Já tedy nejsem žádný expert na elektrotechniku a ani na optoelektroniku.
Nicméne pár rad spíše do začátku ti dát můžu.
- rychlejší příjímací součástku
- v komunikaci se používá běžne modulací a jsou pro to dobré důvody (rozlišení signálů vlastní / cizí)
- i když neprobíhá komunikace je vhodné posílat nosnou pro detekci spojení, anebo neposílát nic, ale zase mít preambuly (viz. Ethernet, apod.)
- já bych se k přijímacímu prvku spíše choval analogově a s pomocí vyhodnocení kvality přenosu nastavoval rozhodovací úrovně (převod z analogu na digitál). To je důvod proč existuje preambule. Přenosová trasa v případě přenosu volným prostorem mění své vlastnosti (útlum, změna světelných podmínek, atd.) a proto je potřeba s tím počítat a přizpůsobovat nastavení přijímače (průměrování, rozhodovací úrovně).
- taky bych vzhledem k chybovosti a nestálosti přenosového kanálu zavedl detekci (CRC), případně i opravné kódy (např. jednoduché Hammingovo kódování).
Každopádně doporučuji postupovat po krocích a začít přenos optočlenem, pak v kontrolovaném prostředí (uzavřená drubička), tak si odladit kodování, opravy chyb a pak se vydal na další krok modulací a řízení přijímače. Osciloskop je fajn věc a jasně ukáže spoustu věcí viziálně.
V každém případě přeju hodně nadšení a odhodlání. Na internetu najdeš spoustu rad na tohle téma. Ostatně 90% věcí už přes námi někdo dělal.