodá, tak ať. Co je mi po tom? Já ho od něj za půl milionu nekoupím a tím to pro mě skončilo.

Re:Cena modrého Turrisu
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2024, 12:22:38 »
A že jsem tak smělý, co kvasí? A je modnar (první příspěvatel) si jistý, že si to ten tajemný Martin bez reference přečte? (Už jsem našel, že jde o referenci ze sekce Bazar)
Puvodne to vsechno bylo primo ve vlakne toho inzeratu, moderatori to selektivne vyhodili sem na smetiste. Trosku matouci ale rozumne.