O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge

Sat1

O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« kdy: 31. 08. 2024, 19:37:26 »
Netuší někdo jak zprovoznit tento modem v bridge módu, aby fungovalo i IPv6? Přepnul jsem ho v nastavení do IP passthrough, veřejnou IPv4 jsem bez problémů dostal na Mikrotik, ale IPv6, ať dělám co dělám, tak prefix prostě nedostanu.


Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #1 kdy: 31. 08. 2024, 20:16:29 »
Po přečtení "návodu" - viz zde bych doporučil implementovat IPv6 kladivem. Ale máš tam jako bonus heslo superadmina. Vivat kyslík!

 ;D ;D ;D

Sat1

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #2 kdy: 31. 08. 2024, 20:37:44 »
Díky, zkusím, jestli se se superadminem dostanu dál.

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #3 kdy: 31. 08. 2024, 20:44:31 »
Díky, zkusím, jestli se se superadminem dostanu dál.

Myslím, že to IPv6 nikdy nevidělo a celkově bych chtěl fasovat ten matroš, co u kyslíků berou. Zde např. návod k bridge módu k dalšímu čínskému výprodeji elektroodpadu O2 5G Box. Doslovně cituji:

Citace
Vzhledem k tomu, že v mobilní síti je zprovozněná IPv6 bude na druhém LAN portu dostupný Internet v IPv6 protokolu. Tedy některé servery mohou být nepřístupné.

 ;D :D ;D

Sat1

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #4 kdy: 31. 08. 2024, 21:12:55 »
V NATu IPv6 funguje, tak jsem doufal...


Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #5 kdy: 31. 08. 2024, 22:25:26 »
Myslím, že problém je v PD /64. Nordic nabízí totožnou sra...ku. Ten PD je příliš krátký. Da se to zprovoznit jen na nějakém tplinku apod. :)).

Sat1

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #6 kdy: 31. 08. 2024, 22:48:24 »
Je právě podivné, že když je to v NATu, tak ten Huawei co za to dávají prefix dostane. Nebo si to alespoň myslím, že jsem ho tam zahlédl než jsem to vyhodil.

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #7 kdy: 01. 09. 2024, 06:43:46 »
Nevím. Zkoušel jsem to na pfsense, nejde to zprovoznit s /64. Zkus se podívat na fóru mikrotiku. Mají tam několik vláken o PD /64.

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #8 kdy: 01. 09. 2024, 09:20:06 »
Jake pouzivate APN? O2 dlouho neumelo IPv6 u APN a verejnou IPv4 adresou, tedy internet.open a internet.open.s ani u WTTX (bezdrat na doma, tam nevim, jake APN pouzivaji).

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #9 kdy: 01. 09. 2024, 09:30:23 »
Hmm, nasel jsem, ze pro internet na doma s verejnou IPv4 ted snad pouzivaji APN "internet". https://www.o2.cz/podpora/internet/internet-air-pevna-ip-adresa#c-mohlo-by-vas-zajimat-a146250

Pokud by u tohohle pripojeni rozchodili IPv6, byl by to aspon maly uspech.

Sat1

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #10 kdy: 01. 09. 2024, 09:46:40 »
Je to nové připojení, které bylo nejprve bez veřejné IP. Za tím Greenpacketem byl ten jejich Huawei, nebo co to dávají, takže Greenpacket dělaj jeden NAT a ten Huawei druhý. Ale myslím si, že v tomto okamžiku ta IPv6 běžela. Huawei jsem vyhodil, dal místo něj Mikrotik a Greenpacket přepnul do IP passthrough. Mikrotik dostal IPv4 přes DHCP a čtyřkové připojení jede OK, ale ta 6 prostě ani ťuk. Je to připojení pro firmu, takže se tam musím dostat někdy mimo pracovní dobu, abych mohl zkusit vrátit ten Huawei, jestli s tou IPv6 nekecám. Mám tento zelený krám i na jiné firmě před Mikrotikem, ale tam je nechaný v NATu a jen portforward, protože mi tenkrát technik od O2 říkal, že to ani bridge nemá. Tady jsem se ale na IPv6 vyprdnul.

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #11 kdy: 02. 09. 2024, 09:16:28 »
Nebudu mluvit za firemní přípojku ale u běžné domácí přípojky pokud máte aktivovanou veřejnou pevnou IPv4 na 5G/4G tak je IPv6 vypnutá. Řešil jsem to samé a jejich technický chat jasně uvedl, že je to takhle nastavené automaticky a nelze nic dělat. U neveřejné jede v4+v6. (info k 10.8.24)

Nastavení APN (IPv4v6) v GP-H5 nemá vliv. Jednoduchým testem pokud tu "anténu" vrazíte přímo do PC + ipconfig /all uvidíte, že se v6 nepřidělí (mimo fe80) a víte na čem jste.

K těmto připojením se většinou dává zyxel T50B který to IPv6 opravdu umí předat (v případě že je na GP-H5 NAT a ne IP passtrought).

Myslím, že problém je v PD /64. Nordic nabízí totožnou sra...ku. Ten PD je příliš krátký. Da se to zprovoznit jen na nějakém tplinku apod. :)).
Já tomuhle nehovim,chápu, že 64 je na doraz,že by bylo lepší 60 nebo 56. To je asi všechno,ale co znamená ta poznánka,že na tplinku by to šlo? Čím je vyjmečný? Jde o nějaké sofwarové routování? Nebo že zařízení podle RFC "nemají vidět" dál než za /64?


A taky se v ČR tak už pět let opakuje scénář,že prostě nejde vybrat plná kombinace z passtrough / IPv6 / veřejná . Buď jedno nebo druhý. (hodně jsem to zjednodušil a taky nevím, fakt to fakt je),které kombinace jsou žádané a které provideři nenabízí

Chtěl bych o téhle problematice článek. :-*Je to nějaká obchodní  obchodní stragegie,technické omezení u ISP v dodaných CPE nebo útěk před nějakým security rizikem? A nebo to nabízí "dražším tarifem" a nebo  vyloženě jen několik málo subjektů?

Myslím, že problém je v PD /64. Nordic nabízí totožnou sra...ku. Ten PD je příliš krátký. Da se to zprovoznit jen na nějakém tplinku apod. :)).
Já tomuhle nehovim,chápu, že 64 je na doraz,že by bylo lepší 60 nebo 56. To je asi všechno,ale co znamená ta poznánka,že na tplinku by to šlo? Čím je vyjmečný? Jde o nějaké sofwarové routování? Nebo že zařízení podle RFC "nemají vidět" dál než za /64?


A taky se v ČR tak už pět let opakuje scénář,že prostě nejde vybrat plná kombinace z passtrough / IPv6 / veřejná . Buď jedno nebo druhý. (hodně jsem to zjednodušil a taky nevím, fakt to fakt je),které kombinace jsou žádané a které provideři nenabízí

Chtěl bych o téhle problematice článek. :-*Je to nějaká obchodní  obchodní stragegie,technické omezení u ISP v dodaných CPE nebo útěk před nějakým security rizikem? A nebo to nabízí "dražším tarifem" a nebo  vyloženě jen několik málo subjektů?

Je to příběh z praxe :). Zkoušel jsem to nastavit na pfsense, ale /64 je příliš krátký. V krátce /64 stačí jenom na WAN, na LAN už nemá co přiřadit. Pro jistotu jsem to vyzkoušel na tplinku, tak tam to šlo.

Sat1

Re:O2 Greenpacket h5 IPv6 v bridge
« Odpověď #14 kdy: 02. 09. 2024, 21:40:40 »
/64 samozřejmě zvládne i mikrotik. Na DSL linkách to běhá bez problémů. To že je to od O2 prasečina a víc se z nich nedá vydolovat ani za příplatek je věc druhá.
Jako perličku jsem dnes narazil na další úchvatný HW od O2, ZTE MC801A. Bridge mód jsem zatím nezkoušel, nemá to veřejku, takže bych ho ani nevyužil. Ale ten krám neumí přidat statickou routu. Má to zabudovaný VPN klient pro PPTP a L2TP, který se po restartu, nebo ztrátě připojení musí ručně aktivovat v nastavení. Bože, oni to stan vyhledávají schválně, aby to byl co nejméně použitelný odpad. Zlatej teplej-link.