Metronet končí, ke komu přejít?

Metronet končí, ke komu přejít?
« kdy: 20. 07. 2024, 22:31:36 »
Metronet se spojil s Dragon internet, podle jejich stránek se soustředí na optiku a mikrovlny. V ceníku mají sice DSL ale cenově to nedává smysl, 100/10 za 599kč, IPv4 za 150kč, IPv6 pouze na optice, poplatek za terminátor 40kč. Očividně to DSL chce každej zrušit jelikož Cetin prý slušně zdražil.

Chtěl bych požádat kdo ma dobrou zkušenost s poskytovatelem DSL, který je LIR a adresy má vlastní (PA), má veřejnou v4 a v6 aspoň /56 tak jak měl Metronet. Nejlépe v ceně nebo za rozumný poplatek, rychlost zachovat na 120/25 pokud to dokáží přenést.

Snad to v dnešní době nebude jednorožec. Aspoň to není hektické jako za 365internet.

Díky za každý rozumný návrh


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2024, 06:49:02 »
Preco prave dsl? Nemalo by sa na to ist skor z opacneho konca a hladat poskytovatela na optike? - dnes je optika v kazdej diere.

A ak u vas optika stale chyba, tak skor hladat nejakeho poskytovatela ktory ju tam vybuduje, a nie sa zubami nechtami drzat technologie ktora je poslednych 5-10 rokov tak povediac po smrti a kazdy kto moze sa jej zbavuje. Pretoze inak budete riesit rovnaku otazku mozno o dalsi rok, dva. A skor ci neskor to bude fakt hladanie jednorozca aby vas niekto cez to vobec pripojil.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #2 kdy: 21. 07. 2024, 10:06:48 »
Preco prave dsl? Nemalo by sa na to ist skor z opacneho konca a hladat poskytovatela na optike? - dnes je optika v kazdej diere.

Vím o obcích jen kousek za Prahou, kde není ani to DSL. Tvrdit, že je optika v každé díře je tvrzení hodné tak možná pražáka. Na drtivé části venkova si o nějaké optice můžete nechat leda zdát.

A ak u vas optika stale chyba, tak skor hladat nejakeho poskytovatela ktory ju tam vybuduje, a nie sa zubami nechtami drzat technologie ktora je poslednych 5-10 rokov tak povediac po smrti a kazdy kto moze sa jej zbavuje. Pretoze inak budete riesit rovnaku otazku mozno o dalsi rok, dva. A skor ci neskor to bude fakt hladanie jednorozca aby vas niekto cez to vobec pripojil.

To je úplný nesmysl. DSL tu s námi bude ještě řadu let. O infrastruktuře mimo větší města zjevně nemáte vůbec představu. Kdybych měl čekat na zavedení optiky, nebudu připojený ani za pět let. A dost pravděpodobně ani za deset ne.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #3 kdy: 21. 07. 2024, 10:15:19 »
Návrh skvělý ale realita je, že optiku jsem už řešil několikrát a pokaždé to stejné. Finančně se jim to nevyplatí natáhnout / v tomto místě nemáme připojení. Vůbec neváhám DSL zrušit, ale co se týká spolehlivosti tak zatím ještě vede před 5G co tu testuji.

Proto stále řeším DSL za stejných / podobných podmínek co měl metronet, nemám jinou spolehlivou možnost (zatím).

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #4 kdy: 21. 07. 2024, 11:38:42 »
Starlink je drahý? Tak se spojit se sousedem a rozdělit pásmo i cenu? Chcete jen platit nebo se i starat, jak moc chcete "krabici na klíč bez starostí"?


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2024, 13:00:39 »
Ale to je velmi nemilé, vůbec jsem to nezaregistroval. Mám u nich 50/10 s veřejkou za 410.- spolu se Starnetem, takže pokud nenabídnou stejné podmínky, tak to budu muset řešit. Jelikož to jede pár let bezchybně a mám to i s terminátorem. tak také nechci řešit přechod na LTE, Starlink apod. Optika u nás? Tady neni ani optika na brejle.
Jediná možnost LTE, ale když budu chtít neomezený data a veřejku, tak se pěkně prohnu.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #6 kdy: 21. 07. 2024, 13:28:37 »
CETIN zdrazil o vic nez 10 %, takze se to brzy prenese do vsech maloobchodnich ceniku.

Pokud jde o nahradu Metronetu na infra CETINu, tak zbyva UVTnet. Jsou trochu drazsi, ale jinak podminky splnuji (vlastni AS, /48 IPv6, tlusta linka do CETINu). Mam pres ne dvougigabit na optice CETINu, funguje to stabilne a naplno.

Alternativne T-Mobile, ten umi az na ten dvougigabit vsechno (zatim jeste porad maji verejnou IPv4 v cene, IPv6 /56, tluste linky do CETINu)


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #8 kdy: 21. 07. 2024, 14:50:39 »
K dotazu ke komu prejit (pres XDSL) bych se chtel pripojit. Meli jsme to od nich roky a fungovalo to skvele.

Odpovedi "proc ne optiku" jsou zbytecne, kdyby tu byla tak uz ji davno zridim. Stejne tak "porid si wifi" nebo "neomezene LTE/5G" (nikdy to nebude mit odezvu a datove limity (resp bezlimity) kabelu.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #10 kdy: 21. 07. 2024, 15:54:37 »
Co takhle https://eri-internet.cz/faq/pdf/eri-internet-na-pohodu.pdf?

Velkym obloukem se vyhnout!

Já s nimi problém žádný nemám. Těch 100/20 dodržují ale je pravda, že víc než to a běžnou spolehlivost po nich nechci.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #11 kdy: 22. 07. 2024, 09:44:28 »
Chtěl bych požádat kdo ma dobrou zkušenost s poskytovatelem DSL, který je LIR a adresy má vlastní (PA), má veřejnou v4 a v6 aspoň /56 tak jak měl Metronet. Nejlépe v ceně nebo za rozumný poplatek, rychlost zachovat na 120/25 pokud to dokáží přenést.

https://www.interconnect.cz/, IPv6 /56 ke každý přípojce zdarma, terminátor v ceně, IPv4 možno dokoupit a kdyby bylo potřeba, umí do toho DSL odroutovat i PI adresy. A tu rychlost by se mělo podařit zachovat.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #12 kdy: 22. 07. 2024, 10:57:57 »
V Praze na IPaku furt není optika... takže ani ne Pražáka  :D

Preco prave dsl? Nemalo by sa na to ist skor z opacneho konca a hladat poskytovatela na optike? - dnes je optika v kazdej diere.

Vím o obcích jen kousek za Prahou, kde není ani to DSL. Tvrdit, že je optika v každé díře je tvrzení hodné tak možná pražáka. Na drtivé části venkova si o nějaké optice můžete nechat leda zdát.

A ak u vas optika stale chyba, tak skor hladat nejakeho poskytovatela ktory ju tam vybuduje, a nie sa zubami nechtami drzat technologie ktora je poslednych 5-10 rokov tak povediac po smrti a kazdy kto moze sa jej zbavuje. Pretoze inak budete riesit rovnaku otazku mozno o dalsi rok, dva. A skor ci neskor to bude fakt hladanie jednorozca aby vas niekto cez to vobec pripojil.

To je úplný nesmysl. DSL tu s námi bude ještě řadu let. O infrastruktuře mimo větší města zjevně nemáte vůbec představu. Kdybych měl čekat na zavedení optiky, nebudu připojený ani za pět let. A dost pravděpodobně ani za deset ne.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #13 kdy: 22. 07. 2024, 12:32:07 »
Interconnect je zajímavý, jako jediný z přeprodejců služeb CETINu nabízí služby odstupňované podle toho, kolik za ně CETINu platí (existují tři hlavní kategorie: R3 - nejlevnější, typicky velké paneláky; R2 - činžáky, R1 - rodinné domy). Na druhou stranu mají docela drahou veřejnou IPv4 adresu (149 Kč měsíčně).

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #14 kdy: 22. 07. 2024, 18:03:30 »
Když jsem prohlédnul současnou nabídku všech připojení na cetinu, tak to UVT vypadá jako nejkvalitnější volba i když cenově (687kc za 100mbit+v4) je dost. Možnost slevy při placení rok dopředu jsem nenašel, ale možnost předplacení zmiňují, tak ještě zapátrám.

Co mě ale zarazilo je recenze, kde si uživatel stěžuje na cenzúru ale nepsal čeho. Takže váhám jestli jako firma tlačí svoje politicky korektní názory a blokují co se jim nelíbí nebo co by se tím mohlo myslet (Tohle je velice podstatné).

Interconnect vychází cenově lépe o 100kc / měsíc méně, zarazilo mě ale IPv4 formou NAT 1:1 nebo routovany IPv4 + 250 Kč. Snažil jsem se dohledat rozdíl o proti metronetu a mimo horlivou diskuzi zde na root jsem nezjistil zda to bude dělat problémy nebo ne (VPN, vzdálené připojení, UPnP, atd.) abych předešel spekulaci, udělal jsem snímek z mikrotiku u současného metro/dragonnetu. Dokážete podle údajů posoudit která to je?

T-mobile jsem vyřadil jelikož stále tvrdí, že DSL zde neexistuje, starlink je ve městě nepoužitelný (není kde umístit).

Internet na klíč je pro mě, dodáme kvalitní službu kde vše funguje a politiku do kšeftu netaháme. Zas tak extra po ISP nežádám.
« Poslední změna: 22. 07. 2024, 18:05:51 od Martin-2 »