Letos platím přes milion na daních jako OSVČ

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #15 kdy: 16. 04. 2024, 13:08:42 »
Financovani celyho tohodle statu tahne stredni trida tim, ze nema moznost optimalizovat dane.


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #16 kdy: 16. 04. 2024, 13:57:23 »
Financovani celyho tohodle statu tahne stredni trida tim, ze nema moznost optimalizovat dane.
To je pravda pouze částečně. Může je platit jinde...

k0k0t

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #17 kdy: 16. 04. 2024, 13:57:35 »
Citace
Ja jsem delal na ICO za...
To je pravda, ale předpokládám, že jste věděl, do čeho jdete. Zase máte na své straně (ač možná teoretickou) ochranu ZP, benefity, jistou dovolenou atd. Určitě jsou takové firmy, co tohle dělají i pro IČO, ale já jsem zažil zejména "umíme oboje, ale pokud chceš IČO, řeš si dovolenou a benefity sám, nedáme ti nic" (HW někdy chtěli poskytnout, ale já obvykle chci dělat na vlastním).

vedel jsem presne do ceho jdu :D  (Je mi 45). Ja vim dobre co obnasi OSVC, taky s.r.o a to jak nejen v CZ ale i na SK a v UK a ze to je peknej stres pokud clovek opravdu podnika a ne ze jenom posle 12 faktur rocne stejne firme.

Citace
Já si vždy nechávám něco straqnou právě pro zaplacení daní apod.

Souhlas.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #18 kdy: 16. 04. 2024, 14:06:43 »
Citace
Citace
Já si vždy nechávám něco straqnou právě pro zaplacení daní apod.
Souhlas.

Taky souhlas. Ja si vzdycky dane na ICO pocital cca predem. Vedel jsem, kolik mam ve smlouve, kolik muze byt max nejaky bonus. Vedel jsem, jake mam zalohy - kdyz jsem byl ICO prvni rok, mel jsem minimalni, takze jsem vedel, ze to budu muset vsechno dotahnout, az podam danove priznani.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #19 kdy: 16. 04. 2024, 15:10:37 »
Citace
Citace
Já si vždy nechávám něco straqnou právě pro zaplacení daní apod.
Souhlas.

Taky souhlas. Ja si vzdycky dane na ICO pocital cca predem. Vedel jsem, kolik mam ve smlouve, kolik muze byt max nejaky bonus. Vedel jsem, jake mam zalohy - kdyz jsem byl ICO prvni rok, mel jsem minimalni, takze jsem vedel, ze to budu muset vsechno dotahnout, az podam danove priznani.


Taky souhlas. Když jsem býval OSVČ, dával jsem automaticky stranou 20% “na stát” abych měl na doplatky a na placení záloh bez ohledu na cashflow. Obvykle mi něco málo po podání přiznání zbylo jako “jarní prémie” 😆


Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #20 kdy: 16. 04. 2024, 16:30:47 »
Loni jsem si nabalil tři projekty a v průměru jsem za měsíc dohromady fakturoval něco přes 400.000 Kč.

To neni mozny, lopaty vedle pisou, ze kdo rika, ze vydela vic nez 130.000 CZK mesicne, tak lze :P

Tak ony to nemyslí zase tak špatně. Píše, že pracoval od rána do noci, čili tak nějak furt (což ty "lopaty" a co si budeme namlouvat, ani běžně pracující lidé v běžné konverzaci neřeší což naprosto chápu). Protože to tak většina lidí nedělá protože to většina lidí nemá zapotřebí. Což taky naprosto chápu. (Já taky ne.)
« Poslední změna: 16. 04. 2024, 16:35:31 od Martin Poljak »

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #21 kdy: 16. 04. 2024, 16:34:13 »
Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.

Co kdo pokřivuje? Jen ať bují. Třeba my děti vzděláváme doma případně v soukromých zařízeních, státu šetříme cca 500 000 Kč ročně na příspěvcích školám, školkám, jídelnám a družinám a nevrací mi z toho skoro nic a hodlá od příštího roku vracet ještě méně. Takže tohle mě má dojímat? Jsem rád za každou korunu, kterou nedostane. Narovnávat cokoliv můžeme až se stát přestane obecně chovat jako loupežník. Do té doby se ani na švarc systém, ani řemeslníků na faktury ptát fakt nebudu.
« Poslední změna: 16. 04. 2024, 16:36:37 od Martin Poljak »

mhepp

  • ***
  • 152
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #22 kdy: 16. 04. 2024, 16:44:41 »
Podle mě nejsou špatně daně OSVČ, ale to, že tady bují švarc, který celý ten vztah pokřivuje, ať už začít vynucovat zákony nebo udělat oficiální podobu OSVČ jako zaměstnanec, kde budou daně vyrovnanější s HPP.

Co kdo pokřivuje? Jen ať bují. Třeba my děti vzděláváme doma případně v soukromých zařízeních, státu šetříme cca 500 000 Kč ročně na příspěvcích školám, školkám, jídelnám a družinám a nevrací mi z toho skoro nic a hodlá od příštího roku vracet ještě méně. Takže tohle mě má dojímat? Jsem rád za každou korunu, kterou nedostane. Narovnávat cokoliv můžeme až se stát přestane obecně chovat jako loupežník. Do té doby se ani na švarc systém, ani řemeslníků na faktury ptát fakt nebudu.

A ještě ty (naše) prachy použije proti občanům.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #23 kdy: 16. 04. 2024, 17:52:54 »
Citace
Ja jsem na HPP a stat si veme bratru 44% z nakladu zamestnavatele na pozici.
to su ale naklady zamestnavatela, teba to nestoji ani cent. Takze treba pocitat realne, co ti zoberie z hrubej mzdy stat.
A ty mas volebni pravo? Zamestnavatele zajimaji vyhradne naklady na cloveka/clovekohodinu. A je mu burt, jestli ty penize posle tobe nebo statu.

OSVC samozrejme nepoziva spoustu vyhod a jistot, takze logicky i mene plati. Nariklad kdyz mu nekdo neuhradi fakturu, tak narozdil od zamestnance, mu stat nic neda. A taky typicky nedostane zadny zakonem garantovany zlaty padak, kdyz se s nim chce jeho chlebodarce rozloucit. Atd atd.

...
Ja teda nevim jak ty, ale i prumerny absolvent 5. tridy zs by mel zvladnout odhadnout, kolik bude platit. Ale ja vim, spocitat jednu ctvrtinu +- na to je treba alespon pet vysokych skol.

Zpusoby jak to snizit existuji, ale nektere jsou nakladnejsi nez zaplatit ty dane. Vetsinou se vyplati to resit az spis u stovek M Kc. Ale treba si pamatuju ze na slovensku meli moznost si nejakou cast zakladu odepsat dary, takze si treba zalozis sam svoji ziskovku, tu obdarujes, a darovane penize pak pouzijes treba na vzdelavaci zajezdy (svych) deti k mori.

Mimochodem, penize srocka nejsou tvoje, takze si je nemuzes jen tak vzit, narozdil od penez zivnostnika.

rmrf

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #24 kdy: 16. 04. 2024, 18:24:01 »
Nechce se mi věřit, že by si člověk, co dokáže za vlastní práci fakturovat skoro 5 mega za rok, nedokázal dopředu odhadnout, kolik bude platit na daních a odvodech.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #25 kdy: 16. 04. 2024, 18:27:07 »
Nechce se mi věřit, že by si člověk, co dokáže za vlastní práci fakturovat skoro 5 mega za rok, nedokázal dopředu odhadnout, kolik bude platit na daních a odvodech.

Jednou věcí je být toho schopen a druhou věcí si uvědomit, že je to potřeba když jsem to do té doby neřešil. Kiksy se občas prostě stanou. Podle toho, co píše není jeho běžný životní styl takhle moc pracovat.

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #26 kdy: 16. 04. 2024, 18:31:31 »
[...] a darovane penize pak pouzijes treba na vzdelavaci zajezdy (svych) deti k mori.

Když to není moc likvidní způsob jak ty peníze vytáhnout ven. To už spíš cizích dětí, jejichž rodiče vám ty peníze dají na ruku.

Mimochodem, penize srocka nejsou tvoje, takze si je nemuzes jen tak vzit, narozdil od penez zivnostnika.

Pokud jste jediný společník, víceméně můžete i když je to administrativně složitější než jen prostý příkaz k úhradě. Jen to musíte podruhé (ne-li nedejbože potřetí) zdanit. Což je, mimochodem, taky výborný.
« Poslední změna: 16. 04. 2024, 18:35:43 od Martin Poljak »

Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #27 kdy: 16. 04. 2024, 19:07:00 »
a neni jeste vybornejsi, ze sro plati  dane z jeste nezaplacenych faktur?



Pokud jste jediný společník, víceméně můžete i když je to administrativně složitější než jen prostý příkaz k úhradě. Jen to musíte podruhé (ne-li nedejbože potřetí) zdanit. Což je, mimochodem, taky výborný.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #28 kdy: 16. 04. 2024, 20:37:42 »
...
Pokud jste jediný společník,...
Spis slo o to, ze na to potrebujes nejaky pravni titul = treba si to vyplatis jako zamestnanec, ale pak z toho zaplatis vsechny dane a odvody ... jako zamestnanec.

Jinak bych rek, ze pokud ti jde o tahani penez, tak akciovka je sice asi nakladnejsi na provoz, nez sro, ale zase si muzes jako akcionar vyplacet dividendu, a ty se jen dani, odvody se z toho (zatim) neplati.
Pokud do chces navic vykoumat lepe, zalozis si firmu nekde na ostrove ptaka noha, podobne jako Alza, kde se plati dane radove 3-5%, a ji vyplaceny penize se tady nedani vubec.

Vsechno to ma ale svy provozni naklady a pro jednotky mega je to podle me zcela pase.

RDa

  • *****
  • 2 626
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Letos platím přes milion na daních jako OSVČ
« Odpověď #29 kdy: 16. 04. 2024, 21:03:35 »
Jinak bych rek, ze pokud ti jde o tahani penez, tak akciovka je sice asi nakladnejsi na provoz, nez sro, ale zase si muzes jako akcionar vyplacet dividendu, a ty se jen dani, odvody se z toho (zatim) neplati.

Dividendy akciovky nebo "podil spolecnika na zisku sro", jsou to same a dani se stejne.
Nevim o tom, ze by tam byla jina dan, nez srazkova. Odvody rozhodne nejsou ani u sro.

V predeslych prispevcich je zminovan jednatel, ale ten nema zadny primy/neprimy narok na finance spolecnosti, je to jenom osoba co vykonava provozni ukony firmy (zejmena vuci statu a jinym subjektum - obchodnim partnerum). Ten, kdo ma skutecny narok, se jmenuje spolecnik - coz je defakto majitel dane firmy - a tomu prislusi podil na zisku.

To, ze berete ty role za jednu, je prilisne zjednodusovani a plati jen v specifickych pripadech.