Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi

Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« kdy: 10. 09. 2024, 13:52:48 »
Mám router, od kterýho několik zařízení  vydrží připojený v 80% případů do dvou sekund (aspoň že je funkční během té chvilky, dá se pingnout někam nebo stáhnout něco), občas funguje bez výpadku. Jiný zařízení netrpí výpadky vůbec.Mám pocit, že problém je na rádiově vrstvě. Ale ne víc. Ani jestli je router je letadlo a ostatní blázni, nebo router chcípl nebo nějak nekompatibilita (jako jsem četl zmínku, že apple bluetooth je k vyrvání si vlasů s 3rd party BT zařízeními)



Zkoušel jsem router i aktivně nastavit, od továrního nastavení po změnu kanálu, pootočení antén, obě pásma ,vypnout
bursty a něco podobného jako frame grouping
scheduler
wmm

Máte nějaký , jak do toho získat vhled?  Třeba wpa_supplicant má nějaký parametry pro hodně verbose logování, co by ukázalo změny signálu, retransmise, poškození crc nebo timeouty pro ack nebo asociace,disociace.
do routeru se dostanu na shell s linuxem, je tam ještě něco divnějšího než arm

A nebo  ten prostřední veprostřed se směje nejlépe. Vzít noťas s wiresharkem v monitoru modu a poslouchat oba
* protože monitor mód někdy nezachycuje odchozí směr a nebo ho
« Poslední změna: 10. 09. 2024, 13:54:50 od Vietnamka »


Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #1 kdy: 10. 09. 2024, 15:35:41 »
To je spousta keců okolo, ale po technické stránce jsme se nic nedozvěděli. Tak v první řadě, co je to za router a jaká zařízení mají problém?

k3dAR

  • *****
  • 2 941
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #2 kdy: 11. 09. 2024, 06:19:48 »
Asi by to jen zpomalovalo a nevykopavalo, ale mas vyple 802.11b ?

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #3 kdy: 11. 09. 2024, 09:16:48 »
Volbu 802.11 mode jsem taky zkoušel , n,b, auto. Bez změny

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #4 kdy: 11. 09. 2024, 10:48:08 »
To je spousta keců okolo, ale po technické stránce jsme se nic nedozvěděli.

Vlákno transgender Vietnamky je nejlépe ignorovat. Stejné psycho ptákoviny tady padají z toho pošuka, co má v nicku jakýsi rozsypaný čaj.


Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2024, 13:50:59 »
Děkuji za optání, ale jsem gender-kritickó.
To je spousta keců okolo, ale po technické stránce jsme se nic nedozvěděli. Tak v první řadě, co je to za router a jaká zařízení mají problém?
A komu by to prospělo? Dřív se ten problém se stejnou flotilou  kohortou zařízeních neděl

« Poslední změna: 12. 09. 2024, 13:55:21 od Vietnamka »

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #6 kdy: 12. 09. 2024, 15:28:15 »
Mám router, od kterýho několik zařízení  vydrží připojený v 80% případů do dvou sekund (aspoň že je funkční během té chvilky, dá se pingnout někam nebo stáhnout něco), občas funguje bez výpadku. Jiný zařízení netrpí výpadky vůbec. Mám pocit, že problém je na rádiově vrstvě. Ale ne víc. Ani jestli je router je letadlo a ostatní blázni, nebo router chcípl nebo nějak nekompatibilita (jako jsem četl zmínku, že apple bluetooth je k vyrvání si vlasů s 3rd party BT zařízeními)

Je to pár let, kdy jsem kvůli remcajícím jablíčkářům přešel u interiérové WiFi od RouterOS na OpenWRT. A nějakou dobu je klid.

Citace
Máte nějaký , jak do toho získat vhled?  Třeba wpa_supplicant má nějaký parametry pro hodně verbose logování, co by ukázalo změny signálu, retransmise, poškození crc nebo timeouty pro ack nebo asociace,disociace.
do routeru se dostanu na shell s linuxem,
...
A nebo  ten prostřední veprostřed se směje nejlépe. Vzít noťas s wiresharkem v monitoru modu a poslouchat oba
* protože monitor mód někdy nezachycuje odchozí směr a nebo ho
Spousta dobrých nápadů - hrdě do toho! I pokud nezlomíte problém, povyrostete, a budete nám mít co vyprávět...

Citace
Je tam ještě něco divnějšího než arm
Divnějšího než ARM? Viděl jsem MIPS, PowerPC, začíná Risc-V... nebo taky x86? :-)

Pokud se problém dříve neděl, zamyslete se nad dvěma směry dalšího pátrání:
1) proběhly nějaké updaty firmwaru? Na AP, na klientech.
2) netěší se router už do důchodu? Myslím hardwarově. Mé oblíbené téma jsou kondíky v napájení, což je pro případnou opravu "low hanging fruit" - ale ve wifi AP se toho může rozsypat víc, třeba se vyvine vakl, nebo teplem a stářím zvadnou výkonové konce...

Jo a ještě: výpadky navázaných relací se projevuje jeden druh útoků tuším na WPA2. Že jste paranoidní ještě neznamená, že po Vás nejdou. Taky si velice matně vybavuji, že jsem kdesi potkal ohavný drb, že některé značky APček takto ohavně "okopávají kotníky cizím sousedům", aby si "vyčistily éter" pro vlastní provoz - ale to je asi vážně paranoia.

Mimochodem jeden konkrétní nápad, čím to taky může být...



Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #7 kdy: 12. 09. 2024, 23:13:19 »
Mně se takto choval Android od nějaké verze, AP byl/je Mikrotik. Pomohlo vypnutí RSTP na tom wifi rozhraní na Mikrotiku; STP nepoužívám a přehlédl jsem to v konfiguraci a omylem zůstalo zapnuté. Myslím, že jakmile přišel STP paket, Android usoudil že se má odpojit. Hlouběji jsem to nezkoumal; teď to funguje už delší dobu, cca 2 roky

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #8 kdy: 12. 09. 2024, 23:49:48 »
OP to resi jako kdyby si utrhl tkanicku a na pomoc volal vyrobci bot do Bangladese kde je problem, protoze bude urcite ve slozeni materialu pri vyrobe podrazek bot.

Aneb, prvne mela probehnout kontrola logu na clientech a routeru.
Dalsi level, muzu pustit Wireshark nekde jinde a zkoumat wifi packety.
https://wiki.wireshark.org/HowToDecrypt802.11


Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2024, 09:14:18 »
Ono v telefonu toho člověk moc neodladí...

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #10 kdy: 13. 09. 2024, 10:20:35 »
Taky se mi od WiFi (MikroTik+RouterOS) stále odpojuje iOS. Předpokládám, že japko šetří baterku, spí a není na příjmu.
Android problém nemá, drží i hodiny.
Laborováním s timeouty se nic nezlepšilo, nechal jsem to být. Ztráta času.

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2024, 14:39:33 »
Ono v telefonu toho člověk moc neodladí...

Tak staci mit zarizeni ktere opravdu vlastnis (root) a ne ten Apple paskvil.
Ale i tam to jde, jen musis mit dev account a nebo pouzit tu appku na spodku clanku.
https://medium.com/@ben.toner/iphone-logs-good-value-or-waste-of-time-d8ebcb6ab340

e3k

  • ****
  • 254
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2024, 15:32:01 »
a co to je za router? ja mam openwrt a funguje to spolahlivo na 15 rocnom netgear wndr3700.
tiez nezaskodi jednoducha analyza okolia ono to byva na 2,4ghz pasme dost plne = wifianalyzer@fdroid
pripadne hlbkova analyza pomocou airodump-ng aspon pozrete ci vam niekto nespamuje eeeter.

Re:Zjištění příčiny odpojování od Wi-Fi
« Odpověď #13 kdy: 14. 09. 2024, 19:11:30 »
ad routerOS
To mi dělalo též. Ale co si pamatuji, tak jsem se porýpal v radiové části a od té doby byl klid.
Určitě je to něco ohledně nastavení pásma. Na tuty.
Použil jsem magii ve formě UTG tehdá.

Ještě tu mám starýho Iphona, tak když z něj budu sosat zbytky a wipovat jej chvíli poté, tak ho možná testnu s Mikroušem.
« Poslední změna: 14. 09. 2024, 19:14:56 od Rovano _ »