Fotovoltaický ohřev vody

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #60 kdy: 30. 06. 2023, 23:03:21 »
Ohřev TUV má největší podíl na spotřebě elektřiny. Větší je jen vytápění elektřinou (případně elektromobil).
Ok znova, mas vubec predstavu, kolik ohrev TUV znamena prakticky v praxi za rok? At uz v kWh, tak i CZK.

Co vím, tak domácnost i nyní může získat spotový tarif, ale musí mít 4Q elektroměr.
V OTE byla během posledního týdne nejnižší cena mezi 70 a 90 €/MWh. Když nepoužijeme slovo "výrazně", tak je to pořád nejlevnější elektřina, která je pro domácnosti k dispozici
Kolik lidi bez FVE s 4Q znas? Pripadne, mas ho ty sam? Ja ve svem okoli neznam nikoho takoveho. O vyhodnosti spotu se nemusime bavit, na nakup jsem na nem taky.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #61 kdy: 01. 07. 2023, 01:15:58 »
Ohřev TUV má největší podíl na spotřebě elektřiny. Větší je jen vytápění elektřinou (případně elektromobil).

To je ne úplně správná zkratka. Bojler bere "hodně", ale třeba vaření a pečení na elektrice si snadno vezme stejně. Pokud někdo nahřívá vodu tepelkem, tak si pak může vzít víc i pračka se sušičkou.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #62 kdy: 01. 07. 2023, 08:02:57 »

Nechám stranou tady ty některé věci okolo co se borci hádají a případně řeší velké FVE systémy.
...
...

Díky, konečně odpověď trochu k tématu :)

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #63 kdy: 01. 07. 2023, 09:57:41 »
by_cx: prave proto jsem se ho ptal, jestli ma vubec predstavu. Ja tu predstavu kuprikladu mam - rocni ohrev u me doma spolkne 3,5-4 MWh energie. Jak jsem jiz zminoval drive, pro primarni ohrev pouzivam plynovy kotel (aktualne uz mam druhy rok fix se vsim vsudy 15 Kc/m3, tedy nejakych 1,35 Kc/kWh). Samozrejme ted co mohu, to kotli ulevuji tim, ze predehrivam vodu patronou z FVE. Na grafech spotreby je to taky moc pekne videt :)

https://ibb.co/Sf6j6js

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #64 kdy: 01. 07. 2023, 10:31:39 »
Ohřev TUV má největší podíl na spotřebě elektřiny. Větší je jen vytápění elektřinou (případně elektromobil).
Ok znova, mas vubec predstavu, kolik ohrev TUV znamena prakticky v praxi za rok? At uz v kWh, tak i CZK.
Ano mám představu. Ohřev TUV představuje 25-50% spotřeby elektřiny v domácnosti. Podle toho si můžeš dopočítat CZK.

Kolik lidi bez FVE s 4Q znas? Pripadne, mas ho ty sam? Ja ve svem okoli neznam nikoho takoveho. O vyhodnosti spotu se nemusime bavit, na nakup jsem na nem taky.
Já se lidí neptám na elektroměry. Jen jsem rozporoval tvé tvrzení, že domácnost nemůže mít sjednaný spot. Tvé tvrzení nebylo pravdivé.


f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #65 kdy: 01. 07. 2023, 14:23:44 »
Kolega prakticky totéž co původní tazatel řeši lonil. Má dům starý asi 15 let. Rozhodoval se mezi solárním ohřevem a fotovoltaikou. Vyhrálo to druhé, z čistě praktických důvodů, vše si dělal, mj. proto, že ho to baví. Tahat dráty je snazší než trubky, a asi i levnější, a nemusí se řešit potenciální přehřívání, termostat cvakne a je to. Koupil nový bojler Dražice se dvěma tělesy, jedno na síť, druhé na fotovoltaiku.
Ještě jedna věc ohledně měničů, ty levné mohou, a ty s hranatou sinusovkou musí rušit. Na nežádoucí vyzařování jsou normy a pokud by si někdo stěžoval, přijedou chlapi z ČTÚ, najdou zdroj rušení a nařídí nápravu.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #66 kdy: 02. 07. 2023, 10:52:25 »
Byl by někdo, kdo má průměrnou denní spotřebu elektřiny v rod. domě >20 kWh, ochotný alespoň přibližně rozepsat, v čem se ty kWh spotřebují? My jsme začínali v RD na 5 kWh a dnes jsme někde kolem 7 kWh (přibyla myčka a suš.; ohřev vody a topení je na plyn, rekuperace není).

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #67 kdy: 02. 07. 2023, 11:12:14 »
radioing: no ja se pohyboval kolem 18-20, ted si klidne "liznu" i 36 kWh. A to elektrinou primarne netopime!

Samotna trvala bazalni spotreba domu je nejakych 450W-550W (vyssi pri sepnuti lednice). Primarne za to mohou predevsim technologie (rack, kamerovy system,...). No a potom uz se to jen nabaluje - da se rici, ze trvale pustena televize, varime na elektrine, do toho pustena filtrace bazenu, filtrace virivky (ted s FVE se neostycham mit pusteny i vyhrev vody), potom ten predehrev TUV zasobniku z patrony, neco spolkne taky cerpadlo pro zavlahu. No a jednou denne mycka, co cca tri dny pracka/susicka.

Re:Fotovoltaický ohřev vody, co termický
« Odpověď #68 kdy: 14. 07. 2023, 10:54:19 »
já tomu moc nerozumím, ale myslím, že efektivnější by bylo termické ohřívání + volitelně fotovoltaický dohřev.

INspirovalo mě jedno video na youtube(20min), takový dědula co pro děti někde nechal udělal ostrovní systém, ale nejenom fotovoltaický ale i termický na topení bytu+ohřev vody), padlo tam asi 8-22tater písku/šterku , s dopravou ten matroš asi za stovky tisíc.

Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody, co termický
« Odpověď #69 kdy: 14. 07. 2023, 11:15:31 »
já tomu moc nerozumím, ale myslím, že efektivnější by bylo termické ohřívání + volitelně fotovoltaický dohřev.

INspirovalo mě jedno video na youtube(20min), takový dědula co pro děti někde nechal udělal ostrovní systém, ale nejenom fotovoltaický ale i termický na topení bytu+ohřev vody), padlo tam asi 8-22tater písku/šterku , s dopravou ten matroš asi za stovky tisíc.
Viděl jsem podobné video kde jako zásobník tepla o kapacitě cca 1 MWh bylo použito 180 tun kamenného prachu. Bylo tam ale také řečeno, že když začali ten zásobník nahřívat (tj. byl studený), tak jim přišlo že asi termický ohřev předimenzovali. Ale se vzrůstající teplotou zásobníku předávaný výkon drasticky klesal, takže zjistili že musí přidat ohřev fotoaltikou aby to plnilo zamýšlený účel (vytápění domu + ohřev užitkové vody). Takže celkově je efektivní kombinace obojího, ale je dost drahé mít vlastně vše 2x.

Medo77

  • ****
  • 299
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #70 kdy: 14. 07. 2023, 12:00:02 »
Jemne offtop
Kamarat spominal, ze robil niekomu stavebny dozor, a typek podpivnicil cely dom, ale v kontexte mega bazen.
Na izolaciu bol pouzity min 50cm polystyren ..
Hovorime o stovkach kubikov body (presne cislo mi uz vypadlo).
Ako to presne ohrieva si uz nepametam (v zasade ma na vyber len solarny ohrev vody, fotovoltiku alebo mix), ale prasi do tej vody cely rok (resp vecsinu roka, asi kolko pusti pocasie), a v zime to odcerpava tepelnym cerpadlom (? myslim).
Vraj takto dokaze naakumulovat teplo na vecsinu zimy.

Re:Fotovoltaický ohřev vody
« Odpověď #71 kdy: 14. 07. 2023, 13:00:50 »
A pak pro užitkovou vodu bude stejně potřeba příhřev pro pravidelnou sanitaci.