Má Python budoucnost?

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #135 kdy: 11. 05. 2016, 01:07:44 »
Uz sme dosli medzicasom na to, ci ma python buducnost?

Inak k tomu facebooku a php - to ich php ma spolocny iba jazyk a kniznicu. Po prve na php spravili kompiler, potom vm a podruhe uz maju nejaky vlastny typovy jazyk. Oni do toho museli uz vrazit take prachy, ze si mohli vyvijat ten web rovno v C++ (alebo assembleri :D).

tralala bud rad, ze si nezazil: -ja si musim pisat testy -co vy neviete programovat? ehm..

Tak ale Facebook si to může dovolit. Na druhou stranu to je hezký příklad toho, jak relativně malý projekt (Facebook na úplném začátku) začne s PHP a poté, co se rozroste, se hledají cesty, jak ze špatného rozhodnutí ven. Facebook je hodně extrémní případ, ale názorný, překladač z PHP do C++ se nevyplatí psát jen tak někomu.


Ivan Nový

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #136 kdy: 11. 05. 2016, 06:37:48 »
Uz sme dosli medzicasom na to, ci ma python buducnost?

Inak k tomu facebooku a php - to ich php ma spolocny iba jazyk a kniznicu. Po prve na php spravili kompiler, potom vm a podruhe uz maju nejaky vlastny typovy jazyk. Oni do toho museli uz vrazit take prachy, ze si mohli vyvijat ten web rovno v C++ (alebo assembleri :D).

tralala bud rad, ze si nezazil: -ja si musim pisat testy -co vy neviete programovat? ehm..

Tak ale Facebook si to může dovolit. Na druhou stranu to je hezký příklad toho, jak relativně malý projekt (Facebook na úplném začátku) začne s PHP a poté, co se rozroste, se hledají cesty, jak ze špatného rozhodnutí ven. Facebook je hodně extrémní případ, ale názorný, překladač z PHP do C++ se nevyplatí psát jen tak někomu.
No tak ono přepsat Facebook a napsat překladač to vyjde tak nastejno. Za tím spíše bude příchylnost k PHP. Chtěli, aby to zůstalo v PHP.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #137 kdy: 11. 05. 2016, 07:10:45 »
No, ale kischtoknizka nepouziva PHP, maji ten svuj vlastni jazyk Hack. Co se tak z rychliku divam, tak to pridava spoustu veci ze staticky typovanych jazyku - typove anotace, generiky, nullable typy.

PHP nemam vubec rad. Je to cele placane za behu clovekem bez CS znalosti - neschopny parser*, otresne pojmenovani a obcas i funkcnost standardni knihovny, obcasne nestandarni chovani operatoru, ktere v zajmu zachovani zpetne rozbitosti zustalo v jazyce, ikdyz sam autor uznal chybu.



Pokud neverite tak: http://www.phpsadness.com/ https://www.reddit.com/r/lolphp https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

*: Jsem na jeho bugy narazil i v projektiku o nejakych 100 radcich jednoducheho kodu - napr. zavolat metodu na nove vytvorene instanci nelze s libovolnym poctem zavorek, instance se prece musi se ulozit do promenne a az pak volat metoda, to da rozum. Takove esotericke chovani prece PHP nebude podporovat ;D.

Ivan Nový

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #138 kdy: 11. 05. 2016, 09:15:10 »
No, ale kischtoknizka nepouziva PHP, maji ten svuj vlastni jazyk Hack. Co se tak z rychliku divam, tak to pridava spoustu veci ze staticky typovanych jazyku - typove anotace, generiky, nullable typy.

PHP nemam vubec rad. Je to cele placane za behu clovekem bez CS znalosti - neschopny parser*, otresne pojmenovani a obcas i funkcnost standardni knihovny, obcasne nestandarni chovani operatoru, ktere v zajmu zachovani zpetne rozbitosti zustalo v jazyce, ikdyz sam autor uznal chybu.



Pokud neverite tak: http://www.phpsadness.com/ https://www.reddit.com/r/lolphp https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

*: Jsem na jeho bugy narazil i v projektiku o nejakych 100 radcich jednoducheho kodu - napr. zavolat metodu na nove vytvorene instanci nelze s libovolnym poctem zavorek, instance se prece musi se ulozit do promenne a az pak volat metoda, to da rozum. Takove esotericke chovani prece PHP nebude podporovat ;D.

PHP se řídí jen jediným zákonem, jazyk musí být praktický. Proto nasává vše praktické z aktuálně modních jazyků. Tu z C, tu z Perlu, tu z Javy, tu z Pythonu, ... a na vás záleží, jak konzistentní jazykovou směs z toho vytvoříte, každý jazykový projev je totiž obrazem vaší vnitřní disciplíny, ne jen gramatiky jazyka :-) A to už tak u jazyků bývá, i česky můžete mluvit jako afroameričan :-)))

Osobně ale dávám přednost Pythonu, představuje pro mě výzvu, dělat věci pythonicky, to je jako česky psát v hexametrech :-)))

andy

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #139 kdy: 11. 05. 2016, 12:33:25 »
Problem je, ze pythonovych (resp javovych) zakaziek tolko nenajdete. Mala firmicka si radsej nahodi na web wordpress a zaplati par eur nejakemu studentovi ktory im to nastavi. Java pre mna znamena sediet v nejakej moloch institucii a v poslednej dobe ma to prestalo bavit. Mam pocit, ze tam dreveniem..


eee

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #140 kdy: 11. 05. 2016, 15:25:56 »
Pythoh samozrejme budoucnost ma. Je to vyborny a prakticky jazyk, ktery se hodi na radu ruznych ukolu. Od pokrocilejsich shellovych skriptu, pres webove a gui aplikace az po skriptovani aplikaci jako je gimp nebo office.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #141 kdy: 11. 05. 2016, 16:33:41 »
*: Jsem na jeho bugy narazil i v projektiku o nejakych 100 radcich jednoducheho kodu - napr. zavolat metodu na nove vytvorene instanci nelze s libovolnym poctem zavorek, instance se prece musi se ulozit do promenne a az pak volat metoda, to da rozum. Takove esotericke chovani prece PHP nebude podporovat ;D.

Proto se píší testy, aby takové špeky vývojář odhalil co nejdříve. Také jsem už několikrát narazil na nezvyklé priority v ternárním operátoru, ale testy to včas odhalily a závorky spravily.

David

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #142 kdy: 11. 05. 2016, 17:55:57 »
Python je podle mě dobrej na různý skriptování, pokud začínáš, klidně do něj jdi. Co se týče webů, několik let dělam v PHP. Python považuju za líp navrženej jazyk než PHP, ale na druhou stranu má (minimálně u nás) horší ekosystém - menší poptávka, hůř seženu parťáka, malá komunita a podpora ze strany hostingů. A Python pro mě nemá zas nějakou velkou featuru, abych měl důvod přecházet. S PHP+frameworkem se dá celkem dobře žít. Spíš typuju, že rozsáhlý projekty mě beztak dovedou ke staticky typovanýmu jazyku (C#/java) ať už budu dělat v Pythonu nebo v PHP.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #143 kdy: 11. 05. 2016, 18:19:26 »
Spíš typuju, že rozsáhlý projekty mě beztak dovedou ke staticky typovanýmu jazyku (C#/java) ať už budu dělat v Pythonu nebo v PHP.

Statické typování se do PHP vkrádá již nějakou dobu, takže ho nebudeš muset opouštět ani v rozsáhlých projektech.

To statické typování však nemá zase tak velký přínos, jak se o něm mluví. Občas i zbytečně hází klacky pod nohy.

BoneFlute

  • *****
  • 1 983
    • Zobrazit profil
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #144 kdy: 11. 05. 2016, 18:20:42 »
To statické typování však nemá zase tak velký přínos, jak se o něm mluví. Občas i zbytečně hází klacky pod nohy.

Blbost.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #145 kdy: 11. 05. 2016, 18:41:22 »
To statické typování však nemá zase tak velký přínos, jak se o něm mluví. Občas i zbytečně hází klacky pod nohy.

Blbost.
Blbost to sice je, ale přinejmenším je korektní poznamenat, že existují i špatné implementace statického typování.

memester

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #146 kdy: 11. 05. 2016, 18:59:55 »
python se dobre cte
kod je kratky - vysoka produktivita prace
dobra podpora napric platformama
tuna zajimavych uzitecnych knihoven

jak muze nekdo pochybovat o jeho budoucnosti?

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #147 kdy: 11. 05. 2016, 19:25:35 »
python se dobre cte
kod je kratky - vysoka produktivita prace
dobra podpora napric platformama
tuna zajimavych uzitecnych knihoven

jak muze nekdo pochybovat o jeho budoucnosti?

Přesně tak. Sice jsem v něm nějakou dobu hledal interface, ale pak jsem zjistil, že i ten ducktyping má své kouzlo.

javaman

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #148 kdy: 11. 05. 2016, 19:59:28 »
Jak se teda programuje bez interface? Podle mě pak jsou z toho jen takové malé skriptíky bez architektury.

Rychlý vývoj je také nesmysl, protože vývoj je jen z malé části o psaní kódu.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #149 kdy: 11. 05. 2016, 20:05:21 »
kod je kratky - vysoka produktivita prace

Na skole jsme meli nejaky projekt v Pythonu a zazil jsem pravy opak. Byl jsem zvykly na Scalu a Python byl hrozne ukecany, funkcionalne se v nem skoro nedalo ani psat. Uznavam, ze s nim mam malo zkusenosti (a po tomto zazitku se k nemu urcite nevratim), ale nasel jsem pomerne dost kritiky i od zkusenejsich, napr. http://stackoverflow.com/questions/1017621/why-isnt-python-very-good-for-functional-programming. Uz jen ten zapis lambdy byl na odstrel.

dobra podpora napric platformama
tuna zajimavych uzitecnych knihoven
No, to ale v Jave, PHP i NodeJS mate taky. A rekl bych, ze Jave se knihovnami nemuze rovnat snad nic.

jak muze nekdo pochybovat o jeho budoucnosti?

Na poli skriptovacich jazyku jeho misto chapu. Jinde, napr. u tech opravdovych webu, moc ne. Ale tam ostatne nechapu ani ten NodeJS nebo PHP - udrzovat to musi byt opravdu zazitek.

*: Jsem na jeho bugy narazil i v projektiku o nejakych 100 radcich jednoducheho kodu - napr. zavolat metodu na nove vytvorene instanci nelze s libovolnym poctem zavorek, instance se prece musi se ulozit do promenne a az pak volat metoda, to da rozum. Takove esotericke chovani prece PHP nebude podporovat ;D.

Proto se píší testy, aby takové špeky vývojář odhalil co nejdříve. Také jsem už několikrát narazil na nezvyklé priority v ternárním operátoru, ale testy to včas odhalily a závorky spravily.

Tak ono lze programovat i v nejakem tom Brainfucku, ale proc si volit spatny jazyk a pak to vyvazovat testy/casem/nervy, kdyz jsou lepsi alternativy? Prislo me absurdni, ze jsem narazil na bug parseru, kdyz jsem poprve lepil dohromady par trid a ten projektik byl tak smesne maly.

Par vychytavek PHP (vycuc z /r/lolphp):

Uprimne nechapu, jak nekdo muze obhajovat takto neprofesionalne vyvijeny jazyk. Co me zarazi, ze mel tolik casu napravit chyby, ale oni radeji pridavaji dalsi. Napr. takovy JavaScript jde opracnou cestou - postupne se jazyk zlepsuje.