Tip na osvětlení nízkého prostoru

Tip na osvětlení nízkého prostoru
« kdy: 20. 07. 2023, 12:54:42 »
Ahoj,

hledam tipy. Venkovni podsklepeni a la "chodba" rozmeru cca 400x190x180 cm, ve ktere se skladuje zahradni naradi apod., takze vyska fakt mizerna. Budu tam upravovat elektroinstalaci a puvodni osvetleni chci vymenit. Mistnost je pomyslne rozdelena na 3 podelne casti sirky 45x80x45, kde stred je dverni otvor. Po stranach se uvazuje umisteni regalu apod.

Stropni svetlo se zde moc aplikovat neda (kazdy cm se pocita pri dlouhych nasadach z hlediska poskozeni svetel), tak mne napadlo pouzit rohova svetla na tech regalech. Zatim jsem nasel jen lcd varianty s napajecim zdrojem, nevi nekdo podobnou variantu s 230V? Pripadne si poslechnu i jine tipy. V nouzi tam kdyztak naflakam obycejna technicka svetla jak to vyjde, je to spis technicka frajerinka, neni duvod tam investovat velke penize.

Pokukuju po necem takovem (i obdelnikovem): https://www.ledshopik.cz/projekt/public/fotky/mini/led-profil-rohovy-kopro-cerny-lak_1241_3.jpg

Diky.
« Poslední změna: 20. 07. 2023, 18:06:42 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 626
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #1 kdy: 20. 07. 2023, 20:03:16 »
Mam nejake starsi 60x60 LED svetla z kanclu i se zdrojem na 230V AC (60w) - je to par cm tlusty (2-3cm) a kdyz jsem se to pokousel rozebirat tak to bylo obycejny edge-lit plast. Tim ze je to stare.. by ses nemusel bat obcasneho stouchnuti nasadou :)

_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #2 kdy: 20. 07. 2023, 21:01:30 »
LED pásek, nalepit na nějaký nízkoprofilový profil (třeba tenhle má na výšku 8mm), přidělat kam je libo (i s přiděláním to bude mít na stropě centimetr). Mají tam i rohové profily, kdybys to chtěl jak jsi dával odkaz.

Jako zdroj průmyslový zdroj (například Mean Well LRS-100-12), ne „LED zdroj“, neboť „LED zdroj“ znamená „součástky takové kvality, že na svícení to tak-tak stačí, ale do průmyslového je dát nemůžeme“ - ušetřená stokoruna se fakt nevyplatí, navíc většinou bývají zalité a tedy neopravitelné.

JmJ

  • ****
  • 323
    • Zobrazit profil
Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #3 kdy: 20. 07. 2023, 21:47:20 »
Jak se pise vyse, tenky profil do nej klidne jen nasunout led pasky, zdroj k tomu a hotovo. Mam to tak ve sklepech, ktere maji dost nizky strop a jeste sem to nicim nerozbil a jede to 5 let.

Slo mi prave taky o to, aby to ze stropu netrcelo. Kdyby tam byla zarivka, tak uz neni.

Don.J

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #4 kdy: 20. 07. 2023, 22:02:33 »
Nevím, co mají všichni se zdrojem k LED páskům ... :)

Můžeš použít něco z tohoto: https://www.t-led.cz/led-pasky/led-pasky-230v/ resp. toto: https://www.t-led.cz/p/led-pasek-230v3-3528-7w-230v-7606

Není tam žádný zdroj, pouze usměrňovací můstek a ten můžeš koupit i jako součást kabelu. Není to tak choulostivé na blikání a svítí to rozumně pokud by ti bylo 7W/m málo, můžeš dát 2 vedle sebe. Tyhle pásky má i číňan na aliexpressu.


Logik

  • *****
  • 1 031
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #5 kdy: 20. 07. 2023, 22:22:47 »
Někde na "Alíku" jsem kdysi našel nalepovací led pásky za pár dolarů. Vyřešil jsem tak ke své plné spokojenosti osvětlení v garáži.  Nemusel jsem řešit žádné profily a jejich přidělávání ke zdi, prostě jsem pásky nalepil na strop, na vhodné místo přišrouboval ke stěně zdroj a bylo. Funguje mi to takto už x let, až pásky doslouží, strhnu a nalepím nové.
Pokud jde opravdu o pracovní místo (neřeší se estetika) a rozhoduje každej centimetr, je to IMHO to nejlepší, co jde udělat. 

_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #6 kdy: 20. 07. 2023, 23:16:23 »
Někde na "Alíku" jsem kdysi našel nalepovací led pásky za pár dolarů. Vyřešil jsem tak ke své plné spokojenosti osvětlení v garáži.  Nemusel jsem řešit žádné profily a jejich přidělávání ke zdi, prostě jsem pásky nalepil na strop, na vhodné místo přišrouboval ke stěně zdroj a bylo. Funguje mi to takto už x let, až pásky doslouží, strhnu a nalepím nové.
Já jsem četl, že ty profily jsou jako chladič, od určitého výkonu (W/m, nebo W/LED) se to už nezvládne chladit samo.

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #7 kdy: 21. 07. 2023, 07:55:52 »
Mam nejake starsi 60x60 LED svetla z kanclu i se zdrojem na 230V AC (60w) - je to par cm tlusty (2-3cm) a kdyz jsem se to pokousel rozebirat tak to bylo obycejny edge-lit plast. Tim ze je to stare.. by ses nemusel bat obcasneho stouchnuti nasadou :)

Fuj, 60W :-)

3 cm svitidla jsem taky nasel  (integrovany led), akorat kabel tam vypada vede shora. Coz me se do stropu moc drazky delat nechce, jsou tam hurdisky. Jinak by byla jasna volba pouzit zapustena svetla.

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #8 kdy: 21. 07. 2023, 07:58:46 »
Nevím, co mají všichni se zdrojem k LED páskům ... :)

Můžeš použít něco z tohoto: https://www.t-led.cz/led-pasky/led-pasky-230v/ resp. toto: https://www.t-led.cz/p/led-pasek-230v3-3528-7w-230v-7606

Není tam žádný zdroj, pouze usměrňovací můstek a ten můžeš koupit i jako součást kabelu. Není to tak choulostivé na blikání a svítí to rozumně pokud by ti bylo 7W/m málo, můžeš dát 2 vedle sebe. Tyhle pásky má i číňan na aliexpressu.

Jo, tak na tohle jsem nenarazil, to prozkoumam.

Logik

  • *****
  • 1 031
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #9 kdy: 21. 07. 2023, 14:04:05 »
Já jsem četl, že ty profily jsou jako chladič, od určitého výkonu (W/m, nebo W/LED) se to už nezvládne chladit samo.
Pokud je nalepíš přímo na strop, tak se to bude chladit také dobře. Mám to tam takhle už X let a bez závady. Samozřejmě, když to bude nějakej výkonnej pásek, tak to asi chladič chce, ale když koupíš pásek s pár Waty na metr, tak na tom bude oproti paticový žárovce, kde máš často třeba 10W na malý ploše a odvod tepla taky často nic moc, podstatně lépe.

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #10 kdy: 21. 07. 2023, 16:38:19 »
Já jsem četl, že ty profily jsou jako chladič, od určitého výkonu (W/m, nebo W/LED) se to už nezvládne chladit samo.
Ano, profil funguje aj ako chladic, ale mozes napr. znizit napajanie, pasy svietia v pohode aj na 10V a zvysis im tym aj zivotnost.
Pripadne dostat cisto len tenke hlinikove pasy (hrube par mm), tie pripevnit na strop a na ne nalepit pas.

Nevím, co mají všichni se zdrojem k LED páskům ... :)
Neviem, ci by som chcel mat led pasy priamo na 230V, ak mas doma male deti, alebo zvierata. Predsa len, ja mam pasy napr. aj na schodoch - a tam som si dorobil ovladanie - robi to postupny efekt rozsvecovania schodov - a to pri tychto 230V akosi nejde.

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2023, 12:13:41 »
Nakonec jsem zakoupil klasicka led svetla fakt mala  ;D kdyz umrou, zkusim to s led listami. U tech 230V se uvadi, ze nemaji svitit dele jak 6h, tak kdyby nekdo zapomel zhasnout...

Don.J

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2023, 22:33:05 »
Nevím, co mají všichni se zdrojem k LED páskům ... :)
Neviem, ci by som chcel mat led pasy priamo na 230V, ak mas doma male deti, alebo zvierata. Predsa len, ja mam pasy napr. aj na schodoch - a tam som si dorobil ovladanie - robi to postupny efekt rozsvecovania schodov - a to pri tychto 230V akosi nejde.
Tak samozřejmě pokud bych to dával někam, kde se dá předpokládat dotek dítěte, zvířete, mokré handry, mopu, atd. tak to samozřejmě bude s řádným krytím a za kvalitním zdrojem s ochranou proti zkratu, který bude za proudovým chráničem - přece máme nějaké ty elektro-normy a předpisy. Tohle souviselo s použitím na stropě v té jeho "chodbě". Navíc i tyhle pásky mají dostatečné krytí, teda pokud se správně "začnou" a "ukončí".

Nakonec jsem zakoupil klasicka led svetla fakt mala  ;D kdyz umrou, zkusim to s led listami. U tech 230V se uvadi, ze nemaji svitit dele jak 6h, tak kdyby nekdo zapomel zhasnout...
Co na to říct, nasadit nějaký "chytrý" vypínač? Zapnu/vypnu s tím, že po zapnu bude nějaký rozumný timeout, např. 5 minut. Případně přes zigbee/wifi přehled do apky v mobilu, domácí automatizace atd... Dneska lze vymyslet za pár pětníků rovnák na ohýbák, který to vyřeší :) .

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #13 kdy: 28. 07. 2023, 09:58:05 »
Co na to říct, nasadit nějaký "chytrý" vypínač? Zapnu/vypnu s tím, že po zapnu bude nějaký rozumný timeout, např. 5 minut. Případně přes zigbee/wifi přehled do apky v mobilu, domácí automatizace atd... Dneska lze vymyslet za pár pětníků rovnák na ohýbák, který to vyřeší :) .

Jo, budu nasazovat automatizaci do "skladu" naradi, kdyz to nemam ani v baraku  ;D Jako da se to tak udelat, ale jednoduche tlacitko a obycejna instalace prezije veskere ty wifi/zigbee atd. Zakladni funkcnost mi ted staci, hrat si muzu jindy a jinde.

Don.J

Re:Tip na osvětlení nízkého prostoru
« Odpověď #14 kdy: 28. 07. 2023, 15:05:55 »
Co na to říct, nasadit nějaký "chytrý" vypínač? Zapnu/vypnu s tím, že po zapnu bude nějaký rozumný timeout, např. 5 minut. Případně přes zigbee/wifi přehled do apky v mobilu, domácí automatizace atd... Dneska lze vymyslet za pár pětníků rovnák na ohýbák, který to vyřeší :) .

Jo, budu nasazovat automatizaci do "skladu" naradi, kdyz to nemam ani v baraku  ;D Jako da se to tak udelat, ale jednoduche tlacitko a obycejna instalace prezije veskere ty wifi/zigbee atd. Zakladni funkcnost mi ted staci, hrat si muzu jindy a jinde.

Tak pak stačí třeba opravdu hloupá automatizace, např. toto https://www.elkoep.cz/casove-rele-multifunkcni---smr-b a "obyč." spínač bez aretace. (zvonkové tlačítko)