Metronet končí, ke komu přejít?

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #135 kdy: 08. 08. 2024, 15:26:00 »
Citace
210 Lidí ze stejného města chce veřejnou dynamickou IPv4 aby si spolu mohlo zahrát Battlefield 2, statickou nikdo nechce, O2/cetin naroutuje rozsah pro tyto klienty. Kolik rout je potřeba aby to všem fungovalo?
CETIN agreguje cca. na úrovni krajů (tam jsou BRASy pro klienty, kde terminují PPPoE). Navíc všechen provoz mezi klienty vždy jde od klienta do sítě koncového ISP a pak zpět ke klientovi, i kdybyste byli ve dvou domech vedle sebe, se stejným ISP a s IPv4 adresami agregovatelnými do jedné /24.

Citace
Plně chápu to, že IPv6 je za firewalem aby se předešlo problému u v6,
IPv6 je za ISP firewallem u mobilních dat. U fixního připojení ISP firewall nemá (snad s výjimkou ochrany před bogon/neplatným provozem) a první firewall je až na routeru u vás doma.

Citace
Stačilo by zadat v moje O2, chci dynamickou IPv4, dřív to tam bylo (u mobilů to stále je) proč to již nejde
U O2 si můžete aktivovat pevnou veřejnou IP za 254 Kč/měsíc. Před pár lety někdo tvrdil, že se mu povedlo na infolince aktivovat i dynamickou veřejnou IP zdarma (což je režim, který O2 standardně už od léta 2012 nenabízí, předtím to naopak měly všechny přípojky), ale osobní zkušenost s tímhle režimem na nových přípojkách nemám (všem doporučuji jít od O2 jinam).

Citace
následující nejlepší řešení pro klienta a schůdná pro Cetin je jít pouze veřejnou statickou IPv4 - pouze jedna routa a vše funguje
CETIN tohle moc neřeší. Povinností ISP je přidělit každému z regionů, kde je BRAS, souvislý blok IPv4 adres a IPv6 prefixů (aby to neohrozilo routování v core síti CETINu, kde by musely být ty miliony záznamů v routovacích tabulkách). Je potom na ISP, jestli zvolí režim dynamické alokace (probíhá na BRASu) nebo statického přidělování (pomocí RADIUSu), v případě statického přidělování je ale ISP stejně omezen tím, kolik volných adres (ze souvislých bloků naroutovaných do CETINu) mu ještě zbývá, a musí si to sledovat.

Mimochodem, taková perlička: T-Mobilu se cca. tři roky zpět při výměně RADIUS serveru povedlo začít přidělovat chybné IPv6 prefixy (bity 32..56 byly posunuty o 4 bity, místo 2001:1ae9:30f:c600::/56 jsem tehdy najednou měl 2001:1ae9:30fc:6000::/56). BRAS tohle nastavení převzal, klientův router pomocí prefix delegation získal prefix, ale když z něj chtěl iniciovat spojení ven, tak to nešlo. Protože přidělený prefix nespadal do bloku naroutovaného do CETINu.

Naštěstí to dodavatel opravdu rychle (v řádu hodin od nahlášení) opravil.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #136 kdy: 22. 08. 2024, 18:39:20 »
Tak 365internet to chvilku udrzel a stejne ho to polozilo, me bylo divne ze dal jako porad fungoval i kdyz nebyl v seznamu Cetinu  :-\
Ted to prebere Dragon Internet, ale je otazkou jak dlouho to udrzi, na webu nic moc nema a na seznamu Cetinu stale neni.
Vse ukaze podzim.

Společnost 365internet s. r. o. ke dni 1. 8. 2024 ukončila poskytování veškerých telekomunikačních služeb a tato skutečnost byla předepsaným způsobem oznámena Českému telekomunikačnímu úřadu.



Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #137 kdy: 22. 08. 2024, 21:50:48 »
Osobně odhaduji, ževsvtim Dragon internet to bude jen takové divadlo

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #138 kdy: 22. 08. 2024, 22:07:18 »
... (Pravý důvod zíSkat čas dokonćit dotunelování)

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #139 kdy: 27. 08. 2024, 13:07:21 »
Zaznamenal jsem výrazné zpomaleni DSL internetu. U metronetu mám zaplacené VDSL 50/10 a skutečně to zhruba na těchto rychlostech dlouhodobě chodilo (i s předchozím poskytovatelem). Už pár dní zaznamenávám rychlost pouze cca 25/10. Už před zhruba týdnem jsem si všimnul nějakých krátkých výpadků připojení (nijak neohlášených) a dnes se zde dočtu že končí. Skoro mám pocit jako by mě přepli na nižší rychlostní profil. Zaznamenal někdo něco podobného ?


alex6bbc

  • *****
  • 1 616
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #140 kdy: 27. 08. 2024, 13:35:24 »
k czc 😁🤪🤣