Monitorování internetu v práci

Bla

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #90 kdy: 29. 11. 2014, 13:33:39 »
Jestli máš jiný názor, konfrontuj své názory s realitou zde: http://www.zakonik-prace.cz vše podstatné už bylo řečeno.

Zaměstnavatel ti dal náplň práce a jako nejméně podstatný bod je uvedeno "ochota vzdělávat se", takže se NIKDY nemůže stát, že bys neměl zadanou práci, protože tvojí povinností je se vzdělávat, když nemáš na práci nic jiného.

Hehe, doufám, že nepracuješ u nás  ;D
Dělat si kšeftíčky a melouchy v práci, to je jako za totáče ;D
App, právě k vůli lidem, kteří si dělají v práci melouchy, kteří čučí na porno nebo se flákají po ksichtoknize, tak kvůli těm lidem se pak ve firmách šmíruje.
Říkej si co chceš, dokud nebudeš můj podřízený/zaměstnanec naší firmy, je mi jedno, jestli okrádáš svého zaměstnavatele.
Většina zlodějů si také dokáže ospravedlnit to, co dělají, to je normální.

Jinak mi je milejší zaměstnanec, který se po usilovné práci zvede a jde se na půl hodiny natáhnout a prospat se, než ten, který půl hodinu brouzdá po sračkách na netu. Některé firmy mají i místnosti určené pro odpočinek.


Kolemjdoucí

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #91 kdy: 29. 11. 2014, 13:39:54 »
Nemám co bych k tomu dodal, prostě se ti v hlavě honí nějaké myšlenky které nekorespondují s realitou. Studijní materiál máš, tak neztrácej čas tady.

Bla

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #92 kdy: 29. 11. 2014, 13:40:52 »
Zajímavá otázka by byla: "A co kdybych dělal melouch, na kterém se hodně naučím pro svojí obvyklou práci?"

Bla

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #93 kdy: 29. 11. 2014, 13:42:44 »
Nemám co bych k tomu dodal, prostě se ti v hlavě honí nějaké myšlenky které nekorespondují s realitou. Studijní materiál máš, tak neztrácej čas tady.

Buď v klidu, zákonník práce znám velice dobře, jedna věc jsou slova, druhá věc je výklad a třetí je výklad u soudu ;)
Navíc si buď jistý tím, že o tom vím v mnoha ohledech mnohem víc než ty.

M.

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #94 kdy: 29. 11. 2014, 13:45:21 »
Já nevím, je to nějaká česká specialitka?, že každý ví, jaké povinnosti má jeho nadřízený, zaměstnavatel, na co všechno má nárok, ..., ale jeho vlastní povinnosti jsou jaksi kdesi v ...

Netuším, jak jinde, ale u nás v rámci periodického šlolení zaměstanců je vždy opakováno, jaké povinnosti má zaměstanec, co má dělat, taktéž jaké povinnosti má firma a důsledně zdůrazňováno, že máme trvat na plnění všech povinností firmy vůči nám a při jakékoliv nejasnosti odmítnout a trvat prvně na vysvětlení situace, aby se předešlo problémům, včetně příslušného legilativného zdůvodňění. Takže beru to tak, že zaměstnanaec po nějaké době bude stejně vědět přesně, co má požadovat a je požadováno po něm a obě strany se dle toho chovají...
Musím kosntatovat, že já mám s tím trváním na povinnostech firmy dost problémy. Typicky jsem drbán, že třeba nedůsledně požaduji proplácení přesčasů v souladu s legislativou a procenty navíc, co přísluší, když to je přesčas, v noci, víkendy, státní svátek, .... :-(
Ale ais na malou inženýrskou českou firmu sro, cca 50 lidí, asi v řadě věcí vybočujeme. :-)
 
Pokud vynecháme M, všichni ostatní mají v popisu práce uvedenou větčiku "ochota učit se novým věcem", což znamená, že když nemám co dělat, musím být ochotný se učit novým věcem, ochotný = tj. BEZ DONUCENÍ nebo pobízení.
To se snad píše do inzerátů a motivačních dopisů... Já to ve smlouvě nemám. Znalosit požadovaé firmou jsou jansě dány a pokud jsou žádané nové, tak nastudování je řízneé v rámci práce. Já toto "ochota učit se novým věcem" chápu jako automatické chování dobrovolně ve svém volném čase nad rámec toho, co požaduje firma, že mám umět a nastudovat.Zkrátka si udržji a rozšiřuji i znalosti nad rámec požadovaného a nehniju ve stavu minulého století....


Bla

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #95 kdy: 29. 11. 2014, 13:59:56 »
Já toto "ochota učit se novým věcem" chápu jako automatické chování dobrovolně ve svém volném čase nad rámec toho, co požaduje firma, že mám umět a nastudovat.Zkrátka si udržji a rozšiřuji i znalosti nad rámec požadovaného a nehniju ve stavu minulého století....

Ano, ve volném čase v pracovní době, protože zaměstnavatel tě nemůže přimět dělat cokoliv ve tvém volném čase mimo práci.
Ano, abys nehnil ve stavu minulého století, aby ses zlepšoval a s tím se jak zlepšoval tvůj plat, tak i kvalita celé firmy.

U programátorů se počítá obecně s dost velkým podílem samostatnosti.
Správný zaměstnavatel by ti měl poskytovat práci na pět hodin, dvě hodiny testování a hodinu na vlastní zlepšování.
Pokud něco neumím, budu se to nejprve hodinu učit, pak budu pět hodin pracovat a nakonec to dvě hodiny otestuju.
Pokud to umím, budu nejprve pět hodin pracovat, pak dvě hodiny testovat a nakonec se ještě chvíli učit něco nového.

(Ignorujme přestávky a to, jak si práci rozvrhneš, jestli budeš programovat tři hodiny a pak něco hodinu testovat a pak zase programovat...)

Toto se bohužel v mnoha firmách nedodržuje, ale je to jediný udržitelný stav, jak můžeš pracovat efektivně a dlouhodobě.
Řada firem honí přesčasy, hromada programátorů dělá melouchy (tedy mají monotóní pásovou práci) a postupně s tím přichází prokastinace a vyhoření.

Pět hodin práce, dvě hodiny testování, na které se nemusíš tolik soustředit a hodina učení se něčeho, co souvisí s tvojí prací ve firmě.
Pak jít domů (na kolo, plavat, Krav Maga, na zahrádku) prostě vypnout.
Tak budeš moct pracovat dlouhodobě a v pohodě.

Desetihodinové nebo dvanáctihodinové pracovní směny programátora vedou k tomu, že po tomto intenzivním cyklu odpočívá i v práci, není schopný pracovat na plné obrátky, práce se mu začne hromadit, začne dělat víc přesčasů, problémy s rodinou, strašení v hlavě, atd.

Takže: Pokud je k vůli předání projektu hukot, následuje vybrání náhradního volna, ze kterého se vracíš k prázdnému pracovnímu stolu!
Ne že se vracíš k hromadě nakupené práce! Vracíš se k prázdnému stolu a postupně řešíš problémy stylem 5+2+1 a pak rodina.

M.

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #96 kdy: 29. 11. 2014, 14:34:26 »
Ono je to ais o formalismu a jak to kde berou. Já to "ochota s eučit nové věci" neru jako nutnou vlatnost pro efektivní dělání daného oboru, zde IT. Jako kopáč potřebuji ruce a sílu, jako dokotr zase jiné předpoklady. U IT je důležitý aspekt umět se učit trvale nové věci, protože techologie rychle zastarávají a mění se. IT man deklauje obecnou ochotu se učit a rozvíjet se i vdalších oblastech, protože se to hodí i v tom IT.
Schopnosti nutné k plnění práce se učí v práci. Ty to dělíš 5+2+1 automaticky, jinde to třeba je, že máš funkci i úkoul scouta, kdy zkoumáš nové technologie, hraješ si s nima, děláš na nich pokusy - v podstatě se tím učíš nové věci a pak se vyhodnocuje, zda by to bylo ne/bylo použitelné v projektech. A na této pozici se střídají lidi postupu v čase, tuto funkci z části rvale naplňují leadři nebo projektanti atd, takže máš čas ke studiu v podstatě formálně určen.
I tne kopáč s emůže v podstatě učit, když nebude mít zrovna určeno do čeho kopnout, tak se může rozvíjet tím, že bude třeba bádat nad tím, jk lépe držet lopatu nebo pokusničit, s jakou lopatou toho véc vykope a míň se nadře. Ale v tomto oboru se toto hování nepředpokládá a obvykle ani nepožaduje. U IT (a řady dalších) je to přirozená a nutná součást, takže se i deklaruje. Postupy naplňování jsou pak různé....

Bla

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #97 kdy: 29. 11. 2014, 15:31:38 »
Máš pravdu, ale já mluvil hodně obecně.

A ano, cílem není se udřít, ale pracovat efektivně.
Zaměstnavateli je jedno, jestli to uděláš s vypětím všech sil nebo s prstem v nose, tomu jde o to, abys to udělal.
Naopak, odpočatý zaměstnanec je lepší než ten k smrti udřený.
Proto i pro zaměstnavatele je lepší, když se vydáš na kafe za tím obchodníkem a poklábosíte o možnostech daného řešení a o tom, co by se ještě dalo prodávat a s čím prorazit na trhu, než když "dřeš" na melouchu nebo se s někým hádáš na fóru.

Ten pokec s obchodníkem má ještě jeden aspekt, tím, že se s ním naučíš mluvit, se máš snažit předcházet stavům, kdy on ti naloží infarktově práce. Přesněji řečeno, TO ON tě živí, největší problém je urvat zakázku a každý obchodník se o to snaží. Bez zakázek zkrachujete. ALE ani on nechce, aby se to posralo, proto naučit se mluvit s obchodníkem o tom, jak ten projekt může vypadat, jak se vyvíjí a jak se plní cíle, je velmi výhodné. Nesmíš si do práce nechat moc kecat a stejně tak nesmíš do práce kecat moc jemu, ty programuješ, on prodává, výsledek nikdy nebude perfektní a vždycky ke stresu dojde, ale je to o tom, aby infarktových stavů bylo na obou stranách co nejméně. Prostě trochu obrousit hrany, aby obchodník nesliboval vyloženě nesplnitelné termíny na jedné straně, ale aby zase nedostával nekonkurenceschopné údaje. Pokud mi někdo řekne, že realizace bude trvat dva dny a přitom se jedná o nějaký zálohovací skript, tak on tu cenu takovou nabídne, ale ten kšeft nevyhraje (mimo státní správu). Pokud řekne, že to bude za minutku hotové, zase firma prodělá. Je potřeba nějaký kompromis, kdy se dohodnete na minimální délce realizace, předpokládané a maximální.
Technicky vzato je na obchodníkovi, aby to rozvrhl tak, aby se kšefty nepřekrývaly. Nebo se můžete bavit o fičůrách programu, které může při prezoškách ukazovat, můžete projíždět jeho materiály atd. Není dobré, když programátor jede na jednání A MLUVÍ o penězích nebo náročnosti, tím se sere do práce obchodníka a může zakázku pohnojit. Nejprve je potřeba urvat kšeft (to se slibují hory i s Horákama), pak to ořezat tak, aby se to dalo realizovat a nakonec to nějak spíchnout. Ale, pokud se to dělá dobře, firmě se pomáhá.

To stejné když jdu pokecat s testerem!

Naopak se hodně cení lidé, kteří pět hodin programují, pak si svou práci otestují, aby byla naprosto dobrá a když jsou spokojení, věnují se ostatním. Je to poměrně jednoduchý postup, jak zlepšit svou pozici ve firmě.

Příklad špatné spolupráce:
9:15 otázka od Juniora
9:25 otázka od Juniora
9:50 otázka od Juniora
Jak se pak člověk může kvalitně soustředit?
Junior musí držet hubu a na každou věc se zeptat až jednou za hodinu o deseti(cca)minutové přestávce, kdy ZKUŠENĚJŠÍ rozhoduje o tom, kdy se udělá. Samozřejmě, pokud toho Juniora nemáš vyškolit, což je v danou chvíli tvoje hlavní pracovní náplň, to ho klidně voď za ručičku.

Je to o organizaci času a práce.
Cílem je se víc soustředit, míň se nadřít, být víc v klidu a udělat práci lépe (nenadřít se a aby byla dobrá).
Třeba proto nemám rád openspace, já se v "tělocvičně" soustředit dokážu jen na mičudu!

Stejně tak je normální dělat 10% přesčasů, což znamená cca 8 až 16 hodin měsíčně navíc zdarma.
Člověk se vždycky na ty novinky podívá, dojde si na hajzlík, zakecá se s kolegou.... ať je to výhra:výhra.
Víc než 16 hodin odpracovaných navíc není normálních a ani zdravých.

Bla

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #98 kdy: 29. 11. 2014, 15:58:38 »
Píšu nějak moc chytře, seru na to  ::) stejně z toho bude zase flame.

nikdo

Re:Monitorování internetu v práci
« Odpověď #99 kdy: 30. 11. 2014, 19:05:32 »
Píšu nějak moc chytře, seru na to  ::) stejně z toho bude zase flame.
Dlouze? Ano. Chytře? Ne.