Metronet končí, ke komu přejít?

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #60 kdy: 01. 08. 2024, 14:12:51 »
K tomu (všeho)schopní obchodníci mobilních operátorů - a tam, kde se optika objeví, tam budou mít bezdrátoví ISP (i LTE) hodně těžké dny.

Mě prostě nepřestává fascinovat ta vaše teorie, že když někdo tady na vesnici někam dotáhne optiku, všichni nebudou toužit po ničem jinem, než se co nejrychleji nadšeně připojit. Reálně to ale bude zajímat pár nadšenců nebo lidí, co si někde na okraji obce postaví nové domy. Proto je to taky třeba dotovat, protože je to spíše strategická investice do obecné infrastruktury než něco, co by existující koncové uživatele na těch vesnicích nějak zvlášť zajímalo.

Pomohlo by tomu možná tak to, že by někdo zaplatil tu přípojku kompletně. Ale to se, mám dojem, spíše neděje.


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #61 kdy: 01. 08. 2024, 15:54:27 »
Výjimečně souhlas, že si z optiky většina lidí na zadek nesedne. Ale u toho dotování by to mělo být max. tak, že dotace dostane třeba obec, pokud si tu optiku sama zřídí a bude provozovat ve své režii, podobně jako třeba provozuje obecní rozhlas. Určitě ale ne, že ze státní kasy dostanou nasypáno privátní subjekty, jenž si pak budou dělat internetový business za peníze daňových poplatníků.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #62 kdy: 01. 08. 2024, 15:56:01 »
Budiž. Zda se, ze podcenujete silu obchodniku velke trojky a jejich motivaci lidem na vesnici (i jinde) prodat tu "lepsi, stabilnejsi, bezpecnejsi" technologii. A pokud se bavime o tom, jestli na vesnicich vystavba probiha nebo ne - tak tam data nelzou. Probiha. Ne vsude, ale probiha.

Pak je tu otazka kriticke masy - vystavba 60 GHz radii se vyplati jen od urciteho mnozstvi zakazniku a jeji provoz je drahy (musite jich mit hodne, potrebujete k nim silny uplink, stoji vas to dost na energiich).

Na trhu uz dlouho probiha konsolidace a jeji vysledky nejsou uplne pozitivni pro zakazniky (ceny se zvysuji). V CR je dnes cca. 1800 ISP, ale jen asi 15 % z nich ma nejaky vyznamnejsi podil optiky. Regulace male ISP dost zatezuje, takze ti mensi a stredni postupne prodavaji (viz Metronet, ale i dalsi akvizice, ktere provedl Nej/Nordic/CEZNET/TMo). Za 10 let se tu muzeme sejit znovu a uvidime, jak moc se trh zmenil.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #63 kdy: 01. 08. 2024, 16:01:43 »
@.: obec obvykle nema znalosti ani technologie na vystavbu, navic soucasne dotacni programy jsou postavene tak, ze infrastrukturu vybudovanou za dotace musite pronajmout. Jak moc se to bude v praxi vyuzivat, uvidime (tohle obvykle narazi na to, ze do obce nevede vic upstreamu, a tak alternativci na pronajate siti nevyjde business case - bude to ztratove).

Jinak k vystavbe doplnim priklad, jak to vypada (samozrejme pokud ma nekdo problem s prekopanim par metru zahradky pred domem, tak se pripojovat nemusi):
https://www.obec-listany.cz/obec-162/novinky/cetin-pruzkum-zajmu-obcanu-o-vybudovani-opticke-site-452cs.html

A k dotacim priklad:
https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6972478

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #64 kdy: 01. 08. 2024, 16:16:17 »
Obce nemají znalosti ani u místního rozhlasu, což je pochopitelné a klidně si na to mohou někoho najmout. Meritem věci je ale vlastnictví té samotné infrastruktury.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #65 kdy: 01. 08. 2024, 17:39:51 »
Pro vlastnictvi, polozeni a provoz telco infrastruktury potrebujete trochu vic nez pro provoz rozhlasu. Musite byt registrovany ISP u CTU a resit docela dost administrativy. Nezda se, ze by to obce u nas nejak lakalo (takovych, ktere jsou ISP, je u nas jen par).

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #66 kdy: 01. 08. 2024, 17:52:01 »
Dovolil bych si vrátit se k Metronetu. Jsem u Metronetu na Cetin optice v Praze, naprosto spokojený (IPV4, IPV6/56, nevšiml jsem si žádných firewallů, transparentních proxy a podobného zla). Dokonce jsme se i dohodli, že tu nebude jejich Mikrotik, ale jen Comtrend bridge optika<->ethernet, který nejspíš patří Cetinu. Myslel jsem, že si koupím SFP modul, ale do toho se jim nechtělo. OK, chápu.
Celá debata tu na fóru byla prakticky o DSL. Má tu někdo zkušenost s Dragonem, kterýžto pohltil Metronet, tedy zejména s jejich službami na optice Cetinu? Je to opravdu špatné, že je třeba k někomu přejít?
Právně - Metronet stále existuje, smlouvy jsou v platnosti, změnilo se jen to, že vlastníkem se stal Dragon. Dle webu Dragon bude chtít, aby časem zákazníci přešli k němu - chce, aby uzavřeli nové smlouvy. Dokonce tu byl veřejný příslib, že (bývalí) zákazníci Metronetu budou mít stejné ceny. Tento veřejný příslib z Dragonu už zmizel (stránku mám schovanou). Otázkou je, zda se tento příslib bude vztahovat i na IP adresy; u Metronetu jsem nic neplatil, Dragon chce ranec
Nějaké zkušenosti s Dragonem?

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #67 kdy: 01. 08. 2024, 18:11:09 »
Pro vlastnictvi, polozeni a provoz telco infrastruktury potrebujete trochu vic nez pro provoz rozhlasu. Musite byt registrovany ISP u CTU a resit docela dost administrativy. Nezda se, ze by to obce u nas nejak lakalo (takovych, ktere jsou ISP, je u nas jen par).
Pro zřízení a vlastnictví sítě netřeba takřka nic. Až k samotnému podnikání v elektronických komunikacích ano, což je ale záležitost toho, komu to obec pronajme (a který by to stejně musel dělat i v případě, kdyby ta síť byla jeho vlastní). Jde hlavně o to, že pokud obec nemá nad sítí kontrolu, tak ani není důvod do toho jakkoliv sypat veřejné peníze a platit nějakým privátním subjektům jejich vlastní podnikání.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #68 kdy: 02. 08. 2024, 08:49:42 »
K tomu (všeho)schopní obchodníci mobilních operátorů - a tam, kde se optika objeví, tam budou mít bezdrátoví ISP (i LTE) hodně těžké dny.

Mě prostě nepřestává fascinovat ta vaše teorie, že když někdo tady na vesnici někam dotáhne optiku, všichni nebudou toužit po ničem jinem, než se co nejrychleji nadšeně připojit. Reálně to ale bude zajímat pár nadšenců nebo lidí, co si někde na okraji obce postaví nové domy. Proto je to taky třeba dotovat, protože je to spíše strategická investice do obecné infrastruktury než něco, co by existující koncové uživatele na těch vesnicích nějak zvlášť zajímalo.

Pomohlo by tomu možná tak to, že by někdo zaplatil tu přípojku kompletně. Ale to se, mám dojem, spíše neděje.

Dobry den,
mate podle me spatne info nebo dojmy. Optiky na vesnici stavime a vetsina lidi na ne bezproblemu prechazi. Nepripoji se ti, co internet vubec nepouzivaji nebo se v dome nebydli a nebo ti kteri maji bud treba novou fasadu nebo nove upravenou zahradu a nechteji ji prekopavat (vetsina si to ale nechava dotahnout bud pred dum a nebo za plot). Po nejakem case i ta co nechtela vrtat do baraku atd. tak volaji, ze nakonec by to teda chteli. No protoze suskanda v hospode zafunguje a lidi jim reknou, ze to proste funguje.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #69 kdy: 02. 08. 2024, 10:01:13 »
Dobry den,
mate podle me spatne info nebo dojmy. Optiky na vesnici stavime a vetsina lidi na ne bezproblemu prechazi. Nepripoji se ti, co internet vubec nepouzivaji nebo se v dome nebydli a nebo ti kteri maji bud treba novou fasadu nebo nove upravenou zahradu a nechteji ji prekopavat (vetsina si to ale nechava dotahnout bud pred dum a nebo za plot). Po nejakem case i ta co nechtela vrtat do baraku atd. tak volaji, ze nakonec by to teda chteli. No protoze suskanda v hospode zafunguje a lidi jim reknou, ze to proste funguje.

Mohu potvrdit.

Pojem "optika nebo internet po optice" je velmi dobre znamy i mezi starsi populaci.

Pokud se nekde objevi nekdo kdo nabidku na zavedeni optiky odmitne tak je to podobny pripad jako kdyz se na panelaku v OsV meni okna a objevi se exemplar co rekne, ja to nepotrebuju.

mark42

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #70 kdy: 02. 08. 2024, 10:27:41 »
Presne tak, tiez som to zazil v mensej obci, kde najprv bola nedovera "naco mi to bude" a potom sa postupne pripajali, lebo zistili, ze oproti (slovenskemu) DSL alebo bezdrotu to je pokrok podobny ako ked sa preslo z vytacaneho internetu na DSL.
Chapem postoj pana Poljaka, ktory je spokojny s aktualnym stavom, a nebude urcite sam, ale situacia sa casom meni a mozno svoj nazor tiez zmeni... mozno pride technologia, ktora mu napriklad pomoze s vykopom alebo nedajboze zrusia jeho oblubeny vysielac.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #71 kdy: 02. 08. 2024, 11:18:58 »
K tomu (všeho)schopní obchodníci mobilních operátorů - a tam, kde se optika objeví, tam budou mít bezdrátoví ISP (i LTE) hodně těžké dny.

Mě prostě nepřestává fascinovat ta vaše teorie, že když někdo tady na vesnici někam dotáhne optiku, všichni nebudou toužit po ničem jinem, než se co nejrychleji nadšeně připojit. Reálně to ale bude zajímat pár nadšenců nebo lidí, co si někde na okraji obce postaví nové domy. Proto je to taky třeba dotovat, protože je to spíše strategická investice do obecné infrastruktury než něco, co by existující koncové uživatele na těch vesnicích nějak zvlášť zajímalo.

Pomohlo by tomu možná tak to, že by někdo zaplatil tu přípojku kompletně. Ale to se, mám dojem, spíše neděje.

Dobry den,
mate podle me spatne info nebo dojmy. Optiky na vesnici stavime a vetsina lidi na ne bezproblemu prechazi. Nepripoji se ti, co internet vubec nepouzivaji nebo se v dome nebydli a nebo ti kteri maji bud treba novou fasadu nebo nove upravenou zahradu a nechteji ji prekopavat (vetsina si to ale nechava dotahnout bud pred dum a nebo za plot). Po nejakem case i ta co nechtela vrtat do baraku atd. tak volaji, ze nakonec by to teda chteli. No protoze suskanda v hospode zafunguje a lidi jim reknou, ze to proste funguje.
Osobně mám zkušenost úplně jinou - část lidí má O2, protože sporty. A k tomu třeba výhodné ceny v rámci toho, když používají mobilní služby, internet a TV (v podstatě totéž platí i pro T-Mobile). Další část lidí má nějaký neomezený datový tarif v mobilu, se kterým si v pohodě vystačí i pro domácí připojení. A někomu pak stačí i lokální WiFi ISP, který je za pár peněz. Kromě toho optika na vesnicích bývá velmi často realizována tak, že se sice po dědině roztáhne vlákno, ale vše ústí někde na budově úřadu (školy, kostela apod.) a od tam to jde bezdrátovým pojítkem dál (velmi často přes spoustu dalších spojů), takže ona je to vlastně taková optika-neoptika a jenom habaďůra na lidi, kteří si naivně myslí, že je FTTH nějaká spása.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #72 kdy: 02. 08. 2024, 11:26:41 »
Dobry den,
mate podle me spatne info nebo dojmy. Optiky na vesnici stavime a vetsina lidi na ne bezproblemu prechazi. Nepripoji se ti, co internet vubec nepouzivaji nebo se v dome nebydli a nebo ti kteri maji bud treba novou fasadu nebo nove upravenou zahradu a nechteji ji prekopavat (vetsina si to ale nechava dotahnout bud pred dum a nebo za plot). Po nejakem case i ta co nechtela vrtat do baraku atd. tak volaji, ze nakonec by to teda chteli. No protoze suskanda v hospode zafunguje a lidi jim reknou, ze to proste funguje.

Mohu potvrdit.

Pojem "optika nebo internet po optice" je velmi dobre znamy i mezi starsi populaci.

Pokud se nekde objevi nekdo kdo nabidku na zavedeni optiky odmitne tak je to podobny pripad jako kdyz se na panelaku v OsV meni okna a objevi se exemplar co rekne, ja to nepotrebuju.
Když mně do bytu vede UTP s netem 1000/1000 a možností si to rovnou připojit do svého vlastního routeru, tak k čemu bych bral FTTH 1000/1000, navíc s nutností nějakého opto-metalického převodníku, který tam musí být před mým routerem? Ta masáž optikou, ze které si někdo dělá modlu, může platit možná na totálního BFU, který o tom ví lejno. Jinak ne, protože optika je pouze přenosové médium a v podstatě totéž, co nabídne FTTH na poslední míli, tak může klidně nabídnout jak UTP, tak třeba i koax. Takže ono je to jako u těch oken, že když mám svoje Euro a někdo je bude chtít měnit za plasťáky, tak ho s grácií vykopnu ze dveří.

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #73 kdy: 02. 08. 2024, 12:03:18 »
Dobry den,
mate podle me spatne info nebo dojmy. Optiky na vesnici stavime a vetsina lidi na ne bezproblemu prechazi. Nepripoji se ti, co internet vubec nepouzivaji nebo se v dome nebydli a nebo ti kteri maji bud treba novou fasadu nebo nove upravenou zahradu a nechteji ji prekopavat (vetsina si to ale nechava dotahnout bud pred dum a nebo za plot). Po nejakem case i ta co nechtela vrtat do baraku atd. tak volaji, ze nakonec by to teda chteli. No protoze suskanda v hospode zafunguje a lidi jim reknou, ze to proste funguje.

Mohu potvrdit.

Pojem "optika nebo internet po optice" je velmi dobre znamy i mezi starsi populaci.

Pokud se nekde objevi nekdo kdo nabidku na zavedeni optiky odmitne tak je to podobny pripad jako kdyz se na panelaku v OsV meni okna a objevi se exemplar co rekne, ja to nepotrebuju.
Když mně do bytu vede UTP s netem 1000/1000 a možností si to rovnou připojit do svého vlastního routeru, tak k čemu bych bral FTTH 1000/1000, navíc s nutností nějakého opto-metalického převodníku, který tam musí být před mým routerem? Ta masáž optikou, ze které si někdo dělá modlu, může platit možná na totálního BFU, který o tom ví lejno. Jinak ne, protože optika je pouze přenosové médium a v podstatě totéž, co nabídne FTTH na poslední míli, tak může klidně nabídnout jak UTP, tak třeba i koax. Takže ono je to jako u těch oken, že když mám svoje Euro a někdo je bude chtít měnit za plasťáky, tak ho s grácií vykopnu ze dveří.

Ano poslední míle kdyby to bylo tak jednoduchý dostat těch 1000/1000 přes to UTP nebo koax do baráku tak máme všude kde je třeba dsl těch 1000/1000. UTP,telefoní kabel to protlačí tak na 100m dál ne...koax nevím ale hádám že to bude podobný bez aktivních prvků to nejde kdežto přes optický vlakno to protlačíte pasivně všude a daleko navíc bude to běhat i za 10let. Bezdrát 60Ghz taky protlačí giga, ale tak 500m protože když začně pršet tak ty spoje začnou padat však jestli tu je nějaký ISP co dotoho dělá tak vám to vysvětlí. Jinak by mě taky bylo jedno jak ke mě ten "gigabit" dojde mě jako zákazníka zajimá jestli to bude fungovat bez výpadků s nízkou odezvou a bude to držet rychlost aspoň 80% i ve špicce a bude mě to stát 500-600kč za měsíc. Tohle umí jen optika všechno ostatní má omezení proto to je "modla"

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #74 kdy: 02. 08. 2024, 13:00:41 »
UTP typicky v paneláku, kde jsou vzdálenosti v pohodě do 100m (i kdyby byly větší, tak to řeší PoE switch).
Co se týká samotné sítě, tak jestli je aktivní nebo pasivní, to zákazníka nemusí příliš zajímat. Pasivní optika sice nemá na trase aktivní prvky jako je tomu u koaxiálu (Docsis), ale na druhou stranu, když někdo tu optiku poškodí, tak je oprava podstatně náročnější, než spojit někde koax., všechno má prostě svoje klady i zápory. Mimochodem životnost optiky také není neomezená, vlákno stárne jako cokoliv jiného, stejně jako různé spoje na něm.
Jinak já nejsem odpůrcem optiky, třeba na páteřních trasách je to bez debat jediný možný způsob, ale na posledních mílích si z ní prostě na zadek nesednu. Tam mě zajímá služba jako taková a nikoliv přenosové médium, ve kterém se ke mně ta služba dostane.