Máš pravdu, ale já mluvil hodně obecně.
A ano, cílem není se udřít, ale pracovat efektivně.
Zaměstnavateli je jedno, jestli to uděláš s vypětím všech sil nebo s prstem v nose, tomu jde o to, abys to udělal.
Naopak, odpočatý zaměstnanec je lepší než ten k smrti udřený.
Proto i pro zaměstnavatele je lepší, když se vydáš na kafe za tím obchodníkem a poklábosíte o možnostech daného řešení a o tom, co by se ještě dalo prodávat a s čím prorazit na trhu, než když "dřeš" na melouchu nebo se s někým hádáš na fóru.
Ten pokec s obchodníkem má ještě jeden aspekt, tím, že se s ním naučíš mluvit, se máš snažit předcházet stavům, kdy on ti naloží infarktově práce. Přesněji řečeno, TO ON tě živí, největší problém je urvat zakázku a každý obchodník se o to snaží. Bez zakázek zkrachujete. ALE ani on nechce, aby se to posralo, proto naučit se mluvit s obchodníkem o tom, jak ten projekt může vypadat, jak se vyvíjí a jak se plní cíle, je velmi výhodné. Nesmíš si do práce nechat moc kecat a stejně tak nesmíš do práce kecat moc jemu, ty programuješ, on prodává, výsledek nikdy nebude perfektní a vždycky ke stresu dojde, ale je to o tom, aby infarktových stavů bylo na obou stranách co nejméně. Prostě trochu obrousit hrany, aby obchodník nesliboval vyloženě nesplnitelné termíny na jedné straně, ale aby zase nedostával nekonkurenceschopné údaje. Pokud mi někdo řekne, že realizace bude trvat dva dny a přitom se jedná o nějaký zálohovací skript, tak on tu cenu takovou nabídne, ale ten kšeft nevyhraje (mimo státní správu). Pokud řekne, že to bude za minutku hotové, zase firma prodělá. Je potřeba nějaký kompromis, kdy se dohodnete na minimální délce realizace, předpokládané a maximální.
Technicky vzato je na obchodníkovi, aby to rozvrhl tak, aby se kšefty nepřekrývaly. Nebo se můžete bavit o fičůrách programu, které může při prezoškách ukazovat, můžete projíždět jeho materiály atd. Není dobré, když programátor jede na jednání A MLUVÍ o penězích nebo náročnosti, tím se sere do práce obchodníka a může zakázku pohnojit. Nejprve je potřeba urvat kšeft (to se slibují hory i s Horákama), pak to ořezat tak, aby se to dalo realizovat a nakonec to nějak spíchnout. Ale, pokud se to dělá dobře, firmě se pomáhá.
To stejné když jdu pokecat s testerem!
Naopak se hodně cení lidé, kteří pět hodin programují, pak si svou práci otestují, aby byla naprosto dobrá a když jsou spokojení, věnují se ostatním. Je to poměrně jednoduchý postup, jak zlepšit svou pozici ve firmě.
Příklad špatné spolupráce:
9:15 otázka od Juniora
9:25 otázka od Juniora
9:50 otázka od Juniora
Jak se pak člověk může kvalitně soustředit?
Junior musí držet hubu a na každou věc se zeptat až jednou za hodinu o deseti(cca)minutové přestávce, kdy ZKUŠENĚJŠÍ rozhoduje o tom, kdy se udělá. Samozřejmě, pokud toho Juniora nemáš vyškolit, což je v danou chvíli tvoje hlavní pracovní náplň, to ho klidně voď za ručičku.
Je to o organizaci času a práce.
Cílem je se víc soustředit, míň se nadřít, být víc v klidu a udělat práci lépe (nenadřít se a aby byla dobrá).
Třeba proto nemám rád openspace, já se v "tělocvičně" soustředit dokážu jen na mičudu!
Stejně tak je normální dělat 10% přesčasů, což znamená cca 8 až 16 hodin měsíčně navíc zdarma.
Člověk se vždycky na ty novinky podívá, dojde si na hajzlík, zakecá se s kolegou.... ať je to výhra:výhra.
Víc než 16 hodin odpracovaných navíc není normálních a ani zdravých.